Położony u podnóża Śnieżki Karpacz jest jednym z częściej wybieranych na ferie zimowe zakątków Polski. Oczywiście jako rozrywka królują tu sporty zimowe oraz górskie wycieczki.  Co można zobaczyć z dzieckiem w Karpaczu, gdy chcesz z rodziną zrobić sobie przerwę i zafundować nogom chwile odpoczynku?

KARKONOSKIE TAJEMNICE – to inaczej Muzeum Ducha Gór – nowoczesna ekspozycja łącząca nowoczesną technikę ze sztuką, by opowiedzieć gościom  o zasiedlających Karkonosze zielarzach, poszukiwaczach minerałów i bogactw naturalnych – Walończykach, legendy przedstawiające Ducha Gór czy niesamowity korzeń mandragory.  Więcej informacji poznasz TUTAJ. 

Karpacz atrakcje dla dzieci - Rodzinny Kompas 1

MUZEUM KONSOL I GIER VIDEO –  to maszyna przenosząca w czasie, do której bardzo chętnie wchodzą rodzice, ale korzystając z tej atrakcji świetnie bawią się też dzieci. W tym miejscu zebrano akcesoria  z 40 lat elektronicznej rozrywki w postaci różnorodnych konsol i komputerów, które kiedyś były źródłem naszej rozrywki. Można tutaj nie tylko oglądać rekwizyty, ale też grać! Mario, Pacman, strzelanie do kaczek, Prince of Persia, Space Inveders, Street Fighter… Kawał historii i całkiem fajna zabawa. Więcej informacji zobaczysz TUTAJ. 

Karpacz atrakcje dla dzieci - Rodzinny Kompas 2

MUZEUM TECHNIKI I BUDOWLI Z KLOCKÓW LEGO – kiedy przechodzi się obok można odnieść wrażenie, że to jedynie wystawa. Jednak w środku wiele eksponatów „nabiera życia” gdy wciśnie się odpowiedni przycisk. Są tutaj makiety prezentujące światy z różnych bajek, jest stacja kosmiczna, miasteczko policyjne. Więcej informacji znajdziesz TUTAJ. 

Karpacz atrakcje dla dzieci - Rodzinny Kompas 3

Jeśli Twoje dziecko lubi zwiedzać muzea mniej interaktywne, jednak o ciekawej tematyce możecie zajrzeć też do:

 

MUZEUM SPORTYU I TURYSTYKI, a którym opowiedziane są m.in. dzieje sportów zimowych takich jak: saneczkarstwo, bobsleje, narciarstwo, skiboby, łyżwiarstwo, curling oraz skoki narciarskie. W tym miejscu można też poznać pracę dawnych mieszkańców Karpacza – laborantów, zielarzy, poszukiwaczy minerałów i kamieni szlachetnych, górników, hutników, kurzaków, pasterzy czy rolników i tragarzy. Więcej informacji znajdziesz TUTAJ. 

Karpacz atrakcje dla dzieci - Rodzinny Kompas 4

MIEJSKIEGO MUZEUM ZABAWEK, w którym wspomnieniami część z Was wróci do swojego dzieciństwa. Niestety zabawki znajdują się za gablotami i nie można się nimi bawić, jednak wizyta w muzeum może stanowić ciekawą przerwę w zimowych spacerach. Więcej informacji znajdziesz TUTAJ. 

Karpacz atrakcje dla dzieci - Rodzinny Kompas 5

Kto lubi westernowe klimaty może wybrać się również do:

WESTERN CITY, czyli miasteczka kowbojów utworzonego w Ściegnach. Warto jednak zwrócić uwagę, że poza sezonem zmienione są godziny otwarcia miasteczka.  Więcej informacji TUTAJ. 

Karpacz atrakcje dla dzieci - Rodzinny Kompas 6

W Karpaczu jest jeszcze jedno miejsce, które uwielbiają dzieci. Tą atrakcją jest:

CENTRUM REKREACJI I SPORTU SANECZKOWA – kiedyś to miejsce kojarzyło sie ze stokiem narciarskim. Obecnie można tutaj korzystać wyłącznie z toru saneczkowego. Więcej informacji znajdziesz TUTAJ. 

Karpacz atrakcje dla dzieci - Rodzinny Kompas 7

ATRAKCJE DLA DZIECI W OKOLICY KARPACZA

Jeśli będziecie mieli czas na nieco dalszą wycieczkę to możecie skorzystać  z oferty innych atrakcjid la dzieci w Karkonoszach. Możesz zajrzeć z rodziną do:

HUTY SZKŁA KRYSZTAŁOWEGO JULIA  – hutę można zwiedzać oglądając m.in. miejsca gdzie rzemieślnicy dmuchają i formują gorącą masę szklaną, szlifują i nanoszą piękne zdobienia tworząc kryształowe produkty na oczach turystów. Więcej informacji TUTAJ. 

Karpacz i okolice atrakcje dla dzieci - Rodzinny Kompas 8

 

LEŚNEJ HUTY W SZKLARSKIEJ PORĘBIE, w której turyści mogą zobaczyć, jak wykonuje się ręcznie formowane szkła barwione w masie wykorzystując dawne narzędzia i formy kuglerskie. Więcej informacji TUTAJ. 

PARKU MINIATUR DOLNEGO ŚLĄSKA – w którym w pomniejszeniu można oglądać najpiękniejsze zabytki okolicy.  Wszystkie modele zamków, pałaców, klasztorów, ratuszy wraz z miniaturą Karkonoszy wykonane są z niezwykłą precyzją w skali 1:25. Więcej informacji znajdziesz TUTAJ. 

KOPALNI PODGÓRZE W KOWARACH –  drugiej co do wielkości kopalni uranu w Polsce.  Zwiedzając podziemia poznaje się pasjonującą historię górnictwa trwającą od XII w. Przewodnicy opowiadają o specyfice pracy górników, techniki eksploatacji podziemnych złóż uranu oraz odpowiedzą na pytanie gdzie zbroił się ZSRR w trakcie zimnej wojny. Więcej informacji przeczytasz TUTAJ. 

Karpacz i okolice atrakcje dla dzieci - Rodzinny Kompas 9

Dzięki Poli F. na Facebooku dowiedziałam się też o:

TIME GATES w Jeleniej Górze – to podziemia, których korytarze zwiedza się z przewodnikiem poznając historię okolic i różne zjawiaska fizyczne. To bardzo ciekawe miejsce, w którym w absolutnie niezwykłych okolicznościach na turystów czeka multimedialny spektakl światła i muzyki. Więcej o Bramach Czasu przeczytasz TUTAJ. 

Odjeżdzjąc nieco dalej (dojazd z Karpacza trwa około godziny) możesz też odwiedzić pobliskie:

ZOO W ŁĄCZNEJ – to drugi co do wielkości i atrakcyjności ogród zoologiczny na Dolnym Śląsku. Więcej dowiesz się o nim TUTAJ. 

Karpacz i okolice atrakcje dla dzieci - Rodzinny Kompas 9

Jeśli będziesz w tej okolicy i odwiedzisz powyższe miejsca daj znać, jak Ci się podobało. A jeśli odkryjesz coś nowego to również chętnie się o tym dowiem :-). Przyjemnego wypoczynku! I oczywiście jak zawsze – tworzę przewdniki dla rodzin z dziećmi dla Ciebie zupełnie bezpłatnie. Pomożesz mi za to dotrzeć do rodziców? Polub, udostępnij ten artykuł. Komentuj i wyrażaj swoje opinie o tym, co publikuję na FB. Z góry dziekuję, bo dzięki temu nie muszę (a też nie chcę) pobierać opłat, by mieć na reklamę :-).

SZUKASZ NOCELGU W KARPACZU?

Zajrzyj TUTAJ. Nadal jest jeszcze w czym wybierać.

PS. Zdjęcia pochodzą ze stron opisywanych  miejsc. Ta lista ma na celu ułatwienie Ci szukania atrakcji do odwiedzenia, nie zaś wyrażenie mojej opinii o poszczególnych atrakcjach. Znajdują się na niej miejsca, w których ja nie byłam, które znalazłam w internecie lub które podpowiedzieli mi inni rodzice.

Znajdź na blogu: