Muzeum Mleka

Miejsce stworzone z myślą o dzieciach

O MUZEUM MLEKA

Centrum Tradycji Mleczarstwa – Muzeum Mleka w Grajewie to pierwsze w Polsce miejsce, w którym w tak ciekawy, interaktywny i zaskakujący sposób można poznać MLEKO.  Choć niemal codziennie gości ono w większości polskich domów to okazuje się, że wielu rzeczy o nim nie wiemy, a jego droga od rolnika na nasze stoły jest ciekawa. Zarówno dorośli jak i dzieci poznają tu wiele ciekawostek o mleku oraz jego roli w historii i współczesnym świecie. Wszystkie informacje podane są w ciekawy sposób, a zwiedzanie zdecydowanie połączone jest tu z zabawą.

Muzeum Mleka podzielone zostało na kilka części, z których każda staje się źródłem ciekawych informacji i zabawy w różnej formie:

Łąka to początek przygody i moc wrażeń wizualnych. Goście spotykają na niej “kolorowe” zwierzęta, charakterystyczne dla polskiego przemysłu mleczarskiego oraz przekonują się, jak ciekawa jest historia picia mleka i jego przetworów.

Historia i kultura – to część muzeum, w której poznaje się rewolucję, jaką musiało przejść mleko zanim stało się pożądanym towarem, a jego przetwory zostały rozpowszechnione na większą skalę. Ten biały płyn jest bardziej interesujący niż się spodziewasz, aby to udowodnić w tej części muzeum pokazano też w jaki sposób sztuka wykorzystywała motyw mleka na przestrzeni wieków. Na najmłodszych czekają tu gry multimedialne i zręcznościowe.

Powrót do przeszłości – to strefa będąca imitacją obory. Dawniej mogliśmy odwiedzać obory jeżdżąc do dziadków. Dzisiaj niewiele dzieci miało okazję wejść do takiego budynku. Tutaj można zapoznać się z eksponatami, które służyły kiedyś do produkcji wyrobów mlecznych. Jednak to nie wszystko! W oborze można spróbować swoich sił w dojeniu krowy :-).

Droga mleka to część muzeum, w której zaskoczy nas liczba procesów, które muszą zaistnieć byśmy mogli sięgnąć do lodówki np. po ulubiony jogurt. W tej strefie śledzimy drogę, jaką odbywa mleko, począwszy od indywidualnego rolnika, aż do bezpośredniego odbiorcy. Najmłodsi zwiedzający znajdą tu zajmujące interaktywne zabawy, a starsi będą mieli okazję poznać historię polskiej spółdzielczości mleczarskiej.

Bar mleczny to podróż w czasie do PRL-u. Wtedy właśnie mleko i jego przetwory były elementem polityki państwa. Przyjemnie jest przenieść się na chwilę w czasie zwłaszcza, że do łez potrafią rozbawić wyświetlane w tej części Muzeum Mleka fragmenty polskich komedii z dawnych lat.

Laboratorium  to strefa, w której znajdujemy odpowiedzi na rozmaite pytania, które przychodzą do głowy dorosłym, a chyba jeszcze częściej dzieciom. Tutaj  można dłużej pomyśleć nad tym skąd się biorą dziury w serze, czy dlaczego mleko jest białe… W tej strefie można też wiele dowiedzieć się o współczesnym przetwórstwie mleka.

Mleko na co dzień to kropeczka nad „i”. Dzięki tej części muzeum uświadamiamy sobie mnogość zastosowań mleka, poznajemy produkty mleczne stosowane jako żywność, ale też jako kosmetyki, czy leki.

 

RELACJA Z WIZYTY

Zobacz relację z wizyty w tym miejscu – MUZEUM MLEKA – ATRAKCJA DLA DZIECI.

WARTO WIEDZIEĆ

Na piętrze działa restauracja więc można zatrzymać się nie tylko na zwiedzanie, ale też na ciepły posiłek.

Źródło informacji i zdjęć: www.muzeummleka.pl oraz https://www.facebook.com/muzeummleka/

 

SZUKASZ INNYCH MIEJSC PRZYJAZNYCH DZIECIOM?

Skorzystaj z mojej MAPY I WYSZUKIWARKI i zobacz na mapie Polski najciekawsze miejsca dla rodzin z dziećmi. Nieustannie dopisuję nowe restauracje, kawiarnie, muzea, centra nauki, parki wodne, parki rozrywki i wiele, wiele innych miejsc, które nawet czasami cieżko podpisać kategorią. Polska ma coraz wspanialszą ofertę dla dzieci.

1 review

  1. Inne niż wszystkie

    Nowoczesne, interaktywne muzeum.
    Tu dowiesz się dlaczego mleko jest białe i dlaczego ser ma dziury 🙂

Rate and write a review

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Konstytucji 3 Maja 36
Grajewo 19-200 podlaskie PL
Get directions