Pomysły na jednodniowe wycieczki z dzieckiem w okolice Mińska Mazowieckiego. Atrakcje dla dzieci okolice Warszawy.

Przez długi czas jeździłam w najdalsze zakątki Polski, a ostatnio postanowiłam odkryć atrakcje dla dzieci w okolicach Mińska Mazowieckiego. Przez ostatnie pół roku kilka razy, zupełnie na luzie, wsiadłam z dzieciaczkami w auto i wybrałam się do różnych miejsc sprawiając sobie samej ogromną niespodziankę i wcale nie wydając mnóstwa pieniędzy. Część miejsc, o których dzisiaj piszę,  jest bardzo blisko Mińska, do niektórych trzeba kawałek podjechać. Do wszystkich jednak myślę, że warto zajrzeć. Jest ich sporo więc polecam przejrzenie całej listy, ale ostrzegam, że jej końca nie widać :-P.

TYLKO PAMIĘTAJ – KORZYSTASZ? ZOSTAW PO SOBIE ŚLAD

Wystarczy lajk lub komentarz (a jeśli polubisz bardzo to nawet udostępnij). Same statystyki mi nie wystarczą, choć doskonale je widzę i bardzo mi się podobają… Dzięki reakcjom wiem, czy mam dalej szukać i przedstawiać Ci podobne inspiracje.  A teraz do rzeczy. 🙂

CENTRUM EDUKACJI LEŚNEJ W CELESTYNOWIE

Atrakcje dla dzieci Mińsk Mazowiecki i okolice - Rodzinny Kompas 1

Do niedawna Celestynów kojarzył mi się wyłącznie ze schroniskiem dla zwierząt (miałam kiedyś z tego schroniska psa). Okazuje się jednak, że tam, w pięknym lesie, ukryte jest przed światem bardzo ciekawe miejsce – Centrum Edukacji Leśnej. Pracujący tu ludzie potrafią opowiadać o zwierzętach i roślinach takie ciekawostki, że aż nie chce się wyjeżdżać. Tutaj dowiesz się, czy dzik i bóbr jest miły w dotyku”, jakie odgłosy wydaje łoś, gdy szuka partnerki oraz jak duży ciężar nosi on na swojej głowie. Poznasz najmądrzejsze ptaki, które możesz spotkać na spacerze w lesie i… wiele wiele innych rzeczy, których nie będę zdradzała. Dla pełnych energii dzieci jest też duży, drewniany plac zabaw oraz mająca około 2 km ścieżka edukacyjna prowadząca drewnianymi kładkami przez niewielkie grzęzawisko. Naszą relację z tego miejsca zobaczysz TUTAJ.

Adres: Wojska Polskiego 46, 05-430 Celestynów. Koszt: wstęp wolny

Atrakcje dla dzieci Mińsk Mazowiecki i okolice - Rodzinny Kompas 2

ZAMEK W CZERSKU

Atrakcje dla dzieci Mińsk Mazowiecki i okolice - Rodzinny Kompas 3

Ciekawe miejsce na rodzinny spacer w nietypowym miejscu. Planując zwiedzanie Zamku z dzieckiem warto pobrać karty do gry zamkowej (w kasie lub  TUTAJ). Karty te dokładnie wskazują kierunki kroków, które należy postawić na terenie Zamku, by poznać najważniejsze o nim fakty oraz dowiedzieć się, kto w nim bywał w dawnych czasach. W nagrodę za rozwiązanie zadań przysługuje w kasie Zamku pieczątka. Niby drobnostka, ale dzieci bardzo to lubią. Więcej zdjęć znajdziesz w RELACJI. 

Adres: plac Tysiąclecia 1, 05-530 Czersk

LEŚNE ZOO W CYGANÓWCE

Atrakcje dla dzieci Mińsk Mazowiecki i okolice - Rodzinny Kompas 4

Niepozorne i mało znane miejsce znajdujące się tuż przy Nadleśnictwie w Cyganówce. Tam leśniczy stworzył zagrodę, w której mieszkają daniele, jelenie i sarny. Nie boją się ludzi, podchodzą do samiutkiego ogrodzenia, przy którym stoją przyglądający się im turyści. W weekendy zbiera się coraz więcej osób, bo to bardzo przyjemne miejsce i „towarzystwo”.  Tuż obok zagrody ze zwierzętami (po drugiej stronie jezdni) znajduje się polana edukacyjno-rekreacyjna, na której umieszczono tablice z informacjami ze świata zwierząt oraz plac zabaw dla dzieci. Cudowną atrakcję stanowi np. skocznia do skoków w dal, które można porównywać susy dzieci do odległości , na jakie skaczą różne zwierzęta. Dzieci poznają tu również tropy zwierząt. Fotorelację z tego miejsca znajdziesz TUTAJ.

Adres: 08-470 Cyganówka; 48

STADNINA I MINI ZOO W WILDZE

Kto pojedzie do Cyganówki niech pomyśli o tym, by zajrzeć również do Wilgi. To bardzo blisko, a tam stworzono piękną stadninę koni, przy której funkcjonuje mini ZOO z niezwykle przyjaznymi kozami, kucami oraz osłem. W sezonie na dzieci czekają też króliki. Zwierzęta można karmić jeśli się ma dla nich smakołyki. Dobrze sprawdzają się na przykład pokrojone na drobno jabłka, które trzeba mieć ze sobą. Więcej zdjęć z tego sympatycznego miejsca znajdziesz w RELACJI.

Adres: Cyganówka 53a, 08-470 Cyganówka

Atrakcje dla dzieci Mińsk Mazowiecki i okolice - Rodzinny Kompas 5

PAŁAC MAŁA WIEŚ

Atrakcje dla dzieci Mińsk Mazowiecki i okolice - atrakcje okolice Warszawy Rodzinny Kompas 6

Jeśli masz ochotę połączyć rodzinny wypoczynek z romantyczną atmosferą to miejsce nadaje się idealnie. Zachwycające ogrody, piękny pałac, genialna restauracja, hotel, stawy, po których w sezonie można pływać łódką, mały plac zabaw… To również cudowna sceneria do zrobienia pięknych, rodzinnych zdjęć. Wejście na teren pałacu jest bezpłatne, jego zwiedzanie wiąże się z kupnem niedrogiego biletu. Polecam gorąco! Fotorelacja TUTAJ. 

Adres: Mała Wieś 40, 05-622 Belsk Duży

Pałac Mała Wieś - atrakcje dla dzieci okolice Warszawy - atrakcje dla dzieci Mazowieckie - Rodzinny Kompas 12

ARBORETUM W ROGOWIE

Arboretum w Rogowie - atrakcje dla dzieci okolice Warszawy - Rodzinny Kompas 12

Arboretum w Rogowie - atrakcje dla dzieci okolice Warszawy - Rodzinny Kompas 11

Jeśli będziesz jechać z rodziną do Pałacu Mała Wieś to podjedź też nieco dalej i idźcie na spacer do Arboretum w Rogowie. Te ogrody zapierają dech w piersiach. Kiedyś myślałam, że dzieci w takim miejscu będą się nudziły. Dzisiaj wiem, że bawią się tam wyjątkowo swobodnie. Mają też do dyspozycji grę terenową oraz zawieszone wysoko, wysoko na drzewach huśtawki. Genialne miejsce. Podobno najpiękniejsze na przełomie maja i czerwca (zamierzam sprawdzić w tym roku) oraz odbierające mowę jesienią (sprawdziłam i potwierdzam).

Adres: Leśna 1, 95-063 Rogów

MAZOWIECKIE SIOŁO JULIANÓWKA

Atrakcje dla dzieci Mińsk Mazowiecki i okolice - atrakcje okolice Warszawy Rodzinny Kompas 7

Pięknie zlokalizowana zagroda edukacyjna położona z dala od miejskiego zgiełku, właściwie w środku lasu, tuż u podnóża, nieznanych wielu osobom Gór Łańcuchowych (wiedziałaś/eś że tuż pod Mińskiem mamy niewielkie góry? – to tylko 7 km od miasta). W Julianówce znajduje się ukochane przez dzieci mini ZOO z kucami, kozami, owcami, czarnym baranem, królikami i świnkami morskimi. Jest też plac zabaw oraz ogromna polana (z grillem i miejscem na ogniska). Jest też (aktualnie odświeżany) niewielki skansen z dawnymi sprzętami wykorzystywanymi na roli. Wystarczy umówić się na wizytę, by  na pięknym, zielonym terenie spędzić miły dzień na świeżym powietrzu, w towarzystwie zwierząt. Od czasu do czasu można też zorganizować sobie tutaj rodzinny obiad w czasie tzw. Babcinych Smaków. Stronkę właśnie odświeżają, póki co możecie zerknąć po więcej szczegółów na TĄ, a najwięcej bieżących informacji, ofert i zdjęć jest na Facebooku. I co ważne – w tym miejscu organizowane jest coś na kształt „półkolonii” dla dzieci. Można je tu przywozić, by zmiast w mieście spędzały letnie dni na wsi. 

Adres: Julianów 14, 05-332 Siennica 

Atrakcje dla dzieci Mińsk Mazowiecki i okolice - atrakcje okolice Warszawy Rodzinny Kompas 8

ŚCIEŻKA EDUKACYJNA W MROZACH

Atrakcje dla dzieci Mińsk Mazowiecki i okolice - atrakcje okolice Warszawy Rodzinny Kompas 9

Zupełnie odmienny charakter ma ścieżka edukacyjna w lesie w Mrozach (choć może jak na dzisiejsze czasy ta nazwa niezupełnie mi tutaj pasuje). W każdym razie w Mrozach wczesną wiosną lasy usłane są dywanami kwiatowymi, a przez las wiodą tory dla tramwaju konnego. Ten środek transportu dziś stanowi atrakcję turystyczną (kursującą w wyznaczonych terminach w sezonie), a dawniej miał duże znaczenie dla leczenia chorych na gruźlicę. O co chodzi przeczytasz w mojej relacji z tego miejsca TUTAJ. Wzdłuż trasy tramwaju konnego (którą poza sezonem polecam serdecznie przejść pieszo, bo to równie fajna atrakcja) znajduje się kilka tablic edukacyjnych. Niedaleko znajduje się przyjemna trasa do pieszych wycieczek wraz z chodnikiem, po który można spokojnie śmigać np. na rowerku biegowym. Miejsce to jest też ciekawe na wycieczkę rowerową.

Adres: 05-320 Mrozy (w pobliżu stacji PKP).

BAZA SURVIVALOWEJ PRZYGODY

Atrakcje dla dzieci Mińsk Mazowiecki i okolice - atrakcje okolice Warszawy Rodzinny Kompas 10

Jeśli chcesz zorganizować dla swojej rodziny i/lub grupy przyjaciół niebanalną atrakcję w okolicy Mińska Mazowieckiego to sprawdź, czy przypadkiem survival nie byłby dla Was ciekawą propozycją. Wystarczy ustalić szczegóły z obsługą bazy, by oderwać dzieci od telewizorów, komórek, komputerów i zafundować im przygodę, jakiej nie spotyka się w salach zabaw ani nawet parkach rozrywki. Tu można się porządnie zmęczyć, ubrudzić, nagłówkować pokonując tor przeszkód, grając w paintball, czy strzelając w strzelnicy. To jedno z tych miejsc, w których jeszcze nie byłam, ale zaintrygowało mnie tak bardzo, że sama nie mogę doczekać się wizyty. Szczególy poznasz na MAPIE. 

Adres: 05-306 Jędrzejów Nowy

ZALEW KARCZUNEK

Zalew Karczunek - atrakcje dla dzieci Kałuszyn - Rodzinny Kompas 1

Namiastkę wakacji możesz zafundować sobie wybierając się nad zalew w Kałuszynie. Piękna, szeroka, piaszczysta plaża tuż pod lasem. Niewielka kładka/mostek na wodzie wyznaczająca w sezonie kąpielisko dla dzieci. Skromny plac zabaw oraz plenerowa siłownia. To wszystko składa się na przyjemny wypoczynek za dnia. Zwłaszcza jeszcze teraz – przed sezonem, bo później bywają tu tłumy… Więcej zdjęć zobaczysz TUTAJ. 

Adres: 05-310 Kałuszyn

DOLINA LIWCA

Kajaki Liwiec - atrakcje dla dzieci - Rodzinny Kompas 16

Zachwycające krajobrazy, spływy kajakowe rzeką Liwiec, punkt widokowy na Sowiej Górze, świeżo wyremontowany zamek z przymierzalnią hełmów… To genialny kierunek na rodzinny odpoczynek od zgiełku miast, nadmiaru zawodowych obowiązków i plastikowych zabawek. Więcej dowiesz się TUTAJ.  Tylko przed wyjazdem sprawdź, czy zamek już można odwiedzać, bo właśnie teraz ma być ponownie otwierany po remoncie.

Zamek LIw - atrakcje dla dzieci - Rodzinny Kompas 10

LEŚNA ŚCIEŻKA DYDAKTYCZNA W POMIECHÓWKU

Atrakcje dla dzieci Mińsk Mazowiecki i okolice - atrakcje okolice Warszawy Rodzinny Kompas 11

Hit zeszłego roku. Jedna z piękniejszych ścieżek edukacyjnych, jakie można znaleźć w naszym kraju. Znajdziemy na niej „przystanki edukacyjne” z ilustracjami z książki „Rok w lesie”, plac zabaw,  ścieżkę w koronach drzew, wodny plac zabaw i wiele innych, ciekawych elementów. Miejsce, w którym bez kosztów można spokojnie spędzić calutki dzień. Warto zabrać swój prowiant piknikowy, bo szkoda opuszczać to miejsce, by jeść gdzieś w knajpie. Fotorelacja z mnóstwem zdjęć dostępna jest TUTAJ.

Adres: Dolina Wkry, 05-180 Pomiechówek

Atrakcje dla dzieci Mińsk Mazowiecki i okolice - atrakcje okolice Warszawy Rodzinny Kompas 12

MIASTECZKO ROWEROWE W JÓZEFOWIE

Atrakcje dla dzieci Mińsk Mazowiecki i okolice - atrakcje okolice Warszawy Rodzinny Kompas 13

Uwielbiany przez moje dzieci plac do nauki jazdy na rowerze, a nawet rolkach. Przygotowane z  myślą o dzieciach miasteczko, w którym w bezpiecznych warunkach można uczyć się zasad ruchu drogowego. Ulice, chodniki, przejazd kolejowy, skrzyżowania, ronda przygotowane z myślą o tych, którzy dopiero zaczynają przygody z wycieczkami rowerowymi. Nowoczesne, zadbane, wspaniałe i bezpłatne! Więcej zdjęć znajdziesz na MAPIE.

Adres: Wawerska 16, 05-410 Józefów

TĘŻNIE W KONSTANCINIE JEZIORNIE

Konstacin Jeziorna - tężnie - spacer z dzieckiem - atrakcje dla dzieci okolice Warszawy Rodzinny Kompas 12

Tężnie to dla mnie argument, by jechać do tego miasta, nawet, gdyby stały pośrodku pustkowia. Prawda jest jednak taka, że po sesji w tężni można iść na spacer w pięknym parku, przechadzać się drewnianymi kładkami nad podmokłymi terenami, obserwować wiewiórki i bawić się na dwóch placach zabaw. Przy wodzie rozstawione są kaczkomaty (trzeba mieć drobne!) więc karmienie ptaków jest kolejną atrakcją. Polecam każdemu, kto czuje, że przydałoby mu się wzmacnianie odporności, ulga w alergii lub zwyczajne odstresowanie. Więcej zdjęć dostępnych jest TU.

Adres: Henryka Sienkiewicza, 05-510 Konstancin-Jeziorna

PARK I OGRÓD BOTANICZNY W POWSINIE

Park oraz Ogród Botaniczny w Powsinie to przestrzeń, w której czas płynie „nieco inaczej”. Mam wrażenie, że wiosną czas odliczają tu nie zegary, a budzące się do rośliny, rosnące liście, kroki biegających wiewiórek. Jesienią natomiast rytm życia wybijają spadające z drzew żołędzie  :-). Zobacz nowy plac zabaw, który powstał w tym miejscu oraz poznaj zwierzęta, które mieszkają w ogrodzie botanicznym w RELACJI.

Adres: Ogród Botaniczny, Prawdziwka 2, 02-973 Warszawa

PARK BAJKA W BŁONIU

Atrakcje dla dzieci Mińsk Mazowiecki i okolice - atrakcje okolice Warszawy Rodzinny Kompas 15

Jeden z tych parków, w których główną rolę grają liczne place zabaw: od tych dla najmłodszych dzieci, przez typowe huśtawki i karuzele, po gigantyczne pajęczyny do wspinania. To jednak nie wszystko tutaj znajduje się strefa krzywych zwierciadeł, domków-kul z gałęzi, muzyczny plac zabaw oraz cieszący się największym zainteresowaniem wodny plac zabaw. Tego nie sposób opisać – to trzeba zobaczyć. Mnóstwo zdjęć znajdziesz TUTAJ.

Adres: ul Norwida, 05-870 Błonie.

 

ALPAKI W ZABRAŃCU

Atrakcje dla dzieci Mińsk Mazowiecki i okolice - atrakcje okolice Warszawy Rodzinny Kompas 16

Jeśli nie mieliście jeszcze okazji zapoznać się z alpakami, to całkiem blisko znajduje się wspaniałe gospodarstwo, w którym można się z nimi zaprzyjaźnić. Miejsce jest absolutnie niekomercyjne, zdecydowanie bliżej mu do prywatnej, przydomowej hodowli, w której kocha się zwierzęta niż do typowej atrakcji stworzonej pod publikę. Wystarczy jednak zadzwonić i umówić się na spotkanie, by poznać, karmić, głaskać alpaki i dowiedzieć się wielu ciekawostek dotyczących ich przyzwyczajeń, potrzeb oraz rytuałów. Fotorelację z mojego spotkania z tymi zwierzętami znajdziesz TUTAJ. 

Adres: Długa 64, 05-079 Zabraniec

 MAGICZNE OGRODY

Atrakcje dla dzieci Mińsk Mazowiecki i okolice - atrakcje okolice Warszawy Rodzinny Kompas 16

Baśniowy park tematyczny,  w którym liczy się nie tylko zabawa, ale też przyroda. Można tu nacieszyć zmysły wiosennymi kolorami i zapachami, a nawet dźwiękami bawiąc się jednocześnie z dzieckiem na dostępnych atrakcjach. Naszą perspektywę  na Magiczne Ogrody poznasz w mojej relacji z tego miejsca klikając TUTAJ.  Jest to mój (jako rodzica) ulubiony park rodzinny pod kątem wizyt z najmniejszymi dziećmi. Można po nim spacerować z wózkiem, gdy starsze rodzeństwo się bawi (alejki są do tego przystosowane), można dać raczkującemu maluchowi pobawić się na trawie np. przy ciekawych figurkach dinozaurów, można tuptającemu już maluszkowi pozwolić badać otoczenie i wreszcie przedszkolakowi umożliwić podążanie za wyobraźnią, ciekawością i odwagą. Bardzo, bardzo lubię zabrać koc piknikowy i spędzać w Ogrodach magiczny dzień.

Adres: Trzcianki 92, 24-123 Trzcianki

FARMA ILUZJI

Wycieczki w okolice Warszawy - atrakcje dla dzieci okolice Warszawy - Farma Iluzji- Rodzinny Kompas 10

Rodzinny park rozrywki, w którym od liczby atrakcji i ciekawostek ze świata iluzji, nauki i zabawy aż kręci  się w głowie :-). Oferta jest tak rozbudowana, że można przyjechać z dzieckiem w każdym wieku, z maluszkiem, a nawet z młodszymi nastolatkami. Ba! Nawet dorosłych na randkach na Farmie Iluzji widywałam 🙂  Uwielbiam w tym miejscu uczestniczyć w balonowym show Patrycji Lipińskiej (ta kobieta jest absolutnie genialna i jestem jej wielką fanką). Prócz rozmaitych miejsc i wystąpień związanych z iluzją są tu baseny, trampoliny, tratwy, labirynty i wiele innych atrakcji, których nawet od czasów mojej wizyty (chyba 2 lata temu) przybyło całe mnóstwo. Nie sposób na szybko pisać o wszystkim, co dostępne jest  w tym miejscu. Nieco więcej szczegółów znajdziesz na MAPIE, choć i ten wpis chyba muszę już zaktualizować.  Polecam dla tych, którzy mają w sobie mnóstwo energii i ciekawości świata.

Adres:  Mościska 9, Trojanów – Rodzinny park rozrywki koło Warszawy Farmailuzji 

PRZEJRZAŁAŚ/EŚ LISTĘ DAJ LAJKA 🙂

Dzięki temu tekst zobaczy więcej rodziców. To dla mnie ważne i… to sygnał, że chcesz, bym takich propozycji wycieczek szukała i Ci je przedstawiała.

PODRÓŻUJESZ Z DZIECKIEM?

Zauważyłam, że moja Córka uwielbia się angażować już w samo planowanie wycieczki. Ciekawa jest jak to wygląda na mapie, planuje, co zabrać do swojego plecaka. Ma też w głowie różne marzenia i oczekiwania na temat wycieczki, którymi kiedyś się nie dzieliła. Teraz to robi, gdy uzupełniamy Rodzinny Plan Podróży, który stworzyłam byśmy się dobrze bawiły obmyślając nasze przygody.

I nie wiem, czy się cieszyć czy płakać, bo teraz budzi mnie często o 6 rano tekstem „Mamo zaplanujemy wycieczkę?”. Serio wkręciła się w to planowanie bardzo. Jeśli chcesz zobaczyć czym jest Rodzinny Plan Podróży zajrzyj do opisu RODZINNY PLAN PODRÓŻY. To fantastyczny plakat do wspólnego uzupełniania, kolorowania, rysowania. Uzupełniony można oczywiście zabrać w podróż, a potem oprawić w ramkę, wkleić do albumu ze zdjęciami, albo schować z innymi rysunkami dziecka na pamiątkę. Plan lubią uzupełniać nawet przedszkolaki. 🙂

PODSUMOWUJĄC

To by było na tyle jeśli chodzi o dotychczas odkryte przez naszą drużynę atrakcje w okolicach Mińska Mazowieckiego. Jestem przekonana, że warto wpisać na listę wycieczkową każdą z nich 🙂 Chętnie też dowiem się, gdzie Ty lubisz jeździć z rodziną w tej części Mazowsza.

Znajdź na blogu: