Ostatnio często towarzyszą nam upały. Bywają takie nieznośne, że szukamy mocno zacienionych miejsc na rodzinne wyprawy, rekordy popularności biją też wszystkie wodne place zabaw. Natomiast kiedy przychodzi deszcz dzieci rozkładają dom na częsci pierwsze :-). Przyzwyczaiły się już do brykania po placach zabaw i nie mają gdzie wykorzystać zgromadzonej energii. Przygotowałam więc ratunkową listę atrakcji dla dzieci w Warszawie na pochmurne dni (choć przyda się też na upały, gdy trzeba się schować przed prażącym słońcem).

GDZIE WYBRAĆ SIĘ Z DZIECKIEM GDY z NIEBa kapie deszcz?

WYSTAWA BZZZ

 

Niesamowita wystawa dla dzieci do 5 roku życia, na której przez zabawę można dowiedzieć się absolutnie fascynujących rzeczy. I uwaga – nową wiedzę zdobędą też dorośli… Bzzz zdradzi m.in. jak pachnie… jeleń i lis, jak wygląda świat oczami węża, czy muchy, jak „brzmi” deszcz i wiatr oraz wiele innych ciekawostek.

Wszystko, co potrzebne do szczęścia jest tutaj dozwolone. Można wąchać, dotykać, popychać, ciągać, budować, próbować i testować… Zobacz moją relację z tego miejsca (choć od razu uprzedzam, biegałam sama za dwoma maluchami, z komórką i aparatem więc przygotowałam ją z językiem na brodzie, a z galerii wyszłam zmęczona jak po 12h ciężkiej pracy ;-): RELCJA GALERIA BZZZ

GDZIE TO JEST?

Wszystkie dane adresowe  oraz drobne porady logistyczne znajdziecie TUTAJ. 

U KRÓLA MACIUSIA

U Króla Maciusia Muzeum Polin Muzeum dla dzieci Warszawa_rodzinnykompas.pl

U Króla Maciusia to sala edukacji rodzinnej w Muzeum Polin. Jestem pod ogromnym wrażeniem tego, z jaką lekkością przygotowana jest dla dzieci ta kolorowa przestrzeń. Z jednej strony można powiedzieć, że nie ma tu nic niezwykłego, a z drugiej, że to miejsce jest niesamowite, bo dobrze czują się tutaj wszyscy – rodzice i dzieci.  Na maluszki czeka tu salka, w której znajdują się poduszki, grzechotki, bezpieczne, drewniane klocki czy autka. Najmłodsze dzieci uwielbiają też na dużej sali ustawiać labirynty z gigantycznych klocków – siedzisk. Lubią też wspinać się na kolorowe dziuple w różnych kształtach (do których w kolejce chętnie ustawiają się też rodzice). Jest tutaj miejsce, by usiąść i nakarmić maluszka przyniesionym jedzeniem. Jest miło, niezobowiązująco i… bezpłatnie! To dobra opcja na niepogodę, wspaniały sposób, by zmienić otoczenie i wyjść z domu, zwłaszcza jeśli własne cztery kąty nie dają wiele przestrzeni. Myślę, że wiele mam by tu odpoczęło przy swoim małym szkrabie.

Moją relację z tego miejsca i dodatkowe zdjęcia znajdziesz TUTAJ.

GDZIE TO JEST?

Jeśli chcesz poznać dane teleadresowe i zobaczyć więcej zdjęć kliknij TUTAJ.

KLOCKOWNIA

Klockownia 4 - atrakcje dla dzieci Warszawa - sala zabaw - rodzinnykompas.pl

Tutaj dobrze będzie bawił się zarówno Maluszek, jak i starszak (a jeśli dzieci pozwolą to nawet dorosły). W Klockowni dostępnych jest mnóstwo klocków różnego rodzaju: od gigantycznych, kolorowych cegieł do budowania, przez miękkie klocki jak z gry w tetris, przez klocki magnetyczne, konstrukcyjne, aż po lego duplo. Można tutaj zatracić się bez pamięci i cały dzień buszować przechodząc od jednej strefy do drugiej. Dla tych najmłodszych przygotowana jest Strefa „Małe paluszki” , w której znajdują się klocki materiałowe, drewniane, silikonowe, magnetyczne… razem kilkadziesiąt ich  rodzajów. Można tu przetestować kolejki z torami, lego duplo ze zwierzętami, można budować na ścianie, czy poznać klocki na przyssawki. Jestem przekonana, że każde dziecko znajdzie coś dla siebie. Ja w tym miejscu byłam m.in. z czternastomiesięcznym dzieckiem, dwulatkiem, trzylatką, czterolatką i ośmiolatką i wszyscy bawili się wyśmienicie.

Z rad organizacyjnych: w Klockowni jest kawiarnia, warto jednak zabrać ze sobą coś konkretnego do przekąszenia dla Malucha. Jeśli macie czas i budżet to warto od razu kupić bilet pozwalający na zabawę trwającą dłużej niż podstawowa godzina, bo dzieci naprawdę nie chcą stąd wychodzić. W weekend fajnie jest dotrzeć na miejsce zaraz po otwarciu – wtedy jest mniejszy ruch, co ma znaczenie dla najmłodszych dzieci.

Moją relację z tego miejsca znajdziesz TUTAJ.

GDZIE TO JEST?

Wszystkie dane adresowe, numer telefonu do Klockowni  znajdziesz TUTAJ.

 

TEATR NIEWIELKI

Teatr Niewielki - atrakcje dla dzieci Warszawa - teatr dla dzieci Warszawa - rodzinnykompas.pl

W tym teatrze wszystko jest na miarę malutkich widzów. Przedstawienia to bezpieczne, cudownie kolorowe podróże do świata dziecięcej wyobraźni i niezwykłych przygód. Można je oglądać siedząc blisko sceny na miękkich, kolorowych poduszkach. Można tutaj na przykład zobaczyć tajemniczy ogród pełen szelestów, plusków i cichutkich stuków-puków (PUF!), można poznać łobuziaka Jasia, który nie chce zasnąć (DOBRANOC, JAŚKU), doświadczyć jak robi się żyrafę, samolot, czy zjeżdżalnię z rur (KRÓL RUR).  Wszystko jest tu ciekawe dla najmłodszych. Nawet przytulne foyer sprawia, że czas oczekiwania na przedstawienie jest miłą zabawą, bo czekają w nim zabawki oraz książeczki.

GDZIE TO JEST?

Dane teleadresowe znajdziecie TUTAJ.

Inne fenomenalne teatry dala dzieci znajdziesz TUTAJ (wystarczy kliknąć na zdjęcie).

 

MUZEUM DLA DZIECI IM. JANUSZA KORCZAKA W PAŃSTWOWYM MUZEUM ETNOGRAFICZNYM

Muzeum etnograficzne dla dzieci Warszawa 1 - atrakcje dla dzieci - ANAHITA REZAEI - Rodzinny Kompas
Zdjęcie: Anahita Rezaei

To pierwsze w Polsce, etnograficzne Muzeum, całkowicie dedykowane dzieciom – z własnymi wystawami i innowacyjnym programem edukacyjnym. Serdecznie zachęcam do przeglądania jego strony i wybrania się tutaj w czasie warsztatów czy wystaw, które tematycznie będą odpowiadały naszemu dziecku. W ich czasie robi się zazwyczaj bajecznie kolorowo. Oczywiście wiadomo, że przy tych naj, najmłodszych dzieciach warsztaty mogą mieć mniejsze znaczenie, ale… od aktualnego tematu zależy też wystrój, dostępność różnych atrakcji na miejscu. Nie można się też spodziewać niezwykłych niespodzianek, to miejsce operuje prostymi, minimalistycznymi rozwiązaniami, które podobają się dzieciom (aczkolwiek nie zawsze są nimi zachwyceni dorośli). Zdecydowanie na plus jest fakt, że Muzeum zlokalizowane jest w samym centrum Warszawy więc można tu łatwo dojechać.

GDZIE TO JEST?

Szczegółowe informacje i adres tego miejsca znajdziesz TUTAJ.

SALA ZABAW W STYLU MONTESSORI W NUTKA CAFE

W funkcjonującej od dawna kawiarni Nutka Cafe powstała Bawialnia inspirowana metodą M.Montessori. Dzieci w wieku od kilku miesięcy do kilku lat bawią się w niej doskonale wykorzystując farby, wycinanki, wieże, kulodromy, układanki… Niektóre maluchy przepadają przy tablicy sensorycznej, inne przy pipetkach i próbówkach, farbach, stoliku z piaskiem, mikrospokpie, czy podświetlanym stoliku. Wszystkie dzieci łączy w tym miejscu jedno – godzina zabawy to dla nich za mało. Warto wiedzieć, że do tej bawialni najlepiej rezerwować bilet online (jest wtedy zniżka i gwarancja, że się do niej wejdzie o planowanej godzinie). Wynika to z faktu, że na sali może przebywać maksymalnie 10 dzieci.

GDZIE TO JEST?

Wszystkie dane teleadresowe znajdziemy na profilu Nutka Cafe na mapie Rodzinnego Kompasu TUTAJ.

 

CENTRUM PIENIĄDZA NBP

Centrum Pieniądza NBP_atrakcje dla dzieci Warszawa_za darmo_rodzinnykompas.pl

Absolutnie fenomenalne centrum nauki o pieniądzu.  Wypełnione po brzegi  ciekawymi eksponatami, przyciągające doświadczeniami, grami i zagadkami. To miejsce jest ciekawe zarówno dla dorosłych, studentów, nastolatków, jak i dla dzieci. Nawet trzylatki chętnie korzystają z przygotowanych atrakcji.  Przyznaję, że nie znam wielu tak uniwersalnych miejsc w naszym kraju. Pasja i miłość do pieniądza unoszą się tu w powietrzu. Co więcej – tutaj można przychodzić wielokrotnie i każda wizyta będzie ciekawa. O tym miejscu ostatnio sporo pisano właściwie w całej blogosferze. Zobaczcie naszą relację z tego miejsca klikając TUTAJ.  Wstęp do Centrum Pieniądza jest bezpłatny.

GDZIE TO JEST?

Wszystkie dane kontaktowe, znajdziesz na profilu tego miejsca na mapie Rodzinnego Kompasu TUTAJ. 

 

MUZEUM GOLOGICZNE 

Muzeum Genealogiczne_atrakcje dla dzieci Warszawa_za darmo_rodzinnykompas.pl

Muzeum jest ukryte na Mokotowie. Piszę ukryte, bo choć się nie chowa, a wręcz swym pięknym budynkiem obiecuje ciekawą przygodę, to nie zostało nadal odkryte nawet przez wielu Warszawiaków. To miejsce prezentuje 'budowę geologiczną Polski’. Na wystawie zobaczyć można różne okazy skał, minerałów, skamieniałości. Jednak to nie wszystko – największy zachwyt dzieci budzą szkielety wymarłych zwierząt z epoki lodowcowej: mamuta, nosorożca włochatego oraz niedźwiedzia jaskiniowego. Tutaj znajdziemy też zrekonstruowanego dwunożnego dinozaura – dilofozaura, a także tropy polskich dinozaurów oraz jaskinię. Nie jest to typowa atrakcja dla dzieci, jednak większa część eksponatów znajduje się w gablotkach. Dzieciom podobają się za to te ogromne szkielety dinozaurów.

Zobaczcie więcej szczegółów o tym miejscu TUTAJ. Wstęp do Muzeum jest bezpłatny.

GDZIE TO JEST?

Wszystkie dane kontaktowe oraz mapkę z dojazdem znajdziesz TUTAJ. 

MUZEUM POWSTANIA WARSZAWSKIEGO

Muzeum Powstania Warszawskiego otwarto w sześćdziesiątą rocznicę wybuchu Powstania. Mieści się ono w dawnej elektrowni tramwajowej.  Tutejsza ekspozycja jest zaprojektowana w niepowtarzalny sposób:  oddziałuje obrazem, światłem i dźwiękiem. Aranżacja wnętrza i wykorzystanie efektów multimedialnych przybliżają powstańczą rzeczywistość, wytyczna trasa przedstawia chronologię wydarzeń w scenerii sprzed siedemdziesięciu lat.

W przeznaczonej specjalnie dla dzieci Sali Małego Powstańca dzieci uczą się historii oglądając teatrzyk powstańczy, czy wcielając się w rolę harcerskich listonoszy i sanitariuszek. Najmłodsi goście mają do dyspozycji repliki dawnych zabawek, gry planszowe i puzzle. Chcesz poczytać więcej o Sali Małego Powstańca? Kliknij TUTAJ. A dodatkowo zaglądaj na stronę Muzeum i śledź wydarzenia dla rodzin organizowane w tym miejscu. W marcu na przykład będzie miał miejsce bezpłatny cykl „Placówka dobrych gier”. To turniej gier planszowych dla dzieci od 7 roku życia (spotkania będą prowadzone w soboty o godzinie 11:00; trzeba się tylko zarejestrować). Muzeum można zwiedzać bezpłatnie w niedziele.

GDZIE TO JEST?

Szczegółowy adres i dane kontaktowe do Muzeum Powstania Warszawskiego znajdziesz TUTAJ. 

JEŚLI SZUKASZ INNYCH ATRAKCJI DLA DZIECI W WARSZAWIE…

Zajrzyj koniecznie prosto na MAPĘ ATRAKCJI DLA DZIECI W WARSZAWIE. Przybliżając interesujące Cię dzielnice zobaczysz wiele ciekawych punktów do odwiedzenia.

Na mapie Rodzinnego Kompasu znajdziesz wiele restauracji przyjaznych dzieciom, w tym również takich z animacjami dla dzieci w weekendy.

Restauracje z animacjami dla dzieci w Warszawie - www.rodzinnykompas.pl

 

 

Od niedawna przedstawiam również najciekawsze, warszawskie parki z placami zabaw, możliwościa rodzinnego piknikowania, wypożyczenia rowerków wodnych lub kajaków oraz z innymi atrakcjami dla dzieci. Jeśli pogoda się będzie przeplatała, zrobi się ciepło i zechcecie wyjść to będą jak znalazł :-).

Park Nad Balatonem 12 - park Warszawa - plac zabaw Warszawa - rodzinnykompas.pl

Serdecznie zapraszam Cię do przejrzenia zasobów mapy Rodzinnego Kompasu i korzystania zawsze, gdy będzie to potrzebne. Opisuję nie tylko Warszawę, ale całą Polskę więc jestem pewna, że znajdziesz coś ciekawego dla siebie. Sprawdź na stronie głównej, użyj wyszukiwarki i planuj ciekawe popołudnia, atrakcyjne weekendy i super wycieczki. 🙂 Wystarczy kliknąć TUTAJ. 

Znajdź na blogu: