Kiedyś Toruń kojarzyłam wyłącznie z piernikami. Dzisiaj to miasto jest na mojej liście 5 najpiękniejszych, polskich miast. Chciałabym tu wracać o każdej porze roku, bo to doskonała miejscówka na romntyczne spacery oraz na rodzinny weekend. Na samym Rynku Staromiejskim znajduje się tak wiele atrakcji dla dzieci i dorosłych, że właściwie weekend można spędzić wyłącznie w jego okolicach.
PRZEPIĘKNY RYNEK STAROMIEJSKI
Po rynku w Toruniu można spacerować godzinami. Jest tu oczywiście Ratusz Staromiejski, Pomnik Mikołaja Kopernika oraz jego Dom, Katedra Świętych Janów, Kościół Świętego Jakuba, Brama Mostowa, Brama Klasztorna… Ja jednak chciałam zwrócić Waszą uwagę na to, co szczególnie zainteresuje dzieci. 🙂
Jednym z ulubionych miejsc, w których dzieci robią sobie zdjęcia jest pomnik TORUŃSKIEGO OSŁA.
Dokładniej jest to pręgierz. Dawniej, gdy toruński żołnierz narozrabiał sadzany był za karę na drewnianym ośle, na którego grzbiecie przymocowano specjalną blachę boleśnie wbijająca się w cztery litery. Nikt nie chciał na nim siedzieć. Dzisiaj natomiast na osła wszyscy ochoczo się wdrapują. Więcej o Toruńskim Pręgierzu przeczytasz TUTAJ.
PIES FILUŚ to kolejny pomnik w blasku fleszy 🙂 Cieszy się szczególną sympatią dzieci, ale i dorośli chętnie się przy nim zatrzymują. Piesek w pysku trzyma melonik swojego pana profesora Filutka oraz pilnuje jego parasola, opartego o uliczną latarnię. Z pomnikiem związane są przesądy. Podobno pociągnięcie jego przynosi szczęście, dotknięcie ogona wielką miłość, a melonika – powodzenie na egzaminach ;-). Tym bardziej warto przyjechać do Torunia skoro tak ważne kwestie tak łatwo rozstrzygnąć ;-).
Pomnik zlokalizowany jest w północno-wschodnim narożu Rynku, w miejscu gdzie zaczyna się ulica Chełmińska.
Dzieci z kilku względów interesują się też FONTANNĄ FLISAKA. Po pierwsze siedzą na niej żaby 🙂 Po drugie związana jest z nią ciekawa legenda mówiąca o tym, jak Flisak uratował Toruń przed plagą żab. PO trzecie do fontanny chętnie wrzucają grosiki.
BLASZANY KOT NA DACHU
Fajną zabawą dla dzieci jest poszukiwanie blaszanego kota na kamienicach znajdujących się na Rynku. Rodzicom podpowiem, że znajdziecie go na dachu budynku przy Rynku Staromiejskim 8. Według legendy, przed wojną mieszkał tu Józek, który miał pięknego kota. Bardzo kochał to zwierzę i poświęcał wiele czasu na jego pielęgnację i wspólne zabawy. Gdy wybuchła wojna, chłopaka powołano do wojska. Osamotnione zwierzę codziennie wypatrywało swojego pana jednak ten nie wrócił. W pewien letni dzień łapy zwierzęcia przykleiły się do rozgrzanej, roztopionej smoły na dachu i kot pozostał na nim, czego pamiątką jest ten pomnik.
Kolejnym miejscem chętnie testowanym przez dzieci jest KRZYWA WIEŻA.
Z Krzywą Wieżą związana jest legenda o jednym z dwunastu rycerzy zakonnych żyjących na toruńskim zamku, który zakochał się w młodej mieszczance. Spotykał się z nią potajemnie lecz mieszkańcy szybko donieśli komturowi i władzom miasta. Dziewczynie wymierzono za karę baty, a rycerzowi kazano zbudować wieżę krzywą tak bardzo, jak jego postępowanie. Dziś wieża jest miejscem, w którym turyści chętnie sprawdzają swoją niewinność. W tym celu wystarczy stanąć plecami przy murze, wyciągnąć ręce do przodu i spróbować pozostać tak przez chwilę. 🙂
PIERNIKOWA ALEJA GWIAZD
Wszyscy mówią o Alei Gwiazd w Los Angeles. Toruń ma swoją śliczną alejkę. Była ona pomysłem mieszkańców miasta i sposobem na uhonorowanie najsłynniejszych Torunian i osób związanych z miastem. Na chodniku umieszczono odlewy podpisów znanych i ważnych postaci, czy zespołów. Może znajdziecie na niej swoich idoli?
MURAL NA TORUŃSKIEJ STARÓWCE
Murale robią ostatnio furorę. W Toruniu jest ich kilka. Przy okazji spacerów po Rynku warto zobaczyć chociażby ten ze zdjęcia.
Jeśli chcesz go zobaczyć to udaj się na ulicę Przedzamcze. Przemierzając ją w kierunku ruin Zamku Krzyżackiego malowidła na znajdują się po prawej stronie. Namalowany został na ceglanym ogrodzeniu i jest bardzo długi. Artysta nawiązał go wspaniale do klimatu tej ulicy więc warto
PLANETARIUM i ORBITARIUM
Powinnam Ci jeszcze wspomnieć o Planetarium. Robię to tylko dla formalności, bo muszę przyznać, że to w Toruniu nie podbiło naszych serc. No może budynek jest absolutnie przepiękny. Film dla najmłodszych nie zachwycał tych małych, a znajdujące się obok Orbitarium (choć doświadczenia ma ciekawe) to zraziło mnie tym, że zimą musiałam tam nosić cały czas odzienie wierzchnie swoje i dzieci w ręku. Jak się miałam bawić z dzieciaczkami mając 3 kurtki puchowe, 3 czapki i trzy szaliki? DO tego po jakimś niedługim czasie zostaliśmy już poproszeni o wyjście (prawdopodobnie kolejna grupa szła, ale już odzwyczaiłam się od takich standardów). Zdecydowanie wolę jechać do Młyna Wiedzy, w którym przesympatycznie spędzę pół dnia. Jeśli jednak nie macie takiej możliwości a macie chęć zajrzeć do Planetarium to śmiało. Nie jest to mój numer jeden, ale wszystko kwestią gustu 🙂
WIŚLANA PANORAMA
Starówka Torunia oglądana z drugiego brzegu wisły to już jeden z „widoków rozpoznawczych” tego miasta. Najlepiej ogląda się ją z punktu widokowego przy ul. Majdany, który miał być początkiem mostu, który nigdy nie powstał.
Granice tego cudownego widoku wyznaczają dwa mosty: drogowy im. J. Piłsudskiego oraz kolejowy im. E. Malinowskiego. Między nimi widać katedrę, kościoły, wieżę Ratusza Staromiejskiego, ciągi kamienic i spichrzy), bramy i baszty miejskie, mury obronne, pozostałości zamku krzyżackiego, bastiony, nabrzeże Bulwaru Filadelfijskiego. To absolutnie fenomenalny widok, który dodatkowo nabiera niezwykle romantycznego charakteru nocą. W zabytkową zabudowę wstawiono wiele lamp podświetlających główne budynki. Światło odbija i pięknie mieni się w rzece. Bardzo żałuję, że nie potrafię zrobić zdjęcia, które by oddało urok tej panoramy, ale obiecuję się doszkolić w tym zakresie.
TORUŃSKIE KRASNOLUDKI
Skoro już mowa była o mostach to spacerując Bulwarem Filadelfijskim warto dać dzieciom do rozwikłania zagadkę detektywistyczną polegającą na poszukiwaniu zaginionych krasnali. Tak, tak… krasnali (okazuje się, że mieszkają nie tylko we Wrocławiu). Podpowiem tylko, że schowały się pod jednym z mostów :-).
Spacerując po mostach i ich pozostałościach można też przypiąć swoją kłódkę. Dzieci zazwyczaj się tym bardzo cieszą. Nie wiem nawet czy nie bardziej niż zakochani 😉
Tylko musicie się odpowiednio wyposażyć jadąc do Torunia, bo przyznaję, że nie wiem, czy w pobliżu Rynku kupicie takie akcesoria…
ŻYWE MUZEUM PIERNIKA
To miejsce łączące humor z tradycją, nauką i odrobinę historią. Dowcipna załoga wszystkim, którzy złożą przysięgę milczenia przedstawia i prezentuje składniki, z których powstają słynące na całą Polskę toruńskie pierniki. Pozwalają dotykać, wąchać i testować, opowiadają o właściwościach składników i sekretach najlepszej receptury. Trzeba jednak uważać, bo jeśli zrobi się coś nie po ich myśli potrafią nieźle człowieka opierniczyć.
Po teoretycznym wstępie można tutej samodzielnie przygotować pamiątkowego piernika, zrobić zakupy w tutejszym, słodkim sklepiku. Chętni mogą też udać się do drugiej części Muzeum, by poznać metody zdobienia tych pysznych ciastek oraz poznać maszyny, które lata temu służyły do ich wyrabiania. Za dodatkową opłatą można też wejśc na warsztat ze zdobienia pierników.
GDZIE TO JEST?
Wszelkie dane adresowe, mapkę z dojazdem i inne potrzebne wskazówki dotyczące Żywego Muzeum PIernika znajdziesz TUTAJ. Ja od siebie dodam tylko, że do Muzeum bilety warto zarezerwować wcześniej przez internet, bo w sezonie ustawiają się do tej atrakcji duże kolejki. Wejście rezerwuje się na konkretną godzinę i moim zdaniem to fajny numer jeden w planie wycieczki.
DOM LEGEND TORUŃSKICH
Kolejne niezwykłe miejsce, w którym historia Torunia ożywa. Tutaj w wypełniony humorem sposób poznacie najważniejsze legendy o mieście. Tylko uwaga – niektóre małe dzieci mogą się nieco bać w tym miejscu – warto to uwzględnić. Dla tych maluszków i opiekunów, którzy postanowią zrezygnować z wizyty w Domu Legend Toruńskich proponuję poczekanie na odwiedzających w Manufakturze Cukierków, która mieści się tuż obok.
GDZIE TO JEST?
Wszystkie dane adresowe oraz mapkę z dojazdem do Domu Legend Toruńskich znajdziesz TUTAJ.
MANUFAKTURA CUKIERKÓW
Choć w Toruniu królują pierniki to chyba mogę zaryzykować stwierdzeniem, że to jest najsłodsze miejsce w mieście. Już od progu unosi się zapach lizaków i cukierków. Tutaj, za symboliczną opłatą, o pełnych godzinach rozpoczynają się pokazy ich ręcznego wyrabiania podczas których można wyrobić własnego lizaka. Można też skosztować pyszności i zrobić kolorowe zakupy 🙂 Podobne manufaktury są m.in. w Warszawie.
GDZIE TO JEST?
Wszystkie szczegóły dotyczące Manufaktury Cukierków w Toruniu znajdziesz TUTAJ.
BUNKIER PRZECIWLOTNICZY
Jeśli do Torunia przyjedziecie ze starszymi dziećmi to ciekawym elementem edukacji w zakresie historii będzie wizyta w bunkrze przeciwlotniczym. To kryta, betonowa szczelina przeciwlotnicza z 1943 roku, w której odbywają się symulacje nalotów bombowych na miasto. Szczegółowe informacje, adres, mapkę znajdziesz TUTAJ.
GDZIE JEŚĆ
W każdym mieście na rynku jest mnóstwo knajpek i knajpeczek. Okazuje się jednak, że w sezonie turystycznym nie jest łatwo się do nich dostać. Jestem więc zwolennikiem zaplanowania i zarezerwowania miejsca na obiad. W Toruniu polecam PIEROGARNIĘ STARY MŁYN.
Mają miłą obsługę, ciekawy strumyczek płynący pod przeszkloną podłogą (tuż przy wejściu), ładne toalety, kolorowanki i kredki dla dzieci. No i oczywiście dobre jedzenie. Rezerwację stolika jednak uznałabym właściwie za obowiązkową. Warto.
Polecę Ci również jedno przesympatyczne miejsce na pyszne śniadanie w Toruniu (wbrew pozorom nie ma wielu miejsc, w których można zjeść śniadanie o porze, o której wstają dzieci. W BUŁCE natomiast śniadania można zjeść przez cały dzień 😉
To miejsce ma niepowtarzalny klimat. Nie ma tu wielu stolików. Zaledwie kilka miejsc w tym dwa duże stoły, przy których je się wspólnie z innymi śniadania Te są przepięknie podane, duże i przepyszne. Do tego robione na świeżo, na oczach gości. Cudo. MNIAM!
GDZIE SPAĆ?
Normalnie nie zawsze nocuje w okolicach rynku, bo i tak przemieszczam się samochodem. W Toruniu jednak chcę mieć wszystko na wyciągnięcie ręki więc Rynek Staromiejski jest dla mnie najfajniejszy. Tylko uwaga – czasem, jeśli knajpka jakaś się trafi naprzeciwko, to potrafi być nocą głośno. Polecam Ci skorzystanie z Booking.com – jeśli skorzystasz z tego linka to dostniesz 50 zł rabatu (i ja też!) juppi!
Pamiętaj, że ceny bywają przeróżne i zmieniają się co jakiś czas w zależności od liczby rezerwowanych miejsc w danym terminie.
POZA RYNKIEM STAROMIEJSKIM
Wszystkie wymienione wyżej atrakcje są na Rynku Staromiejskim lub tuż przy nim. Do ich zwiedzania nie trzeba używać samochodu. Jeśli jednak będziecie w Toruniu dłużej i znajdziecie dodatkowy dzień w grafiku wycieczki (lub chociaż pół dnia) to koniecznie udajcie się do toruńskiego centrum nauki.
CENTRUM NOWOCZESNOŚCI MŁYN WIEDZY
To miejsce jest genialne i ogromne. Znajdziecie w nim mnóstwo ciekawostek zarówno dla małych dzieci, starszaków, jak i dla dorosłych. Jest tutaj kilka pięter poświęconych różnej tematyce. Dla dzieci najciekawsze są tutaj dwa piętra – jedno tematycznie związane z rzeką. Tutaj królują wodne eksperymenty. Drugie związane z przyrodą, wyglądające jak świetna sala zabaw :-).Szczegółowy opis wszystkich tematów wystaw stałych znajdziesz TUTAJ, w tym miejscu jest też dokładny adres oraz mapka z nawigacją. Więcej zdjęć oraz informacji o Młynie Wiedzy znajduje się w mojej relacji z tego miejsca TUTAJ.
Podoba Ci się taki gotowiec na wycieczkę? Mam nadzieję, że tak, bo sporo się nad nim napracowałam. Ooo a ile się musiałam nazwiedzać. 🙂 Czysta przyjemność to była, ale i tak będzie mi miło dostać lajki i udostępnienia :-).
PS. Zdjęcie tytułowe wykonałam na Mapie dla dzieci, która właśnie przyjechała do mnie kurierem (twojemapy.com). Może ułatwi mi pokazywanie Wam różnych miejsc :-).