Ostatnio wiele osób pisało mi, że jadą rodzinnie w Bieszczady. Pomyślałam, że przyjrzę się trasie sprawdzając, gdzie znajdują się atrakcje dla dzieci pozwalające zatrzymaćsię na krótszy lub dłuższy odpoczynek od siedzenia w aucie ;-)).
TYLKO UMÓWMY SIĘ – CZYTASZ – DAJESZ REAKCJĘ LUB KOMENTARZ NA FB LUB TUTAJ
Ja pracuję wiele godzin, by przygotować takie zestawienie. Wiem po statystykach, że wiele osób będzie korzystało. Jednak, czy Tobie w pracy wystarczy wypłata, czy jednak miło jak szef i klienci docenią dobrze zrobioną robotę odpowiednią reakcją, komentarzem (że o premii już nie wspomnę ;-))?
W pierwszej kolejności przyglądam się trasie w Bieszczady, bo do niej mi najbliżej. Mam takie wrażenie, że ta trasa (i jej bliskie okolice) są tak naładowane atrakcjami i fajnymi miejscami, że można do Bieszczad nie dojechać i urlop się skończy ;-p.
Oto opcje na krótsze i dłuższe przystanki (niektóre do rozważenia nawet z noclegiem) jeśli wybierzesz trasę Warszawa – Bieszczady DW801:
LEŚNE ZOO W CYGANÓWCE
To przesympatyczna, DARMOWA opcja na rozciągnięcie nóg i mały piknik z widokiem na jelenie i daniele. Leśne ZOO prowadzone jest przez Nadleśnictwo i znajduje się praktycznie tuż przy drodze (uwaga – nawigacja potrafi prowadzić za daleko więc będąc w pobliżu wypatrujcie zagród, na pewno je zauważycie). Po przeciwnej stronie drogi znajduje się polana ze stołami, ławkami, maleńkim placem zabaw i kilkoma ciekawymi atrakcjami dla dzieci (jak tor do skoków w dal z zaznaczonymi odległościami, na jakie skaczą różne zwierzęta). Więcej informacji o tym miejscu (również dokładne dane adresowe) znajdziesz na mapie Leśne ZOO w Cyganówce lub w mojej relacji z Cyganówki.
Lokalizacja: Cyganówka
WILLA WILGA
To miejsce, w którym warto kontynuować przystanek, choć kawałeczek trzeba podjechać z Cyganówki autem (uwaga – łatwo przegapić drogę zjazdową do willi – nastawcie nawigację i wypatrujcie niewielkiego znaku przy drzewach). Jeśli Twoje dzieci lubią konie, kozy i króliki to koniecznie tutaj zajrzyjcie, bo między drzewami czeka tu kolorowy plac zabaw, plenerowa siłownia, stadnina koni oraz mini ZOO. Wejście jest bezpłatne choć z założenia jest to baza noclegowa i miejsce do nauki jazdy konnej – warto więc chociażby spróbować umówić się przy okazji na przejażdżkę na koniu lub obiad. Kto ciekaw jak fajnie jest w tym miejscu niech zajrzy do mojej relacji z wizyty w otoczeniu Willi Wilga, tam też podaję dokładny adres.
Lokalizacja: Wilga
FARMA ILUZJI
Ogromny, wypełniony po brzegi atrakcjami park rozrywki. Tutaj można doświadczyć wielu ciekawych zjawisk z pogranicza świata magii i iluzji 😉 Na tutejszej scenie odbywają się wspaniałe pokazy prowadzone przez pasjonatów chyba najlepszych w swoim fachu. Jest mnóstwo placyków zabaw, są nawet zwierzęta w mini ZOO. No… i przy tegorocznych upałach nie można zapomnieć o strefie wodnej rozrywki 😉 Trochę więcej informacji znajdziesz na mapie FARMA ILUZJI.
Lokalizacja: Trojanów
MUZEUM NIETYPOWYCH ROWERÓW
Maleńkie muzeum prowadzone przez człowieka z ogromną pasją. Nie ma tu interaktywnych wystaw jest za to rozmowa z pasjonatem, który oprowadza gości po świecie rowerów, które nie zawsze przypominały dzisiejsze jednoślady. Więcej o Muzeum Rowerów Nietypowych przeczytasz na mojej mapie.
Lokalizacja: Gołąb
Magiczne Ogrody
Duży, bajecznie kolorowy i wesoły park rodzinny, w którym można tańczyć w Ogrodzie Wróżek, pływać na tratwach, wylegiwać się z Robankami, skakać po Marchewkowym Polu, gościć w Smoczym Gnieździe, bawić się w Krasnoludzkim Grodzie, spacerować pod ziemią lub w koronach drzew i robić wiele, wiele innych rzeczy. Więcej o tym miejscu pisałam w opisie na mapie: Magiczne Ogrody oraz w relacji z naszej wizyty w parku rozrywki.
Lokalizacja: Trzcianki
PARK LABIRYNTÓW
Zakątek z pięcioma labiryntami i wieloma roślinnymi łamigłówkami. Tutaj można „pobłądzić” w korytarzach m.in. truskawek, róż i innych kwiatów. Nie byłam w tym miejscu i przyznaję, że jestem go nawet trochę ciekawa. Czy jest to fajna atrakcja dla dzieci i zostawią dobre wrażenie wśród rodziców? Może Ty trafisz tam przede mną i dasz mi znać? Więcej szczegółów znajdziesz na mapie: Świat Labiryntów.
Lokalizacja: Rąblów
REGIONALNE MUZEUM CEBULARZA
Jeśli zdecydujesz się wjechać do Lublina, by poznać miasto musisz koniecznie zabrać dzieci do Muzeum Cebularza. Tego tradycyjnego, nie mającego wiele wspólnego z bułkami z supermarketów. Poznasz tajemne receptury i posmakujesz regionalnego przysmaku. Więcej o tym miejscu dowiesz się z wpisu na mapę Regionalne Muzeum Cebularza.
Lokalizacja: Lublin
PRZEMYŚL
Ostatnio otrzymałam cudowną rekomendację wycieczkową od Karoliny Buczak (bardzo dziękuję za inspiracje oraz za zdjęcia!). Okazało się, że w Przemyślu można spędzić bardzo ciekawy i wypełniony wrażeniami dzień. Dopiero Karolina, swoją relacją uświadomiła mi, że w Przemyślu pod kamienicami i pod Rynkiem znajdują się 100 metrowe podziemia z drobnymi atrakcjami dla dzieci. Niegdyś były to piwnice, w których kupcy przechowywali swoje towary. Największym natomiast skarbem, który przechowywano pod ziemią w Przemyślu była pożądana w całej Europie sól. W Mieście jest też do zwiedzania Zamek, są Kazimierzowski, są Forty i przede wszystkim (;-)) jest też tor saneczkowy.
Lokalizacja: Przemyśl; zdjęcie autorstwa Karoliny.
INNA TRASA WARSZAWA BIESZCZADY – KOLEJNE ATRAKCJE DLA DZIECI
Jeśli zdecydujesz się jechać DK7 możesz zajechać do:
PAŁACU MAŁA WIEŚ
To pięknie zachowany Pałac z interesującą historią i zachwycającymi wnętrzami. Jednak to, co ja kocham w tym miejscu najbardziej jest otoczeniem Pałacu. Ogrody. Piękne, barwne, pachnące. Zachwycające. Do tego staw, po którym, w sezonie można pływać łódką i restauracja z ciekawym menu. Zdecydowanie jest to jedna z ciekawszych propozycji na obiad w czasie podróży. Przy restauracji też maleńki, uroczy plac zabaw. O Pałacu Mała Wieś już kiedyś pisałam w udowadniając, że można zafundować sobie romantyczny i bardzo ekskluzywny weekend z dzieckiem. Więcej szczegółów znajdziesz na mapie atrakcji dla dzieci pod nazwą Pałac Mała Wieś.
JURA PARK BAŁTÓW
Ogromny kompleks turystyczny w Bałtowie może być atrakcją na jeden lub nawet kilka dni. Tutaj zdecydowanie edukacja łączy się z rozrywką. W Jura Park Bałtów możecie przenieść się do ery dinozaurów zwiedzając Muzeum Jurajskie lub odwiedzając Prehistoryczne Oceanarium. Przechadzając się tutejszym Żydowskim Jarem możecie natknąć się na ślady ogromnych jak i małych dinozaurów. W Gondwanie Wasze dzieci będą mogły bawić się zadaniami, jakie wykonują paleontolodzy. Jeśli po tych atrakcjach zostanie dzieciaczkom energia mogą dać się porwać szaleństwom na placu zabaw. Jeśli natomiast i to ich nie wyczerpie to wiedźmy, czarownice i magia czekają, by wyssać z gości resztki sił, a zostawić samą satysfakcję z wizyty w Sabatówce. Więcej informacji znajdziecie na mapie miejsc przyjaznych rodzinie pod hasłem JURA PARK BAŁTÓW.
Lokalizacja: Bałtów
KRZEMIONKI OPATOWSKIE
Trasa turystyczna w Krzemionkach biegnie przez ok. 1,5 km i jest jedynym takim obiektem na świecie udostępnionym dla szerszej publiczności. Najciekawszy zarówno dla dzieci jak i dorosłych jest oczywiście jej pięciuset metrowy fragment poprowadzony pod ziemią, gdzie na ścianach można podziwiać okazy krzemienia pasiastego. Dzisiaj wszyscy doceniają wartość ozdobną tej najpiękniejszej odmiany krzemienia, który występuje wyłącznie w jednym miejscu na kuli ziemskiej – na ziemi Sandomierskiej.
Zdjęcie oraz rekomendacje tego miejsca otrzymałam od Kingi. Dziękuję! Jest mi bardzo miło, gdy włączacie się w tworzenie mapy atrakcji dla dzieci w Polsce.
SANDOMIERZ
Piękne, romantyczne miasto, w którym można zatrzymać się na obiad i spacer lub zostać na przykład na weekend robiąc sobie tym samym bazę do zwiedzenia okolicznych atrakcji. W moim wpisie Weekend z dzieckiem – atrakcje dla dzieci w Sandomierzu i okolicy znajdziesz pomysły na to, gdzie zjeść, spać i co zwiedzić zatrzymując się w Sandomierzu na trochę dłużej. Zdjęcie pochodzi od podróżującej mamy – Majki (dziękuję!).
Lokalizacja: Sandomierz
ŻYWE MUZEUM PORCELANY
To Muzeum to opowieść, bajka, magia przenosząca odwiedzających do świata pełnego tajemnic. Tutaj w jednym miejscu zatrzymane zostały osiągnięcia pokoleń pracujących w porcelanie, a oglądając tutejszą wystawę obserwuje się nie tylko wzory, ale przede wszystkim poznaje tradycje i wartości, bo porcelana to więcej niż szlachetny wyrób. Mnie stresowałoby spacerowanie między tymi pięknymi rzeczami z trzylatkiem, jednak już ze swoją pięciolatką chętnie bym się wybrała. Moja Chrześnica zrobiła tu własnoręcznie piękną różę na warsztatach i to ona poleciła nam to miejsce.
Szczegóły znajdziesz na mapie Żywe Muzeum Porcelany.
EUROPEJSKIE CENTRUM BAJKI W PACANOWIE
Kraina Koziołka Matołka i pięknych, bajkowych wspomnień rodziców 😉 Przy okazji oczywiście magiczny świat dla naszych dzieci. W środku cudownie zaaranżowana przestrzeń z interaktywnymi wystawami, teatrem, kinem i ogrodem z mnóstwem zabaw podwórkowych. Koniecznie zajrzyj na mapę, by dowiedzieć się więcej Europejskie Centrum Bajki.
Lokalizacja: Pacanów
MUZEUM DROGOWNICTWA
Niepozorne, a bardzo ciekawe muzeum, w którym zgromadzonych zostało wiele zabytków drogownictwa pochodzących z całej Polski. Zgromadzone tu maszyny związane są budowaniem, ale też utrzymywaniem dróg i mostów. W muzeum można poznać sposób pracy przy budowach, czy też dokumenty temu towarzyszące. Jednak to, co najbardziej imponujące znajduje się na zewnątrz. Tuż obok muzeum zlokalizowany jest skansen maszyn drogowych. Tylko UWAGA: Koniecznie trzeba umówić się na zwiedzanie, bo już wiele osób „całowało klamkę”. Więcej informacji na mapie Muzeum Drogownictwa.
Lokalizacja: Szczucin
SCHRON KOLEJOWY STĘPINA
Naziemny schron kolejowy o ciekawej historii powinien zainteresować rodziców, a spacer po nim może być ciekawy też dla dzieci (choć trudno go nazwać typową atrakcją). Tunel w Stępinie ma 393 metry długości i ściany o grubości przekraczającej 2 metry. Został stworzony w kształcie łuku, co miało utrudnić trafienie go bombą lotniczą. Został zabezpieczony przed atakiem chemicznym za pomocą systemu śluz i urządzeń wentylacyjno-filtrujących. Jednak to nie wszystko. Tunel był połączony specjalnym podziemnym kanałem z tzw. schronem nr 2 (również zachowanym) pełniącym funkcję zaplecza technicznego i magazynowego. Na terenie dawnej kwatery Hitlera w Stępinie zachowało się również pięć żelbetowych schronów bojowych usytuowanych w różnych odległościach od tunelu.
Lokalizacja: Stępina
SKANSEN W SANOKU
Tym razem coś dla miłośników wiejskich, sielskich klimatów. Park Etnograficzny w Sanoku jest jednym z najpiękniejszych muzeów na wolnym powietrzu w Europie. Chcąc dobrze poznać to miejsce dobrze wziąć przewodnika, bo bez niego nie wszędzie można wejść. Szczegóły znajdziesz na mapie Skansen w Sanoku.
Zdjęcia i rekomendacja tego miejsca pochodzi od Kingi. Dziękuję!
Lokalizacja: Sanok
PODSUMOWUJĄC ATRAKCJE NA TRASIE WARSZAWA-BIESZCZADY I NA MIEJSCU
I co? Dotrzecie na miejsce, czy utkniecie na trasie?
Jeśli wybieracie się w Bieszczady bardzo polecam Wam poświęcenie chwili na dobre zaplanowanie samej trasy i przystanków, ale też atrakcji na miejscu. Przygotowałam kiedyś artykuł o tym, jakimi atrakcjami można w Bieszczadach przeplatać górskie spacery. Jeśli interesuje Cie ten temat zobacz artykuł o atrakcjach dla dzieci w Bieszczadach.
Zachęcam Cię do wspólnego z dzieckiem uzupełnienia Rodzinnego Planu Podróży. Jestem pewna, że będziecie się dobrze bawić, a przy okazji zaplanujecie odwiedzenie miejsc, na których zależy każdemu z członków rodziny (taki jest mój patent na negocjacje z dziećmi – odwiedzamy miejsca ciekawe dla nich na zmianę z tymi ciekawymi dla dorosłych) . Plakat do wspólnego uzupełniania znajdziesz tutaj RODZINNY PLAN PODRÓŻY.