Zwiedzaj Warszawę za darmo, czyli 7+ bezpłatnych atrakcji dla dzieci w Warszawie

Chcesz ciekawie spędzać czas z rodziną, ale nie chcesz nadwyrężać domowego budżetu? Nic prostszego – znalazłam dla Ciebie 7 bezpłatnych atrakcji dla dzieci w Warszawie.

Odwiedzając je z pewnością i Ty i dziecko dowiecie się ciekawych rzeczy i będziecie się doskonale bawić. To absolutne perełki i… już dla nich samych dobrze jest wpaść na parę dni do stolicy…

7 BEZPŁATNYCH ATRAKCJI W WARSZAWIE

MUZEUM HISTORII ŻYDÓW POLSKICH I SALA U KRÓLA MACIUSIA

U Króla Maciusia_atrakcje dla dzieci Warszawa_za darmo_rodzinnykompas.pl

Muzeum Polin to miejsce dokumentujące 1000 lat historii Żydów w Polsce. To miejsce bardzo ciekawe, dla tych, którzy pragną lepiej poznać przeszłość i współczesną kulturę żydowską, którzy z polsko-żydowskiej historii chcą wyciągnąć wnioski na przyszłość. Miejsce w sam raz dla tych, którzy chcą zmierzyć się ze stereotypami i stawić czoła współczesnym zagrożeniom, takimi jak ksenofobia i nacjonalistyczne uprzedzenia. Wizyta w tym miejscu to doskonała okazja do wszelkich rozmów o różnorodności. Jednak co najważniejsze, Muzeum to przygotowało naprawdę ciekawą salę dla dzieci w każdym wieku. Kto był w tym miejscu z dzieckiem, ten bardzo wizytę zachwala. Jeśli chcecie przeczytać kilka słów więcej o Sali U Króla Maciusia zerknijcie TUTAJ. W Muzeum jest miejsce do przewijania oraz karmienia maluszków. Natomiast po wizycie możecie też wstąpić do tutejszej restauracji na żydowskie specjały.

Kiedy jest wstęp wolny? Samo Muzeum można bezpłatnie zwiedzać w czwartki, natomiast sala U króla Maciusia i oferowane przez nią atrakcje dla dzieci są bezpłatne cały czas. Warto tylko sprawdzać godziny otwarcia. W weekendy w Sali U Króla Maciusia często odbywają się warsztaty rodzinne.

CENTRUM PIENIĄDZA NBP

Centrum Pieniądza NBP_atrakcje dla dzieci Warszawa_za darmo_rodzinnykompas.pl

Absolutnie fenomenalne centrum nauki o pieniądzu.  Wypełnione po brzegi  ciekawymi eksponatami, przyciągające doświadczeniami, grami i zagadkami. To miejsce jest ciekawe zarówno dla dorosłych, studentów, nastolatków, jak i dla dzieci. Przyznaję, że nie znam wielu tak uniwersalnych miejsc w naszym kraju. Pasja i miłość do pieniądza unoszą się tu w powietrzu. Co więcej – tutaj można przychodzić wielokrotnie i każda wizyta będzie ciekawa. O tym miejscu ostatnio sporo pisano właściwie w całej blogosferze. Zobaczcie naszą relację z tego miejsca klikając TUTAJ. 

Kiedy jest wstęp wolny? Zawsze, gdy otwarte jest Centrum Pieniądza NBP.

MUZEUM GEOLOGICZNE 

Muzeum Genealogiczne_atrakcje dla dzieci Warszawa_za darmo_rodzinnykompas.pl

Muzeum jest ukryte na Mokotowie. Piszę ukryte, bo choć się nie chowa, a wręcz swym pięknym budynkiem obiecuje ciekawą przygodę, to nie zostało nadal odkryte nawet przez wielu Warszawiaków. To miejsce prezentuje 'budowę geologiczną Polski’. Na wystawie zobaczyć można różne okazy skał, minerałów, skamieniałości. Jednak to nie wszystko – największy zachwyt dzieci budzą szkielety wymarłych zwierząt z epoki lodowcowej: mamuta, nosorożca włochatego oraz niedźwiedzia jaskiniowego. Tutaj znajdziemy też zrekonstruowanego dwunożnego dinozaura – dilofozaura, a także tropy polskich dinozaurów oraz jaskinię. Zobaczcie więcej szczegółów o tym miejscu TUTAJ. 

Kiedy jest wstęp wolny? Zawsze, gdy czynne jest Muzeum.

STACJA MUZEUM 

Stacja Muzeum_atrakcje dla dzieci Warszawa_za darmo_rodzinnykompas.pl

Muzeum kolejnictwa z licznymi mapami kolejowymi, modelami i makietami kolejowymi, sztandarami, zegarami, lampami,  mundurami, dokumentami i fotogarfiami. Może nawet bym o nim nie pisała, gdyby nie… skansen, w którym można oglądać z bliska tabor kolejowy. Tutaj spacerując można oglądać lokomotywy parowe, spalinowe i elektryczne oraz wagony osobowe i towarowe. Niektóre z nich można zwiedzać nawet od środka.  I choć nie jest to typowa atrakcja dla dzieci to z pewnością zachwyca i maluchy i starszaków. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o Stacji Muzeum w Warszawie zerknij TUTAJ. 

Kiedy jest wstęp wolny? Bez opłat można zwiedzać to miejsce w poniedziałki.

MUZEUM WOJSKA POLSKIEGO

Muzeum Wojska Polskiego_atrakcje dla dzieci Warszawa_za darmo_rodzinnykompas.pl

To miejsce to wyjątek na mojej liście atrakcji dla dzieci, bo Muzeum to ma, jak dla mnie, pradawny charakter. Mimo to zgromadzone tu eksponaty wywołują zachwyt u niektórych dzieci. Zwłaszcza jeśli chodzi o część plenerową wystawy, na której można oglądać czołgi i samoloty. I to ze względu właśnie na nie, dzisiaj Wam o tym Muzeum piszę :-).

Kiedy jest wstęp wolny? Czołgi i inne skarby zgromadzone w tym miejscu można bezpłatnie oglądać w czwartki.

MUZEUM POWSTANIA WARSZAWSKIEGO

Muzeum Powstania Warszawskiego otwarto w sześćdziesiątą rocznicę wybuchu Powstania. Mieści się ono w dawnej elektrowni tramwajowej.  Tutejsza ekspozycja jest zaprojektowana w niepowtarzalny sposób:  oddziałuje obrazem, światłem i dźwiękiem. Aranżacja wnętrza i wykorzystanie efektów multimedialnych przybliżają powstańczą rzeczywistość, wytyczna trasa przedstawia chronologię wydarzeń w scenerii sprzed siedemdziesięciu lat.

W przeznaczonej specjalnie dla dzieci Sali Małego Powstańca dzieci uczą się historii oglądając teatrzyk powstańczy, czy wcielając się w rolę harcerskich listonoszy i sanitariuszek. Najmłodsi goście mają do dyspozycji repliki dawnych zabawek, gry planszowe i puzzle. Chcesz poczytać więcej o Sali Małego Powstańca? Kliknij TUTAJ. A dodatkowo zaglądaj na stronę Muzeum i śledź wydarzenia dla rodzin organizowane w tym miejscu. W marcu na przykład będzie miał miejsce bezpłatny cykl „Placówka dobrych gier”. To turniej gier planszowych dla dzieci od 7 roku życia (spotkania będą prowadzone w soboty o godzinie 11:00; trzeba się tylko zarejestrować).

Kiedy jest wstęp wolny? Do Muzeum można wejść bezpłatnie w niedziele.

 

Zawsze planując wycieczkę zajrzyjcie wcześniej na stronę wybranego miejsca lub zadzwońcie. Warto potwierdzić wstęp wolny, bo choć nie zdarza się to często, czasami dni te ulegają zmianie.

INNE MUZEA, KTÓRE MOŻNA ZWIEDZIĆ BEZ OPŁAT

Wszyscy zainteresowani mogą bezpłatnie zwiedzać również inne placówki, również te, które nie znajdują się na mapie Rodzinnego Kompasu. Niemniej jednak mogą Was zainteresować, a wtedy i Wy prawdopodobnie ich tematyką będziecie potrafili zainteresować swoje dzieci :-). O tych obiektach i oferowanych wystawach dwiecie się więcej wchodząc na ich strony.

  1. Królikarnia i Park Rzeźby – wstęp wolny codziennie (prócz poniedziałków)
  2. Muzeum Narodowe – wstęp wolny na wystawy stałe we wtorki
  3. Muzeum karykatury – wstęp wolny we wtorki
  4. Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie – wstęp wolny w czwartki
  5. Łazienki Królewskie (Pałac na wyspiei Stara Oranżeria) – wstęp wolny w czwartki
  6. Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki – wstęp wolny w czwartki
  7. Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski – wstęp wolny w czwartki
  8. Muzeum Sportu i Turystyki – wstęp wolny w soboty
  9. Muzeum Fryderyka Chopina – wstęp wolny w niedziele

Pogoda w tej chwili przypominać zaczyna wiosnę, a jak nadają prognozy za chwilę stanie się typowo jesienna… nie dajmy się spadkom energetycznym i spadkom nastrojów. Może być ciekawie! I jak się okazuje TANIO! Przyjemnych wycieczek i wspaniałych przygód Ci życzę.

Jeśli chcesz zobaczyć, gdzie warto zajść na kawę lub ciastko po zwiedzaniu zerknij na listę kawiarni przyjaznych dzieciom w Warszawie dostępną wraz z mapą tutaj: KAWIARNIE PRZYJAZNE DZIECIOM. Gdy zgłodniejesz nie bój się próbować nowych smaków w restauracjach z udogodnienieniami dla dzieci. Znajdziesz je tutaj: RESTAURACJE PRZYJAZNE DZIECIOM. Szukając nietypowych atrakcji zajrzyj na listę ATRAKCJI POZA SCHEMATEM. Zapoznaj się też z najlepszymi TEATRAMI DLA DZIECI w Warszawie.

Jeśli natomiast jedziesz gdzieś w dalszą podróż, nie zapomnij sprawdzić, jakie atrakcje czekają na Was na miejscu oraz po drodze. Zebrałam już na mapie mnóstwo fascynujących MUZEÓW DLA DZIECI, opisałam najlepsze i największe CENTRA NAUKI i PLANETARIA. Z przyjemnością podpowiadam, gdzie mieszkają ZWIERZĘTA, które warto odwiedzić w akwariach, oceanariach, ogrodach zoologicznych, mini zoo i innych miejscach.  Niedawno stworzyłam też listę najwspanialszych, PODZIEMNYCH TRAS TURYSTYCZNYCH. Odwiedzając kopalnie złota, srebra, soli, kredy czy uranu możesz wybierać trasy dopasowane do zainteresowań swoich oraz małych i dużych dzieci. Gdy natomiast będziesz mieć ochotę na wypad do ciepłych krajów to może jego namiastkę dadzą Ci NAJLEPSZE PARKI WODNE W POLSCE.  Niedługo też ruszy nowy sezon w PARKACH ROZRYWKI. Coś czuję, że w tym roku nie będzie czasu na nudę 🙂 Klikaj w to, co Cię inetersuje i planuj wycieczki 🙂

A jeśli moje inspiracje Ci się podobają udostępnij informacje, bo to dla mnie wspaniała motywacja do dalszego działania i spisywania. Kto wie… może, gdy uzupełnię wszystko w Polsce ruszę na podbój zagranicznych atrakcji, by Ci je przedstawić. 🙂

 

PS. Zdjęcia w tym artykule pochodzą ze stron poszczególnych Muzeów.

Znajdź na blogu: