Zbliża się Dzień Babci i Dzień Dziadka. Sklepowe półki znów uginają się od pomysłów na prezent, a mi ten klimat zupełnie nie odpowiada. Jaki to prezent kupiona w sklepie przez rodzica bombonierka? Słodki 🙂 To fakt.  Bardzie przemawia do mnie album ze zdjęciami i fakt, że by je zrobić, trzeba sporo czasu spędzić razem:-). Najbardziej preferuję jednak coś, czego sama z moimi dziadkami już nie mogę doświadzcyć –  wspólnie spędzony czas. Może być zupełnie zwyczajnie: przy ciastku i herbatce w domu. Może być też inaczej, np. w jakimś miejscu, które zachwyci każde pokolenie. Poniżej podrzucam kilka propozycji, gdzie ciekawie byłoby zabrać dzieci i dziadków w Warszawie. Jestem jednak przekonana, że w każdej okolicy jest kilka miejsc wartych międzypokoleniowych odwiedzin.

  1. KRÓLEWSKI OGRÓD ŚWIATŁA

Królewski Ogród Światła_wycieczki z dzieckiem_atrakcje dla dzieci Warszawa_Dzień Babci i Dziadka_rodzinnykompas.pl

Wspólny spacer wśród pięknych świateł to doskonała okazja do przyjemnej pogawędki, przeniesienia się do niezwykłego, eleganckiego świata. Jeśli dodamy do tego termosy z ciepłą czekoladą lub herbatą każdy powienien być zadowolony, zwłaszcza jeśli ani Dziadkowie, ani Wasze dzieci nie miały okazji podziwiać tegorocznej iluminacji. Więcej o Królewskich Ogrodzie Światła przeczytacie TUTAJ. 

2. MUZEUM PRL

Muzeum PRL_wycieczki z dzieckiem_atrakcje dla dzieci Warszawa_Dzień Babci i Dziadka_rodzinnykompas.pl

Dziadkowie będą mieli okazję powspominać i opowiedzieć swoim wnukom nieco o swojej młodości jeśli wspólnie przeniosą się do minionej epoki. Muzeum Czar PRL to miejsce, w którym można spróbować prawdziwej oranżady, pokazać Wnukom telefon z kablem i tarczą 😉  i opowiedzieć mnóstwo zabawnych historii. Warto zabrać rodzinne albumy, by pokazać, „że rzeczywiście TAK BYŁO”. Więcej o tym Muzeum poczytacie TUTAJ. 

3. MUZEUM POWSTANIA WARSZAWSKIEGO

Jeśli Wasze dzieci są już starszakami to mogą sprawić dziadkom i pradziadkom (jeśli mają szczęście ich mieć) wiele przyjemności zabierając ich do  jednego z najwspanialszych w Polsce muzeów. Ta wspólna wyprawa może nie będzie skąmapana wyłącznie w śmiechu, ale dostarczy Dziadkom wielu emocji i wzruszeń. Kto wie… może przywoła w pamięci liczne rozmowy z ich własnymi Rodzicami… Dzieci też w tym miejscu rozbudzają w sobie zainteresowanie historią. Zwłaszcza, że przygotowana jest tu dla nich Sala Małego Powstańca, o której więcej przeczytacie TUTAJ. 

4. MUZUEM HISTORII ŻYDÓW POLSKICH POLIN

U Króla Maciusia 9 Muzeum Polin Muzeum dla dzieci Warszawa_rodzinnykompas.pl

To miejsce, które moim zdaniem bardzo saługuje na międzypokoleniowe odwiedziny i rodzinne opowieści. Wystawę stałą można zwiedzać ze specjalnym „przewodnikiem”, który opisuje ją w sposób odpowiedni dla dzieci. Dodatkowo obecnie w Muzeum prezentowana jest wystawa „W Polsce króla Maciusia. 100-lecie odzyskania niepodległości”. W Muzeum POLIN znajduje się też bezpłatna sala „U Króla Maciusia”,  w której dzieci i Dziadkowie będą się mogli razem pobawić. A z okazji Dnia Babci i Dziadka zorganizowano specjalne warsztaty. Moją relację ze zwykłej wizyty w tym miejscu możesz zobaczyć TUTAJ. To niezwykle przyjazne muzeum, w którym można spędzić wiele godzin, a dodtkowo można tutaj także zjeść obiad smakując kuchni żydowskiej. To może być nowym doświadczeniem dla całej rodziny.

5. MUZEUM DOMKÓW DLA LALEK

Muzeum Domków Dla Lalek_wycieczki z dzieckiem_atrakcje dla dzieci Warszawa_Dzień Babci i Dziadka_rodzinnykompas.pl

To propozycja nietypowa jednak wiele osób bardzo się tym miejscem zachwyca. Można tu obejrzeć ogromną, fascynującą wręcz kolekcję domków dla lalek, szkół i  sklepów w miniaturowych wydaniach. Te cudowne miniatury mogą przywołać wiele przyjemnych wspomnień z dzieciństwa Dziadków, dając tym samym również inspiracje do wspólnych zabaw, czy rozmów o ich dzieciństwie. Jeśli Dziadek jest majsterkowiczem, to może w tym miejscu wnuczka namówi go na skonstruowanie wspólnego domku dla jej lalek. Jeśli Babcia szyje lub dzierga to po wizycie tutaj nazbiera pomysłów na stroje dla zabawek wnuczki.  Jest to jednak opcja najlepsza na wycieczkę z wnukami tak od 5 roku życia, ponieważ w Muzeum nie ma możliwości zabawy eksponatami (i mniejsze dzieci mogłyby być nieco zawiedzione). Więcej o tym miejscu przeczytacie TUTAJ. Możecie też zobaczyć naszą fotorelację z wizyty w tym miejscu klikając TUTAJ. 

6. KOLACJA Z WIDOKIEM NA WARSZAWĘ

Prócz zwiedzania można najmłodszym i najstarszym w rodzinie zaproponować posiłek z widokiem na panoramę stolicy. To może być dla jednych i drugich ciekawe doświadczenie, zwłaszcza jeśli zdecydujemy się na późny obiad lub kolację, gdy ulice błyszczą tysiącami świateł. Taką kolację można zafundować Dziadkom np. w  Panorama Bar&Longue, czyli w barze położonym na 40 piętrze Hotelu Marriott. To najwyżej położony bar w całej Europie… Jedzenie nie jest tanie (i chyba nie jest też wybitne, ale widok genialny). Do wyboru jest również Moonsfera (na ostatnim piętrze Centrum Olimpijskiego). Jeśli chcecie zabrać kubki smakowe Dziadków do nieba możecie skusić się na Concept 13 (położony na 5 piętrze galerii handlowej Vitkac), który kilka lat temu zdobył wyróżnienie Michelin. Aż 9 wyróżnień Michelin zdobyła Quchnia Artystyczna, z której z kolei można podziwiać Agrykolę.

7. KAWA I CIASTKO

Kawiarnie dla dzieci_Warszawa_rodzinnykompas.pl

Jeśli Wasze dzieci są jeszcze małe możecie je zabrać wraz z Dziadkami na pyszną kawę i ciacho. Ciacho zawsze się maluchom podoba 😉 Polecam przy okazji te kawiarnie w Warszawie, które mają kąciki dla dzieci, w których wraz z Dziadkami będą mogły się wspólnie pobawić. Listę takich kawiarni wraz mapą, która ułatwi Wam znalezienie czegoś blisko Waszego domu lub mieszkania Dziadków znajdziecie TUTAJ. Niektóre kawiarnie z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka planują teatrzyki, warsztaty kreatywne. Warto spróbować :-).

8. WESOŁY OBIAD

Restauracja dla dzieci_restauracje przyjazne dzieciom_restauracje z animacjami_rodzinnykompas.pl

Rodzinny obiad to genialny pomysł, by świętować każdą okazję. Polecam listę restauracji, które są przyjazne dzieciom i które w weekendy zapraszają na wyjątkowe animacje. Pewnie z okazji tak cudownego Święta też zaoferują jakieś ciekawe zajęcia. Tylko pamiętajcie, by zadzwonić tydzień lub dwa wcześniej i zarezerwować stolik. Listę tych restauracji znajdziecie TUTAJ. 

9. SPACER PO PARKU (ŁAZIENKI KRÓLEWSKIE) I WIZYTA W PALMIARNI 

Łazienki Królewskie to miejsce, które nigdy się nie nudzi. Spacer po parku, karmienie ptaków, a potem wspólne rozmowy o ulubionych roślinach w Palmiarni to zwykła a jednocześnie niebanalna opcja na spędzenie czasu z Dziadkami. Jeszcze fajniejsza okaże się jeśli dziecko zabierze ze sobą w plecak termos z ciepłą herbatą i przygotowane dla Dziadków własnoręcznie ciasteczka :-). A w ramach prezentu „dodatku” może posadzony przez siebie kwiatek w pomalowanej własnoręcznie doniczce? 🙂

10. GALERIA FIGUR STALOWYCH

Galeria Figur Stalowych_atrakcje dla dzieci okolice Warszawy_rodzinnykompas.pl

To już opcja na nieco dalszą wycieczkę do Pruszkowa (uwaga – Galeria ma wystawy wkilku miastach). Absolutnie fenomenalne eksponaty wykonane w 100% ze złomu 😉 Zachwycające auta, do których można wsiadać, postaci z bajek, które można wyściskać i mnóstwo innych ciekawostek. Absolutnie fenomenalna okazja do zrobienia z Dziadkami niezwykłych zdjęć z zachwyconymi minami 😉 Zobaczcie naszą fotorelację z wystawy tej galerii, która przez jakiś czas gościnnie dostępna była w Pałacu Kulturi i Nauki (KLIK) i poczytajcie więcej o Galerii w Pruszkowie klikając TUTAJ.

11. PODRÓŻ W CZASIE DO FILMOWEJ ŁODZI

I ostatnia propozycja (gratisowa, bo  nie miałam jej w planie) nieco dalszej wycieczki międzypokoleniowej – Łódź. Miasto filmowe, wypełnione atrakcjami związanymi z kinem. Jeśli Wasi dziadkowie kochają kino to spodoba im się to, co im w czasie wycieczki pokażecie. Zresztą to genialne miasto, by pojechać tam w trzy pokolenia: dziadkowie, rodzice i dzieci. Dawne dobranocki, stare filmy… Miód dla serca i radość dla oczu. Muzeum Kinematografii, czy Muzeum Włókiennictwa (zwłaszcza interaktywna Kotłownia) podbiją Wasze serca 🙂 Zobaczcie, jak wiele czeka na Was atrakcji w tym mieście klikając TUTAJ.

Wszystkiego, co najlepsze dla Waszych Dziadków. Przede wszstkim dużo zdrowia, miłości i pociechy z Wnuków!

Jeśli natomiast nie jesteście z Warszawy, a też szukacie miejsc, do których warto zabrać Dziadków po przygodę z Wnukami to zajrzyjcie na naszą listę Muzeów przyjaznych dzieciom. Znajdziecie tam listę perełek w całej Polsce (choć wcale nie skończyłam jeszcze wpisywania wszystkiego!). Listę tą znajdziecie TUTAJ.

Znajdź na blogu: