Pomysł na rodzinny weekend – Sandomierz i okolice

Jeśli w Waszym kalendarzu jest jeszcze jakiś wolny weekend i szukacie pomysłu na ciekawą wycieczkę pełną wrażeń dla dużych i małych to zachęcam do rozważenia wyprawy do Sandomierza z licznymi przystankami w jego okolicach.

W samym Sandomierzu miło można spędzić czas na Rynku, zachwycić się widokiem miasta z Bramy Opatowskiej, z zaintrygowaniem szukać Ucha Igielnego, odwiedzić Dom Jana Długosza, Ratusz, Bazylikę Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.  Można również wybrać się do Winnicy Sandomierskiej i otrzymać sporą dawkę wiedzy na temat uprawy winorośli. W zależności od upodobań i przyzwyczajeń dzieciom powyższe atrakcje spodobają się bardziej lub mniej. Jednak w okolicach Sandomierza jest kilka miejsc, które powinny zachwycić i Was i Wasze pociechy. Niektóre z nich oferują edukację, inne wyłącznie rozrywkę – a my zachęcamy do rozważania wizyty w każdym z nich 🙂

  1. EUROPEJSKIE CENTRUM BAJKI W PACANOWIE

Atrakcje-dla-dzieci-Sandomierz-i-okolice-z-dzieckiem-Rodzinny-Kompas8

Do baśniowej krainy zaprasza wesoły, dowcipny Koziołek Matołek. Ma mnóstwo energii, by zabrać rodziców w sentymentalną podróż i zapoznać dzieci z bohaterami z ulubionych bajek. I choć Koziołek Mądra Głowa ma już ponad osiemdziesiąt lat to zaraża miłością do Pacanowa. Tutaj można zobaczyć ziarnko grochu, przez które znana wszystkim Księżniczka nie mogła spać. Tutaj też na wyciągnięcie ręki są piegi z Akademii pana Kleksa.  A to tylko przedsmak atrakcji. Na odwiedzających czeka również mały teatr, kameralne kino oraz baśniowy ogród.

Więcej informacji oraz wszelkie dane teleadresowe znajdziecie TUTAJ. 

2. Jura park w bałtowie

 

Atrakcje-dla-dzieci-Sandomierz-i-okolice-z-dzieckiem-Rodzinny-Kompas7

To zdecydowanie jeden ciekawszych adresów na rozrywkowo-edukacyjnej mapie Polski. Muzeum Jurajskie to zbiór poświęcony morzu mezozoicznemu. Można w nim zobaczyć skamieniałości, zęby oraz ślady dinozaurów. Jest też ogromny plac zabaw paleontologicznych i absolutnie fascynujące prehistoryczne oceanarium. Tutejszy Żydowski Jar wypełniony jest natomiast śladami dinozaurów. To jeszcze nie koniec atrakcji, bo tutaj jest również duży zwierzyniec. A żeby na chwilę oderwać się od historii i rzeczywistości możecie też wstąpić do Sabatówki, gdzie królują czarownice. Resztki energii dzieci spożytkują na placu zabaw, w parku rozrywki więc Bałtów może być doskonałą propozycją przed dalsza drogą – dzieci prawdopodobnie w samochodzie po takiej wycieczce zaliczą dłuższą drzemkę 🙂

Więcej informacji i dane teleadresowe znajdziecie TUTAJ.

3. Żywe Muzeum Porcelany w ćmielewie

Atrakcje-dla-dzieci-Sandomierz-i-okolice-z-dzieckiem-Rodzinny-Kompas6

Wyobrażacie sobie dzieci biegające w składzie porcelany? Ha! Tutaj możecie je zobaczyć. Co więcej dzieci są w tym miejscu mile widziane.  Wchodząc do Żywego Muzeum Porcelany przenosimy się do bajki pełnej porcelanowych tajemnic, sztuki, umiejętności, kolorów i radości. Tutaj Wasze dziecko może samodzielnie wykonać porcelanową róże i zabrać ją do domu. W zależności od ilości czasu jaką dysponujecie można wybrać różne warianty zwiedzania – od 45 minutowej wycieczki po 3 godziny spędzone w tym kolorowym świecie.

Więcej informacji i dane teleadresowe znajdziecie TUTAJ.

4. SABAT KRAJNO w Krajno-Zagórze

Atrakcje-dla-dzieci-Sandomierz-z-dzieckiem-Rodzinny-Kompas5

Mnóstwem atrakcji zachwyci dzieci również położony nieco dalej, jednak nadal w zasięgu wycieczki Sabat Krajno. Tutaj znajdziecie kilka rodzajów atrakcji, a wśród nich aleję miniatur, park linowy lunapark oraz kino 6D.

Więcej zdjęć, informacji i dane teleadresowe znajdziecie TUTAJ. 

GDZIE ZJEŚĆ W SANDOMIERZU?

Jeśli będziecie głodni to jest na pewno jedno miejsce, w którym możecie zjeść smaczny posiłek, a Wasze dzieci mogą się dodatkowo pobawić.

BISTRO PODWALE

Atrakcje-dla-dzieci-Sandomierz-z-dzieckiem-Rodzinny-Kompas1

To miejsce zaprasza do Kulinarnej Strefy Rodzinnej. Odwiedzający to miejsce turyści zazwyczaj żałują, że odkryli restaurację dopiero w środku lub na koniec wycieczki (a zawsze od pierwszego posiłku stołowali się tam do końca wizyty w Sandomierzu). Rodzice potwierdzają otwartość tego miejsca na dzieci, które po zjedzonym posiłku oddają się błogiej zabawie dając rodzicom chwilę wytchnienia. W dziecięcym menu znajduje się tutaj zupa dnia, miniburger z frytkami i surówką colesław,  pulpeciki drobiowe z marchewką i puree ziemniaczanym a także szejk truskawkowy z bitą śmietaną.

Adres restauracji: ul. Podwale Dolne 8a, 27-600 Sandomierz, telefon (warto zarezerwować sobie stolik): +48 795 98 44 04

INNE OKOLICZNE ATRAKCJE

Jeśli wystarczy Wam czasu możecie również wybrać się do Opatowa i udać się w podziemną trasę turystyczną. Tylko uwaga – ze względu na dużą liczbę schodów nie można jej pokonać z wózkiem. Ciekawą opcją jest również Rezerwat Archeologiczno Przyrodniczy Krzemionki. 

Gdzie spać?

Atrakcji jak widać w Sandomierzu jest wiele. To doskonałe miejsce na minimum weekend, jeszcze lepiej przedłużony weekend 🙂

Najwspanialszymi chyba opiniami rodziców i generalnie gości cieszą się:

  • Hotel MAŁY RZYM.  Znajduje się ok. 15 minut spacerem od Rynku i co ważne oferuje pokoje rodzinne oraz bezpłatny parking. W restauracji hotelowej znajduje się kącik zabaw, natomiast w samym hotelu można wypożyczyć dla dzieci bajki oraz korzystać ze strefy basenowej.
    Jeśli chcecie obejrzeć zdjęcia, sprawdzić opinie, dostępność pokoi kliknijcie TUTAJ
  • DWOREK KARPIŃSKICH położony dosłownie kilkadziesiąt metrów od schodów Rynku, a jednak oferuje gościom bezpłatny parking, co jest niewątpliwym jego atutem. Niestety w Dworku nie ma restauracji, ale… może to dobrze, bo na obiady można udać się do polecanego Bistro Podwale 😉  To miejsce to absolutna odskocznia od popularnej w hotelach atmosfery. Ciemne, drewniane meble, zabytkowe, porcelanowe lalki, historyczne obrazy przenoszą gości w inny, dostojny świat.
    Jeśli chcecie obejrzeć zdjęcia, sprawdzić opinie, dostępność pokoi kliknijcie TUTAJ. 
  • HOTEL SARMATA znajdujący się w pobliżu Bramu Opatowskiej. Jest to obiekt z licznymi udogodnieniami dla rodzin z dziećmi. Znajdziecie tutaj bezpłatne łóżeczka turystyczne, podgrzewacz do butelek, elektroniczną nianię, podest / podium dla dzieci oraz gumową matę antypoślizgową do brodzika. Na zielonym, hotelowym terenie znajduje się plac zabaw z huśtawkami, zjeżdżalniami oraz podwieszonym mostem. W hotelu dla rodzin z dziećmi najbardziej rekomendowane są dwupokojowe apartamenty. Tutejsza restauracja oferuje bardzo szerokie menu.
    Jeśli chcecie obejrzeć zdjęcia, sprawdzić opinie, dostępność pokoi kliknijcie TUTAJ

Jeśli jednak szukacie obiektów w innym klimacie, czy przedziałach cenowych to szukajcie śmiało. Opcji w Sandomierzu jest wiele, choć warto pomyśleć o wyborze z wyprzedzeniem. TUTAJ możecie poszukać innego noclegu na proponowaną przez nas wycieczkę. 

Jeśli zdecydujecie się wybrać do Sandomierza lub skorzystać z zaproponowanych atrakcji w drodze w góry to BAWCIE SIĘ DOBRZE!

Jeśli znacie jakieś inne ciekawe miejsca w Sandomierzu, mieliście okazję jeść posiłek w przyjaznej dzieciom restauracji lub pić kawę w miejscu, w którym obsługa kocha dzieci to dajcie koniecznie znać
w komentarzu.

 

PS. Wszystkie zdjęcia pochodzą ze stron rekomendowanych obiektów.

Znajdź na blogu:

Instagram

Invalid username or token.