Zamek Zbrojownia Liw

O ZAMKU W LIWIE

To miejsce to pozostałość gotyckiego zamku książęcego wzniesionego w XV wieku jako strażnica graniczna w miejscowości Liw. Zamek jest malutki za to absolutnie malowniczo zlokalizowany. Stoi dumnie wśród sielankowych pól i łąk więc z jego okien można podziwiać malownicze krajobrazy.

W odbudowanym dworze kancelarii oraz w wieży bramnej gotyckiego zamku mieści się muzeum historyczne. Jego ekspozycja prezentuje historię zamku, fotokopie rysunków, malarstwo oraz broń i uzbrojenie z różnych epok.

Z Zamkiem związane są też ciekawe Legendy. Najbardziej znana mówi o żółtej damie – żonie niesłusznie oskarżonej o zdradę, która o północy pojawia się w zamkowych salach. Inna natomiast głosi, że do zamku ma powrócić po swój kapelusz (zostawiony po bitwie) szwedzki król. W tym miejscu czekają na niego śpiący rycerze…

Ekspozycja prezentowana w zamku ma charakter “starego muzeum”. Raczej nie można tu dotykać i testować. Jednak pracownicy tego miejsca wymyślili sposób na najmłodszych. Stworzyli tu “przymierzalnię hełmów”, czym zdecydowanie zachwycili najmłodszych gości. Można tu kupić zarówno rycerskie nakrycie głowy, jak i miecz.

Warto wiedzieć

W okresie letnim przed zamkiem placówka organizuje różne imprezy plenerowe m.in. inscenizacje turniejów rycerskich.

Zamek otoczony jest przepięknymi terenami, natomiast miłośnicy kajaków mogą zorganizować sobie  w okolicy cudowną, sportową przygodę na rzece Liwiec. Zachwycające widoki są praktycznie gwarantowane.

Tutaj nie ma sklepiku spożywczego – warto mieć ze sobą napoje.

Rate and write a review

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  • Atrakcje dla przedszkolaków (3-6)
  • Atrakcje dla starszaków (7+)