Długie weekendy 2019 i kilka wycieczkowych propozycji

Właśnie zakończył się pierwszy długi weekend 2019 roku. Ja już dawno sprawdzałam, jakie będą kolejne,  a dzisiaj chciałabym podzielić się z Tobą tymi datami i pomysłami na wspaniałe wycieczki w wolne dni :-).  Wszystkie rzeczy na czerwono są linkami do moich szerszych opisów lub do mojej mapy. Śmiało klikaj i poznawaj szczegóły 🙂

20-22 KWIETNIA – WIELKANOC, propozycje by dotrwać 🙂

To najbliższy długi weekend, na który z oczywistych względów nie będę proponowała większych atrakcji. Osobiście nie mam zamiaru do niego czekać z wyjazdami, bo to jeszcze 4 miesiące! Jednak wszystkim tym, którzy tak, jak ja lubią choćby dwudniowe wypady i chcą do tego długiego weekendu doczekać ciekawie i ekscytująco, by oderwać myśli od pracy i domowych obowiązków polecam:

WEEKEND W PAŁACU MAŁA WIEŚ  To niesamowite miejsce, z pięknymi ogrodami, słynną restauracją, w której właśnie zmienił się szef kuchni i czekamy, by zostało zdradzone, kto teraz będzie nas karmił pysznościami. Myślę, że najfajniej byłoby odwiedzić to miejsce jeszcze zimą, gdy wreszcie doczekamy się śniegu lub wiosną, gdy ogrody obudzą się już do życia. Nie ma tu mnóstwa atrakcji dla dzieci, ale te ciekawe świata znajdą coś dla siebie przy stawach, na łące, w lesie i ogrodach. Trochę dzikości otulonej luksusem. To też bardzo fajne miejsce na randkę dla rodziców. Moją relację z tego miejsca zobaczysz TUTAJ.

 

Nocleg możesz zarezerwować na booking.com

WEEKEND W WARSZAWIE– jeśli jesteś z innego miasta to myślę, że to dobry czas  na odwiedzenie stolicy i poznanie atrakcji, które oferuje ona dzieciom i rodzicom. Ja gwarantuję, że to zagłębie przyjaznych restauracji, kawiarni, źródło beztroskiej rozrywki i zachwytów. W zależności od wieku i zainteresowań dzieci oraz swoich będziesz mieć ogromny wybór. Zobacz tylko na  MAPĘ i wybierz to, co najbardziej może zainteresować Twoją rodzinę. Jeśli masz ograniczony budżet to skorzystaj z wyjazdu w tygodniu i odwiedź wiele miejsc bezpłatnie (tylko zawsze wcześniej upewnij się, czy darmowe dni się nie zmieniły). Zobacz TUTAJ.

WEEKEND W TORUNIU – to absolutnie magiczne miasto idealne na weekendową wycieczkę z małym lub z większym dzieckiem. Osobiście polecam wizytę gdy jest biało albo gdy przyroda obudzi się do życia (choć ja byłam w listopadzie i też mi się podobało bardzo). Większa część atrakcji (zobacz na MAPĘ) znajduje się przy Starym Rynku więc nie trzeba nawet używać auta (to jakieś 20-30 minut pieszo od dworca PKP). Jedyną, ale za to fantastyczną atrakcją, do której warto dojechać jest Centrum Nauki Młyn Wiedzy. Jest genialne i warte nawet przedłużenia weekendu o jeden dzień. Zobacz naszą relację z tego centrum TUTAJ. Napisałam też kilka słów i dodałam trochę zdjęć z naszej wizyty w tym mieście Zobaczysz ją TUTAJ.

WEEKEND W ŁODZI – to miasto, które mnie zaskoczyło. Nie przypuszczałam, że może być tak ciekawe dla rodzin, nawet z małymi dzieciaczkami. Teraz co prawda zamknięto Se-Ma-For, czyli muzeum, w którym łezka się w oku kręciła przy poznawaniu procesów, w jakich powstawały dobranocki z naszego dzieciństwa, ale nadal mnóstwo rzeczy jest do odwiedzenia. Zobacz je na MAPIE.

W każdym z  tych miast możesz zarezerwować nocleg na booking.com

1-5 MAJA, propozycje na długi weekend

Kto ma chęć na dłuższe wakacje, może zamówić 2 dni urlopu więcej i wydłużyć wolne  od 27.04 do 5 maja. Można poszaleć, co? Maj to w sumie tak piękny miesiąc, że można jechać wszędzie! 🙂 Ja szczególnie polecam:

MAJÓWKA W SKANSENIE W SIERPCU – w majowy weekend to miejsce staje się wsią wesołą, wypełnioną atrakcjami, jakich nie znajdziemy nigdzie indziej. W 10 zagrodach chłopskich prezentowane są codzienne zajęcia chłopskie, dodatkowo odbywają się pokazy rzemiosła i prac polowych: pokaz snycerstwa, pokaz tkactwa pokaz wyrobu masła połączony z degustacją z wiejskim chlebem, pokaz orki konnej, bronowania i sadzenia ziemniaków, pokaz prania i maglowania bielizny, noszenie wody za pomocą nosideł, pokaz przędzenia wełny na kołowrotku, pokaz garncarstwa, pokaz tłoczenia oleju. Wszystkiemu towarzyszą oczywiście mieszkające tu zwierzęta gospodarskie. Dzieci mogą korzystać z całej strefy dawnych gier i zabaw, które wciągają też rodziców (zobacz w mojej RELACJI, która nagrana została w zwykły weekend, gdy „w teorii” nic się nie działo). Majówka w Skansenie to wydarzenie, na którym zdecydowanie warto być i jechać setki kilometrów.

OSADA RYBACKA KOPALINO – jezioro, las i morze. Cisza i spokój. Spacery, trzymanie się za ręce, łapanie oddechu pełną piersią. wypady na obłędne obiady w najlepszej restauracji na Pomorzu. Oglądanie wybrzeża z latarni morskiej. Generalnie sielanka, ale przede wszystkim czas, w którym można się skupić na byciu. Na tym, by chłonąć swoje towarzystwo i naturę. Cudowne miejsce. Moją relację oraz filmy zobacz TUTAJ.  

ZIEMIA KŁODZKA – moja miejscówka marzenie na ten rok. Bardzo chcę tam pojechać. GÓRY, a do tego kopalnie i podziemne trasy turystyczne, jaskinia, która cieszy się takim zainteresowaniem, że trzeba rezerwować bilety wcześniej niż nocleg w okolicy, park miniatur, fajne muzeum… Zobacz szczegóły TUTAJ.

BIESZCZADY – przeplatanie górskich wędrówek cudownymi atrakcjami dostępnymi w Bieszczadach to pomysł na genialną majówkę. Zobacz jakie szlaki szczególnie polecam na tutptanie z dzieckiem i czym można je przeplatać, by nogi małego wędrownika nie odmówiły posłuszeństwa. KLIK.

KOŁOBRZEG I OGRODY HORTULUS WRAZ Z LABIRYNTAMI – Sam Kołobrzeg jest oczywiście pięknym miastem z wieloma atrakcjami, o których możesz poczytać TUTAJ. Fakt, że w zasięgu ręki jest też morze nie jest bez znaczenia ;-). Od dwóch lat maj jest przepiękny więc może i w tym roku w maju uda się plażować. Natomiast Ogrody Hortulus są bajecznie piękne i niesamowicie zmieniają się w zależności od pory roku. Choć nie uważam, by obsługa była jakoś szczególnie przyjazna jakimkolwiek turystom to zdecydowanie warto zajrzeć tu z dzieckiem. Do tego ogrody podzielone są na dwie części i jedną z nich stanowią bardzo ładne i ciekawe labirynty. Uwierz mi, że stanowią wyzwanie i dla dzieci i dla dorosłych. Fantastyczna uczta z przygodą w roli głównej i pięknymi widokami w tle. Moja relacja jest do obejrzenia TUTAJ. Maj wydaje mi się szczególnie fajny na wizytę, bo nie jest jeszcze za gorąco, a miejsce to jest mocno nasłonecznione.

WEEKEND WE WROCŁAWIU – dla mnie wyjazd do tego miasta zawsze odbywa się pod znakiem spacerów śladami krasnali. Nie tylko po rynku, bo takich spacerowych szlaków w poszukiwaniu figurek tych małych ludków jest znacznie więcej w całym mieście. Do tego ZOO i Afrykarium, Muzeum Poczty i Telekomunikacji oraz uwielbiane przez dzieci Kolejkowo. Znasz interaktywne Muzeum Pana Tadeusza? – tam też potrafią zaskoczyć podejściem do dzieci. Ciekawe jest też Hydropolis… A to nie wszystko. Zobacz więcej atrakcji, które czekają na Ciebie we Wrocławiu TUTAJ.

Ja rezerwuję noclegi przez booking.com

 

20-23 CZERWCA, propozycje na długi weekend

SANDOMIERZ I OKOLICE – To propozycja łącząca odrobinę romantyzmu z niezwykłymi atrakcjami. Sandomierz to piękne miasto, po którym można byłoby spacerować bez końca. I choć sam bogaty w specjalne atrakcje dedykowane dzieciom nie jest to można każdego dnia podjechać do miejsca, w którym dzieci przeniosą się do niezwykłego świata, a i dorośli nie będą się nudzić. Zobacz więcej TUTAJ.

 

DOLINA LIWCA – jeśli Twoja rodzina kocha aktywny wypoczynek to może skusicie się na odwiedzenie Doliny Liwca? Można tu odwiedzić Zamek Liw, w którym dzieci zajmą sią przymierzaniem hełmów, zjeść piknik na pięknym wzniesieniu z widokiem na malowniczą dolinę (Sowia Góra) oraz zorganizować fenomenalny spływ kajakowy. Organizatorzy spływów doradzają bardzo fajne trasy dla rodzin z dziećmi. Polecam. Kilka zdjęć z tej okolicy znajdziesz w mojej RELACJI.

długi weekend - pomysł na wycieczkę-Dolina Liwca - Rodzinny Kompas

ZIEMIA KŁODZKA – moja miejscówka marzenie na ten rok. Bardzo chcę tam pojechać. GÓRY, a do tego kopalnie i podziemne trasy turystyczne, jaskinia, która cieszy się takim zainteresowaniem, że trzeba rezerwować bilety wcześniej niż nocleg w okolicy, park miniatur, fajne muzeum… Zobacz szczegóły TUTAJ.

BIESZCZADY – przeplatanie górskich wędrówek cudownymi atrakcjami dostępnymi w Bieszczadach to pomysł na genialną majówkę. Zobacz jakie szlaki szczególnie polecam na tutptanie z dzieckiem i czym można je przeplatać, by nogi małego wędrownika nie odmówiły posłuszeństwa. KLIK.

długi weekend - pomysł na wycieczkę- Bieszczady - Rodzinny Kompas

WEEKEND W GDAŃSKU– jeśli chcesz zafundować rodzinie cudowny „weekend dziecka” to jeździcie do Trójmiasta. Powstało tu tyle mega ciekawych atrakcji dla dzieci, że nie wiadomo od czego zacząć zwiedzanie. Prócz standardowo morza, macie do dyspozycji porty, statki, stary rynek i molo w Sopocie. Jednak to nie wszystko. Nie straszna Wam będzie żadna pogoda, bo mnóstwo jest tu zadaszonych atrakcji, o których poczytasz m.in.  TUTAJ. To właśnie tu odnalazłam pierwsze muzeum ciekawsze niż sale zabaw, z którego dzieci mogłyby nie wychodzić. To tutaj znajduje się piękny, zadbany ogród zoologiczny  (mam nadzieję, że w sezonie atmosfera jest tu równie cudowna co poza nim). Do tego w pobliskiej Redzie znajduje się cudowny, ogromny aquapark. Ja bym taki weekend brała bez wahania, gdyby tylko kolejny raz miała taką okazję. Tylko jak prowadząc Rodzinny Kompas mogłabym jeździć non stop w te same miejsca? No nie mogę! Chociaż bardzo chcę!

WEEKEND W KRAKOWIE – to jedno z miast, do których chce się wracać  Dla każdego znajdzie się tu mnóstwo ciekawych miejsc do odwiedzenia. Prócz pięknego Rynku, Bazyliki Mariackiej, Katedry Wawelskiej, Zamku, Sukiennic jest też Smocza Jama, są Ogrody Doświadczeń, podziemia… Jest też mówiący w niesamowity sposób o historii Historyland. Jest  ZOO, a nawet duży i fajny park wodny… To tutaj powstała najbardziej niezwykła kawiarnia dla rodzin z dziećmi, którą zachwyca się cała Polska – Mini Świat. Zobacz opisy tych atrakcji na MAPIE.

Chcesz szybko zarezerwować coś ciekawego – zajrzyj na booking.com, a jeśli masz coś sprawdzonego daj znać, chętnie wybiorę się w nowe miejsce.

 

15-18 SIERPNIA, propozycje na długi weekend

WYPAD NAD JEZIORO DO OŚRODKA HELENA – świetna miejscówka na wakacje z dzieciaczkami. Hotel położony jest tuż nad jeziorem, ma swój własny kawałek plaży oraz pomost. Genialne miejsce na odpoczynek, bo dzieci są pod okiem, a dorosły na spokojnie może się polenić na plaży, na trawie, na huśtawkach, czy w hamaku. Tuż nad jeziorem jest też plac zabaw. 3 razy dziennie odbywają się animacje. Z kolei te bardziej aktywne rodziny mają do dyspozycji boisko do siatki, czy kosza, a także wypożyczalnię sprzętów wodnych i rowerów (a są tu piękne trasy!). My z dzieciakami przez weeekend odpoczęliśmy tu jak przez tydzień dobrych wakacji. A uważam, że to też fajne miejsce, by wysłać dzieci z dziadkami, bo na zamkniętym i bardzo atrakcyjnym terenie łatwo ich pilnować.  Moją relację z wizyty w tym miejscu znajdziesz TUTAJ.  Przy okazji możecie odwiedzić Park Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie. Miejsce niepowtarzalne, w którym z bliska przyjrzyjcie się jeleniowi, łosiowi a nawet wilkom, nakarmicie sarnę i dotkniecie daniela. Zobacz  nasz film z Parku Dzikich Zwierząt. A na moim kanale You Tube znajdziesz też film z samego Ośrodka – TUTAJ. 🙂

https://www.facebook.com/rodzinnykompas/videos/489358538203714/

Nie jest jeszcze znana data Bella Sky Festiwal, czyli toruńskiego festiwalu światła. Warto jednak monitorować, czy nie będzie właśnie w okolicach tego weekendu. Jeśli tak to warto zaplanować weekend w tym magicznym i bajecznie rozświetlonym w tym czasie mieście. Choć patrząc na daty dotychczasowych edycji podejrzewam, że odbędzie się tydzień później – wtedy i bez długiego weekendu warto będzie obrać kierunek Toruń.

Dodatkowo cała wiosna i lato to sezon na odwiedzanie najlepszych Parków Rozrywki oraz Parków Wodnych. Zobacz, które są blisko Ciebie, które masz na tarasach, gdy wyjeżdżasz. Warto!

 

1-3 LISTOPADA, propozycje na długi weekend

Każdy ten czas obchodzi inaczej, jedni odwiedzają cmentarze inni ze znanych tylko sobie względów nie. Ja uważam, że powinniśmy wszyscy dać sobie żyć i nie oceniać. Nie proponuję konkretnego kierunku. Jeśli jednak chcesz wyjechać lub wstąpić do jakiegoś miejsca „po drodze” to śmiało zapraszam do korzystania z MAPY. Jest na niej blisko 500 atrakcji z całej Polski i wiele miejsc, w których warto z dzieckiem zjeść.

 

9-11 LISTOPADA, propozycje na długi weekend

DŁUGI WEEKEND W POZNANIU – to wydaje mi się pozycja obowiązkowa i najciekawsza ze względu na imieniny ulicy Święty Marcin. Poznańskie imieniny ulicy to nie jedyne święto tego typu w całej Europie. W wielu krajach tego dnia organizuje się parady czy ogniska  a dzieci dostają prezenty. Szkoda zatem, by nasze dzieci nie znały tego dnia i związanych z nim tradycji. A tą największą są oczywiście Rogale! Nie dajcie się tym sprzedawanym w listopadzie w sklepach w całej Polsce. Tylko te w Poznaniu smakują tak jak trzeba! 🙂 A najlepiej jeśli w czasie wizyty poznacie proces ich powstawania w Rogalowym Muzeum Poznania. Tylko koniecznie zarezerwujcie wcześniej bilety. Inne atrakcje dla rodzin z dziećmi zobaczysz na MAPIE. Ja koniecznie zajrzałabym do Nowego ZOO, które bardzo lubię i do SKODA Auto Lab, by przy okazji dowiedzieć się, czy jeżdżę z dzieckiem bezpiecznie. Jeśli zaś Wasze dziecko kocha jazdę na rowerze to w Poznaniu czeka bezpłatne, ogromne, nowoczesne Miasteczko Ruchu Drogowego. Warto zabrać jednoślad i kask.

Jeśli szukasz noclegu w Poznaniu zajrzyj na booking.com

 

 

25-29 GRUDNIA, propozycje na długi weekend

Na ściśle Świąteczny czas zazwyczaj nie proponuję wycieczek. Tutaj będzie mały wyjątek dla wszystkich tych, którzy chcieliby wyjechać, ale z bliskimi. Moi rodzice ostatnio z niepokojem patrzą na modę wyjazdową związaną ze Świętami. Bardzo nie chcieliby zostać w tym czasie bez dzieci. I ja ich rozumiem. Mam jednak czasem ochotę przenieść się w inne okoliczności przyrody, gdzie nie będzie zgiełku, tłumu ludzi szalejących w poszukiwaniu podarunków, komercji. I chyba znalazłam takie miejsce w totalnie innym kierunku niż się zimą jeździ.

OSADA RYBACKA KOPALINO – 3 domki, każdy z 3 sypialniami. Mega komfortowe, z wyposażoną kuchnią (w jednym jest nawet piekarnik więc kto chce może upiec ulubione ciasto na Święta). W jednym domku są aż 3 sypialnie więc wszyscy się zmieszczą. Jak porozmawia się z właścicielami to podejrzewam, że z wstawieniem choinki też nie będzie problemu :-). Za to dookoła cisza i spokój, turystów o tej porze roku raczej w okolicy brak. Piękny las, jezioro i morze prawie tylko dla Nas. Ja uwielbiam taki klimat i kto wie…może namówię kiedyś swoją rodzinę na spędzenie tu Świąt. A uwielbiam tu również jesień, bo tutejszy las sypie grzybami tak, że nie pytaj… Moją relację z jesiennej wizyty w tym miejscu znajdziesz TUTAJ.

długi weekend - pomysł na wycieczkę- Osada Rybacka Kopalino- Rodzinny Kompas

KRÓLEWSKI OGRÓD ŚWIATŁA I CAŁA ŚWIĄTECZNA WARSZAWA – przed lub po Świętach warto zajrzeć do Warszawy, by zobaczyć stolicę błyszczącą milionami światełek. Co roku Królewski Ogród Światła w Wilanowie prezentuje się w nowej odsłonie. Ja uwielbiam tam spacerować. ZObacz relację z zeszłego roku i na przełomie listopada i grudnia monitoruj, co wymyślą w tym miejscu w kolejnym sezonie.

długi weekend - pomysł na wycieczkę- Osada Rybacka Kopalino- Rodzinny Kompas

JARMARKI BOŻONARODZENIOWE – co roku robię też listę Jarmarków Bożonarodzeniowych opisując czekające nas w poszczególnych miastach atrakcje. Obiecuję przygotować takie zestawienie również na 2019 rok, gdy nadejdzie na to odpowiedni moment.

 

Oczywiście będzie powstawało coraz więcej propozycji wyjazdowych, bo w głowie mam ich dla Ciebie mnóstwo. Będę tworzyła nowe artykuły i przypominała Ci te miejscówki, o których już pisałam. Na blogu jest też całe mnóstwo inspiracji na jednodniowe wypady, dla wszystkich tych, którzy nie mogą jechać na dłużej lub nie mają na to budżetu. Są fantastyczne – niedługo znów o nich Ci przypomnę. Tymczasem życzę udanego, fascynującego ROKU! 🙂

 

Znajdź na blogu: