Bunkier przeciwlotniczy w Toruniu

Miejsce atrakcyjne dla starszych dzieci i dorosłych.

O BUNKRZE

Bunkier to kryta, betonowa szczelina przeciwlotnicza z 1943 roku, w której odbywają się symulacje nalotów bombowych na miasto. Niegdyś mieściło się tam do 100 osób, obecnie, w czasie pokazów wpuszczanych jest maksymalnie 55 osób.

“Szczelina została zbudowana z lanego betonu (ściany, część stropu) i prefabrykatów (strop nad prostymi odcinkami korytarza). Wyposażona jest w grawitacyjny układ wentylacji, z trzema nadciśnieniowymi zaworami jednokierunkowymi. Zadaniem schronienia była najprawdopodobniej ochrona pracowników pobliskiego portu na Wiśle, ewentualnie załogi obsługującej pobliski zbiornik gazu. Szczelina składa się z dwóch przedsionków z drzwiami, zygzakowato ułożonego korytarza (4 odcinki pod kątem prostym po ok. 11metrów), wyjścia ewakuacyjnego z szybem i drabiną, dwóch suchych latryn (w każdej stało wiadro na nieczystości, opróżniane po ustaniu bombardowania) i wnęki 1,5x2m, służącej jako pomieszczenie porządkowe. Energia elektryczna potrzebna do oświetlenia dostarczana była z zewnątrz. Szczelina zabezpieczała przed odłamkami i falą uderzeniową. Nie była odporna na bezpośrednie trafienie bombą lotniczą bądź pociskiem artyleryjskim. Nie zabezpieczała też przed atakiem chemicznym.

W Toruniu przetrwało jeszcze kilka obiektów tego typu. Przy al. Jana Pawła II, przy Bulwarze Filadelfijskim (w okolicach skrzyżowania z Wolą Zamkową), przy ul. Idzikowskiego i Kujawskiej, a także na Kluczykach.”

WARTO WIEDZIEĆ

Bunkier czynny jest od kwietnia do września. Dokładne daty warto sprawdzić na stronie.

Pokazy zaczynają się co 20 minut z dłuższą przerwą w ciągu dnia. Ponieważ w czasie pokazu jest głośno, ciemno i mało przyjemnie jest to zdecydowanie atrakcja dla starszych dzieci (np. uczniów). Niekoniecznie wskazane jest również zwiedzanie w zaawansowanej ciązy (choć obsługa pozostawia decyzję ciężarnej).

Opłata za pokaz jest raczej symboliczna i wynosi kilka złotych.

Źródło informacji: http://bunkiertorun.pl/

Rate and write a review

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bulwar Filadelfijski 10
Toruń 87-100 kujawsko-pomorskie PL
Get directions