Zamek Czersk – gry terenowe i spacer w chmurze złotych liści

Przyznam szczerze, że nie jestem  wielkim fanem zamków samych w sobie. Lubię zwiedzać niektóre, pod warunkiem, że ktoś mi ciekawie o nich opowiada ;-)Jednak jestem miłośnikiem spacerowania w pięknych okolicznościach przyrody. Poszukując ich wybrałam się do Czerska i uważam, że ten gotycki zamek i jego najbliższe otoczenie to ciekawa opcja na jesienny spacer z dzieckiem […]

Przyznam szczerze, że nie jestem  wielkim fanem zamków samych w sobie. Lubię zwiedzać niektóre, pod warunkiem, że ktoś mi ciekawie o nich opowiada ;-)Jednak jestem miłośnikiem spacerowania w pięknych okolicznościach przyrody. Poszukując ich wybrałam się do Czerska i uważam, że ten gotycki zamek i jego najbliższe otoczenie to ciekawa opcja na jesienny spacer z dzieckiem dodatkowo urozmaicony czekającymi na małych gości zabawami terenowymi.

Zamek Czersk - atrakcje dla dzieci - rodzinny spacer - Rodzinny Kompas 1ZAMEK CZERSK

Zamek zbudowany był na przełomie XIV i XV wieku i w sumie do dzisiaj zachowana jest większość jego murów  oraz wszystkie trzy wieże (Brama, Południowa i Zachodnia). Planując zwiedzanie Zamku z dzieckiem warto pobrać karty do gry zamkowej. Można poprosić o nie w kasie lub samodzielnie je wydrukować (dostępne są TUTAJ). Karty te dokładnie wskazują kierunki kroków, które należy postawić na terenie Zamku, by poznać najważniejsze o nim fakty oraz dowiedzieć się, kto w nim bywał w dawnych czasach. W nagrodę za rozwiązanie zadań przysługuje w kasie Zamku pieczątka.

Zamek Czersk - atrakcje dla dzieci - rodzinny spacer - Rodzinny Kompas 2

Zamek Czersk - atrakcje dla dzieci - rodzinny spacer - Rodzinny Kompas 3

Na tutejsze wieże prowadzą dość strome schodki, po których warto wejść, by ujrzeć cudowną panoramę. Wspominam o nich, bo może to mieć znaczenie dla osób podróżujących z maluszkami, które być może trzeba będzie wnieść lub poczekać z nimi na dole. Co ciekawe z każdej strony wież widok jest niby podobny, a jednak zupełnie inny. Mnie osobiście urzekł widok tych równiutko (niemal od linijki) uprawianych pól.

Zamek Czersk - atrakcje dla dzieci - rodzinny spacer - Rodzinny Kompas 4

Zamek Czersk - atrakcje dla dzieci - rodzinny spacer - Rodzinny Kompas 5

Zamek Czersk - atrakcje dla dzieci - rodzinny spacer - Rodzinny Kompas 6

Zamek Czersk - atrakcje dla dzieci - rodzinny spacer - Rodzinny Kompas 7

Zamek Czersk - atrakcje dla dzieci - rodzinny spacer - Rodzinny Kompas 8

Z ciekawostek podpowiem Ci, że tutaj zespół Skaldowie nakręcił teledysk do piosenki „W żółtych płomieniach liści”. Jeśli znajdziesz go na YT nie zobaczysz kolorów, bo teledysk jest czarno-biały, ale cudowne złoto liści będziecie mogli podziwiać całą rodziną jeśli przyjedziecie tu na jesienny spacer.

Zamek Czersk - atrakcje dla dzieci - rodzinny spacer - Rodzinny Kompas 9

Gdy zakończycie zwiedzanie Zamku poproście w kasie o kartę wyprawy Tropem Średniowiecznego Czerska (karty do samodzielnego druku dostępne są TUTAJ). Dzięki nim powędrujecie na spacer drogami, którymi ludzie chodzili w Czersku już w średniowieczu. Odszukacie też  ślady dawnej świetności książęcego, a dziś niepozornego miasta.

JEZIORO CZERSKIE

Na zakończenie wspomnę tylko, że przy Zamku znajduje się Pomnik Przyrody Jezioro Czerskie, który wydaje się (przynajmniej jesienią) miejscem zapomnianym, a z pewnością „dzikim” i niezwykle barwnym… Podejście do jeziorka nie zajmuje wiele czasu (trzeba jednak przespacerować się drogą prowadzącą w dół i potem wrócić pod górkę po lekko kamienistej i niezbyt uporządkowanej drodze).

Zamek Czersk - atrakcje dla dzieci - rodzinny spacer - Rodzinny Kompas 10

Zamek Czersk - atrakcje dla dzieci - rodzinny spacer - Rodzinny Kompas 11

Zamek Czersk - atrakcje dla dzieci - rodzinny spacer - Rodzinny Kompas 12W sezonie (od maja do września) w Czersku organizowane są weekendy pod nazwą Historia Viva, kiedy to gospodarzami stają się tutaj rekonstruktorzy prowadzący warsztaty, pokazy i prezentacje.

PODSUMOWUJĄC

Moim zdaniem Zamek Czersk to zupełnie niezobowiązująca opcja na przyjemny jesienny dzień spędzony z rodziną. Nie są tu wymagane wielkie nakłady finansowe (bilet normalny kosztuje 8 zł, a ulgowy 5 zł), za to dostajemy zabawę z dzieckiem, dawkę świeżego powietrza i piękne widoki.

JESIEŃ PEŁNA PRZYGÓD

Wpis ten przygotowałam w ramach cyklu „Jesień pełna przygód”. Jeśli masz ochotę zapisz się do wydarzenia, by być na bieżąco z moimi propozycjami na jesienne dni. Dzięki temu nie umkną Twojej uwadze inspiracje na bliższe i dalsze wycieczki po Polsce, listy restauracji i kawiarni, do których można zajrzeć z dzieckiem, by odpocząć. W kolejnych artykułach będę opowiadała o inspirujących miejscach, w których schronicie się pod dachem wypełnionym atrakcjami,  gdy pogoda nie będzie dopisywała.

I oczywiście daj znać, że czytasz, że jesteś kciukiem w górę, jeszcze chętniej komentarzem. Zobacz ile ja dla Ciebie napisałam – Ty napisz dla mnie jedno zdanie w komentarzu tu lub na FB. Daj znać, czy byłaś/byłeś tu, jakie inne miejsca polecasz. Napisz co Ci w duszy gra, na jakie teksty czekasz. Ważne bym wiedziała, że jesteś. A gdy coś Ci się spodoba podziel się ze znajomymi – w ten sposób pomagasz mi prowadzić Rodzinny Kompas.

 

Zobacz też ostatnie zestawienia, bo jeśli chodzi o duże i małe wyjścia z dzieckiem to możliwości są dziesiątki 🙂

Pomysły na jesienne wycieczki w okolice Warszawy (kliknij w zdjęcie):

 

Poznaj jesienne promocje, by skorzystać z najfajniejszych atrakcjid la dzieci w dobrej cenie.

Jeśli chcesz spędzić jesienny weekend nad morzem wśród lasów i jednocześnie przy stawie to polecam Ci pięknie zlokalizowaną Osadę Rybacką.

 


Mam nadzieję, że w tekście już znalazłaś/eś trochę inspiracji na wycieczki z dzieckiem. Zachęcam Cię również do:

  • przeglądania MAPY atrakcji dla dzieci. Jestem przekonana, że znajdziesz na niej wiele miejsc, które Cię zaskoczą i nabierzesz ochoty na wycieczki.
  • korzystania z WYSZUKIWARKI, dzięki której możesz przeglądać atrakcje dla dzieci naniesione na mapę Polski. To narzędzie umożliwia znalezienie ciekawych miejsc po kategoriach lub miejscowościach, dodatkowo pomaga w znalezieniu ciekawych przystanków na różnych trasach.
  • polubienia mojego fp na Facebooku. Dzięki temu będę mogła informować Cię, gdy pojawią się nowe wpisy z pomysłami na wycieczki lub relacje z odwiedzonych przez Rodzinny Kompas miejsc.
  • zaglądania do nas od kuchni przez obserwację mojego Instagrama.
  • oglądania filmów Rodzinnego Kompasu na YouTube. Filmy pokazują dużo więcej niż zdjęcia. Dzięki nim można praktycznie poznać “atmosferę” miejsc, które odwiedzamy i łatwiej jest podjąć decyzję, czy Tobie i Twoim dzieciom się tam spodoba.
  • czytania Bloga, a na nim relacji z wizyt w najciekawszych miejscach, zestawień z propozycjami na rodzinne wycieczki, dziecięcych przewodników po polskich miastach, informacji o obniżonych cenach biletów i wielu, wielu innych ciekawych tekstów. udostępniania treści, które uważasz za wartościowe znajomym (w szczególności tym mającym dzieci).

Znajdź na blogu: