Pomysł na wycieczkę – Karpacz z dzieckiem

Położony u podnóża Śnieżki Karpacz jest jednym z częściej wybieranych na ferie zimowe zakątków Polski. Oczywiście jako rozrywka królują tu sporty zimowe oraz górskie wycieczki.  Co można zobaczyć z dzieckiem w Karpaczu, gdy chcesz z rodziną zrobić sobie przerwę i zafundować nogom chwile odpoczynku? KARKONOSKIE TAJEMNICE – to inaczej Muzeum Ducha Gór – nowoczesna ekspozycja […]

Położony u podnóża Śnieżki Karpacz jest jednym z częściej wybieranych na ferie zimowe zakątków Polski. Oczywiście jako rozrywka królują tu sporty zimowe oraz górskie wycieczki.  Co można zobaczyć z dzieckiem w Karpaczu, gdy chcesz z rodziną zrobić sobie przerwę i zafundować nogom chwile odpoczynku?

KARKONOSKIE TAJEMNICE – to inaczej Muzeum Ducha Gór – nowoczesna ekspozycja łącząca nowoczesną technikę ze sztuką, by opowiedzieć gościom  o zasiedlających Karkonosze zielarzach, poszukiwaczach minerałów i bogactw naturalnych – Walończykach, legendy przedstawiające Ducha Gór czy niesamowity korzeń mandragory.  Więcej informacji poznasz TUTAJ. 

Karpacz atrakcje dla dzieci - Rodzinny Kompas 1

MUZEUM KONSOL I GIER VIDEO –  to maszyna przenosząca w czasie, do której bardzo chętnie wchodzą rodzice, ale korzystając z tej atrakcji świetnie bawią się też dzieci. W tym miejscu zebrano akcesoria  z 40 lat elektronicznej rozrywki w postaci różnorodnych konsol i komputerów, które kiedyś były źródłem naszej rozrywki. Można tutaj nie tylko oglądać rekwizyty, ale też grać! Mario, Pacman, strzelanie do kaczek, Prince of Persia, Space Inveders, Street Fighter… Kawał historii i całkiem fajna zabawa. Więcej informacji zobaczysz TUTAJ. 

Karpacz atrakcje dla dzieci - Rodzinny Kompas 2

MUZEUM TECHNIKI I BUDOWLI Z KLOCKÓW LEGO – kiedy przechodzi się obok można odnieść wrażenie, że to jedynie wystawa. Jednak w środku wiele eksponatów „nabiera życia” gdy wciśnie się odpowiedni przycisk. Są tutaj makiety prezentujące światy z różnych bajek, jest stacja kosmiczna, miasteczko policyjne. Więcej informacji znajdziesz TUTAJ. 

Karpacz atrakcje dla dzieci - Rodzinny Kompas 3

Jeśli Twoje dziecko lubi zwiedzać muzea mniej interaktywne, jednak o ciekawej tematyce możecie zajrzeć też do:

 

MUZEUM SPORTYU I TURYSTYKI, a którym opowiedziane są m.in. dzieje sportów zimowych takich jak: saneczkarstwo, bobsleje, narciarstwo, skiboby, łyżwiarstwo, curling oraz skoki narciarskie. W tym miejscu można też poznać pracę dawnych mieszkańców Karpacza – laborantów, zielarzy, poszukiwaczy minerałów i kamieni szlachetnych, górników, hutników, kurzaków, pasterzy czy rolników i tragarzy. Więcej informacji znajdziesz TUTAJ. 

Karpacz atrakcje dla dzieci - Rodzinny Kompas 4

MIEJSKIEGO MUZEUM ZABAWEK, w którym wspomnieniami część z Was wróci do swojego dzieciństwa. Niestety zabawki znajdują się za gablotami i nie można się nimi bawić, jednak wizyta w muzeum może stanowić ciekawą przerwę w zimowych spacerach. Więcej informacji znajdziesz TUTAJ. 

Karpacz atrakcje dla dzieci - Rodzinny Kompas 5

Kto lubi westernowe klimaty może wybrać się również do:

WESTERN CITY, czyli miasteczka kowbojów utworzonego w Ściegnach. Warto jednak zwrócić uwagę, że poza sezonem zmienione są godziny otwarcia miasteczka.  Więcej informacji TUTAJ. 

Karpacz atrakcje dla dzieci - Rodzinny Kompas 6

W Karpaczu jest jeszcze jedno miejsce, które uwielbiają dzieci. Tą atrakcją jest:

CENTRUM REKREACJI I SPORTU SANECZKOWA – kiedyś to miejsce kojarzyło sie ze stokiem narciarskim. Obecnie można tutaj korzystać wyłącznie z toru saneczkowego. Więcej informacji znajdziesz TUTAJ. 

Karpacz atrakcje dla dzieci - Rodzinny Kompas 7

ATRAKCJE DLA DZIECI W OKOLICY KARPACZA

Jeśli będziecie mieli czas na nieco dalszą wycieczkę to możecie skorzystać  z oferty innych atrakcjid la dzieci w Karkonoszach. Możesz zajrzeć z rodziną do:

HUTY SZKŁA KRYSZTAŁOWEGO JULIA  – hutę można zwiedzać oglądając m.in. miejsca gdzie rzemieślnicy dmuchają i formują gorącą masę szklaną, szlifują i nanoszą piękne zdobienia tworząc kryształowe produkty na oczach turystów. Więcej informacji TUTAJ. 

Karpacz i okolice atrakcje dla dzieci - Rodzinny Kompas 8

 

LEŚNEJ HUTY W SZKLARSKIEJ PORĘBIE, w której turyści mogą zobaczyć, jak wykonuje się ręcznie formowane szkła barwione w masie wykorzystując dawne narzędzia i formy kuglerskie. Więcej informacji TUTAJ. 

PARKU MINIATUR DOLNEGO ŚLĄSKA – w którym w pomniejszeniu można oglądać najpiękniejsze zabytki okolicy.  Wszystkie modele zamków, pałaców, klasztorów, ratuszy wraz z miniaturą Karkonoszy wykonane są z niezwykłą precyzją w skali 1:25. Więcej informacji znajdziesz TUTAJ. 

KOPALNI PODGÓRZE W KOWARACH –  drugiej co do wielkości kopalni uranu w Polsce.  Zwiedzając podziemia poznaje się pasjonującą historię górnictwa trwającą od XII w. Przewodnicy opowiadają o specyfice pracy górników, techniki eksploatacji podziemnych złóż uranu oraz odpowiedzą na pytanie gdzie zbroił się ZSRR w trakcie zimnej wojny. Więcej informacji przeczytasz TUTAJ. 

Karpacz i okolice atrakcje dla dzieci - Rodzinny Kompas 9

Dzięki Poli F. na Facebooku dowiedziałam się też o:

TIME GATES w Jeleniej Górze – to podziemia, których korytarze zwiedza się z przewodnikiem poznając historię okolic i różne zjawiaska fizyczne. To bardzo ciekawe miejsce, w którym w absolutnie niezwykłych okolicznościach na turystów czeka multimedialny spektakl światła i muzyki. Więcej o Bramach Czasu przeczytasz TUTAJ. 

Odjeżdzjąc nieco dalej (dojazd z Karpacza trwa około godziny) możesz też odwiedzić pobliskie:

ZOO W ŁĄCZNEJ – to drugi co do wielkości i atrakcyjności ogród zoologiczny na Dolnym Śląsku. Więcej dowiesz się o nim TUTAJ. 

Karpacz i okolice atrakcje dla dzieci - Rodzinny Kompas 9

Jeśli będziesz w tej okolicy i odwiedzisz powyższe miejsca daj znać, jak Ci się podobało. A jeśli odkryjesz coś nowego to również chętnie się o tym dowiem :-). Przyjemnego wypoczynku! I oczywiście jak zawsze – tworzę przewdniki dla rodzin z dziećmi dla Ciebie zupełnie bezpłatnie. Pomożesz mi za to dotrzeć do rodziców? Polub, udostępnij ten artykuł. Komentuj i wyrażaj swoje opinie o tym, co publikuję na FB. Z góry dziekuję, bo dzięki temu nie muszę (a też nie chcę) pobierać opłat, by mieć na reklamę :-).

SZUKASZ NOCELGU W KARPACZU?

Zajrzyj TUTAJ. Nadal jest jeszcze w czym wybierać. Nawet w ferie 🙂

PS. Zdjęcia pochodzą ze stron opisywanych  miejsc.


Mam nadzieję, że w tekście już znalazłaś/eś trochę inspiracji na wycieczki z dzieckiem. Zachęcam Cię również do:

  • przeglądania MAPY atrakcji dla dzieci. Jestem przekonana, że znajdziesz na niej wiele miejsc, które Cię zaskoczą i nabierzesz ochoty na wycieczki.
  • korzystania z WYSZUKIWARKI, dzięki której możesz przeglądać atrakcje dla dzieci naniesione na mapę Polski. To narzędzie umożliwia znalezienie ciekawych miejsc po kategoriach lub miejscowościach, dodatkowo pomaga w znalezieniu ciekawych przystanków na różnych trasach.
  • polubienia mojego fp na Facebooku. Dzięki temu będę mogła informować Cię, gdy pojawią się nowe wpisy z pomysłami na wycieczki lub relacje z odwiedzonych przez Rodzinny Kompas miejsc.
  • zaglądania do nas od kuchni przez obserwację mojego Instagrama.
  • oglądania filmów Rodzinnego Kompasu na YouTube. Filmy pokazują dużo więcej niż zdjęcia. Dzięki nim można praktycznie poznać “atmosferę” miejsc, które odwiedzamy i łatwiej jest podjąć decyzję, czy Tobie i Twoim dzieciom się tam spodoba.
  • czytania Bloga, a na nim relacji z wizyt w najciekawszych miejscach, zestawień z propozycjami na rodzinne wycieczki, dziecięcych przewodników po polskich miastach, informacji o obniżonych cenach biletów i wielu, wielu innych ciekawych tekstów. udostępniania treści, które uważasz za wartościowe znajomym (w szczególności tym mającym dzieci).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *