Toruński osioł będący postrachem żołnierzy

Pomnik interesujący dzieci i dorosłych.

O TORUŃSKIM OŚLE

Toruński osioł, choć był całekiem niepozorny, a gabarytami nie wyróżniał się niczym od innych osłów to budził strach w sercach toruńskich żołnierzy. Dlaczego? Otóż dawno temu, w XII wieku przed więzieniem garnizonowym w Toruniu stał drewniany osioł. Na jego grzbiecie znajdowała się ostra blacha. Choć kolor miała srebrny i błyszczała w słońcu nikt nie chciał jej dotknąć, bo służyła do karania tutejszych żołnierzy za nieposłuszeństwo… Kiedy żołnierz narozrabiał sadzany był za karę na tym drewnianym ośle, a blacha wbijała mu się w cztery litery. Jeśli występek jego był większego kalibru dodatkowo do nóg żołnierzowi przywiązywano specjalne, ołowiane obciążniki, by jeszcze silniej odczuwał dyskomfrt podczas siedzenia na ośle. Oj bardzo boleśnie odczuwał żołnierz swą karę, która im dłużej siedział, tym mocniej mu doskwierała. Mocno bolała ukaranego żołnierza część ciała,  która każdemu z nas, codziennie służy do wygodnego siedzenia.

Niegdyś więc osioł ten był symbolem nieposłuszeństwa i każdy wolałby się trzymać od niego z  daleka. Disiaj wszyscy chętnie robią sobie z nim zdjęcia :-).

PS. Osioł z brązu w obecnej formie stoi, jak na osła przystało, nieruchomo od 2007 roku. Z myślą o turystach próbujących wdrapać się na osła wszystkie, budzące niegdyś strach ostre krawędzie zostały na pomniku wygładzone.

Warto wiedzieć

Osiołek stoi leniwie nieopodal pomnika Mikołaja Kopernika. Znajdziecie go przy ulicy Szerokiej 50.

Rate and write a review

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

rynek Staromiejski
Toruń kujawsko-pomorskie PL
Get directions
  • Atrakcje dla przedszkolaków (3-6)
  • Atrakcje dla starszaków (7+)