Ferie zimowe to nie tylko góry i narty. Co powiecie na wypełniony atrakcjami, zimowy wyjazd nad MORZE i ferie w Trójmieście?
Sama na przykład nieśmiało marzę o tym, by ulepić bałwana tuż nad brzegiem morza, śmigać sankami po plaży i zrobić wojnę na śnieżki w rytm szumu fal. Trzeba mieć wiele szczęścia, by móc doświadczyć takich przyjemności, ale wierzę, że mimo dzielących mnie od plaży kilometrów, kiedyś mi się uda trafić na jakąś zaśnieżoną plażę. Bez względu jednak na pogodę wierzę, że wyprawa do Trójmiasta zimą to ciekawa propozycja na ferie. Odpoczniecie, przeżyjecie kilka ciekawych przygód, pozwiedzacie, spróbujecie nowych smaków i nie wpakujecie się w korki wraz ze wszystkimi osobami zmierzającymi na południe 😉 I to wszystko w sumie uda się bez względu pogodę.
W poniższym zestawieniu proponuję Wam:
- długą listę atrakcji dla dzieci, które możecie poukładać sobie w dowolny harmonogram wyjść w Gdańsku (mniej lub bardziej intensywny w zależności od długości Waszego feryjnego wyjazdu),
- spędzenie dnia inspirowanego latem w Sopocie (w ramach atrakcji: piękne widoki, nieco zmarznięte nosy, niebiańsko zadowolone kubki smakowe i podniesiony poziom endorfin),
- wykorzystanie trochę czasu na przetestowanie największych dziecięcych (i nie tylko) atrakcji w Gdyni, a dla szalonych, dodatkowo dobową wycieczkę z Gdyni do Szwecji
- jednodniowy wypad po przygodę za Trójmiasto (czyli polowanie na adrenalinę w tropikach)
Przy okazji, tam gdzie mogę, podpowiadam, gdzie warto zjeść i napić się kawy. Przyjemnej lektury, a co ważniejsze udanej wycieczki!
GDAŃSK
OŚRODEK KULTURY MORSKIEJ I OKOLICE
To miejsce stworzone przez ludzi, których pasją są statki. Malowniczo zlokalizowane, z jednej strony wśród pięknych, klimatycznych kamienic, z drugiej tuż przy Martwej Wiśle, z widokiem na statki. To bardzo przyjemne miejsce na spacery i pstrykanie klimatycznych zdjęć. W samym Ośrodku do obejrzenia jest tutaj kilka wystaw. Najciekawszą z nich, zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych, jest interaktywna wystawa Ludzie-Statki-Porty. Można tam się doskonale bawić (moim zdaniem dużo lepiej niż w sali zabaw), a także zdobyć solidną porcję wiedzy. Dzieci mają tutaj do dyspozycji zdalnie sterowane statki, klocki, ubrania marynarskie, gry, doświadczenia. Byłam świadkiem, jak dorośli zapominają się testując dostępne tu sprzęty i nie reagują na ciągnięcie przez dziecko za rękę czy nogawkę (poza sezonem na szczęście obsługa ma czas, by wtedy zabrać dziecko i pokazać mu atrakcje, które wciągną malca równie mocno, jak coś wciągnęło rodzica”. Pozostałe wystawy są raczej „do oglądania” choć na każdej z nich są jakieś interaktywne elementy i ciekawostki. Można tu spędzić ok. 2h, a jeśli ktoś ma ochotę zaszaleć wchodząc na interaktywną wystawę dwa lub trzy razy pod kolej (czas pobytu na wystawie jest ograniczony do jednej godziny w ramach jednego biletu) to można tu bawić się i całe popołudnie.
Dodatkowo na czwartym piętrze w Ośrodku Kultury Morskiej zlokalizowana jest restauracja z pięknym widokiem, w której możecie zjeść obiad lub kolację, w zależności od pory, o jakiej tu dotrzecie.
Więcej danych dotyczących Ośrodka Kultury Morskiej dostępnych jest na profilu tego miejsca TUTAJ. Natomiast więcej zdjęć i nieco szerszy opis dostępnych atrakcji poznacie w naszej relacji z wizyty w tym miejscu TUTAJ.
HEWELIANUM
Hewelianum to Gdańskie Centrum Nauki, w którym wiedza wieje, szumi, pływa, lata między rozmaitymi, tematycznymi wystawami 😉 . Odwiedzając to miejsce macie do dyspozycji kilka ciekawych wystaw. Można spędzić tutaj naprawdę ciekawe 4 godziny, a nawet więcej. I tak na przykład na wystawie „Dookoła świata”, można dowiedzieć się, jak powstał świat, zajrzeć do wnętrza ziemi i przejść przez wszystkie kontynenty nie robiąc sobie przy tym odcisków 😉 Na wystawie „Łamigłówka” można pomóc dzieciom przełamać strach przed matematyką. Wystawa „Wehikuł Czasu” pozwala na ciekawe zabawy historią. Część „Z energią” jest największa i oczywiście mówi o wszystkim, co z energią i reenergią związane. Dla najmłodszych natomiast przewidziana jest Sala zabaw „W dżungli wyobraźni”, w której dzieci z radością spędzają całe godziny. Już kiedyś pisałam Wam, że moim zdaniem to jedna z prostszych, a fajniejszych sal zabaw w Polsce (a do tego chyba najtańszych). Relację z wizyty „W dżungli wyobraźni” możecie zobaczyć TUTAJ.
EUROPEJSKIE CENTRUM SOLIDARNOŚCI I WYDZIAŁ ZABAW
To niby typowa sala zabaw, a jednak ma wiele ukrytych przed światem funkcji, które trzeba wyśledzić, zbadać i przetestować. Ja część z nich odkryłam z dziećmi dopiero przy trzeciej wizycie. Bilety muszą tutaj nabyć i dzieci i dorośli, na szczęście nie są one drogie. Ważne jest, że wejścia na salę odbywają się o pełnych godzinach więc dobrze jest odpowiednio zaplanować przyjazd. Jeśli chcecie zobaczyć, jak wygląda Wydział zabaw i macie chęć dowiedzieć się, jakie atrakcje prócz małpiego gaju znajdą Wasze dzieci w tej cudownej przestrzeni to koniecznie zobaczcie naszą relację z wizyty klikając TUTAJ. Od razu jednak zaznaczam, że to opcja bardziej dla dzieci przedszkolnych i wczesnoszkolnych.
Jeśli już będziecie w Europejskim Centrum Solidarności wybierzcie do zwiedzenia te wystawy, które zainteresują Was najbardziej i koniecznie pojedźcie na taras widokowy, by obejrzeć Gdańsk z innej perspektywy.
FUN ARENA
Stadion w Gdańsku to multifunkcjonalny, nowoczesny obiekt sportowy. Odbywają się tutaj m.in. mecze piłkarskie oraz koncerty (na scenie występowali tu takie gwiazdy jak Jennifer Lopez, Bon Jovi oraz Justin Timberlake). Jest to również super atrakcja dla fanów piłki nożnej, którzy mogą zwiedzać stadion wchodząc do miejsc, które nie są dostępne podczas meczy, np. szatnia zawodników, sala konferencyjna, w której przed i po meczach występują trenerzy drużyn, kaplica stadionowa, strefa mixed zone, czyli miejsce z którego zawodnicy wychodzą na boisko. Zainteresowani mogą również udać się do Muzeum Lechii Gdańsk, w którym poznają historię nie tylko klubu piłkarskiego. Obejrzeć tu można eksponaty związane z futbolem, ale również innymi dyscyplinami – kolarstwem, podnoszeniem ciężarów, rugby, lekką atletyką czy tenisem – w których zawodnicy występowali na przestrzeni lat w barwach Lechii.
Jednak na stadionie dobrze bawią się nie tylko miłośnicy piłki. Dla rodzin z dziećmi przygotowana jest tutaj ogromna oferta sportowo-rozrywkowa, a w niej: Playground Arena – czyli sala zabaw dla najmłodszych. Można tu korzystać z małpiego gaju, ale również uczyć się jazdy na rowerze, czy sprawdzać swoją zwinność na trasie drabinkowej. Więcej o tym miejscu przeczytacie TUTAJ. Na miłośników przygody czekają Gokarty elektryczne. Jeśli Was interesują zajrzyjcie TUTAJ oraz Paintball elektroniczny. Na miejscu jest też Movement Arena, czyli park trampolin, z którym zapoznacie się klikając TUTAJ. Starsi mogą skorzystać z Escape Rooms, w których możecie przeżyć fantastyczną, integrującą, rodzinną przygodę, poznając się przy okazji ze stron, z jakich nie macie okazji się zobaczyć w codziennym życiu. O pokojach zagadek więcej przeczytacie TUTAJ. A i to jeszcze nie wszystko. Na stadionie zorganizowana jest również Planeta RC, czyli strefa zdalnie sterowanych pojazdów przygotowanych w skali od 1:10 do 1:16. Tutaj znajdą coś dla siebie zarówno miłośnicy wyścigów, jak i zwolennicy precyzji. Rodzice bawiąc się tutaj ze starszym dzieckiem mogą być również spokojni o młodsze rodzeństwo, bo na dzieci poniżej 6 roku życia czekają tu tradycyjne zabawki.
KOŁO WIDOKOWE DLA ODWAŻNYCH
W najmniej wietrzny dzień Waszej wycieczki koniecznie wskoczcie na Koło Widokowe. Przygoda nie zajmie Wam wiele czasu, za to dostarczy wielu wrażeń. Korzystając z tej atrakcji można najeść się strachu, uśmiać do łez i powzdychać obserwując widoki. Zachody słońca są genialne, kiedy obserwuje się je z wysokości 50 metrów! 😉 Wieczorem można zafundować sobie bardzo romantyczne chwile z partnerem/partnerką i dzieckiem u boku. Niby 10 minut, cena całkiem spora, jednak przeżycie cudowne.
Zdjęcie pochodzi z fp Koła widokowego – link TUTAJ.
Powyższa lista to jednak nie koniec atrakcji. W Gdańsku możecie też:
- wybrać się do jednej z największych sal zabaw w Polsce – Loopys World
- przeżyć bliskie spotkanie z kolorowymi ptakami w Papugarni
- wybrać się na zimowy spacer do jednego z najpiękniejszych Ogrodów Zoologicznych w naszym kraju
RESTAURACJE I KAWIARNIE W GDAŃSKU
Gdy już poczujecie potrzebę wypicia pysznej kawy i wrzucenia czegoś na ruszt to:
- szczególnie polecam Wam królestwo pierogów na milion sposobów MANDU
- kawiarnię, w której napijcie się kawy w wyjątkowym towarzystwie kotów – KOTKA CAFE
- kawiarnie z udogodnieniami dla małych dzieci
- restauracje z udogodnieniami dla małych dzieci
SOPOT
Ferie to takie mini wakacje. Są krótsze więc należy z nich korzystać intensywnie :-). Zatem w jeden, cieplejszy dzień Waszej wycieczki proponuję Wam dzień inspirowany latem. A w jego ramach zachęcam do kilku aktywności:
ZIMOWE ŚNIADANIE NA MOLO
Spacer po molo to obowiązkowy punkt letniej eskapady do Sopotu. Zimą taka przechadzka nabiera zupełnie innego charakteru więc proponuję wybrać się w to miejsce na… śniadanie. O tej porze roku nie ma tłumów, jest za to piękny widok na morze i często cała masa łabędzi czekających tuż przy brzegu na jakieś pyszności od turystów. Gdy pospacerujecie i wiatr rozbudzi w Was apetyt to zajrzeć możecie do reatauracji Meridianmolo. Czynna jest cały rok, a odpoczynek z pięknym widokiem na zimowe fale cudownie relaksuje. Jedzenie, gdy byliśmy tam ostatnio również było pyszne i pięknie podane. Grzane wino w tym miejscu też smakuje wybornie (choć wcale nie namawiam Was do wina na śniadanie ;-p). Całe menu znajdziecie TUTAJ. Nie ma w restauracji co prawda kącika dla dzieci, ale myślę, że dacie sobie z tym radę ;-).
Blisko mola znajdują się dwie maleńkie atrakcje, które powinniście zaliczyć 🙂 Jedną z nich jest Krzywy Domek – wszyscy pstrykają sobie przy nim fotki 🙂 Drugą natomiast maleńka fabryka cukierków CIUCIU (na ul. Czyżewskiego), w której pachnie słodkościami już od wejścia. Szczegóły kontaktowe i więcej zdjęć z fabryki zobaczycie na mapie TUTAJ.
SPACER PO PARKU PÓŁNOCNYM I PLACU ZABAW NA PLAŻY
Po śniadaniu polecam Wam spacer po odnowionym ostatnio za blisko 8 mln złotych Parku Pólnocnym, który został uznany jednym z 7 cudów Polski w plebiscycie „Polska pięknieje. Siedem cudów funduszy europejskich”. Spacerując w Parku i w jego okolicach, jeśli pogoda nie będzie całkowicie zimowa możecie zboczyć z trasy na największy plac zabaw na plaży. Obok niego możecie wypić rozgrzewającą zimową herbatę w (niekoniecznie najtańszej, ale sympatycznej) Restauracji M15 (Mamuszki 15, szczegóły na ich stronie TUTAJ).
AQUAPARK SOPOT
Po pysznym śniadaniu z widokiem na morze, miłych, porannych spacerach, porządnym obiedzie zachęcam do spędzenia popołudnia w ciepłych wodach parku wodnego.
Aquapark Sopot przyjemny park wodny, dobry na relaks po kilku dniach intensywnego zwiedzania. Na miejscu znajdziecie zarówno basen rekreacyjny, jak i basen parapływacki (który przyda się zwłaszcza tym rodzinom, które kochają pływanie jako sport i są w tym całkiem nieźli). Myślę, że ciekawym doświadczeniem będzie też dla Was relaks w całorocznym basenie zewnętrznym do którego zjeżdża się ośmiometrową zjeżdżalnią, w której woda płynie z prędkością 600 litrów na sekundę 🙂 Kiedy Wasze mięśnie zmęczą się już wodnymi wygłupami będziecie też mogli skorzystać z jednej z 5 wanien z hydromasażem.
Szczegółowe dane z adresem i zdjęciami z basenu znajdziecie TUTAJ.
RESTAURACJE I KAWIARNIE W SOPOCIE
Bez względu na to, gdzie w Sopocie najdzie Was apetyt, będziecie mieli w czym wybierać jeśli chodzi o lokale. Zobaczcie listę restauracji z udogodnieniami dla rodzin w Sopocie, choć tym razem mam dla Was kilka szczególnie polecanych propozycji (uwaga: bez wewnętrznych kącików zabaw):
- Zatoka Sztuki połączona ze strefą artystyczną, w której odbywają się liczne warsztaty wystawy, koncerty i wydarzenia. Menu możecie zobaczyć TUTAJ.
- Restauracja Manca w Dworku Admirał z cudownym, pięknie podanym jedzeniem. Menu możecie przejrzeć TUTAJ.
- Bar Przystań chwalony przez turystów i lokalnych mieszkańców. Najpopularniejszą potrawą, która uwielbiana jest przez stałych klientów jest tutaj Zupa rybna. Świeża, pachnąca, bardzo dobrze doprawiona. Ryby podawane w tym barze są świeże i przyrządzane na wiele sposobów. Warto tu zajrzeć, zwłaszcza, że posiłki na plaży zimową porą to cudowna atrakcja. Choć w Barze Przystań nie znajdziecie kącika dla dzieci to zdecydowanie warto odwiedzić tą dobrą smażalnię (Aleja Wojska Polskiego 11).
- Bacio di Cafe – czyli miejsce idealne na zjedzenie lodów zimą 🙂 Powiecie, że oszalałam… no ale skoro to dzień inspirowany latem…. Jeśli nie jesteście anginomaniakami (z tendencją do rzeczywiście częstych zachorowań) to serdecznie polecam Wam odwiedziny w BACIO di CAFE (również stosunkowo blisko molo). To miniaturowa lodziarnia z dobrą kawą, jednak szczególnie ważne są tu lody. Możecie tu sprawdzić, jak smakują te o smaku słonego karmelu, rucoli z octem balsamicznym, czekolady z chili, palonego masła albo dyni. A jeśli będziecie się bali to oczywiście zamówicie tu również tradycyjne lody o smaku szarlotki z kruszonką, bezy, sernika miodowego, kinder niespodzianki i wielu, wielu innych smaków. Żeby wiedzieć, jakie smaki królują w dniach Waszej wycieczki zajrzyjcie na ich fp TUTAJ.
GDYNIA I SKOK DO SZWECJI
Dotychczas nigdy nie myślałam o Gdyni, jako mieście atrakcyjnym dla rodzin i dzieci. Zwyczajnie nie wiedziałam, jakie perełki kryje to miasto…
CENTRUM NAUKI EXPERYMENT
To fenomenalne Centrum Nauki przystosowane do przyjmowania gości w każdym wieku. Tutaj znajdzie coś dla siebie zarówno roczniak (kącik zabaw), przedszkolak, uczeń, dorosły jak i emeryt (SPRAWDZIŁAM!). Więcej szczegółów i zdjęć z tego miejsca zobaczycie, czytając moją relację z wizyty TUTAJ. Dane kontaktowe i niezbędne podstawy przeczytacie natomiast na profilu tego miejsca na mapie TUTAJ.
AKWARIUM GDYŃSKIE
Kolorowe życie zlokalizowane w rozmaitych wodach zawsze budzi zainteresowanie. Na kilku piętrach tutejszego akwarium można poznać wiele gatunków ryb. Więcej informacji znajdziecie TUTAJ.
Jednak to nie wszystko. W Gdyni możecie również wybrać się do:
RESTAURACJE I KAWIARNIE W GDYNI
Gdy w Gdyni poczujecie potrzebę naładowania baterii dobrym posiłkiem lub kawą to wybierzcie coś dla siebie wśród:
- kawiarni w Gdyni z udogodnieniami dla dzieci,
- restauracji w Gdyni z udogodnieniami dla dzieci.
Jeśli nie potrzebujecie kącika dla dzieci, natomiast macie chęć na pyszności z pięknym widokiem na morze to koniecznie wstąpcie do Tawerny Orłowskiej, w której można skosztować pysznych ryb i owoców morza podziwiając jednocześnie malowniczy klif. Więcej o Tawernie dowiecie się z jej strony TUTAJ.
REJS DO SZWECJI
Jako kropeczkę nad „i” podpowiem Wam też, że z Gdyni możecie sobie urządzić mały, dobowy skok prosto do Szwecji. Ofertę Ferii na statku przygotowała StenaLine, a w niej na szalone rodziny czekają trzy terminy rejsów (20 stycznia oraz 7 i 8 lutego). Nie musicie się martwić tym, że dziecko 10 minut w samochodzie nie może usiedzieć. Na tym statku dobę spokojnie wytrzyma i jeszcze będzie się prawdopodobnie dobrze bawić 😉 Rejs rozpoczyna się tanecznie, bo dla dzieci zorganizowane jest kolorowe, pełne świateł, barw i szybkich rytmów mini disco. Dzieci zmęczone wygibańcami odpoczywają w kajutach, w których zazwyczaj cieszą się niezmiernie z piętrowych łóżek. Po nocnym odpoczynku, ululani przez fale zaczynają następny dzień od Akademii Pani Zimy, która oznacza zabawę i zadania do wykonania. Na dobry początek dnia Pani Zima ze swoją załogą zaprasza na gry i zabawy w zimowym klimacie. Bitwa na śnieżki, slalom saniami, wyścigi w nartach, malowanie i lepienie to tylko niektóre z proponowanych atrakcji. Do tego zorganizowana tez będzie Olimpiada Sportów Dziwnych, podczas której zagracie np. w nietypową siatkówkę używając do tego nóg oraz pobiegacie z balastem na plecach. A na koniec na dzieci czeka Magiczny Teatr Baniek Mydlanych. To nie będzie więc zwykły rejs…
JEDNODNIOWA WYCIECZKA PO TROPIKALNĄ PRZYGODĘ ZA TRÓJMIASTO
Skoro ferie to takie mini wakacje, to proponuję zafundowanie sobie dodatkowo jednodniowej (całodniowej!) wycieczki za Trójmiasto, a dokładniej do Redy, w której mieści się niezwykle ekscytujący Aquapark. Tam poczujecie się jak na zagranicznych wakacjach w tropikach. A przy okazji będziecie mieli okazję zaliczyć kilka mniejszych, dodatkowych atrakcji.
AQUAPARK REDA
To nie jest zwykły kompleks basenów, a połączenie ogromnego parku wodnego i oceanarium. Jeśli zdecydujecie się przyjechać na jeden dzień do Redy to już z pewnością zafundujecie sobie nie tylko relaks ale i podwyższenie poziomu adrenaliny. Możecie tutaj pływać, zjeżdżać z całej masy zjeżdżalni, oglądać ryby i rekiny, skakać po falach i relaksować się w jacuzzi. Od razu kupujcie bilet na cały dzień, jeśli chcecie to zabierzcie ze sobą przekąski i napoje (na miejscu jest restauracja, jednak z dość ograniczonym menu). Na sam basen koniecznie zabierzcie sobie ręczniki, by odpoczywając od wody móc zrelaksować się np. na leżakach. Gdybyście zabierali ze sobą sporo młodsze rodzeństwo to pamiętajcie, że w tym parku wodnym jest ogromna strefa dla maluchów. Często też małe okruszki śpią na leżakach przy basenie odpoczywając między szaleństwami. Tak więc hulaj dusza…
Szczegółowe dane o tym aquaparku znajdziecie TUTAJ.
PAPUGARNIA
Papugarnia to miejsce, w którym można przyjrzeć się kolorowym ptakom z bliska, bez krat, szyb, klatek. Mieszkają tu przedstawiciele wielu gatunków tych ptaków. Można kupić specjalną karmę i osobiście podać ją papugom, które mają na to ochotę. Niektóre ptaki podlatują do ludzi, siadają im na rękach, ramionach, głowie. Inne wyłącznie pozwalają się obserwować. Pierwsza wizyta w Papugarni jest dla każdego dużym przeżyciem. Warto tylko pamiętać, że w tym miejscu panuje absolutnie tropikalny klimat. Więcej informacji o Papugarni przy Aquaparku znajdziecie TUTAJ.
KLOCKOWNIA i GADOLAND
Dwie wspomniane atrakcje mieszczą się w niedawno utworzonym Aquś Kids Club i dodatkowo połączone są z kawiarnią, co niewątpliwie po dniu pełnym wrażeń nie jest bez znaczenia dla rodziców 😉 W Klockowni znajdziecie mnóstwo rodzajów klocków, w tym również klocków lego dla dzieci w różnym wieku. Jest tutaj również wystawa budowli z tychże klocków, która zachwyca małych konstruktorów (dawniej była atrakcją samą w sobie, dopiero niedawno została rozszerzona o możliwość zabawy na miejscu). Tuż obok znajduje się Gadoland, w którym dzieci mogą zapoznać się z kilkoma ciekawymi gadami i pajęczakami. Mieszkają tu m.in. pyton, skorpion, kameleon i krokodyl…
FERIE W TRÓJMIEŚCIE – GDZIE SPAĆ?
Poniżej lista hoteli z najlepszą ofertą pakietów dla rodzin z dziećmi. Ich ceny nie są niskie, ale standard jest wysoki:
- Sadova Hotel – czterogwiazdkowy hotel zlokalizowany bliziutko Starego Miasta w Gdańsku. W nim w ferie prócz basenu, spa, saun, sali fitness i aqua aerobicu są też animacje dla dzieci, warsztaty kulinarne, kino familijne, a goście mogą nawet dostać 20% zniżki do opisanej wyżej Fun Areny. 🙂
- Prawdzic Hotel zlokalizowany w Gdańsku Jelitkowo – z basenem, wewnętrzną, sporą salą zabaw, kącikiem zabaw w sali śniadaniowej, zewnętrznymi placami zabaw.
- Marriott w Sopocie zlokalizowany tuz przy plaży. Hotel w swojej ofercie ma zarówno baseny, sauny, jak i animacje dla dzieci, warsztaty kulinarne, seanse dla dzieci, pokój zabaw oraz pokój gier.
- Golden Tulip w Gdańsku z basenami, brodzikiem dla dzieci, spa, dużym pokojem zabaw, programem animacyjnym.
I jak? Masz ochotę na wyjątkowe ferie, w zupełnie niepowszechnym kierunku?
Udostępnij tę propozycję znajomym – może razem zorganizujecie dzieciakom ekscytujące ferie, a przy okazji sami przeżyjecie fajną przygodę.