Podróż drogą krajową bogata jest (czasami w dziury ;-)) w najróżniejsze krajobrazy: z jednej strony pole, z drugiej las, potem domy, sklepy, Kościół, szkoła, jakiś park. I tak widok powtarza się co X kilometrów. Nie brakuje też billboardów, reklam o wszelkich kolorach i kształtach, na które już nawet nie zwraca się uwagi.   Kiedy jednak wyjeżdża się zza drzew i  widzi przy drodze ogromne stado saren i jeleni niemal odruchowo noga ląduje na hamulcu. Nawet jeśli są one za ogrodzeniem…

Leśne ZOO W CYGANÓWCE

Leśne ZOO  to niezwykłe miejsce zlokalizowane tuż przy siedzibie Leśnictwa w Cyganówce (58 km od Warszawy). Tutaj, w sporej zagrodzie zbudowanej tuż przy drodze, a jednak nadal w otoczeniu lasu mieszkają jelenie, sarny oraz daniele. Zwierzęta z zainteresowaniem wypatrują nadjeżdżających gości, a gdy Ci zbliżą się do siatki otaczającej zagrodę patrzą im prosto w twarz i na ręce (zapewne w poszukiwaniu smakołyków).

Leśne ZOO Cyganówka - atrakcje dla dzieci okolice Warszawy - Rodzinny Kompas 1

Leśne ZOO Cyganówka - atrakcje dla dzieci okolice Warszawy - Rodzinny Kompas 2

Leśne ZOO Cyganówka - atrakcje dla dzieci okolice Warszawy - Rodzinny Kompas 3

Bardzo się cieszę, że tu trafiłam, bo nie jest to miejsce komercyjne, nie reklamuje się więc nie jest powszechnie znane. Jednak dzień spędzony w tak niecodziennym towarzystwie, jakie czeka tutaj, jest relaksujący i w pewnym sensie niezwykły.

ATRAKCJA I EDUKACJA NA TEMAT DZIKICH ZWIERZĄT

Leśne ZOO w weekendy cieszy się sporym zainteresowaniem osób mieszkających w okolicy, a nawet takich przyjeżdżających spory kawałek drogi, by spojrzeć jeleniowi prosto w oczy. Można tu spotkać seniorów, rodziny z maleńkimi i starszymi dziećmi oraz młodzież. Można więc uznać to miejsce za jedną z ciekawszych, bazujących na naturze atrakcji dla dzieci w „okolicy” Warszawy, bo choć bywałam w różnych miejscach to przyznaję, że tutaj na zwierzętom przyglądaliśmy się z naprawdę minimalnej odległości (właściwie dzieliła nas tylko siatka). I choć daniele spotykaliśmy wiele razy, karmiliśmy je z ręki i nawet głaskaliśmy to jelenie zawsze owiane były dla nas tajemnicą, bo trzymały się w bezpiecznej odległości od ludzi. Mam nawet znajomego, który ma daniele oraz jelenie i nawet u niego nie udało mi się zobaczyć jelenia z bliska. To jednak nieufne, dzikie zwierzę, przy którym nawet hodowca musi mieć się na baczności.

Cyganówka zaskoczyła nas więc bardzo i to właśnie tutaj połączyliśmy radość z obserwacji leśnych mieszkańców z próbą weryfikacji tego, co o nich przeczytaliśmy w domu w rozmaitych podręcznikach. W tutejszej zagrodzie możemy zaobserwować wiele charakterystycznych zachowań mieszkających tu zwierząt. Mnie najbardziej zainteresował temat zrzucania poroża –  co starałam się utrwalić na zdjęciach :-). Choć bywaliśmy w wielu miejscach, tylko tu udało nam się dokładnie (z bliska!) przyjrzeć, jak wygląda jeleń bez rogów (na głowach zostają mu możdżenie – charakterystyczne guzy na czaszce).

Leśne ZOO Cyganówka - atrakcje dla dzieci okolice Warszawy - Rodzinny Kompas 4

Leśne ZOO Cyganówka - atrakcje dla dzieci okolice Warszawy - Rodzinny Kompas 5

 

Leśne ZOO Cyganówka - atrakcje dla dzieci okolice Warszawy - Rodzinny Kompas 6

Dzieci też tutaj zobaczyły, czym różni się daniel od jelenia, bo te dwa osobniki stały czasami bardzo blisko siebie i można było zaobserwować ich cechy wyróżniające, o których czytaliśmy w atlasach zwierząt.

Leśne ZOO Cyganówka - atrakcje dla dzieci okolice Warszawy - Rodzinny Kompas 7

Leśne ZOO Cyganówka - atrakcje dla dzieci okolice Warszawy - Rodzinny Kompas 8

Przy samej zagrodzie znajduje się niewielki parking. Można na nim zostawić samochód, by spokojnie udać się na spacer, który polecam zacząć od strony ulicy, bo tam wystawione są tablice informacyjne o zwierzętach mieszkających w zagrodzie. Dobrze jest zwrócić uwagę na zakaz dokarmiania zwierząt, który w czasi enaszej wizyty nie był przestrzegany właściwie przez większość odwiedzających. Może brakowało mi informacji o tym, czemu nie można ich dokarmiać – łatwiej byłoby to dzieciom zrozumieć, a rodzicom tłumaczyć. W końcu mieszkające w zagrodzie zwierzęta są dzikie i choć oczka w siatce nie są duże to mogą okazać się wystarczające, by stała się krzywda, gdy małe dziecko wsunie tam rączkę. Dodatkowo turyści, którzy przyjeżdżają nieprzygotowani do takiego karmienia, skuszeni wielką frajdą dzieci dają czasem zwierzętom to, co mają pod ręką. To z kolei może okazać się niezbyt dobre dla zwierząt. Pamiętajmy o tym odwiedzając Cyganówkę.

Leśne ZOO Cyganówka - atrakcje dla dzieci okolice Warszawy - Rodzinny Kompas 9

Leśne ZOO Cyganówka - atrakcje dla dzieci okolice Warszawy - Rodzinny Kompas 10

Leśne ZOO Cyganówka - atrakcje dla dzieci okolice Warszawy - Rodzinny Kompas 11

I jest tylko jedna rzecz, która powoduje prawdziwy smutek w tym miejscu – PUSTA zagroda dzików, które mimo starań leśniczego i protestów okolicznych mieszkańców zniknęły z tego miejsca jakiś czas temu (a było ich podobno sporo). Nie znam wszystkich aspektów tej historii więc nie będę o niej więcej opowiadać, wiem tylko, że to ona (choć przykra) sprawiła, że dowiedziałam się o tym leśnym ZOO, bo o protestach właśnie wyczytałam w internecie.

LEŚNA ŚCIEŻKA EDUKACYJNA

Tuż obok zagrody zwierząt (po drugiej stronie Drogi Krajowej 803) znajduje przestrzeń edukacyjna dedykowana rodzinom oraz grupom, w której można zdobyć sporo ciekawych informacji ze świata zwierząt, a także odpocząć, popiknikować i pobawić się na placu zabaw.

Leśne ZOO Cyganówka - atrakcje dla dzieci okolice Warszawy - Rodzinny Kompas 12

Leśne ZOO Cyganówka - atrakcje dla dzieci okolice Warszawy - Rodzinny Kompas 13

 

Leśne ZOO Cyganówka - atrakcje dla dzieci okolice Warszawy - Rodzinny Kompas 14

DODATKOWE ATRAKCJE DLA DZIECI W CYGANÓWCE

Dzieci zdecydowanie mają tutaj co robić, bo (podobnie, choć skromniej niż w Pomiechówku) miejsce to wyposażone jest w ciekawe atrakcje dla dzieci. Jest na przykład miejsce do skoków w dal, w którym swoje sportowe wyczyny można porównać do odległości na jakie skaczą zwierzęta.

Leśne ZOO Cyganówka - atrakcje dla dzieci okolice Warszawy - Rodzinny Kompas 15

Leśne ZOO Cyganówka - atrakcje dla dzieci okolice Warszawy - Rodzinny Kompas 16

Leśne ZOO Cyganówka - atrakcje dla dzieci okolice Warszawy - Rodzinny Kompas 17

Są tu też tablice edukacyjne, przy których rozwiązuje się różne zadania zdobywając ciekawe informacje. Można też tropić zwierzęta, których ślady wyrzeźbione są na drewnianych stopniach. Mój Syn natomiast dodatkowo biegał z latarką i zaglądał do krecich kopców w poszukiwaniu zwierząt ;-).

Leśne ZOO Cyganówka - atrakcje dla dzieci okolice Warszawy - Rodzinny Kompas 18

Leśne ZOO Cyganówka - atrakcje dla dzieci okolice Warszawy - Rodzinny Kompas 19

Polecam to miejsce wszystkim, którzy chcą odpocząć od miejskiego zgiełku, mają ochotę pospacerować po lesie i poznać trochę tajemnic ze świata zwierząt.

ODROBINA LOGISTYKI

Pamiętaj, by wybierając się do Cyganówki zabrać ze sobą coś na komary i kleszcze, a jeśli wymaga tego pogoda, by mieć na nogach kalosze :-). Jeśli chcesz spędzić tu więcej czasu zabierz ze sobą również przekąski i coś do picia. W wakacyjne weekendy myślę, że warto będzie mieć nawet kocyk, w razie, gdyby zabrakło miejsca przy stołach :-). Wstęp jest bezpłatny, nie trzeba kupować biletów, można za to finansowe wesprzeć Fundację, o której mowa na ogrodzeniu zagrody. Podobno duma tego miejsca były kiedyś Koniki Polskie, ale ja ich nie widziałam. Nie wiem, czy to aktualne, jeśli ktoś ma na ten temat informacje chętnie je poznam :-).

GDZIE ZNAJDZIESZ LEŚNE ZOO?

Szczegóły związane z lokalizacją Leśnego ZOO w Cyganówce znajdziesz na mapie: TUTAJ.

CZYTASZ?

Polub wpis na Facebooku, zostaw komentarz, bo w statystykach jesteś zupełnie anonimowy/anonimowa. To dla mnie słaba motywacja, by odkrywać przed Tobą kolejne miejsca. Zupełnie inaczej jest, gdy komentujesz i dajesz znać, że coś Ci się podoba lub że jakieś miejsce nie budzi Twojego zaufania. To są dla mnie cenne głosy!

SZUKASZ PODOBNEGO MIEJSCA?

Daniele oraz jelenie można spotkać w Parku Dzikich Zwierząt w  Kadzidłowie (ostatnio park ten miał poważne kłopoty lepiej więc wcześniej zorientować się, jak wygląda jego aktualna sytuacja).

Leśnym zwierzętom możesz się również przyglądać w Leśnym Zwierzyńcu w Lisznej. 

Natomiast cudowną, leśną i chyba obecnie najbardziej nowoczesną leśną ścieżkę edukacyjną znajdziesz w Pomiechówku. 

Znajdź na blogu: