Niezbyt często opisuję szerzej ścieżki typowo przyrodnicze na Rodzinnym Kompasie. Nie robę tego, bo po pierwsze nie jest toi typowa atrakcja dla dzieci (tzn. nie dla wszystkich dzieci takie miejsce jest atrakcyjne). Po drugie uznaję, że inni znają się na przyrodzie lepiej i robią tą bardziej profesjonalnie i edukacyjnie. Dzisiaj jednak wspomnę o pięknym miejscu na rodzinne spacery, bo jest zlokalizowane tuż przy jednej z moich ulubionych, darmowych i nienachalnych atrakcji dla dzieci na Mazowszu – Centrum Edukacji Leśnej w Celestynowie. Tutaj można tropić zwierzęta (dalej podpowiadam, z jaką pomocą najlepiej to robić), biegać, ćwiczyć, liczyć żaby i szukać pszczół 😉

Goździkowe Bagno - miejsce na rodzinny spacer - pomysł na weekend - Rodzinny Kompas 1

Goździkowe Bagno - miejsce na rodzinny spacer - pomysł na weekend - Rodzinny Kompas 2

Od razu jednak przyrodniczych walorach polecam poczytać w innych źródłach lub… zachęcam do rozmów z pracownikami Lasów Państwowych z Celestynowa (mówią zrozumiałym językiem i są naprawdę sympatycznymi ludźmi).

GOŹDZIKOWE BAGNO

Goździkowe Bagno to niewielkie grzęzawisko, które zaskakuje pięknym krajobrazem. Choć bagien w Polsce troszkę mamy (sama mieszkam przy nieopodal jednego) to miejsce się pozytywnie wyróżnia ponieważ przygotowano specjalną kładkę, dzięki której można przejść przez bagno, obserwując rośliny i żyjące tu zwierzęta.  Poniżej zobaczysz zdjęcia zrobione w styczniu (wyobraź sobie tylko, jak pięknie to musi wyglądać wiosną!).
Goździkowe Bagno - miejsce na rodzinny spacer - pomysł na weekend - Rodzinny Kompas 3 Goździkowe Bagno - miejsce na rodzinny spacer - pomysł na weekend - Rodzinny Kompas 4
Moje dzieci na przykład (zwłaszcza Córkę) fascynuje rosnąca w tym miejscu owadożerna rosiczka okrągłolistna, której chętnie szuka. Jej zdjęcie jest umieszczone na tablicy, przy wejściu na ścieżkę edukacyjną więc spokojnie można dzieciom pokazać, jak dokładnie ona wygląda przed rozpoczęciem poszukiwań. Spore wrażenie w czasie spaceru robi również wiele gatunków mchów, które wyglądają jak mięciutki dywan rozłożony na wodzie.
Goździkowe Bagno - miejsce na rodzinny spacer - pomysł na weekend - Rodzinny Kompas 5 Goździkowe Bagno - miejsce na rodzinny spacer - pomysł na weekend - Rodzinny Kompas 6

TROPIENIE ZWIERZĄT

Goździkowe Bagno to też dom dla wielu zwierząt. Mieszkają tu m.in. traszka zwyczajna, żaby, zaskrońce zwyczajne, żmija zygzakowata (uwaga – jest jadowita), żurawie, kruki. Dzieci chętnie tropią też tutaj zwierzęta, bo ich śladów jest naprawdę dużo. Można przypatrywać się śladom zostawionym przez łosia, dzika, jelenia czy sarenki. Jeśli mielibyście ochotę na tropienie zwierząt to polecam darmową publikację Lasów Państwowych, którą można sobie wydrukować na spacer –  CZYJ TO TROP, która ułatwi Wam zabawę.
Goździkowe Bagno - miejsce na rodzinny spacer - pomysł na weekend - Rodzinny Kompas 7
Goździkowe Bagno - miejsce na rodzinny spacer - pomysł na weekend - Rodzinny Kompas 8
Podobno (bo tego miejsca nie widzieliśmy) po zejściu z kładki, blisko Goździkowego Bagna, na najbardziej okazałym drzewie, oznaczonym literą „E” (drzewo ekologiczne) można zobaczyć, jak wygląda najprawdziwsza barć, w której mieszkają dzikie pszczoły. My poszukamy jej przy najbliższej wizycie.

WYDMA W ŚRODKU LASU

To jednak nie koniec atrakcji. Właśnie tutaj, w środku lasu, można pokazać dzieciom  wydmę śródlądową, obok której znajduje się tablica z informacjami czym tak naprawdę jest, jak powstała oraz dlaczego ważne jest, aby rósł na niej las. Na wydmę wchodzi się schodami.
Goździkowe Bagno - miejsce na rodzinny spacer - pomysł na weekend - Rodzinny Kompas 9

LEŚNA ŚCIEŻKA ZDROWIA

Kto wdrapie się na górę i przejdzie kawałek dalej ,dojdzie do Leśnej Ścieżki Zdrowia, czyli szerokiej leśnej drogi przy której ustawione są sprzęty do ćwiczeń na świeżym powietrzu. Małe dzieci mogą mieć problem z korzystaniem z większości z nich (choć chyba każde dziecko chce próbować). Uczniowie już całkiem nieźle sobie na niej radzą.
Goździkowe Bagno - miejsce na rodzinny spacer - pomysł na weekend - Rodzinny Kompas 10 Goździkowe Bagno - miejsce na rodzinny spacer - pomysł na weekend - Rodzinny Kompas 11 Goździkowe Bagno - miejsce na rodzinny spacer - pomysł na weekend - Rodzinny Kompas 12 Goździkowe Bagno - miejsce na rodzinny spacer - pomysł na weekend - Rodzinny Kompas 13 Goździkowe Bagno - miejsce na rodzinny spacer - pomysł na weekend - Rodzinny Kompas 14 Goździkowe Bagno - miejsce na rodzinny spacer - pomysł na weekend - Rodzinny Kompas 15

PODSUMOWUJĄC

Goździkowe Bagno to wspaniałe miejsce na spacer. Choć nie ma tu parku rozrywki to są drobne, naturalne i przygotowane przez ludzi atrakcje. Polecam każdemu, kto ma ochotę pooddychać świeżym powietrzem oglądając piękne krajobrazy. I…przypomnę tylko, że tuż obok znajduje się Centrum Edukacji Leśnej (CEL) i polecam połączenie wycieczki z odwiedzeniem sali edukacyjnej. Tylko uwaga: CEL jest czynny w tygodniu. Jedynie w wybrane weekendy organizują darmowe, wspaniałe wydarzenia dla rodzin i właśnie wtedy szczególnie warto się tam wybrać.
Nie wpisuję Goździkowego Bagna na mapę atrakcji dla dzieci, ale ta relację chcę pokazać, że jest piękne i warte odwiedzenia. Jeśli najdzie Cię ochota na taki spacer to wpisz w nawigacji goździkowe bagno, a z pewnością dojedziesz. Tylko uważaj – google maps lubią prowadzić ścieżką przez las (ale taką wyboistą). Nie zrażaj się – dojedziesz 🙂 Choć bywa też, że mapy prowadzą normalnie –  przez okoliczne wsie. Potraktuj to jako element przygody ;-).
JEŹDZISZ SAMOCHODEM NA WYCIECZKI Z DZIECKIEM?
Poznaj najlepsze gry dla dzieci do samochodu: BINGO. 

Znajdź na blogu:

Instagram

Invalid username or token.