Kopalnia Podgórze w Kowarach

Miejsce atrakcyjne dla dzieci i dorosłych.

O KOPALNI

“Kopalnia Podgórze w Kowarach to druga co do wielkości kopalnia uranu w Polsce. Usytuowana w niej trasa turystyczna przebiega przez sztolnię 19a, która powstała w latach 50-tych XX wieku. To jeden z najciekawszych i najładniejszych obiektów na terenie Kowar. Eksploatacja złóż trwała tu aż do 1958 roku, natomiast w latach 1974-1989 mieściło się w niej jedyne w Polsce i czwarte na świecie Inhalatorium Radonowe, w którym kuracjusze uzdrowiska w Cieplicach mogli korzystać z podziemnych inhalacji gazem szlachetnym radonem.

Podziemna trasa turystyczna liczy około 1600 metrów. Zwiedzając podziemia poznaje się pasjonującą historię górnictwa trwającą od XII w. po tajną działalność Zakładów Przemysłowych R-1. Przewodnicy opowiadają o specyfice pracy górników, techniki eksploatacji podziemnych złóż uranu oraz odpowiedzą na pytanie gdzie zbroił się ZSRR w trakcie zimnej wojny.

Najwięksi śmiałkowie w dalszym ciągu eksplorują zalaną część kopalni, jest to jednocześnie najgłębsze nurkowisko w Polsce. Dotychczas udało się zanurkować do głębokości 157 metrów w szybie górniczym, który ma 244 metry. ”

WARTO WIEDZIEĆ

Zwiedzanie zajmuje około 1h.

Temperatura w kopalni wynosi około 8 stopni – warto zadbac o odpowiednie obuwie i odzież.

Źródło informacji i zdjęć: http://www.kopalniapodgorze.pl/

Rate and write a review

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podgórze 54
Kowary 58-530 Województwo dolnośląskie PL
Get directions
  • Atrakcje dla starszaków (7+)