W zeszłym roku zachwycił mnie Pomiechówek. W tym roku Celestynów. Polskie, leśne ścieżki edukacyjne potrafią już zadziwiać nie tylko dzieci, ale i dorosłych. Są wspaniałymi miejscami do zabawy i nauki. Genialne miejsca na wycieczki szkolne oraz przedszkolne, jak również na rodzinne, weekendowe wypady.  Zdecydowanie zapisuję się na listę wielkich miłośników tych miejsc. A co zastałam w Celestynowie?

 CENTRUM EDUKACJI LEŚNEJ W CELESTYNOWIE

Centrum Edukacji Leśnej Celestynów - atrakcje dla dzieci okolice Warszawy - Rodzinny Kompas 1

Sala edukacyjna CEL podzielona jest na dwie duże części. Pierwsza z nich to ekspozycja przypominająca kładkę przez las. Można na niej z bliska przyjrzeć się zwierzętom leśnym (fakt – „wypchanym” ale naprawdę wygląda to „o niebo” lepiej niż w muzeach).   Po wystawie oprowadza leśniczy, który dzieli się wartościową wiedzą, opowiada ciekawostki ze świata roślin i zwierząt. Ma sporo cierpliwości, bo przyznaję, że sama zamęczałam go milionem pytań :-). Jednak to nie wszystko. Leśniczy puszcza w czasie zwiedzania  odgłosy zwierząt i opowiada, w jakich sytuacjach można je usłyszeć. Genialne! Potem wystarczy iść do lasu i nasłuchiwać.

Centrum Edukacji Leśnej Celestynów - atrakcje dla dzieci okolice Warszawy - Rodzinny Kompas 2

Centrum Edukacji Leśnej Celestynów - atrakcje dla dzieci okolice Warszawy - Rodzinny Kompas 3

Centrum Edukacji Leśnej Celestynów - atrakcje dla dzieci okolice Warszawy - Rodzinny Kompas 4

W drugiej sali znajduje się wiele mniejszych ekspozycji angażujących zwiedzających w poznawanie lasu. Nie potrafię chyba nawet wszystkiego wymienić. Jest coś na kształt laboratorium, w którym poznaje się mikroskopową budowę roślin i zwierząt. Jest makieta „Cykl Życia Lasu” prezentującą cykl życia drzewostanu. Są liczne tablice prezentujące rośliny, które możemy podziwiać spacerując po lesie i ciekawe informacje na temat ptaków. Oczywiście mój trzylatek nie dał mi wszystkich tych tablic poczytać na spokojnie więc chyba wrócę tam drugi raz sama – to wszystko jest na serio bardzo ciekawe!

Centrum Edukacji Leśnej Celestynów - atrakcje dla dzieci okolice Warszawy - Rodzinny Kompas 5

Centrum Edukacji Leśnej Celestynów - atrakcje dla dzieci okolice Warszawy - Rodzinny Kompas 6Największe nasze zainteresowanie jednak wzbudziły ramy, w których można było dotknąć futra lisa, wilka, dzika… Ogromne wrażenie zrobił na nas też kosz, w którym leżały m.in. rogi łosia. Zupełnie nie mam pojęcia, jak to zwierzę nosi taki ciężar na głowie…

Centrum Edukacji Leśnej Celestynów - atrakcje dla dzieci okolice Warszawy - Rodzinny Kompas 7

Centrum Edukacji Leśnej Celestynów - atrakcje dla dzieci okolice Warszawy - Rodzinny Kompas 8

Centrum Edukacji Leśnej Celestynów - atrakcje dla dzieci okolice Warszawy - Rodzinny Kompas 9

Ta sala to prawdziwa skarbnica leśnej wiedzy. Ciekawa dla trzylatka, kilkulatka, nastolatka i dorosłego. Choć oczywiście sposób jej zwiedzania w każdym wieku się mocno różni. I… CEL jest jedynie kawałkiem dobrodziejstw, jakie zastajemy w Celestynowie!

PIĘKNY ZIELONY TEREN W OKOLICACH WARSZAWY

Centrum Edukacji Leśnej Celestynów - atrakcje dla dzieci okolice Warszawy - Rodzinny Kompas 10

Centrum Edukacji Leśnej jest przepięknie zlokalizowane (podobno na terenie dawnej szkółki leśnej) więc wiele jest tu np. dębów. Kto ma ochotę na spacer znajdzie tu arboretum, łąkę kwietną, piękny plac zabaw, ścieżkę edukacyjną (mającą około 2 km). 

Centrum Edukacji Leśnej Celestynów - atrakcje dla dzieci okolice Warszawy - Rodzinny Kompas 11

Centrum Edukacji Leśnej Celestynów - atrakcje dla dzieci okolice Warszawy - Rodzinny Kompas 12

GOŹDZIKOWE BAGNO

Mali wędrowcy mogą wybrać się na niewielkie grzęzawisko położone niedaleko Centrum Edukacji Leśnej. Dzięki drewnianej kładce można swobodnie spacerować zapoznając się z klimatem, roślinnością i zwierzętami charakterystycznymi dla takich siedlisk. Ale… więcej Wam nie powiem, bo niestety przy zejściu z placu zabaw mieliśmy czarną rozpacz, która zakończyła się powrotem do domu. Tak więc wybierzemy się na spacer jeszcze raz. Na szczęście mamy blisko :-).

GDZIE ZNAJDZIESZ CENTRUM EDUKACJI LEŚNEJ?

Od razu ostrzegam, gdy wpiszecie w nawigację adres CEL: Wojska Polskiego 46, 05-430 Celestynów może prowadzić Was jakoś tak dziwnie przez las i drogę z licznymi i gęsto sianymi dziurami. Ja już myślałam, że się zgubiłam… A jednak nie. Doprowadziło mnie do celu :-).

Można się tutaj dostać pociągiem relacji Warszawa Zachodnia – Pilawa lub Dęblin. Należy wysiąść na stacji Celestynów. Od budynku stacji kolejowej kierujemy się na zielony szlak (do Centrum Edukacji Leśnej jest ok. 2km).

SZUKASZ INNYCH MIEJSC – ZAPRASZAM DO GRUPY Z ATRAKCJE DLA DZIECI W WARSZAWIE I OKOLICY

W grupie możesz dzielić się informacjami o odwiedzanych miejscach i zadawać pytania. Poprzeglądaj też moją mapę, bo jest na niej mnóstwo pomysłow na wycieczki.

PODRÓŻUJESZ Z DZIECKIEM?

Zauważyłam, że moja Córka uwielbia się angażować już w samo planowanie wycieczki. Ciekawa jest jak to wygląda na mapie, planuje, co zabrać do swojego plecaka. Ma też w głowie różne marzenia i oczekiwania na temat wycieczki, którymi kiedyś się nie dzieliła. Teraz to robi, gdy uzupełniamy Rodzinny Plan Podróży, który stworzyłam byśmy się dobrze bawiły obmyślając nasze przygody.

I nie wiem, czy się cieszyć czy płakać, bo teraz budzi mnie często o 6 rano tekstem „Mamo zaplanujemy wycieczkę?”. Serio wkręciła się w to planowanie bardzo. Jeśli chcesz zobaczyć czym jest Rodzinny Plan Podróży zajrzyj do opisu RODZINNY PLAN PODRÓŻY. To fantastyczny plakat do wspólnego uzupełniania, kolorowania, rysowania. Uzupełniony można oczywiście zabrać w podróż, a potem oprawić w ramkę, wkleić do albumu ze zdjęciami, albo schować z innymi rysunkami dziecka na pamiątkę. Plan lubią uzupełniać nawet przedszkolaki. 🙂

Znajdź na blogu: