Smart Kids Planet – Centrum Mądrej Zabawy

W Warszawie, na terenie Stadionu Narodowego powstało miejsce (moim zdaniem) godne uwagi wszystkich rodziców małych dzieci (mam na myśli brzdące w wieku od kilku miesięcy do 7 roku życia). Ogromna, ciekawa, różnorodna przestrzeń dedykowana najmłodszym i ich opiekunom wydaje się być naprawdę przemyślana, mądrze podzielona i ładnie zorganizowana. To wszystko sprawia, że na ten moment, jest to jedna z ciekawszych atrakcji dla małych dzieci w Warszawie.

STREFY ZABAWY W SMART KIDS PLANET

STREFA TUPTAJ

To ten obszar sali, w którym moje dzieci już się nie bawiły (mają 4 i 6 lat), a mimo to, ja zwróciłam na tę strefę uwagę. Nigdzie nie widziałam jeszcze tak dużej przestrzeni dedykowanej najnajom (czyli dzieciom do 3 roku życia). Znajduje się tu wiele elementów wspierających naukę raczkowania i chodzenia. Nie brakuje malutkich zjeżdżalni i suchych basenów z kolorowymi piłeczkami (takich właściwie do jednoosobowej zabawy). Są też muzyczne panele, a także mikro ścianka wspinaczkowa.

W strefie Tuptaj dzieci mają do zabawy kilka różnych tablic manipulacyjnych z szeleszczącymi elementami, rurkami, okienkami. Uwagę maluchów przyciągają też liczne domki-kryjówki, do których można wchodzić rozmaitymi wejściami. Podłoga jest przygotowana oczywiście z miękkich puzzli amortyzujących upadki, a dookoła strefy znajdują się stoliki z kanapami. Dodatkowo ta część sali jest ogrodzona, dzięki czemu starsze, biegające dzieci nie przeszkadzają maluszkom.

Tuż obok tej strefy Tuptaj znajduje się kawiarnia, w której rodzice mogą zamówić posiłek, czy napoje. Przy niej ustawiony jest stoliczek z podgrzewaczem do butelek. Kiedy jest tak wiele udogodnień dla rodziców maleństw to nie dziwi też fakt, że nie brakuje tu specjalnego pokoju służącego do przewijania maluszków. Co nietypowe natomiast to płyn do dezynfekcji rąk umieszczony na ścianie przy wejściu do strefy Tuptaj i… kilka informacji świadczących o otwartości Smart Kids Planet na uwagi rodziców (wraz z podanym kontaktem, pod którym te uwagi można zgłaszać). Przyznaję, że gdybym miała malutkie dziecko to miejsce na chwilę obecną byłoby moim numerem jeden na wszelkie spotkania z innymi mamami. Dba się tu o komfort rodzica i maluszka, jest przyjemnie, czysto i ciekawie.

STREFA FANTAZJUJ

Miejsce, które po wstępnym obchodzie całości zatrzymało moje dzieci prawie na godzinę. Na pierwszy rzut oka to wielka sala z kilkoma stolikami do kolorowania, kolorowankami i kredkami oraz z ekranem na dwóch ścianach. Po ekranie poruszają się samochodziki, samoloty, latają motyle. Można je dotykać, wtedy ekran reaguje jakimś efektem. Nic wielkiego myślą na wstępie dorośli i zaczynają się zastanawiać, za co zapłacili aż tyle za bilet ;-). Aż tu nagle okazuje się, że te pojazdy, które poruszają się po ścianie są… zeskanowanymi rysunkami dzieci. I zaczyna się zabawa.

Mała rzecz, a cieszy. I to jak. Dzieci są zachwycone tym, że mogą samodzielnie pokolorować coś, co znajdzie się na ekranie. Z entuzjazmem, po zeskanowaniu, szukają swoich rysunków na planszy i śledzą ich drogę po ścianie. Z moich obserwacji wynika, że dzieci nie kończą na jednej kolorowance. Moje Szkraby trzeba nawet było namawiać, by poszły poznać inne części Smart Kids Planet.

STREFA SEGREGUJ

To przestrzeń do zabawy, która ma swoje korzenie w edukacji ekologicznej. Cała zabawa polega na tym, by posegregować znajdujące się w dużym kontenerze klocki symbolizujące odpady. Należy je załadować do wózków w odpowiednim kolorze, a potem odpowiednio przetransportować. Wysokiego żurawia używa się, by wrzucić szkło i plastik do specjalnej maszyny czyszczącej. Potem wyczyszczone odpady trafiają na taśmociąg i do przetworzenia. Przyznam szczerze, że na miejscu tyle się działo, biegało tak wiele dzieci, że nie zapoznałam się z tym procesem na miejscu i nie wgryzałam się w szczegóły. WIele dzieci zwyczajnie, swobodnie bawiło się używając poszczególnych elementów tej recyclingowej ścieżki. Byli też tacy, którzy rzeczywiście angażowali się w cały proces korzystając ze wsparcia rodziców lub animatorów.

Przyznaję, że ta strefa dość ambitnie prezentuje temat i nie każdy rodzic wdraża się w temat i prowadzi dziecko całą tą ścieżką edukacyjnie. Jednak sama zabawa wybranymi elementami też jest super. Z pewnością jednak przy mniejszej liczbie dzieci (my byliśmy w weekend po Świętach i było dość dużo dzieci) animatorzy pomagają i tłumaczą dzieciom, co i jak. To też ciekawa strefa do swobodnej zabawy i z pewnością ciekawy obszar dla całych wycieczek szkolnych.

STREFA TWÓRZ

Miejsce budowania bez ograniczeń. Klocki-cegły i znajdujący się przy nich dźwig oraz taśmociąg wystarczą, by dzieci wciągnęły się w zabawę.  Dodatkowo maluchy mogą się tu „odstroić” w kask i w kamizelkę odblaskową. Widok uradowanych, małych inżynierów jest jak miód na serce rodzica.

Dodatkowo w tej części sali znajduje się Machinarium, czyli ścianka wyposażona w kulodromy z dźwigniami, trybami i przekładniami tworzącymi trasę dla piłek wyrzucanych przez pompy powietrza. W tym miejscu dzieci też potrafią spędzić sporo czasu, moje nawet ze sobą ostro wojowały o miejsce przy machinarium.

STREFA TRENUJ

Choć nie ma w Smart Kids Planet wielkich konstrukcji, znanych z sal zabaw, to dziecko może się tu też zmęczyć. Dla fanów piłki nożnej przygotowano strefę rzutów wolnych, w której mali piłkarze strzelają do bramki oraz miejsce do dryblowania. Pokonywanie labiryntu z przeszkodami i kopanie piłki równocześnie to spore wyzwanie mimo, że nie ma pełnowymiarowego boiska ;-). 

STREFA ODKRYWAJ

To przestrzeń, której centrum stanowi rakieta-zjeżdżalnia (którą, nie wiem czemu na swoim zdjęciu ujęłam na zdjęciu od tyłu :-)). Pewnie dlatego, że czekałam aż moje dzieciątko wyjedzie z tunelu-zjeżdżalni.

Dookoła niej natomiast dzieci znajdują prętki-skrętki – podświetlaną na różne kolory ścianę z „pikselami”, którymi można kręcić, by zmieniały się kolory światła. W ten sposób można na tablicy coś narysować lub napisać. Uwagę dzieci przyciąga stół z magicznym parkiem, który dzieci mogą zaprojektować przestawiając stojące na nim klocki. Tym samym zmieniają bieg rzeczki, czy np. ścieżki rowerowej. Do tego jest jeszcze przebieralnia, dzięki której stając w odpowiednim miejscu dziecko przymierza różne stroje oraz kiosk aplikacji z prostymi grami. Ta strefa zajęła moje dzieci na chwilę, ale akurat One zdecydowanie wolały pozostałe atrakcje.

POZOSTAŁE ATRAKCJE

Wyżej opisałam tylko główne strefy zabawy i atrakcje. Prawda jest jednak taka, że w Smart Kids Planet nie brakuje też zajęć, animacji, ciekawych spotkań. W grudniu było mnóstwo okołoświątecznych warsztatów i animacji,   organizowano w tym miejscu zabawę Sylwestrową, a na ten rok już widzę, że są zaplanowane bale karnawałowe. Warto więc śledzić te wydarzenia. Urzekł mnie również fakt, że to Centrum Zabawy bierze udział w finale WOŚP i 12 stycznia  cały dochód z biletów sprzedanych między 16:00 a 20:00 zostanie przekazany na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Nadal niewiele miejsc ma tak piękny gest i przyznaję, że ujęła mnie ich postawa. 

DLA RODZICÓW

Na rodziców w Smart Kids Planet czeka kawiarnia z ciekawym menu. Przyglądałam mu się uważnie i przyznaję, że są zdrowe opcje, a ceny jak na Warszawę, wcale nie zwalają z nóg. Ja na przykład kupiłam dzieciom najprostszą pomidorową z makaronem za 10 pln. Sama wypiłam koktajl, a miałam też chęci np. na naleśniki gryczane (ale spróbuję ich następnym razem). Oczywiście są też gofry, ciasta, kawy… Przede wszystkim jest jednak wiele stolików w stosunkowo spokojnym miejscu dzięki czemu można odpocząć. Jest kilka stolików zlokalizowanych tak, by rodzice mieli widok na salę z dziećmi i jeszcze więcej miejsc ustawionych tak, by rodzice mogli odpocząć.

Natomiast jako kropeczka nad „i” czekają kąciki storytell, przy których można zupełnie się zrelaksować.

PODSUMOWUJĄC

Choć bilety do Smart Kids Planet nie są tanie (ceny są porównywalne do tych w dużych, typowych salach zabaw) to uważam, że naprawdę warto poznać to miejsce i zainwestować w ciekawą zabawę. Trzeba się liczyć z dużym zainteresowaniem np. w weekendy (wtedy warto kupić bilet przez internet), ale nawet przy wielu bawiących się dzieciach w Smart Kids Planet jest przyjemnie.

Jeśli chcesz poznać więcej szczegółów na temat tego miejsca, poznać adres, numer telefonu, adres www, dowiedzieć się, jak wygląda kwestia parkowania itd to zajrzyj do wpisu na mapę Rodzinnego Kompasu: SMART KIDS PLANET.

 

 

 

 

 

Znajdź na blogu: