Dolina Liwca – pomysł na rodzinną wycieczkę

Jakiś czas temu mieliśmy przyjemność odwiedzić kilka niezbyt znanych atrakcji turystycznych na Mazowszu. Wśród nich znalazł się jeden z ciekawszych zabytków pogranicza Mazowsza i Podlasia – Zamek Liw. Moim zdaniem największym atutem tego miejsca jest absolutnie malownicze położenie wśród pięknych łąk i pól. Zdaniem znawców skarbem tego miejsca jest bogata kolekcja zbrojeń ;-). Zdaniem dzieci natomiast… […]

Jakiś czas temu mieliśmy przyjemność odwiedzić kilka niezbyt znanych atrakcji turystycznych na Mazowszu. Wśród nich znalazł się jeden z ciekawszych zabytków pogranicza Mazowsza i Podlasia – Zamek Liw.

Zamek LIw - atrakcje dla dzieci - Rodzinny Kompas 4

Moim zdaniem największym atutem tego miejsca jest absolutnie malownicze położenie wśród pięknych łąk i pól. Zdaniem znawców skarbem tego miejsca jest bogata kolekcja zbrojeń ;-).

Zamek LIw - atrakcje dla dzieci - Rodzinny Kompas 5

Zdaniem dzieci natomiast… najciekawsza jest “przymierzalnia hełmów” 🙂 To mały ukłon pracowników tego miejsca w kierunku najmłodszych gości. Większość ekspozycji jest bowiem “nietykalna”. Najmłodsi goście uwielbiają mierzyć rycerskie nakrycia głowy. Z chęcią też je kupują i zabierają do domu.

Zamek LIw - atrakcje dla dzieci - Rodzinny Kompas 7

 

Zamek LIw - atrakcje dla dzieci - Rodzinny Kompas 8

 

Zamek LIw - atrakcje dla dzieci - Rodzinny Kompas 9

 

Zamek LIw - atrakcje dla dzieci - Rodzinny Kompas 10

Zwiedzanie zamku nie trwa długo, bo jest to raczej zameczek (do tego obecnie – w 2018 roku w remoncie przez co chwilowo wyłączane ze zwiedzania sa jego poszczególne części). Niemniej jednak warto się wybrać w to miejsce.

Dobrze jest też dotrzeć do pobliskiego punktu widokowego Sowia Góra. Powinno się tu spodobać wszystkim miłośnikom pięknych pejzaży. To miejsce jest jeszcze bardziej interesujące, gdy przypomnimy sobie, że trzy razy stawało się planem filmowym. Plenerowe zdjęcia kręcili tu Jan Jakub Kolski ekranizując „Pornografię’’ Witolda Gombrowicza, oraz Filip Bajon reżyserując „Śluby Panieńskie’’  Aleksandra Fredry. Przyjechali tu również japońscy filmowcy pracujący nad filmem „Persona non grata”. Przyznaję, że sama jestem w szoku, że miałam tak malownicze miejsce całkiem blisko siebie przez całe życie i zupełnie o tym nie wiedziałam.

Kajaki Liwiec - atrakcje dla dzieci - Rodzinny Kompas 16

W tej okolicy organizowane są również spływy kajakowe rzeką Liwiec. Zachwycające krajobrazy są ich nieodłącznym elementem.

Kajaki Liwiec - atrakcje dla dzieci - Rodzinny Kompas 15

Miłośnicy jednośladów mogą tutaj wskoczyć na Szlak Rowerowy Natura biegnący z Węgrowa do Liwa wzdłuż Doliny Liwca. W sezonie letnim przy Zalewnie nad Liwcem funkcjonuje wypożyczalnia rowerów.

GDZIE ZNAJDUJE SIĘ ZAMEK?

Wszystkie szczegółowe dane adresowe oraz telefonicznie wraz z Zamkiem zaznaczonym na mapie znajdziecie TUTAJ. 

SZUKASZ INNYCH KLIMATÓW?

Nie lubisz zwiedzać z dzieciaczkami zamków? Zobacz inne atrakcje dla dzieci na mapie Rodzinnego Kompasu. Wystarczy, że klikniesz na zdjęcie.

Jeśli szukasz w innych rejonach Polski to skorzystaj z wyszukiwarki. Zobacz całą Polskę zasypaną atrakcjami dla dzieci TUTAJ. Przybliżając wybrany rejon zobaczysz poszczególne miejsca na mapie, im bliżej tym bardziej rozsypane będą po różnych, małych miejscowościach czy dzielnicach większych miast 🙂

 


Mam nadzieję, że w tekście już znalazłaś/eś trochę inspiracji na wycieczki z dzieckiem. Zachęcam Cię również do:

  • przeglądania MAPY atrakcji dla dzieci. Jestem przekonana, że znajdziesz na niej wiele miejsc, które Cię zaskoczą i nabierzesz ochoty na wycieczki.
  • korzystania z WYSZUKIWARKI, dzięki której możesz przeglądać atrakcje dla dzieci naniesione na mapę Polski. To narzędzie umożliwia znalezienie ciekawych miejsc po kategoriach lub miejscowościach, dodatkowo pomaga w znalezieniu ciekawych przystanków na różnych trasach.
  • polubienia mojego fp na Facebooku. Dzięki temu będę mogła informować Cię, gdy pojawią się nowe wpisy z pomysłami na wycieczki lub relacje z odwiedzonych przez Rodzinny Kompas miejsc.
  • zaglądania do nas od kuchni przez obserwację mojego Instagrama.
  • oglądania filmów Rodzinnego Kompasu na YouTube. Filmy pokazują dużo więcej niż zdjęcia. Dzięki nim można praktycznie poznać “atmosferę” miejsc, które odwiedzamy i łatwiej jest podjąć decyzję, czy Tobie i Twoim dzieciom się tam spodoba.
  • czytania Bloga, a na nim relacji z wizyt w najciekawszych miejscach, zestawień z propozycjami na rodzinne wycieczki, dziecięcych przewodników po polskich miastach, informacji o obniżonych cenach biletów i wielu, wielu innych ciekawych tekstów. udostępniania treści, które uważasz za wartościowe znajomym (w szczególności tym mającym dzieci).

Znajdź na blogu: