Od kiedy prowadzę Rodzinny Kompas odkryłam tak wiele zadziwiająco ciekawych miejsc, które warto odwiedzić z dzieckiem, że już nawet zrezygnowałam z prowadzenia swojego prywatnego rankingu. Musiałabym w nim mieć wiele kategorii, by pomieściły się w nim te wszystkie pierwsze miejsca, na które pewne atrakcje zdecydowanie zasługują :-).

Dzisiaj chciałam jednak opowiedzieć Ci o kilku muzeach, które na temat przewodni wybrały tematy, których się nie spodziewałam. Pomysły zrealizowano genialnie i efekt końcowy w postaci udostępnianych do zwiedzania obiektów i interaktywnych wystaw jest powalający. Zobacz tylko…

ZANIM ZACZNIESZ CZYTAĆ DALEJ

Po pierwsze pamiętaj, by zawsze wcześniej zadzwonić i upewnić się, czy w dniu Twojej wizyty te miejsca są czynne. Numer telefonu podaję Ci zawsze w opisie na mapie (masz pod każdym miejscem do niego link).

Po drugie pamiętaj, by po przeczytaniu dać znać, że tu byłaś/eś. Nie musisz chwalić, daj reakcję adekwatną do tego co myślisz, napisz co uważasz, udostępnij z komentarzem. To pół minuty, a dla mnie ważny sygnał, czy tworząc Rodzinny Kompas idę w kierunku, którego potrzebujesz. Nawet jeśli zostawiłaś/eś reakcję ostatnio zrób to znowu.  W końcu ja też ZNOWU napisałam dla Ciebie tekst ;-p.

ZADZIWIAJĄCE ATRAKCJE DLA DZIECI

MUZEUM MYDŁA I HISTORII BRUDU

Muzeum mydła 3 - atrakcje dla dzieci - muzeum dla dzieci - rodzinnykompas.pl

Tak – nawet brud doczekał się swojego muzeum. I wiesz co? Można w nim dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy i fajnie się bawić. To jedna z najbardziej moim zdaniem nietypowych atrakcji dla dzieci i rodziców w Bydgoszczy. Bardziej szczegółowy opis muzeum przeczytasz na mapie MUZEUM MYDŁA I HISTORII BRUDU. 

Adres:  Długa 13, Bydgoszcz

MUZEUM NIETYPOWYCH ROWERÓW

Takie miejsca rodzą się z pasji. Z zamiłowania właściciela – pana Józefa do rowerów powstało malutkie muzeum, do którego warto zajrzeć nie tylko po to, by poznać dawne jednoślady (które nie zawsze jednośladami były), ale też po to, by zobaczyć, jaką fajną rzecz można robić, gdy się coś bardzo lubi. Ja mogłabym ludzi z pasją słuchać i obserwować bez końca.  Więcej o muzeum przeczytasz na mapie NIETYPOWE MUZEUM ROWEROWE.

Adres: Puławska 1, Gołąb (na trasie Warszawa – Kazimierz Dolny

REGIONALNE MUZEUM CEBULARZA

Dziś już mnie tak bardzo nie dziwi, że cebularze mogą mieć swoje muzeum (bo już wiem, że podobne mają toruńskie pierniki i poznańskie rogale), ale pamiętam swoją reakcję, gdy usłyszałam o nim pierwszy raz. Uderzenie mojej szczęki o podłogę usłyszał nawet mój mąż w drugim pokoju :-). No więc wybierz się do tego miejsca jeśli nigdy nie jadłeś cebularza na Lubelszczyźnie. Te z supermarketów i piekarni w całej Polsce nie mają z tymi regionalnymi wiele wspólnego. Więcej o tym muzeum przeczytasz.CEBULARZE Z LUBLINA.

Adres: Szewska 4, Lublin

MUZEUM OGNIA

Żywioł tak trudny do opanowania doczekał się miejsca, w którym możemy go poznać od podszewki. To miejsce nie jest powszechnie znane, a z pewnością warte jest uwagi. Choć inspiracją do powstania tego miejsca były tragiczne wydarzenia, to zostały upamiętnione w taki sposób, że poznając je można się „dobrze bawić”. Więcej przeczytasz we wpisie o MUZEUM OGNIA.

Adres: Katowicka 3, Żory

MUZEUM DUCHA GÓR

Jedna z mocno przyciągających atrakcji dla dzieci w Karpaczu. Tajemniczy obiekt zbudowany w miejscu, w którym odkryto wiekowy kostur Ducha Gór. Zebrano tu wszystkie informacje i legendy o władcy Karkonoszy. Brzmi intrygująco? To zajrzyj kiedyś do środka. Szczypty tajemnicy uchylam na mapie podpowiadając, co czeka na Ciebie w Muzeum w Karpaczu.

Adres: Mickiewicza 1, Karpacz

MUZEUM KONSOL I GIER WIDEO

Normalnie wszyscy mówią o tym, by odciągać dzieci od ekranów. Ja na potrzeby promocji tego miejsca zrobię mały wyjątek :-). Tutaj możesz wstąpić i przenieść się do czasów dzieciństwa. Zobaczysz sprzęty, które dawniej wywoływały zachwyt i do których wszyscy ustawialiśmy w kuzynami i sąsiadami w kolejce. Pograsz z dzieckiem w dawne gry, których grafika pewnie Twojego dziecka nie zachwyci, ale Ciebie wzruszy na pewno. Po kilka informacji więcej wskakuj na mapę do opisu MUZEUM KONSOL. 

Adres: Mickiewicza 11, Karpacz

MUZEUM PAPIERNICTWA

Papierniczy pomnik historii, w którym prócz typowych muzealnych kolekcji można spotkać papierników, którzy produkują ręcznie arkusze papieru. Chcesz pokazać dziecku, jak wiele pracy dawniej wkładano w produkcję papieru? Zaplanuj wizytę w tym miejscu. Więcej informacji znajdziesz czytając o miejscu, które zafascynuje każdego miłośnika PAPIERU. 

Adres:  Kłodzka 42, Duszniki-Zdrój

INTERAKTYWNE MUZEUM PAŃSTWA KRZYŻACKIEGO

Jako dziecko nie lubiłam historii. Może dlatego, że nigdy nikt nie podawał mi jej w ciekawy sposób (choć widocznie brakowało mi też wewnętrznego zainteresowania bym doczytywała sama). Dzisiaj, choć moje dzieci jeszcze są małe to ja już odkrywam z nimi pewne fragmenty historii na nowo. Zaczyna mnie fascynować to, co było i cieszę się na samą myśl, że gdy im przyjdzie się uczyć o przeszłości będę miała możliwość zabrania ich w takie miejsca. Poznaj więcej informacji o tym miejscu, w którym poznasz historię Krzyżaków.  

Adres: Plac Mickiewicza 43, Działdowo

MUZEUM DROGOWNICTWA

Jeśli Twoje dziecko z entuzjazmem krzyczy, gdy stoicie w korku wynikającym z budowy jakieś drogi, bo pracują tam ogromne maszyny to musisz tu przyjechać.  Znajdziecie tu wiele zabytków drogownictwa pochodzących z całej Polski związanych budowaniem, ale też utrzymywaniem dróg i mostów. Tylko koniecznie, ale to koniecznie trzeba zadzwonić i się umówić, bo wewnętrzna wystawa bywa zamknięta. Kilka szczegółów więcej znajdziesz w opisie MUZEUM DROGOWNICTWA.

Adres: 1 Maja 39, Szczucin (to nie literówka i nie Szczecin ;-)).

MUZEUM MLEKA

Temat, jak biała rzeka. Szeroki i arcyciekawy, zwłaszcza, że przedstawiony w niesamowicie angażujący sposób. Kto był ten wie, że dzieci uwielbiają to miejsce, a i niejeden dorosły się nim zauroczył. Poczytaj o tym, co na Was czeka w Muzeum Mleka

Adres: Konstytucji 3 Maja 36, Grajewo

APILANDIA

To bardzo świeżutkie, interaktywne Muzeum Pszczelarstwa. Życie pszczół i ich rola na świecie ostatnio stała się nagłośnionym tematem, który tutaj można merytorycznie zgłębić. W tym miejscu dzieci zdobywają też ciekawe informacje na temat artykułów powstających w efekcie pracy pszczół i dowiadują się paru sekretów związanych z obowiązkami pszczelarza. Chcesz wiedzieć więcej? Zajrzyj  do opisu Muzeum Pszczelarstwa. 

Adres: Klecza Dolna

FAJNE TE MIEJSCA, CO?

Takich Muzeów mam na mapie 82! Tak więc nie wahaj się i ZOBACZ WSZYSTKIE CIEKAWE DLA DZIECI MUZEA, które udało mi się do tej pory namierzyć :-).

Jeśli się ze mną zgadzasz daj znać, że korzystasz. Polub, skomentuj, udostępnij – daj znać co myślisz. Podziel się ze mną informacjami o innych zachwycających miejscach, które odwiedziłaś/eś.

CIEKAWA/WY JESTEŚ INNYCH RÓWNIE ATRAKCYJNYCH DLA DZIECI MIEJSC?

Mogłabym je wymieniać bez końca. Zajrzyj jednak na mapę do kategorii Muzea. Te, o których ja piszę na Rodzinnym Kompasie są zdecydowanie ciekawsze niż sale zabaw. Zero przynudzania, mnóstwo zachwytów. Znajdziesz je:

 NAJCIEKAWSZE ATRAKCJE DLA DZIECI W POLSCE

Znajdź na blogu: