Mazowsze jest zachwycające i bogato nadziane atrakcjami dla dzieci. Nie tylko tymi ogromnymi, komercyjnymi, ale również małymi, skromnymi, a bardzo interesującymi. Kto ma ochotę na mikrowyprawy i odwiedzanie atrakcji w okolicach Warszawy niech koniecznie pozna poniższą listę, bo jest w czym wybierać. Myślę, że z takimi propozycjami w żaden wakacyjny weekend Wasze dziecko nie będzie się nudziło w domu. 🙂

KORZYSTASZ? KONIECZNIE ZOSTAW PO SOBIE ŚLAD

Zostaw reakację, komentarz lub udostępnij artykuł znajomym – niech też mają inspiracje na fajne wycieczki z dzieckiem w okolice Warszawy.  Same statystyki mi nie wystarczą, choć doskonale je widzę i bardzo mi się podobają… Dzięki reakcjom wiem, czy mam dalej szukać i przedstawiać Ci podobne inspiracje.  A teraz do rzeczy. 🙂

ATRAKCJE DLA DZIECI NA WSCHÓD OD WARSZAWY

ŚCIEŻKA EDUKACYJNA W MROZACH

Atrakcje dla dzieci Mińsk Mazowiecki i okolice - atrakcje okolice Warszawy Rodzinny Kompas 9

Malutka, ale urokliwa ścieżka edukacyjna w lesie w Mrozach (choć może jak na dzisiejsze czasy ta nazwa niezupełnie mi tutaj pasuje). W każdym razie w Mrozach wczesną wiosną lasy usłane są dywanami kwiatowymi, a latem zielenią się setkami odcieni. Co najważniejsze jednak w tym mieście przez las wiodą tory dla tramwaju konnego. Ten środek transportu dziś stanowi atrakcję turystyczną (kursującą w wyznaczonych terminach w sezonie), a dawniej miał duże znaczenie dla leczenia chorych na gruźlicę. O co chodzi przeczytasz w mojej relacji z tego miejsca TUTAJ. Wzdłuż trasy tramwaju konnego (którą poza sezonem polecam serdecznie przejść pieszo, bo to równie fajna atrakcja) znajduje się kilka tablic edukacyjnych. Niedaleko znajduje się przyjemna trasa do pieszych wycieczek wraz z chodnikiem, po który można spokojnie śmigać np. na rowerku biegowym. Miejsce to jest też ciekawe na wycieczkę rowerową.

Mrozy znajdują się ok. 60 kilometrów od Warszawy. Dojazd samochodem zajmie Ci nieco ponad godzinę. Można w to miejsce przyjechać pociągiem.

Adres: 05-320 Mrozy (w pobliżu stacji PKP).

BAZA SURVIVALOWEJ PRZYGODY

Atrakcje dla dzieci Mińsk Mazowiecki i okolice - atrakcje okolice Warszawy Rodzinny Kompas 10

Jadąc na wschód warto rozważyć survivalową przygodę dla całej rodziny. Co prawda to miejsce nie jest otwarte ot tak, trzeba zarezerwować „imprezkę”, ale może to być na tyle ciekawe doświadczenie, że warto zadzwonić i dowiedzieć się o taką możliwość. Nie jest to szczególnie wymagający proces, bo wystarczy ustalić szczegóły z obsługą bazy, by oderwać dzieci od telewizorów, komórek, komputerów i zafundować im przygodę, jakiej nie spotyka się w salach zabaw ani nawet parkach rozrywki. Tu można się porządnie zmęczyć, ubrudzić, nagłówkować pokonując tor przeszkód, grając w paintball, czy strzelając w strzelnicy.  Szczegóły poznasz na MAPIE. 

Baza Survivalowej Przygody znajduje się 58 km od Warszawy i dojedziesz do niej w godzinę.

Adres: 05-306 Jędrzejów Nowy

ZALEW KARCZUNEK

Zalew Karczunek - atrakcje dla dzieci Kałuszyn - Rodzinny Kompas 1

Jadąc we wschodnim kierunku, nieopodal powyższych atrakcji można sobie zafundować namiastkę wakacji. W Kałuszynie czeka pięknie zagospodarowany teren ze strzeżonym kąpieliskiem – Zalew Karczunek. Choć w weekendy bywają tu tłumy to miejsce ma swój urok. Piękna, szeroka, piaszczysta plaża tuż pod lasem. Niewielka kładka/mostek na wodzie wyznaczająca w sezonie kąpielisko dla dzieci. Skromny plac zabaw oraz plenerowa siłownia. To wszystko składa się na przyjemny wypoczynek za dnia. Więcej zdjęć zobaczysz TUTAJ. 

Zalew Karczunek znajduje się 63 kilometry od Warszawy i jedzie się tutaj nieco ponad godzinę.

Adres: 05-310 Kałuszyn

DOLINA LIWCA, ZAMEK I KAJAKI

Kajaki Liwiec - atrakcje dla dzieci - Rodzinny Kompas 16

Tym razem coś dla miłośników przygód, piękna i historii. Zachwycające krajobrazy, spływy kajakowe rzeką Liwiec, punkt widokowy na Sowiej Górze, świeżo wyremontowany Zamek Zbrojownia Liw z przymierzalnią hełmów… To genialny kierunek na rodzinny odpoczynek od zgiełku miast, nadmiaru zawodowych obowiązków i plastikowych zabawek. Więcej dowiesz się TUTAJ.  

Zamek Zbrojownia Liw znajduje się 77 kilometrów od Warszawy i dojedziesz tu w 1,5 godziny.

 

Zamek LIw - atrakcje dla dzieci - Rodzinny Kompas 10

ATRAKCJE DLA DZIECI NA POŁUDNIOWY WSCHÓD OD WARSZAWY

CENTRUM EDUKACJI LEŚNEJ W CELESTYNOWIE

Atrakcje dla dzieci Mińsk Mazowiecki i okolice - Rodzinny Kompas 1

W tej niepozornej miejscowości, wielu osobom kojarzącej się ze schroniskiem dla zwierząt, w pięknym lesie, ukryte jest przed światem bardzo ciekawe miejsce – Centrum Edukacji Leśnej. Tutaj leśnicy opowiadają o zwierzętach i roślinach takie ciekawostki, że aż nie chce się wyjeżdżać. W tutejszej sali edukacyjnej dzieci (i nie tylko) mogą sprawdzać, czy dzik i bóbr jest miły w dotyku”, jakie odgłosy wydaje łoś, gdy szuka partnerki oraz jak duży ciężar nosi on na swojej głowie. Kto jest ciekawy świata i potrafi wdać się w rozmowę z leśniczym dowie się, jakie najmądrzejsze ptaki możesz spotkać na spacerze w lesie i… wiele wiele innych rzeczy, których nie będę zdradzała. Dla pełnych energii dzieci jest też duży, drewniany plac zabaw oraz mająca około 2 km ścieżka edukacyjna prowadząca drewnianymi kładkami przez niewielkie grzęzawisko. Naszą relację z tego miejsca zobaczysz TUTAJ.

Od Warszawy to jakieś 45-50 kilometrów (jedzie się mniej niż godzinę). Chętni mogą nawet dojechać pociągiem.

Adres: Wojska Polskiego 46, 05-430 Celestynów. Koszt: wstęp wolny

Atrakcje dla dzieci Mińsk Mazowiecki i okolice - Rodzinny Kompas 2

ZAMEK W CZERSKU

Atrakcje dla dzieci Mińsk Mazowiecki i okolice - Rodzinny Kompas 3

Kto lubi przygody w tajemniczych miejscach o ciekawej historii niech uda się na spacer po Zamku w Czersku, a także po jego okolicy. Planując zwiedzanie Zamku z dzieckiem warto pobrać karty do gry zamkowej (w kasie lub  TUTAJ). Karty te dokładnie wskazują kierunki kroków, które należy postawić na terenie Zamku, by poznać najważniejsze o nim fakty oraz dowiedzieć się, kto w nim bywał w dawnych czasach. W nagrodę za rozwiązanie zadań przysługuje w kasie Zamku pieczątka. Więcej zdjęć znajdziesz w RELACJI. 

Od Warszawy to jakieś 37 kilometrów (jedzie się mniej niż godzinkę).

Adres: plac Tysiąclecia 1, 05-530 Czersk

LEŚNE ZOO W CYGANÓWCE

Atrakcje dla dzieci Mińsk Mazowiecki i okolice - Rodzinny Kompas 4

Tym razem atrakcja . stworzona przez Nadleśnictwo w Cyganówce. Tam leśniczy stworzył zagrodę, w której mieszkają daniele, jelenie i sarny (niegdyś również dziki). Zwierzęta znajdują się za ogrodzeniem z siatki, nie boją się ludzi, podchodzą blisko do turystów wypatrując smakołyków (których swoją drogą nie powinno się im podawać). W weekendy zbiera się coraz tu więcej osób, bo towarzystwo takich zwierząt to bardzo miłe urozmaicenie spaceru po lesie..  Tuż obok zagrody ze zwierzętami (po drugiej stronie jezdni) znajduje się polana edukacyjno-rekreacyjna, na której umieszczono tablice z informacjami ze świata zwierząt oraz plac zabaw dla dzieci. Cudowną atrakcję stanowi np. skocznia do skoków w dal, które można porównywać susy dzieci do odległości , na jakie skaczą różne zwierzęta. Dzieci poznają tu również tropy zwierząt. Naszą fotorelację z tego miejsca znajdziesz TUTAJ. Kto odwiedza to miejsce powinien zajrzeć od razu do Wilgi. 

Od Warszawy to 61 kilometrów (jedzie się godzinę).

Adres: 08-470 Cyganówka; 48

STADNINA I MINI ZOO W WILDZE

Kto zdecyduje się odwiedzić Cyganówkę powinien też wstąpić tutaj na przejażdżkę konną lub obiad (wcześniej zarezerwowany). Na miejscu czeka piękna stadnina koni, przy której funkcjonuje mini ZOO z niezwykle przyjaznymi kozami, kucami oraz osłem. W sezonie na dzieci czekają też króliki. Zwierzęta można karmić jeśli się ma dla nich smakołyki. Dobrze sprawdzają się na przykład pokrojone na drobno jabłka, które trzeba mieć ze sobą. Więcej zdjęć z tego sympatycznego miejsca znajdziesz w RELACJI.

Od Warszawy to jakieś 60 kilometrów (jedzie się godzinę).

Adres: Cyganówka 53a, 08-470 Cyganówka

Atrakcje dla dzieci Mińsk Mazowiecki i okolice - Rodzinny Kompas 5

 

MIASTECZKO ROWEROWE W JÓZEFOWIE

Atrakcje dla dzieci Mińsk Mazowiecki i okolice - atrakcje okolice Warszawy Rodzinny Kompas 13

Uwielbiany przez moje dzieci plac do nauki jazdy na rowerze, a nawet rolkach. Wiele razy robiłam z niego relacje na żywo na Instagramie 🙂  Miejsce otwarte 7 dni w tygodniu od rana do zmroku. Bezpłatne. Przygotowane z  myślą o dzieciach miasteczko, w którym w bezpiecznych warunkach można uczyć się zasad ruchu drogowego. Ulice, chodniki, przejazd kolejowy, skrzyżowania, ronda przygotowane z myślą o tych, którzy dopiero zaczynają przygody z wycieczkami rowerowymi. Nowoczesne, zadbane, wspaniałe i bezpłatne! Więcej zdjęć znajdziesz na MAPIE.

Józefów zlokalizowany jest 32 kilometry od Warszawy. Dojazd zajmuje około 30 minut. Można tu dojechać pociągiem.

Adres: Wawerska 16, 05-410 Józefów

TĘŻNIE W KONSTANCINIE JEZIORNIE

Konstacin Jeziorna - tężnie - spacer z dzieckiem - atrakcje dla dzieci okolice Warszawy Rodzinny Kompas 12

Tężnie to dla mnie argument, by jechać do tego miasta, nawet, gdyby stały pośrodku pustkowia. Prawda jest jednak taka, że po sesji w tężni można iść na spacer w pięknym parku, przechadzać się drewnianymi kładkami nad podmokłymi terenami, obserwować wiewiórki i bawić się na dwóch placach zabaw. Przy wodzie rozstawione są kaczkomaty (trzeba mieć drobne!) więc karmienie ptaków jest kolejną atrakcją. Polecam każdemu, kto czuje, że przydałoby mu się wzmacnianie odporności, ulga w alergii lub zwyczajne odstresowanie. Więcej zdjęć dostępnych jest TU.

Tężnia zlokalizowana jest zaledwie 20 km od Warszawy. Dojedziesz tu w 30-50 minut (w zależności od korków).

Adres: Henryka Sienkiewicza, 05-510 Konstancin-Jeziorna

 PARK I OGRÓD BOTANICZNY W POWSINIE

Park oraz Ogród Botaniczny w Powsinie to przestrzeń, w której czas płynie „nieco inaczej”. Mam wrażenie, że wiosną czas odliczają tu nie zegary, a budzące się do rośliny, rosnące liście, kroki biegających wiewiórek. Latem przyjemne wytchnienie fundują tutejsze drzewa. Jesienią natomiast rytm życia wybijają spadające z drzew żołędzie  :-). Zobacz nowy plac zabaw, który powstał w tym miejscu oraz poznaj zwierzęta, które mieszkają w ogrodzie botanicznym w RELACJI.

Park zlokalizowany jest 20 kilometrów od Warszawy i wystarczy Ci 30 minut, by tu dotrzeć.

Adres: Ogród Botaniczny, Prawdziwka 2, 02-973 Warszawa

LAWENDOWA DOLINA

Piszę dziś o tym miejscu, bo to fioletowa kraina, idealna na rodzinną sesję zdjęciową. Sama w sobie nie jest  „typową atrakcją dla dzieci” (nie jest to też ciągnące się hektarami lawendowe pole). Można jednak tutaj zrobić śliczne zdjęcia, obserwować motyle, rozpieścić zmysł węchu i zorganizować dla całej rodziny warsztaty z robienia lawendowych świec czy mgiełek. Można też skosztować lawendowej lemoniady (którą właśnie piję w domu, bo kupiłam tam specjalny syrop) ;-).  Tylko uwaga – jako, że miejsce jest bardziej plantacją niż komercyjną atrakcją zachęcam wcześniej do kontaktu telefonicznego z właścicielką, zwłaszcza jeśli chcielibyście zorganizować sobie lawendowe warsztaty.

Lawendowa Dolina zlokalizowana jest 45 kilometrów od Warszawy i dojedziesz tu w godzinę.

Adres: Spokojna Gadka 27, 05-340 Kołbiel

 MAGICZNE OGRODY

Atrakcje dla dzieci Mińsk Mazowiecki i okolice - atrakcje okolice Warszawy Rodzinny Kompas 16

Baśniowy, rodzinny park tematyczny, do którego wiele osób wraca co roku. Tutaj liczy się nie tylko zabawa, ale też przyroda. Wędrując przygotowanymi ścieżkami można nacieszyć zmysły letnimi kolorami i zapachami, a nawet dźwiękami bawiąc się jednocześnie z dzieckiem na dostępnych atrakcjach. Naszą perspektywę  na Magiczne Ogrody poznasz w mojej relacji z tego miejsca klikając TUTAJ.  

Ten rodzinny park tematyczny zlokalizowany jest 140 kilometrów od Warszawy i dojedziesz do niego w około 2,5 godziny.

Adres: Trzcianki 92, 24-123 Trzcianki

FARMA ILUZJI

Wycieczki w okolice Warszawy - atrakcje dla dzieci okolice Warszawy - Farma Iluzji- Rodzinny Kompas 10

Rodzinny park rozrywki, w którym od liczby atrakcji i ciekawostek ze świata iluzji, nauki i zabawy aż kręci  się w głowie :-). Można przyjechać z dzieckiem w każdym wieku, z maluszkiem, a nawet z młodszymi nastolatkami. Uwielbiam w tym miejscu uczestniczyć w balonowym show Patrycji Lipińskiej (ta kobieta jest absolutnie genialna i jestem jej wielką fanką). Prócz licznych atrakcji, placyków zabaw, mini ZOO jest tutaj również spora strefa wodnej zabawy. To miejsce co roku się doskonali i rozbudowuje. Nieco więcej szczegółów znajdziesz na MAPIE, choć i ten wpis chyba muszę już zaktualizować.  Polecam dla tych, którzy mają w sobie mnóstwo energii i ciekawości świata.

Farma Iluzji położona jest 97 kilometrów od Warszawy i dojedziesz tu w 1 godzinę i 40 minut.

Adres:  Mościska 9, Trojanów 

ATRAKCJE DLA DZIECI NA POŁUDNIOWY ZACHÓD OD WARSZAWY

PAŁAC MAŁA WIEŚ

Atrakcje dla dzieci Mińsk Mazowiecki i okolice - atrakcje okolice Warszawy Rodzinny Kompas 6

Jedno z najbardziej romantycznych miejsc, w jakich byliśmy całą rodziną. Jeśli masz ochotę połączyć rodzinny wypoczynek z randką to miejsce nadaje się idealnie. Zachwycające ogrody (zwłaszcza w sezonie różanym), piękny pałac, genialna restauracja, hotel, stawy, po których w sezonie można pływać łódką, mały plac zabaw… To również cudowna sceneria do zrobienia pięknych, rodzinnych zdjęć. Wejście na teren pałacu jest bezpłatne, jego zwiedzanie wiąże się z kupnem niedrogiego biletu. Kto chętny może tu również wykupić nocleg (a warto, bo ogrody o wschodzie słońca są onieśmielająco piękne). Polecam gorąco! Fotorelacja TUTAJ. Kto zdecyduje się na wizytę w Pałacu może również wybrać się dalej do Arboretum w Rogowie.

Od Warszawy to jakieś 50 kilometrów (jedzie się godzinę).

Adres: Mała Wieś 40, 05-622 Belsk Duży

Pałac Mała Wieś - atrakcje dla dzieci okolice Warszawy - atrakcje dla dzieci Mazowieckie - Rodzinny Kompas 12

ARBORETUM W ROGOWIE

Arboretum w Rogowie - atrakcje dla dzieci okolice Warszawy - Rodzinny Kompas 12

Arboretum w Rogowie - atrakcje dla dzieci okolice Warszawy - Rodzinny Kompas 11

Nie ma tu placu zabaw, ani kolorowych atrakcji, a i tak dzieci czują się tu swobodnie i bawią wyśmienicie. Ogrody Arboretum w Rogowie zapierają dech w piersiach (zwłaszcza na przełomie maja i czerwca oraz września i października). Dla naszych pociech przygotowano grę terenową oraz zawieszone wysoko, wysoko na drzewach huśtawki. Genialne miejsce. Naszą relację znajdziesz tutaj: RELACJA ARBORETUM W ROGOWIE JESIENIĄ oraz RELACJA ARBORETUM W ROGOWIE WIOSNĄ. 

Od Warszawy Arboretum oddalone jest o jakieś 106 km, ale nie taki dystans ludzie przemierzają, by zobaczyć te piękne ogrody. Jedzie się ok. 1,5 h.

Adres: Leśna 1, 95-063 Rogów

 ATRAKCJE DLA DZIECI NA PÓŁNOCNY ZACHÓD OD WARSZAWY

LEŚNA ŚCIEŻKA DYDAKTYCZNA W POMIECHÓWKU

Atrakcje dla dzieci Mińsk Mazowiecki i okolice - atrakcje okolice Warszawy Rodzinny Kompas 11

Hit zeszłego roku i chyba już tego roku również. Jedna z piękniejszych ścieżek edukacyjnych, jakie można znaleźć w naszym kraju. Znajdziemy na niej „przystanki edukacyjne” z ilustracjami z książki „Rok w lesie”, plac zabaw,  ścieżkę w koronach drzew, wodny plac zabaw i wiele innych, ciekawych elementów. Miejsce zupełnie bezpłatne (choć obok jest płatny park linowy, można też zapisać się na fantastycznie wyglądające warsztaty z naturą w roli głównej),w którym można spokojnie spędzić calutki dzień. Warto zabrać swój prowiant piknikowy, bo szkoda opuszczać to miejsce, by jeść gdzieś w knajpie. Fotorelacja z mnóstwem zdjęć dostępna jest TUTAJ.

Park zlokalizowany jest 46 kilometrów od Warszawy i dojazd zajmuje godzinkę. Można tu dojechać pociągiem.

Adres: Dolina Wkry, 05-180 Pomiechówek

Atrakcje dla dzieci Mińsk Mazowiecki i okolice - atrakcje okolice Warszawy Rodzinny Kompas 12

ATRAKCJE DLA DZIECI NA ZACHÓD OD WARSZAWY

PARK BAJKA W BŁONIU

Atrakcje dla dzieci Mińsk Mazowiecki i okolice - atrakcje okolice Warszawy Rodzinny Kompas 15

Czasem zastanawiam się, czy pisać o tym miejscu jeszcze raz, czy już wszyscy o nim wiedzą i sobie darować. Jednak po każdym przypomnieniu dostaję nowe wiadomości, że ktoś pojechał i było super. No więc przypominam, zwłaszcza, że park jest darmowy! Główną rolę grają tu liczne place zabaw: od tych dla najmłodszych dzieci, przez typowe huśtawki i karuzele, po gigantyczne pajęczyny do wspinania. To jednak nie wszystko tutaj znajduje się strefa krzywych zwierciadeł, domków-kul z gałęzi, muzyczny plac zabaw oraz cieszący się największym zainteresowaniem wodny plac zabaw. Tego nie sposób opisać – to trzeba zobaczyć. Mnóstwo zdjęć znajdziesz TUTAJ.

Park Bajka zlokalizowany jest 40 kilometrów od Warszawy i powinno się udać dojechać w to miejsce w ok. 45 minut. Chętni trafią tu również z pociągu.

Adres: ul Norwida, 05-870 Błonie.

ATRAKCJE DLA DZIECI NA PÓŁNOCNY WSCHÓD OD WARSZAWY

ALPAKI W ZABRAŃCU

Atrakcje dla dzieci Mińsk Mazowiecki i okolice - atrakcje okolice Warszawy Rodzinny Kompas 16

Czasami lubię u kogoś gościć zamiast stać w kolejce po bilety. I to jest jedno z takich niekomercyjnych nadal miejsc. Jeśli nie mieliście jeszcze okazji zapoznać się z alpakami, to polecam to niewielkie gospodarstwo gospodarstwo, w którym można się z nimi zaprzyjaźnić, bo to raczej taka prywatna hodowla, w której kocha się zwierzęta niż typowa atrakcji stworzona pod publikę. Wystarczy jednak zadzwonić i umówić się na spotkanie, by poznać, karmić, głaskać alpaki i dowiedzieć się wielu ciekawostek dotyczących ich przyzwyczajeń, potrzeb oraz rytuałów. Fotorelację z mojego spotkania z tymi zwierzętami znajdziesz TUTAJ. 

Alpaki mieszkają 30 kilometrów od Warszawy i dotrzesz do nich w 45 minut.

Adres: Długa 64, 05-079 Zabraniec

PRZEJRZAŁAŚ/EŚ LISTĘ DAJ LAJKA 🙂

Dzięki temu tekst zobaczy więcej rodziców. To dla mnie ważne i… to sygnał, że chcesz, bym takich propozycji wycieczek szukała i Ci je przedstawiała.

PODRÓŻUJESZ Z DZIECKIEM?

Zauważyłam, że moja Córka uwielbia się angażować już w samo planowanie wycieczki. Ciekawa jest jak to wygląda na mapie, planuje, co zabrać do swojego plecaka. Ma też w głowie różne marzenia i oczekiwania na temat wycieczki, którymi kiedyś się nie dzieliła. Teraz to robi, gdy uzupełniamy Rodzinny Plan Podróży, który stworzyłam byśmy się dobrze bawiły obmyślając nasze przygody.

I nie wiem, czy się cieszyć czy płakać, bo teraz budzi mnie często o 6 rano tekstem „Mamo zaplanujemy wycieczkę?”. Serio wkręciła się w to planowanie bardzo. Jeśli chcesz zobaczyć czym jest Rodzinny Plan Podróży zajrzyj do opisu RODZINNY PLAN PODRÓŻY. To fantastyczny plakat do wspólnego uzupełniania, kolorowania, rysowania. Uzupełniony można oczywiście zabrać w podróż, a potem oprawić w ramkę, wkleić do albumu ze zdjęciami, albo schować z innymi rysunkami dziecka na pamiątkę. Plan lubią uzupełniać nawet przedszkolaki. 🙂

PODSUMOWUJĄC

To by było na tyle jeśli chodzi o dotychczas odkryte przez naszą drużynę atrakcje w okolicach Warszawy. Jestem przekonana, że warto wpisać na listę wycieczkową każdą z nich 🙂 Chętnie też dowiem się, gdzie Ty lubisz jeździć z rodziną w tej części Mazowsza.

Znajdź na blogu: