Nadeszła pora brykania po placach zabaw, odwiedzania zwierząt w ogrodach zoologicznych, spacerowania po parkach. Przychodzą od czasu do czasu jednak takie dni, że chciałoby się odpocząć pod daszkiem. Warto wtedy, bez względu na pogodę, ruszyć w nieznane.
Oto 10 najlepszych moim zdaniem, warszawskich atrakcji dla małych dzieci pod daszkiem.
MAŁE WIELKIE PRZYGODY
Miejsce, które łączy emocje pochodzące z pokoju zagadek z zabawą podobną do tych na interaktywnych wystawach i beztroską sali zabaw. Drugiej takiej atrakcji jeszcze nie ma na mapie Polski. Na ten moment mam dla Was też do rozdania 3 wejściówki, a wszystko opisałam w RELACJI Z WIZYTY W MAŁE WIELKIE PRZYGODY.
GDZIE TO JEST?
Jeśli chcesz poznać dane teleadresowe i zobaczyć więcej zdjęć kliknij TUTAJ.
WYSTAWA BZZZ
Niesamowita wystawa dla dzieci do 5 roku życia, na której przez zabawę można dowiedzieć się absolutnie fascynujących rzeczy. I uwaga – nową wiedzę zdobędą też dorośli… Bzzz zdradzi m.in.
- jak pachnie sosna, fiołek, ale też jak pachnie jeleń i lis,
- jak wygląda świat oczami węża, muchy, psa, ryby,
- jak „brzmi” deszcz i wiatr,
- jakie ruchy skrzydłami wykonuje ptak,
- i wiele, wiele innych ciekawostek.
Tutaj trzeba dotykać, wąchać, ciągnąć, popychać, próbować, budować i rozwalać, a przede wszystkim testować. To miejsce bez instrukcji obsługi za to z olbrzymią dawką motywacji do eksperymentowania. Nie mogło być inaczej, kiedy organizuje coś w swoich progach Centrum Nauki Kopernik… Galeria Bzz jest dostępna bezpłatnie dla tych osób, które kupiły bilet wstępu do CNK.
GDZIE TO JEST?
Wszystkie dane adresowe oraz drobne porady logistyczne znajdziecie TUTAJ.
SMART KIDS PLANET
Niesamowicie różnorodna i duża przestrzeń stworzona głównie z myślą o małych dzieciach od 0 do 7 lat (w teorii do 10, ale moim zdaniem do 7). Wszystko, co tutaj znajdziesz jest przemyślane – od strefy dla najnajów zaczynając, na kawiarni i przestrzeni dla rodziców kończąc. Na dzieci czeka tu kilka stref tematycznych: w których nasze pociechy znajdują m.in. klocki służące za cegły na zabawowej budowie, sprzęty budowlane takie jak dźwigi i taśmociągi, różnego rodzaju taczki i kaski, kulodromy, zjeżdżalnie, tory przeszkód, strefę z boiskiem do strzelania goli przez przestrzeń do rysowania i śledzenia niezywykłego życia swoich dzieł na interaktywnej ścianie. Nie da się opowiedzieć wszystkiego w kilku słowach więc zapraszam do poczytania więcej w relacji.
Zobacz naszą relację wraz z danymi adresowymi wystawy znajdziesz klikając TUTAJ.
U KRÓLA MACIUSIA
U Króla Maciusia to sala edukacji rodzinnej w Muzeum Polin. Jestem pod ogromnym wrażeniem tego, z jaką lekkością przygotowana jest dla dzieci ta kolorowa przestrzeń. Z jednej strony można powiedzieć, że nie ma tu nic niezwykłego, a z drugiej, że to miejsce jest niesamowite, bo dobrze czują się tutaj wszyscy – rodzice i dzieci. Na maluszki czeka tu salka, w której znajdują się poduszki, grzechotki, bezpieczne, drewniane klocki czy autka. Najmłodsze dzieci uwielbiają też na dużej sali ustawiać labirynty z gigantycznych klocków – siedzisk. Lubią też wspinać się na kolorowe dziuple w różnych kształtach (do których w kolejce chętnie ustawiają się też rodzice). Jest tutaj miejsce, by usiąść i nakarmić maluszka przyniesionym jedzeniem. Jest miło, niezobowiązująco i… bezpłatnie! To dobra opcja na niepogodę, wspaniały sposób, by zmienić otoczenie i wyjść z domu, zwłaszcza jeśli własne cztery kąty nie dają wiele przestrzeni. Myślę, że wiele mam by tu odpoczęło przy swoim małym szkrabie.
Moją relację z tego miejsca i dodatkowe zdjęcia znajdziesz TUTAJ.
GDZIE TO JEST?
Jeśli chcesz poznać dane teleadresowe i zobaczyć więcej zdjęć kliknij TUTAJ.
KLOCKOWNIA
Tutaj dobrze będzie bawił się zarówno Maluszek, jak i starszak (a jeśli dzieci pozwolą to nawet dorosły). W Klockowni dostępnych jest mnóstwo klocków różnego rodzaju: od gigantycznych, kolorowych cegieł do budowania, przez miękkie klocki jak z gry w tetris, przez klocki magnetyczne, konstrukcyjne, aż po lego duplo. Można tutaj zatracić się bez pamięci i cały dzień buszować przechodząc od jednej strefy do drugiej. Dla tych najmłodszych przygotowana jest Strefa „Małe paluszki” , w której znajdują się klocki materiałowe, drewniane, silikonowe, magnetyczne… razem kilkadziesiąt ich rodzajów. Można tu przetestować kolejki z torami, lego duplo ze zwierzętami, można budować na ścianie, czy poznać klocki na przyssawki. Jestem przekonana, że każde dziecko znajdzie coś dla siebie. Ja w tym miejscu byłam m.in. z czternastomiesięcznym dzieckiem, dwulatkiem, trzylatką, czterolatką i ośmiolatką i wszyscy bawili się wyśmienicie.
Z rad organizacyjnych: w Klockowni jest kawiarnia, warto jednak zabrać ze sobą coś konkretnego do przekąszenia dla Malucha. Jeśli macie czas i budżet to warto od razu kupić bilet pozwalający na zabawę trwającą dłużej niż podstawowa godzina, bo dzieci naprawdę nie chcą stąd wychodzić. W weekend fajnie jest dotrzeć na miejsce zaraz po otwarciu – wtedy jest mniejszy ruch, co ma znaczenie dla najmłodszych dzieci.
Moją relację z tego miejsca znajdziesz TUTAJ.
GDZIE TO JEST?
Wszystkie dane adresowe, numer telefonu do Klockowni znajdziesz TUTAJ.
SENSORYCZNY LABIRYNT MUZYCZNY
Sensoryczny Labirynt Muzyczny to niespotykane połączenie przedstawienia, koncertu, placu zabaw przygotowane w jednym z najlepszych milusińskich teatrów w Warszawie – Teatrze Małego Widza. Całe rodziny, pod przewodnictwem opiekuna grupy doświadczają tu ciekawych wrażeń poszukując zapachów, dźwięków, a także interesujących faktur. Można się tutaj wspaniale wyciszyć, ale też potańczyć i powygłupiać. Tylko uwaga – bilety na Sensoryczny Labirynt Muzyczny są rozchwytywane i wizyta w tym miejscu wymaga wcześniejszej rezerwacji. Jeśli będziecie mieli ochotę odwiedzić to miejsce, a Sensoryczny Labirynt Muzyczny nie będzie akurat dla Was dostępny to wybierzcie coś z repertuaru teatralnego. Przedstawienia są tutaj naprawdę idealne dla najmłodszych widzów.
GDZIE TO JEST?
Wszystkie dane teleadresowe oraz trochę wskazówek logistycznych znajdziecie TUTAJ.
TEATR NIEWIELKI
W tym teatrze wszystko jest na miarę malutkich widzów. Przedstawienia to bezpieczne, cudownie kolorowe podróże do świata dziecięcej wyobraźni i niezwykłych przygód. Można je oglądać siedząc blisko sceny na miękkich, kolorowych poduszkach. Można tutaj na przykład zobaczyć tajemniczy ogród pełen szelestów, plusków i cichutkich stuków-puków (PUF!), można poznać łobuziaka Jasia, który nie chce zasnąć (DOBRANOC, JAŚKU), doświadczyć jak robi się żyrafę, samolot, czy zjeżdżalnię z rur (KRÓL RUR). Wszystko jest tu ciekawe dla najmłodszych. Nawet przytulne foyer sprawia, że czas oczekiwania na przedstawienie jest miłą zabawą, bo czekają w nim zabawki oraz książeczki.
GDZIE TO JEST?
Dane teleadresowe znajdziecie TUTAJ.
MUZEUM DLA DZIECI IM. JANUSZA KORCZAKA W PAŃSTWOWYM MUZEUM ETNOGRAFICZNYM
To pierwsze w Polsce, etnograficzne Muzeum, całkowicie dedykowane dzieciom – z własnymi wystawami i innowacyjnym programem edukacyjnym. Serdecznie zachęcam do przeglądania jego strony i wybrania się tutaj w czasie warsztatów czy wystaw, które tematycznie będą odpowiadały naszemu dziecku. W ich czasie robi się zazwyczaj bajecznie kolorowo. Oczywiście wiadomo, że przy tych naj, najmłodszych dzieciach warsztaty mogą mieć mniejsze znaczenie, ale… od aktualnego tematu zależy też wystrój, dostępność różnych atrakcji na miejscu. Nie można się też spodziewać niezwykłych niespodzianek, to miejsce operuje prostymi, minimalistycznymi rozwiązaniami, które podobają się dzieciom (aczkolwiek nie zawsze są nimi zachwyceni dorośli). Zdecydowanie na plus jest fakt, żę Muzeum zlokalizowane jest w samym centrum Warszawy więc można tu łatwo dojechać.
GDZIE TO JEST?
Szczegółowe informacje i adres tego miejsca znajdziesz MUZEUM ETNOGRAFICZNE DLA DZIECI W WARSZAWIE.
SALA ZABAW W STYLU MONTESSORI W NUTKA CAFE
W funkcjonującej od dawna kawiarni Nutka Cafe powstała Bawialnia inspirowana metodą M.Montessori. Dzieci w wieku od kilku miesięcy do kilku lat bawią się w niej doskonale wykorzystując farby, wycinanki, wieże, kulodromy, układanki… Niektóre maluchy przepadają przy tablicy sensorycznej, inne przy pipetkach i próbówkach, farbach, stoliku z piaskiem, mikroskopie, czy podświetlanym stoliku. Wszystkie dzieci łączy w tym miejscu jedno – godzina zabawy to dla nich za mało. Warto wiedzieć, że do tej bawialni najlepiej rezerwować bilet online (jest wtedy zniżka i gwarancja, że się do niej wejdzie o planowanej godzinie). Wynika to z faktu, że na sali może przebywać maksymalnie 10 dzieci.
GDZIE TO JEST?
Wszystkie dane teleadresowe znajdziemy na profilu Nutka Cafe na mapie Rodzinnego Kompasu TUTAJ.
CIUCIUBABKA
Przyjemna, choć niewielka kawiarnia, w której jest przytulnie jak w domu. Można tutaj przyjść i poczytać z dzieckiem książkę w mikrokąciku bibliotecznym lub pobawić się na miękkim dywanie. Niby nic wielkiego, a jednak to miejsce ma wyjątkowo miłą atmosferę.
GDZIE TO JEST?
Wszystkie dane teleadresowe znajdziesz we wpisie na mapie CIUCIUBABKA, wcześniej jednak zobacz na relację z wizyty w Ciuciubabka, by zobaczyć dokładnie, co czeka na dzieci w środku.
CÓŻ MOGĘ DODAĆ?
I jak zawsze trzymam kciuki za Twoje wspólne z dzieckiem odkrywanie Warszawy z dziecięcej perspektywy i mnóstwo dobrej zabawy w tym czasie.
Pamiętaj też, że na Rodzinnym Kompasie znajdziesz mnóstwo informacji o atrakcjach dla dzieci w Warszawie, ale też w całej Polsce.
Znajdziesz u mnie atrakcje w Warszawie, które można zwiedzać za darmo.
Nie brakuje na mapie i w zestawieniach restauracji przyjaznych dzieciom, w tym również takich z animacjami dla dzieci w weekendy.
U mnie wybierzesz teatr, z którym cudownie rozpoczniecie przygodę z kulturą.
Od niedawna przedstawiam również najciekawsze, warszawskie parki z placami zabaw, możliwościa rodzinnego piknikowania, wypożyczenia rowerków wodnych lub kajaków oraz z innymi atrakcjami dla dzieci.
Serdecznie zapraszam Cię do przejrzenia zasobów mojej mapy i korzystania zawsze, gdy będzie to potrzebne. Opisuję nie tylko Warszawę, ale całą Polskę więc jestem pewna, że znajdziesz coś ciekawego dla siebie.