10 najlepszych, warszawskich atrakcji dla małych dzieci

Nadeszła pora brykania po placach zabaw, odwiedzania zwierząt w ogrodach zoologicznych, spacerowania po parkach. Przychodzą od czasu do czasu jednak takie dni, że chciałoby się odpocząć pod daszkiem. Warto wtedy, bez względu na pogodę, ruszyć w nieznane. Oto 10 najlepszych moim zdaniem, warszawskich atrakcji dla małych dzieci pod daszkiem. WYSTAWA BZZZ Niesamowita wystawa dla dzieci […]

Nadeszła pora brykania po placach zabaw, odwiedzania zwierząt w ogrodach zoologicznych, spacerowania po parkach. Przychodzą od czasu do czasu jednak takie dni, że chciałoby się odpocząć pod daszkiem. Warto wtedy, bez względu na pogodę, ruszyć w nieznane.

Oto 10 najlepszych moim zdaniem, warszawskich atrakcji dla małych dzieci pod daszkiem.

WYSTAWA BZZZ

Wzystawa Bzzzz_atrakcje dla dziecie Warszawa_rWarszawa atrakcje)odzinnykompas.pl

Niesamowita wystawa dla dzieci do 5 roku życia, na której przez zabawę można dowiedzieć się absolutnie fascynujących rzeczy. I uwaga – nową wiedzę zdobędą też dorośli… Bzzz zdradzi m.in.

 • jak pachnie sosna, fiołek, ale też jak pachnie jeleń i lis,
 • jak wygląda świat oczami węża, muchy, psa, ryby,
 • jak „brzmi” deszcz i wiatr,
 • jakie ruchy skrzydłami wykonuje ptak,
 • i wiele, wiele innych ciekawostek.

Tutaj trzeba dotykać, wąchać, ciągnąć, popychać, próbować, budować i rozwalać, a przede wszystkim testować. To miejsce bez instrukcji obsługi za to z olbrzymią dawką motywacji do eksperymentowania. Nie mogło być inaczej, kiedy organizuje coś w swoich progach Centrum Nauki Kopernik…  Galeria Bzz jest dostępna bezpłatnie dla tych osób, które kupiły bilet wstępu do CNK.

GDZIE TO JEST?

Wszystkie dane adresowe  oraz drobne porady logistyczne znajdziecie TUTAJ. 

WSZYSTKO WIDZĘ JAKO SZTUKĘ

Wszystko widzę jako sztuke - atrakcje dla dzieci Warszawa - rodzinnykompas.pl

To czasowa wystawa zorganizowana w Warszawskiej Zachęcie. Rodzice mogą tu sporo dowiedzieć się o współczesnej sztuce i polskich artystach, a małe dzieci mogą się świetnie bawić (jeśli tylko rodzice zaangażują się w aktywne zwiedzanie). Można tu prawie wszystkiego dotykać. Maluszki uwielbiają tablice magnetyczne, ogromnych, jak dla nich, rozmiarów przewlekanki, salę z ziemniaczanymi poduszkami, ściany do oklejania taśmą, gigantyczną tablicę do malowania kredą, cyfrową zdrapkę. Wszystkie te elementy wystawy, choć wydają się bardzo proste, niosą ze sobą bardziej złożony przekaz, który chętnie poznają starszaki oraz dorośli. Choć wystawa nie jest duża to są takie rodziny, które potrafią tu spędzić pół dnia. Rozrywka ta nie jest droga, a w czwartki można wystawę zwiedzać zupełnie bezpłatnie.

Zobacz naszą relację wraz z danymi adresowymi wystawy znajdziesz klikając TUTAJ.

ALEJKA ZABAWY

 
Aleja zabawy - atrakcje dla dzieci Warszawa - rodzinnykompas.pl

Moim zdaniem to absolutnie najfajniejsza, darmowa strefa zabawy w centrum handlowym w Polsce. Jest tutaj długi i znajdujący się na podłodze „ekran” z pływającymi rybkami. Nieustannie po nim ktoś biega, skacze lub raczkuje próbując złapać rybkę. Są ślady zwierząt do tropienia i maski do zakładania. Mali artyści kolorują wiszące na ścianach kolorowanki lub rysują kredą w galerii sztuk pięknych. Całe rodziny śmieją się stając przed krzywymi zwierciadłami. Nie brakuje też na ścianach gier planszowych oraz elektronicznych. Jest mnóstwo ciekawych urządzeń i miejsc do ćwiczenia małej motoryki. A już hitem jest tutejsza, przepięknie podświetlona fontanna, w której woda nie tylko podskakuje do góry, ale też spada „z nieba’. Cudowne miejsce, zupełnie darmowe. Kto tu był, ten się zachwyca. I po raz pierwszy mam ochotę zabierać dzieci do centrum handlowego i mogę to robić bez wyrzutów sumienia. Moją jedyną obawą jest to, że aleja ta może zniknąć po remoncie centrum. Mam nadzieję, że tak się nie stanie.

GDZIE TO JEST?

Aleja zabawy zorganizowana została w CH Promenada w Warszawie.

Moją relację z wizyty w tym miejscu znajdziesz TUTAJ.

U KRÓLA MACIUSIA

U Króla Maciusia Muzeum Polin Muzeum dla dzieci Warszawa_rodzinnykompas.pl

U Króla Maciusia to sala edukacji rodzinnej w Muzeum Polin. Jestem pod ogromnym wrażeniem tego, z jaką lekkością przygotowana jest dla dzieci ta kolorowa przestrzeń. Z jednej strony można powiedzieć, że nie ma tu nic niezwykłego, a z drugiej, że to miejsce jest niesamowite, bo dobrze czują się tutaj wszyscy – rodzice i dzieci.  Na maluszki czeka tu salka, w której znajdują się poduszki, grzechotki, bezpieczne, drewniane klocki czy autka. Najmłodsze dzieci uwielbiają też na dużej sali ustawiać labirynty z gigantycznych klocków – siedzisk. Lubią też wspinać się na kolorowe dziuple w różnych kształtach (do których w kolejce chętnie ustawiają się też rodzice). Jest tutaj miejsce, by usiąść i nakarmić maluszka przyniesionym jedzeniem. Jest miło, niezobowiązująco i… bezpłatnie! To dobra opcja na niepogodę, wspaniały sposób, by zmienić otoczenie i wyjść z domu, zwłaszcza jeśli własne cztery kąty nie dają wiele przestrzeni. Myślę, że wiele mam by tu odpoczęło przy swoim małym szkrabie.

Moją relację z tego miejsca i dodatkowe zdjęcia znajdziesz TUTAJ.

 

GDZIE TO JEST?

Jeśli chcesz poznać dane teleadresowe i zobaczyć więcej zdjęć kliknij TUTAJ.

KLOCKOWNIA

Klockownia 4 - atrakcje dla dzieci Warszawa - sala zabaw - rodzinnykompas.pl

Tutaj dobrze będzie bawił się zarówno Maluszek, jak i starszak (a jeśli dzieci pozwolą to nawet dorosły). W Klockowni dostępnych jest mnóstwo klocków różnego rodzaju: od gigantycznych, kolorowych cegieł do budowania, przez miękkie klocki jak z gry w tetris, przez klocki magnetyczne, konstrukcyjne, aż po lego duplo. Można tutaj zatracić się bez pamięci i cały dzień buszować przechodząc od jednej strefy do drugiej. Dla tych najmłodszych przygotowana jest Strefa „Małe paluszki” , w której znajdują się klocki materiałowe, drewniane, silikonowe, magnetyczne… razem kilkadziesiąt ich  rodzajów. Można tu przetestować kolejki z torami, lego duplo ze zwierzętami, można budować na ścianie, czy poznać klocki na przyssawki. Jestem przekonana, że każde dziecko znajdzie coś dla siebie. Ja w tym miejscu byłam m.in. z czternastomiesięcznym dzieckiem, dwulatkiem, trzylatką, czterolatką i ośmiolatką i wszyscy bawili się wyśmienicie.

Z rad organizacyjnych: w Klockowni jest kawiarnia, warto jednak zabrać ze sobą coś konkretnego do przekąszenia dla Malucha. Jeśli macie czas i budżet to warto od razu kupić bilet pozwalający na zabawę trwającą dłużej niż podstawowa godzina, bo dzieci naprawdę nie chcą stąd wychodzić. W weekend fajnie jest dotrzeć na miejsce zaraz po otwarciu – wtedy jest mniejszy ruch, co ma znaczenie dla najmłodszych dzieci.

Moją relację z tego miejsca znajdziesz TUTAJ.

 

GDZIE TO JEST?

Wszystkie dane adresowe, numer telefonu do Klockowni  znajdziesz TUTAJ.

SENSORYCZNY LABIRYNT MUZYCZNY

Sensoryczny Labirynt Muzyczny to niespotykane połączenie przedstawienia, koncertu, placu zabaw przygotowane w jednym z najlepszych milusińskich teatrów w Warszawie – Teatrze Małego Widza. Całe rodziny, pod przewodnictwem opiekuna grupy doświadczają tu ciekawych wrażeń poszukując zapachów, dźwięków, a także interesujących faktur. Można się tutaj wspaniale wyciszyć, ale też potańczyć i powygłupiać. Tylko uwaga – bilety na Sensoryczny Labirynt Muzyczny są rozchwytywane i wizyta w tym miejscu wymaga wcześniejszej rezerwacji.  Jeśli będziecie mieli ochotę odwiedzić to miejsce, a Sensoryczny Labirynt Muzyczny nie będzie akurat dla Was dostępny to wybierzcie coś z repertuaru teatralnego. Przedstawienia są tutaj naprawdę idealne dla najmłodszych widzów.

GDZIE TO JEST?

Wszystkie dane teleadresowe oraz trochę wskazówek logistycznych znajdziecie TUTAJ.

TEATR NIEWIELKI

Teatr Niewielki - atrakcje dla dzieci Warszawa - teatr dla dzieci Warszawa - rodzinnykompas.pl

 

 

W tym teatrze wszystko jest na miarę malutkich widzów. Przedstawienia to bezpieczne, cudownie kolorowe podróże do świata dziecięcej wyobraźni i niezwykłych przygód. Można je oglądać siedząc blisko sceny na miękkich, kolorowych poduszkach. Można tutaj na przykład zobaczyć tajemniczy ogród pełen szelestów, plusków i cichutkich stuków-puków (PUF!), można poznać łobuziaka Jasia, który nie chce zasnąć (DOBRANOC, JAŚKU), doświadczyć jak robi się żyrafę, samolot, czy zjeżdżalnię z rur (KRÓL RUR).  Wszystko jest tu ciekawe dla najmłodszych. Nawet przytulne foyer sprawia, że czas oczekiwania na przedstawienie jest miłą zabawą, bo czekają w nim zabawki oraz książeczki.

GDZIE TO JEST?

Dane teleadresowe znajdziecie TUTAJ.

 

KOLOROWY ŚWIAT PANNY JADZI

kawiarnia-przyjazna-dzieciom-sala-zabaw-warszawa-praga-kolorowy-swiat-panny-jadzi-kawa-z-dzieckiem

Jeśli zmęczysz się spacerowaniem z dzieciaczkami po ZOO to w tajemnicy Ci powiem, że tuż obok znajdziesz małą kawiarenkę, w której za 5 zł dzieci mogą dowolnie długo poszaleć na sali zabaw. Nie jest to zwykła sala zabaw z kulkami, czy małpim gajem. Jest to maleńki, kolorowy świat, w którym mieści się stragan oraz dwa drewniane domki. Dzieciaczki bawią się tam wyśmienicie. Przy najmłodszych, raczkujących, czy stawiających pierwsze kroki dzieciach trzeba tylko być czujnym, bo do domków wchodzi się po malutkich schodkach. Napijcie się tutaj dobrej i niedrogiej kawy oraz zjecie pyszną zupę dnia.

Moją relację z wizyty w Kolorowym Świecie Panny Jadzi znajdziesz TUTAJ.

 

GDZIE TO JEST?

Wszystkie dane adresowe i kontaktowe są na profilu kawiarni na mapie Rodzinnego Kompasu TUTAJ.

MUZEUM DLA DZIECI IM. JANUSZA KORCZAKA W PAŃSTWOWYM MUZEUM ETNOGRAFICZNYM

Muzeum etnograficzne dla dzieci Warszawa 1 - atrakcje dla dzieci - ANAHITA REZAEI - Rodzinny Kompas
Zdjęcie: Anahita Rezaei

To pierwsze w Polsce, etnograficzne Muzeum, całkowicie dedykowane dzieciom – z własnymi wystawami i innowacyjnym programem edukacyjnym. Serdecznie zachęcam do przeglądania jego strony i wybrania się tutaj w czasie warsztatów czy wystaw, które tematycznie będą odpowiadały naszemu dziecku. W ich czasie robi się zazwyczaj bajecznie kolorowo. Oczywiście wiadomo, że przy tych naj, najmłodszych dzieciach warsztaty mogą mieć mniejsze znaczenie, ale… od aktualnego tematu zależy też wystrój, dostępność różnych atrakcji na miejscu. Nie można się też spodziewać niezwykłych niespodzianek, to miejsce operuje prostymi, minimalistycznymi rozwiązaniami, które podobają się dzieciom (aczkolwiek nie zawsze są nimi zachwyceni dorośli). Zdecydowanie na plus jest fakt, żę Muzeum zlokalizowane jest w samym centrum Warszawy więc można tu łatwo dojechać.

GDZIE TO JEST?

Szczegółowe informacje i adres tego miejsca znajdziesz TUTAJ.

 

SALA ZABAW W STYLU MONTESSORI W NUTKA CAFE

W funkcjonującej od dawna kawiarni Nutka Cafe powstała Bawialnia inspirowana metodą M.Montessori. Dzieci w wieku od kilku miesięcy do kilku lat bawią się w niej doskonale wykorzystując farby, wycinanki, wieże, kulodromy, układanki… Niektóre maluchy przepadają przy tablicy sensorycznej, inne przy pipetkach i próbówkach, farbach, stoliku z piaskiem, mikrospokpie, czy podświetlanym stoliku. Wszystkie dzieci łączy w tym miejscu jedno – godzina zabawy to dla nich za mało. Warto wiedzieć, że do tej bawialni najlepiej rezerwować bilet online (jest wtedy zniżka i gwarancja, że się do niej wejdzie o planowanej godzinie). Wynika to z faktu, że na sali może przebywać maksymalnie 10 dzieci.

 

GDZIE TO JEST?

Wszystkie dane teleadresowe znajdziemy na profilu Nutka Cafe na mapie Rodzinnego Kompasu TUTAJ.

 

I jak zawsze trzymam kciuki za Twoje wspólne z dzieckiem odkrywanie Warszawy z dziecięcej perspektywy i mnóstwo dobrej zabawy w tym czasie.

Pamiętaj też, że na Rodzinnym Kompasie znajdziesz mnóstwo informacji o atrakcjach dla dzieci w Warszawie, ale też w całej Polsce.

Znajdziesz u mnie atrakcje w Warszawie, które można zwiedzać za darmo.

Darmowe atrakcje dla dzieci w Warszawie - www.rodzinnykompas.pl

Nie brakuje na mapie i w zestawieniach restauracji przyjaznych dzieciom, w tym również takich z animacjami dla dzieci w weekendy.

Restauracje z animacjami dla dzieci w Warszawie - www.rodzinnykompas.pl

U mnie wybierzesz teatr,  z którym cudownie rozpoczniecie przygodę z kulturą.

Teatr dla dzieci w Warszawie - www.rodzinnykompas.pl

Od niedawna przedstawiam również najciekawsze, warszawskie parki z placami zabaw, możliwościa rodzinnego piknikowania, wypożyczenia rowerków wodnych lub kajaków oraz z innymi atrakcjami dla dzieci.

Park Nad Balatonem 12 - park Warszawa - plac zabaw Warszawa - rodzinnykompas.pl

Serdecznie zapraszam Cię do przejrzenia zasobów mojej mapy i korzystania zawsze, gdy będzie to potrzebne. Opisuję nie tylko Warszawę, ale całą Polskę więc jestem pewna, że znajdziesz coś ciekawego dla siebie.

 


Mam nadzieję, że w tekście już znalazłaś/eś trochę inspiracji na wycieczki z dzieckiem. Zachęcam Cię również do:

 • przeglądania MAPY atrakcji dla dzieci. Jestem przekonana, że znajdziesz na niej wiele miejsc, które Cię zaskoczą i nabierzesz ochoty na wycieczki.
 • korzystania z WYSZUKIWARKI, dzięki której możesz przeglądać atrakcje dla dzieci naniesione na mapę Polski. To narzędzie umożliwia znalezienie ciekawych miejsc po kategoriach lub miejscowościach, dodatkowo pomaga w znalezieniu ciekawych przystanków na różnych trasach.
 • polubienia mojego fp na Facebooku. Dzięki temu będę mogła informować Cię, gdy pojawią się nowe wpisy z pomysłami na wycieczki lub relacje z odwiedzonych przez Rodzinny Kompas miejsc.
 • zaglądania do nas od kuchni przez obserwację mojego Instagrama.
 • oglądania filmów Rodzinnego Kompasu na YouTube. Filmy pokazują dużo więcej niż zdjęcia. Dzięki nim można praktycznie poznać “atmosferę” miejsc, które odwiedzamy i łatwiej jest podjąć decyzję, czy Tobie i Twoim dzieciom się tam spodoba.
 • czytania Bloga, a na nim relacji z wizyt w najciekawszych miejscach, zestawień z propozycjami na rodzinne wycieczki, dziecięcych przewodników po polskich miastach, informacji o obniżonych cenach biletów i wielu, wielu innych ciekawych tekstów. udostępniania treści, które uważasz za wartościowe znajomym (w szczególności tym mającym dzieci).

Znajdź na blogu: