Dzisiaj zabieram Cię na spacer do krainy barw i zapachów, do raju dla pszczół i dla duszy, do najwyższych lotów restauracji dla motyli i oazy spokoju – do Arboretum w Rogowie. Jestem przekonana, że jeśli wybierzesz się tam z rodziną odpoczniecie i zachwycicie się naturą. Po powrocie zapragniecie ogrodu lub pobiegniecie do sklepu ogrodniczego po kwiaty na balkon, albo kilka dni później wybierzecie się na łąkę na spacer. Zatęsknicie za naturą i poznawaniem jej wszystkimi zmysłami.

Arboretum w Rogowie - atrakcje dla dzieci okolice Łodzi - Rodzinny Kompas 1

 

Arboretum w Rogowie - atrakcje dla dzieci okolice Łodzi - Rodzinny Kompas 2

Arboretum w Rogowie - atrakcje dla dzieci okolice Łodzi - Rodzinny Kompas 3

 WIOSNA W ROGOWIE

To miejsce spodobało mi się tak bardzo, że z okazji Dnia Matki postanowiłam wiosną zabrać tam Mamę, która jest wielką miłośniczką ogrodów (już jesienią wiedziałam, że tu wrócę) na myśl o zaczynających w drugiej połowie maja kwitnienie: azaliach, różecznikach, późnych magnoliach, kalinach, peoniach, ale też o zachwycających rododendronach.

Choć wcale nie trzeba być pasjonatem, by docenić soczystą zieleń oraz miliony barw, które właśnie wymalowały najpiękniejsze obrazy na których czerwień miesza się z błękitem nieba i zielenią drzew, na których brąz pni odcina się od fioletu bzu i… sami zobaczcie, jak magicznie jest w tym miejscu…

Arboretum w Rogowie - atrakcje dla dzieci okolice Łodzi - Rodzinny Kompas 4

Arboretum w Rogowie - atrakcje dla dzieci okolice Łodzi - Rodzinny Kompas 5

Arboretum w Rogowie - atrakcje dla dzieci okolice Łodzi - Rodzinny Kompas 6

Arboretum w Rogowie - atrakcje dla dzieci okolice Łodzi - Rodzinny Kompas 7

Arboretum w Rogowie - atrakcje dla dzieci okolice Łodzi - Rodzinny Kompas 8

 

 

 

 

W czasie naszej wycieczki (na przełomie maja i czerwca) najbardziej zachwycały kwitnące setkami kwiatów azalie i rododendrony. Gdybym tylko mogła kupić tak ogromne rośliny do ogrodu nie zastanawiałabym się ani chwili. Prawda jest jednak taka, że one rosną tu od wielu, wielu lat. Podjęłam wyzwanie i sprawdzałam daty sadzenia azalii tam, gdzie były do odczytania. Okazuje się, że niektóre są tak piękne, a są moimi „rówieśnikami”. Przyjmijmy, że wszystkim nam wiek dodaje barw i uroku tak, jak im ;-).

Arboretum w Rogowie - atrakcje dla dzieci okolice Łodzi - Rodzinny Kompas 9

Arboretum w Rogowie - atrakcje dla dzieci okolice Łodzi - Rodzinny Kompas 10

Rośliny to jednak nie wszystko. W Arboretum w Rogowie można podziwiać beztroskie tańce motyli na łące, leniwe przeloty bąków do pąków i pracowitość pszczół. Zachwycająco stworzyły jest ten świat.

Arboretum w Rogowie - atrakcje dla dzieci okolice Łodzi - Rodzinny Kompas 11

Arboretum w Rogowie - atrakcje dla dzieci okolice Łodzi - Rodzinny Kompas 12

Arboretum w Rogowie - atrakcje dla dzieci okolice Łodzi - Rodzinny Kompas 13

Arboretum w Rogowie - atrakcje dla dzieci okolice Łodzi - Rodzinny Kompas 14

ATRAKCJE DLA DZIECI W ARBORETUM W ROGOWIE

Przyjeżdżając tu z dziećmi nie oczekuj plastiku, migających świateł i placów zabaw. To nie ten rodzaj miejsca, a jednak dzieci się tu nie nudzą. Już samo bieganie między zachwycająco dużymi drzewami, poszukiwanie kwiatów w wybranych kolorach, szukanie rybek w oczku wodnym, liczenie kaczek na małym stawie są dla dzieci ciekawe. W tym miejscu można też grać w grę terenową oraz zajrzeć do Muzeum Lasu i Drewna (choć nie jest to obiekt interaktywny, jakich ostatnio coraz więcej). Na całym terenie ogrodów niesamowicie wysoko na drzewach pozawieszane są też huśtawki. Buja się na nich zupełnie inaczej niż na tych w centrach miast. Nawet dorosłych nie trzeba zachęcać, by na nich siadali…

Moim zdaniem to jedna z cudowniejszych, naturalnych atrakcji dla dzieci w okolicach Łodzi.

Arboretum w Rogowie - atrakcje dla dzieci okolice Łodzi - Rodzinny Kompas 15

Arboretum w Rogowie - atrakcje dla dzieci okolice Łodzi - Rodzinny Kompas 16

Arboretum w Rogowie - atrakcje dla dzieci okolice Łodzi - Rodzinny Kompas 17

Arboretum w Rogowie - atrakcje dla dzieci okolice Łodzi - Rodzinny Kompas 18

ŁĄKI I LASY

W Arboretum są też obszary typowo leśne i łąkowe.

Arboretum w Rogowie - atrakcje dla dzieci okolice Łodzi - Rodzinny Kompas 19

Arboretum w Rogowie - atrakcje dla dzieci okolice Łodzi - Rodzinny Kompas 20

Arboretum w Rogowie - atrakcje dla dzieci okolice Łodzi - Rodzinny Kompas 22

Jeśli wybierasz się tu z dzieciaczkami to polecam Ci również zajrzenie na bloga Kreatywnym Okiem i pobranie od Ilony (która nieźle się nad nimi napracowała) fiszek przyrodniczych na temat kwiatów łąkowych i leśnych byście mogli poszukać ich spacerując w Rogowie. Wystarczy wydrukować i zabarać na wycieczkę, a czeka Was fantastyczna zabawa!

 

PAMIĘTAJ TEŻ O CZERWONEJ JESIENI W ROGOWIE

Jesienią pisałam Ci również o  niesamowitych barwach, którymi usłane jest Arboretum w Rogowie w okolicach października dzięki klonom palmowym. Ten wpis znajdziesz tutaj: Arboretum w Rogowie. Jeśli nie widziałaś/eś tego wpisu o jesieni w Rogowie zajrzyj koniecznie, (bo to genialne miejsce na rodzinną wycieczkę, ale też na randkę lub na wyprawę z dziadkami). Jeśli Ci się spodoba Rogów w odcieniach żółtego i czerwieni to już dzisiaj wpisz sobie na wrzesień „przypominajkę” w kalendarzu, by zaplanować w odpowiednim momencie podróż do Rogowa…

PODSUMOWUJĄC

To miejsce jest… genialne na rodzinny, swobodny, relaksujący spacer. Bilety wstępu do ARboretum są w symbolicznych cenach, a radość z wycieczki ogromna. Jeśli zaś szukasz podobnych miejsc w innych częściach Polski to na razie mogę podpowiedzieć, że warto zajrzeć też do Ogrodu Botanicznego w Powsinie oraz do Ogrodów Tematycznych w Kołobrzegu. Tam również jest czym się zachwycać.

Adres: Leśny Zakład Doświadczalny SGGW, ul. Leśna 1, 95-063 Rogów. Warto zabrać ze sobą jakiś preparat od kleszczy oraz coś do jedzenia i picia, bo na terenie Arboretum (ani tuż obok) nie ma punktów gastronomicznych. Można sobie za to  na niejednej ławce przy kwiatach urządzić przyjemny piknik.

BAW SIĘ Z DZIECKIEM PLANUJĄC WYCIECZKI

Jeśli lubisz bawić się z dzieckiem to zapraszam Cię do wspólnego planowania podróży i wypełniania plakatu, który staje się wspaniałą pamiątką z rodzinnych przygód. Rodzinny Plan Podróży powstał, by zamieniać wycieczki w dobrą zabawę jeszcze zanim się rozpoczną. Kliknij żeby dowiedzieć się więcej o Rodzinnym Planie Podróży, który stworzyłam specjalnie dla Ciebie. Możesz go pobrać do samodzielnego druku lub zamówić gotowy Notes z plakatami.

Rodzinny Plan Podróży

Znajdź na blogu: