Ziemia Kłodzka z dzieckiem – najlepsze atrakcje dla dzieci

Przygotowując dla Was ten wpis zaczęłam marzyć o wycieczce w Sudety. Nie planowałam gór na ten sezon letni, a teraz żałuję. Wszystko dlatego, że na Ziemi Kłodzkiej liczba atrakcji dla dzieci i dorosłych (nie licząc samego krajobrazu i wspaniałych wypraw) jest zadziwiająca. W większości są to atrakcje niepowtarzalne. Co czeka na turystów w tej okolicy? […]

Przygotowując dla Was ten wpis zaczęłam marzyć o wycieczce w Sudety. Nie planowałam gór na ten sezon letni, a teraz żałuję. Wszystko dlatego, że na Ziemi Kłodzkiej liczba atrakcji dla dzieci i dorosłych (nie licząc samego krajobrazu i wspaniałych wypraw) jest zadziwiająca. W większości są to atrakcje niepowtarzalne. Co czeka na turystów w tej okolicy?

KOPALNIA ZŁOTA W ZŁOTYM STOKU

 

Kopalnia Złota - ziemia kłodzka z dzieckiem - kotlina kłodzka z dzieckiem - Rodzinny Kompas

 

W Kopalni Złota można zobaczyć m.in. 10-metrowy podziemny wodospad, a także dowiedzieć się, jak wygląda płukanie złota. Przejście podziemnej trasy turystycznej ma do zaoferowania różne opcje, a wśród nich zwiedzanie Sztolni Gertruda, Chodnika Śmierci, Muzeum Przestróg, Uwag i  Apeli, Sztolni Książęcej, Sztolni Błotnej. W Kopalni Złoty Stok dostępne są również inne atrakcje, jak podziemny spływ wodą, pokaz odlewania monet, odlewanie pamiątkowej sztabki złota, płukanie złota, poszukiwanie minerałów na diamentowym polu. Więcej o tym miejscu przeczytasz na mapie Rodzinnego Kompasu TUTAJ. Warto skorzystać z podanego numeru telefonu i zadzwonić planując wizytę, by jak najlepiej dobrać opcję trasy i bilety do wieku dzieci i naszych zainteresowań.

MINIEUROLAND

Minieuroland - atrakcje dla dzieci - Rodzinny Kompas 1

Minieuroland to przepięknie położony park miniatur, w którym na powierzchni 20 tys. m2 znajduje się 40 makiet słynnych budowli z całego świata. Wśród pięknego drzewostanu i bujnej roślinności podziwiać można wykonane z niezwykłą starannością miniatury obiektów z czasów starożytnych oraz budowle współczesnej architektury. Wśród tutejszych miniatur znajdziecie m.in. drezdeński kompleks pałacowy Zwinger, paryski Łuk Triumfalny i wiele innych, ale także wrocławski Ratusz, czy też ogromna makietę Twierdzy Kłodzkiej. To ciekawa atrakcja dla dzieci, ale również dla dorosłych.

Więcej na temat Minieurolandu dowiesz się TUTAJ. 

MUZEUM PAPIERNICTWA W DUSZNIKACH ZDROJUMuzeum Papiernictwa - ziemia kłodzka z dzieckiem - kotlina kłodzka z dzieckiem - Rodzinny Kompas

Dusznicki Młyn papierniczy ma już ponad czterysta lat i jest prawdziwym pomnikiem historii. Mieszczące się tutaj Muzeum to miejsce, w którym wszyscy goście przenoszą się w czasie. Znajdziesz tutaj wystawy stałe prezentujące zbiory obiektów związanych z dziejami papiernictwa.  Zbiory te mają charakter typowo muzealny jednak to nie wszystko. Tutejsi papiernicy – tak samo jak ich poprzednicy przez ponad cztery wieki – zanurzają sita w kadzi i odciskają zaczerpniętą warstwę masy papierniczej na chłonącej wodę przekładce „produkując”  w ten sposób arkusze papieru.  Odwiedzając to miejsce można nie tylko zobaczyć, jak powstaje papier, ale  również samodzielnie wyczerpać arkusz papieru uczestnicząc w specjalnych zajęciach. Papier jest tu bohaterem rozmaitych warsztatów.

Adres wraz mapką oraz więcej informacji o Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju znajdziesz TUTAJ.

STARA KOPALNIA URANU W KLETNIE

Kopalnia Uranu - ziemia kłodzka z dzieckiem - kotlina kłodzka z dzieckiem - Rodzinny Kompas

Kopalnia uranu położona jest na północnym stoku Żmijowca w Masywie Śnieżnika. W przeszłości prowadzono w niej wydobycie żelaza, srebra i miedzi. Kopalnia obejmowała 20 sztolni, 3 szyby, a sumaryczna długość wszystkich wyrobisk górniczych wynosiła ponad 37 km. Łącznie wydobyto tu 20 ton uranu. Udostępniona do zwiedzania sztolnia nr 18 znajduje się przy drodze łączącej Kletno z Sienną. Stanowi ją wyodrębniony system wyrobisk znajdujący się w północno-wschodniej , najwyżej położonej części kopalni. Zobaczyć tu można wiele atrakcyjnie oświetlonych wystąpień miejscowych minerałów (fluoryt, ametyst, kwarc i innych).

Dodatkowo uruchomiono w tym miejscu podziemną wystawę szkła uranowego oświetloną lampą UV. Szkło uranowe produkcji polskiej, niemieckiej i czechosłowackiej pochodzi z końca XIX i początku XX wieku.

Adres oraz mapkę z dojazdem do Kopalni Uranu znajdziesz TUTAJ. 

JASKINIA NIEDŹWIEDZIA

Jaskinia Niedźwiedzia - atrakcje dla dzieci Sudety - Rodzinny Kompas

Jest to najdłuższa i jedna z najciekawszych jaskiń w Sudetach. Jej korytarze mają łączną długość około 5 km (jednak dla turystów dostępna jest jedynie ich część. Tutejszą trasę turystyczną wyróżnia dobrze zachowana szatą naciekowa jaskini oraz duża ilość kości zwierząt epoki lodowcowej. W jaskini tej znaleziono szczątki niedźwiedzia jaskiniowego, lwa jaskiniowego, hieny jaskiniowej, wilka, żubra, kuny, nietoperzy (kilka gatunków), bobra, sarny, dzika, lisa i wielu gryzoni. Duże poruszenie w jaskini budzi zakalcytowany szkielet nietoperza, z roku na rok coraz mniej widoczny ze względu na tworzące się na nim, kolejne warstwy kalcytu. W jaskini, w absolutnie wyjątkowej scenerii odbywa się pokaz światła i dźwięku. I teraz, po tych wszystkich zachętach zła wiadomość – bilety do jaskini trzeba kupować z dużym wyprzedzeniem (przynajmniej kilkutygodniowym). Jeśli ktoś z Was wybiera się na wycieczkę niech więc koniecznie sprawdzi ich dostępność jak najszybciej (jeśli nie będzie dostępnych biletów w systemie internetowym warto jeszcze zadzwonić i sprawdzić tą metodą). Zobacz relację z wizyty w tej JASKINIA NIEDŻWIEDZIA z dzieckiem. 
Więcej o Jaskini Niedźwiedziej dowiesz się TUTAJ (warto zajrzeć, bo podaję kilka istotnych szczegółów logistycznych).

 

ZJEŻDŻALNIA GRAWITACYJNA

Zjeżdżalnia grawitacyjna Czarna Żmija - atrakcje dla dzieci Sudety - Rodzinny Kompas

Czarna Żmija to chyba najdłuższa zjeżdżalnia w Polsce.  Głodni wrażeń turyści wsiadają do jednego z 33 dwuosobowych wagoników wyposażonych w hamulec, by jechać nim trasą mierzącą 950 metrów.  Na trasie przygotowane zostały 3 pętle, przejazd przez las i potok wiaduktem na wysokości 8 metrów nad potokiem. Więcej o zjeżdżalni, ograniczeniach wiekowych przeczytasz TUTAJ.

PODZiEMNA TRASA TURYSTYCZNA W KŁODZKU

Podziemna Trasa Turstyczna Kłodzko - atrakcje dla dzieci Kłodzko - atrakcje dla dzieci Sudety - Rodzinny Kompas 2

Labirynt podziemnych korytarzy i piwnic znajdujący się pod Kłodzkim Starym Miastem to potężny kawałek historii miasta i ciekawa atrakcja turystyczna. Dawniej mieszkańcy miasta rozbudowywali piwnice, by mieć gdzie trzymać rozmaite towary. Było to ważne ponieważ Kłodzko znajdowało się na skrzyżowaniu tras handlowych, a dzięki doskonałym warunkom do przechowywania towarów handlowych zyskało sławę w bliskiej i dalszej okolicy. Dzisiaj zwiedzając udostępniony dla turystów fragment podziemi można przenieść się w czasie i poznać dawne życie tego miasta, zobaczyć, jak żyło, można zobaczyć wyposażenie pralni, piekarni, kantoru kupieckiego, karczmy, katowni, więzienia i składu amunicji… Więcej szczegółów, mapkę oraz adres podziemnej Trasy Turystycznej w Kłodzku znajdziesz TUTAJ. 

GDYBY POWYŻSZYCH ATRAKCJI DLA DZIECI BYŁO WAM MAŁO

W okolicy znajdziesz jeszcze dwie atrakcje o zupełnie innym charakterze, dedykowane głównie małym turystom:

MUZEUM ZABAWEK W KUDOWIE ZDROJU

Muzeum Zabawek - ziemia kłodzka z dzieckiem - kotlina kłodzka z dzieckiem - Rodzinny Kompas

Muzeum Zabawek w Kudowie Zdroju to  miejsce, w którym dzieci ze zdumieniem i nieskrywaną radością „odkrywają” zabawki rodziców i dziadków. Wizyta tutaj sprawia ogromną radość dorosłym, którzy przenoszą się w świat zapomnianych dziecięcych fantazji.  W tym miniaturowym świecie zaprezentowane są prawie wszystkie znane formy zabawkarstwa europejskiego – od starożytności po lata 80-te XX wieku. W tutejszych zbiorach znajdują się m.in. teatrzyki domowe, szopki bożonarodzeniowe, zabawki znane z filmów, lalki i ich akcesoria, zabawki blaszane, militaria chłopięce, klocki, zwierzątka, zabawki optyczne, samograje i wiele innych. Znajduje się tu także wyposażona mini-klasa szkolna sprzed 50 lat, która u niejednego, dorosłego gościa wywołała łzy wzruszenia. Tylko uwaga – nie jest to miejsce, w którym można się bawić zabawkami, co nie wszystkim dzieciom (z oczywistych względów) się podoba.

Adres oraz mapkę z dojazdem do Muzeum Zabawek znajdziesz TUTAJ.

 

OGRÓD BAJEK

Ogród Bajek w Międzygórzu położony jest na wysokości 780 m n.p.m., pomiędzy górą Toczek a Igliczną, przy żółtym szlaku, wiodącym z Międzygórza do Marii Śnieżnej. Miejsce to ma swoja historię… Ogród Bajek założony został po I wojnie światowej przez pracownika leśnego, który z dużą wyobraźnią tworzył bajkowe postacie z korzeni drzew, szyszek, kory i umieszczał je koło swego domu. Zasadził tam również wiele drzew i krzewów ozdobnych. Po 1945 roku część eksponatów bajkowych uległa zniszczeniu lub została skradziona. Po tym czasie ogrodem zajmował się stolarz, harcerze, Urząd Miasta i Gminy w Bystrzycy Kłodzkiej , członkowie Oddziału PTTK w Międzygórzu oraz rzeźbiarze. Ogród był odbudowywany, rozkwitał i niszczony był kilkukrotnie. W końcu jednak wzniesiono nowe ogrodzenie, murki oporowe, zadaszono gontem domki, zasadzono wiele krzewów i drzew ozdobnych i teraz w miejscu tym rodzice mogą wracać myślami do bajek ze swojego dzieciństwa, a dzieci mogą poznawać bohaterów z książek i opowieści. Warto jednak udając się do Ogrodu Bajek mieć na względzie opisaną tu historię i przygotować dziecko na to, że nie jest to najnowocześniejszy park rozrywki, a bardziej wystawa z bogatą historią i olbrzymią, sentymentalną wartością.

Adres, mapkę z dojazdem do Ogrodu Bajek znajdziesz TUTAJ. 

MUZEUM ŻABY

Muzeum Żaby - ziemia kłodzka z dzieckiem - kotlina kłodzka z dzieckiem - Rodzinny Kompas

Gdyby nie fakt, że istnienie tego miejsca zadziwiło mnie bardzo to pewnie bym go nie opisała. Jednak fakt, że ktoś wpadł na taki pomysł rozbawiło mnie i oto powiadam Wam, że to pierwsze w Polsce muzeum poświęcone żabom we wszelkiej postaci. Znajduje się w małym domku na terenie Ekocentrum Parku Narodowego Gór Stołowych. Jego celem jest wyeksponowanie przedmiotów codziennego użytku wiążących się w sposób pośredni lub bezpośredni z wizerunkiem płazów a w szczególności żab. Jednocześnie prezentowane eksponaty mają na celu przybliżenie idei ochrony płazów oraz działań jakie w tym celu zostały podjęte lub będą podejmowane.  W Muzeum można podziwiać przedmioty oraz preparaty różnej wielkości, których jest już zdecydowanie ponad 3000, a pochodzą z 20 krajów świata i 6 kontynentów. Nie pobawicie się tutaj, ale możecie się uśmiechnąć i popodziwiać. A kto wie… może kiedyś dostarczycie coś ze zbiorów dziecka do tego Muzeum?

Adres oraz mapkę z dojazdem do Muzeum znajdziesz TUTAJ.

 

SZUKASZ NOCLEGU?

Sprawdź, jakie fajne miejsca przyjmą Ciebie i Twoją rodzinę na nocleg między wycieczkami po Kotlinie Kłodzkiej TUTAJ.

I JAK PODOBAJĄ CI SIĘ OPISANE ATRAKCJE DLA DZIECI NA ZIEMI KŁODZKIEJ?

Jeśli podobają Ci się takie zestawienia z propozycjami na wycieczki z dzieckiem daj mi znać. Sporo nad nimi pracuję, długo wertuję przewodniki, przeczesuję internet i gdzie tylko mogę jeżdżę lub wysyłam siostrę i wszystkich znajomych, by potem spędzić sporo czasu przy komputerze i wszystko opisać ;-). Lubię to, ale Twoje reakcje sprawiają, że lubię jeszcze bardziej ;-p.

 

PS. Zdjęcia pochodzą ze stron www opisywanych miejsc, nie są mojego autorstwa, ale zaprzyjaźniona ekipa rusza za chwilkę odkrywać powyżej opisane zakątki z aparatem i telefonami więc spodziewam się dostawy solidnej porcji fotografii. 😉

 


Mam nadzieję, że w tekście już znalazłaś/eś trochę inspiracji na wycieczki z dzieckiem. Zachęcam Cię również do:

  • przeglądania MAPY atrakcji dla dzieci. Jestem przekonana, że znajdziesz na niej wiele miejsc, które Cię zaskoczą i nabierzesz ochoty na wycieczki.
  • korzystania z WYSZUKIWARKI, dzięki której możesz przeglądać atrakcje dla dzieci naniesione na mapę Polski. To narzędzie umożliwia znalezienie ciekawych miejsc po kategoriach lub miejscowościach, dodatkowo pomaga w znalezieniu ciekawych przystanków na różnych trasach.
  • polubienia mojego fp na Facebooku. Dzięki temu będę mogła informować Cię, gdy pojawią się nowe wpisy z pomysłami na wycieczki lub relacje z odwiedzonych przez Rodzinny Kompas miejsc.
  • zaglądania do nas od kuchni przez obserwację mojego Instagrama.
  • oglądania filmów Rodzinnego Kompasu na YouTube. Filmy pokazują dużo więcej niż zdjęcia. Dzięki nim można praktycznie poznać “atmosferę” miejsc, które odwiedzamy i łatwiej jest podjąć decyzję, czy Tobie i Twoim dzieciom się tam spodoba.
  • czytania Bloga, a na nim relacji z wizyt w najciekawszych miejscach, zestawień z propozycjami na rodzinne wycieczki, dziecięcych przewodników po polskich miastach, informacji o obniżonych cenach biletów i wielu, wielu innych ciekawych tekstów. udostępniania treści, które uważasz za wartościowe znajomym (w szczególności tym mającym dzieci).

Znajdź na blogu: