8 teatrów dla dzieci w Warszawie

Sprawdź, w których teatrach Twoje dziecko zakocha się w sztuce.

Warszawa to miasto o niezwykle bogatej ofercie artystycznej dedykowanej dzieciom (i to już tym najmłodszym). Wraz z jesienią wystartował kolejny sezon teatralny wypełniony po brzeg ciekawymi spektaklami. Przedstawiam 8 warszawskich teatrów, do których można wybrać się z dziećmi w różnym wieku. Klikając w nazwę każdego z nich możecie zobaczyć jego szerszy opis, adres oraz więcej zdjęć. A klikając TUTAJ zobaczysz je wszystkie na mapie, dzięki czemu łatwo wybierzesz ten, do którego najłatwiej dotrzesz.

JEŚLI CZYTASZ ZOSTAW PO SOBIE ŚLAD

Wystarczy lajk, komentarz, udostępnienie). Same statystyki mi nie wystarczą, choć doskonale je widzę i bardzo mi się podobają… Dzięki reakcjom wiem, czy mam dalej szukać i przesdstawiać Ci podobne inspiracje.  A teraz wracam do tematu głównego :-).

Teatr Niewielki

W tym teatrze wszystko jest na miarę maluchów – kolorowe foyer, gdzie czekają zabawki, książki i małe co nieco, kameralna sala teatralna pełna miękkich poduszek. Najważniejsze są jednak przedstawienia – dopasowane do wieku małych widzów podróże do świata dziecięcej wyobraźni. To miejsce zaprasza głównie widzów od 1 do 7 lat, ale z radością ugości też starszych. Spektakle odbywają się najczęściej w środy, soboty i niedziele. Dobrze jest zarezerwować bilety na kilka dni wcześniej, bo na niektóre przedstawienia rozchodzą się w mgnieniu oka.

Teatr Małego Widza

To miejsce, w którym nigdy nie gasną światła, a mały widz nie musi zadzierać głowy, bo wszystko odbywa się „w żabiej perspektywie”. Tutaj nic nie dzieje się nagle, nie ma głośnej muzyki ani potworów. To teatr koloru, dźwięku, zapachu i dotyku, w którym mały widz może gaworzyć, wiercić się i kręcić. Tutaj najczęściej grane są spektakle dla dzieci w wieku od 1-5 lat, choć często teatr zaprasza widzów bez ograniczeń wiekowych. Spektakle grane są w soboty i niedziele.

Teatr Maskarada

W repertuarze prezentowane są przedstawienia dla dzieci szkolnych i przedszkolnych, nie brakuje również propozycji dla najmłodszych. Każdy spektakl pokazywany jest w specjalnie zaaranżowanej przestrzeni pozwalającej na bliski kontakt widzów z aktorami oraz interaktywne działania. Teatr najczęściej zaprasza na spektakle dla dzieci od 0 do 12 lat, choć od czasu do czasu znajdzie się tez coś dla starszych. Sztuki wystawiane są w niedziele i poniedziałki.

Teatr Rampa

W tym teatrze szczególną popularnością cieszą się weekendowe musicale familijne(dla rodziców z dziećmi).  Tutaj też można się spotkać z najbogatszą wśród teatrów dramatycznych Warszawy ofertą spektakli dla dzieci i młodzieży, które nie tylko bawią, ale pełnią również `wyjątkową rolę edukacyjną. Natomiast afiliowany przy Teatrze Roma amatorski Teatr Muzyczny Tintilo dodatkowo uzupełnia repertuar muzycznymi adaptacjami dziecięcej literatury światowej, granymi z ogromnym wdziękiem i aktorską sprawnością przez ukształtowany zespół dziecięco-młodzieżowy. Spektakle/musicale dedykowane są najczęściej dzieciom od 7-14 lat (+/- 2 lata) i grane są w różne dni tygodnia.

 

Teatr Lalek Guliwier

Teatr „Guliwer” wystawia starannie wybraną literaturę dla dzieci, klasyczne sztuki lalkowe, adaptacje poczytnych powieści, wielką literaturę dla młodzieży. Wystawiając ten repertuar, stosuje różne gatunki teatru lalek i rozmaite sposoby animacji. Coraz częściej też na scenie pokazują się aktorzy. Spektakle dedykowane są najczęściej dzieciom od 3,4,5 lub 6 roku życia i grane są w różne dni tygodnia (prócz poniedziałków kiedy to teatr jest zamknięty).

Teatr Baj

Baj jako jedyny teatr lalek dla dzieci w Polsce został odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”. Na wniosek dzieci Międzynarodowa Kapituła przyznała Ewie Piotrowskiej, Dyrektorowi Teatru Baj, Order Uśmiechu. W repertuarze są tutaj zarówno spektakle dla najmłodszych (od 0-3 lat) jak i takie dedykowane dzieciom od 3,4,5,,8, 10 czy 12 roku życia. Spektakle grane są codziennie prócz poniedziałków.

Scena elfów

To miejsce w którym łączy się kameralny teatr lalek z interakcją. Nie ma tutaj tradycyjnego podziału na scenę i widownię, a w przedstawieniu bierze udział 35 do 60 osób.  Scena elfów tworzy nowe rodzaje sztuki: spektakl-zabawa, spektakl na widzów i mapety, spektakl na fortepian i marionetki, spektakl-lekcja, spektakl na gitarę elektryczną, spektakl-lalka artystyczna, koncerto-spektakl… Spektakle grane są w soboty i niedziele i dedykowane są najczęściej dzieciom od 2, 3 lub 6 lat.

Teatr Palladium

 

Tutaj wystawiany jest balet dla dzieci. Warto sprawdzić repertuar i choć pierwszy raz, na próbę kupić bilety i zobaczyć, jak taka forma rozrywki i zabawy spodoba się naszym dzieciom. Teoretycznie przedstawienia baletowe (obecnie w repertuarze dwa) są bez ograniczeń wiekowych, warto jednak przejrzeć zdjęcia, obejrzeć zwiastuny i przeanalizować czy nasze dziecko się zainteresuje. Ja doradzałabym wizytę w Palladium najwcześniej tak od 5 roku życia (ogromna scena i tłum widzów, „dorosła” przestrzeń i wystrój). W teatrze grane są też czasami spektakle dla dzieci.

Oczywiście spektakle dla dzieci są również w Teatrze Lalka, Teatrze WIelkim, Teatrze Roma – tak jak podpowiadają Mamy. Bardzo często przedstawienia dla dzieci są również oferowane w domach kultury (wtedy też bilety są zazwyczaj za symboliczne 5-10 zł).

Klikając TUTAJ – MAPA – znajdziesz te teatry zaznaczone na mapie – dzięki temu łatwo znajdziesz ten, do którego masz blisko.

Przyjemności!

Znajdź na blogu: