Mam ogromną słabość do miejsc, w których mogę obserwować jeleniowate. Być może właśnie dlatego mieszkam przy wielkim rozlewisku otoczonym lasem i nocami  nasłuchuję”szczekania” saren (bo serio – słyszałaś/eś kiedyś, jakie odgłosy wydają, gdy są zaniepokojone?). Jeśli Ty nie masz możliwości spotkania leśnych zwierząt w swojej okolicy to koniecznie przeczytaj relację Kasi Ausz – pełnej energii mamy bliźniaczek, która w Beskidach odwiedziła park, po którym spaceruje i lata wiele leśnych zwierząt…

O LEŚNYM PARKU NIESPODZIANEK

„Leśny Park Niespodzianek położony jest w Beskidach, w Ustroniu. Zajmuje dość duży obszar, na którym możemy zobaczyć z bliska zwierzęta zamieszkujące polskie lasy (i nie tylko). Jeleniowate, żubry, muflony, żbiki, jenoty, szopy pracze, dziki, ale również alpaki, muły, kozy czy świnki wietnamskie. Najwięcej radości daje możliwość karmienia, dotykania i głaskania zwierząt – bo jeleniowate (różnych gatunków jelenie, sarny, daniele), muflony oraz alpaki poruszają się po parku swobodnie – wędrują tymi samymi ścieżkami, którymi spacerują ludzie, i zupełnie nie boją się odwiedzających!

Leśny-Park-Niespodzianek-atrakcje-dla-dzieci-ustronie-beskidy-Rodzinny-Kompas-1

ATRAKCJE DLA DZIECI w PARKU

Bezwzględnie największą atrakcją jest możliwość obserwowania zwierząt przemieszczających się swobodnie po całym terenie Parku. Dodajmy do tego, że jeleniowate zupełnie nie obawiają się ludzi, że można do nich podchodzić, karmić je i głaskać – i już wiadomo, że spędzimy w tym miejscu kilka bardzo ciekawych i przyjemnych godzin. Dzieci czerpią z pobytu w Parku mnóstwo radości, a i dorośli miło spędzają czas. Bo wyobraźcie sobie coś takiego: idziecie drogą i nagle dostojnym krokiem przechodzi koło Was alpaka. Dostrzega kilka saren i zaczyna je gonić. Sarny uciekają. A za całym tym towarzystwem biegnie jeszcze stado muflonów. Nie ma szans, żeby się nie uśmiechnąć!

Leśny-Park-Niespodzianek-atrakcje-dla-dzieci-ustronie-beskidy-Rodzinny-Kompas-2

 

Leśny-Park-Niespodzianek-atrakcje-dla-dzieci-ustronie-beskidy-Rodzinny-Kompas-4

Zwierzęta można karmić karmą zakupioną w kasie (i niczym innym!). Można je również dotykać i głaskać, oczywiście delikatnie i nie na siłę. Jedne podchodzą chętnie, inne niekoniecznie. Nie wszystkie zwierzęta biegają swobodnie. Żubry, dziki, kozy i świnki wietnamskie, jak również wszystkie drapieżniki, są za ogrodzeniami. Trzeba pamiętać też o dzikiej naturze mieszkańców Parku i uważać na rogi oraz zęby. Podczas naszej dwukrotnej bytności tam nie zdarzyło się, żeby któryś zwierzak próbował kogokolwiek ugryźć, ale jeden z jeleni, pochyliwszy głowę zaprezentował nam potężne rogi i przez chwilę nie było wiadomo co mu chodzi po głowie…

Leśny-Park-Niespodzianek-atrakcje-dla-dzieci-ustronie-beskidy-Rodzinny-Kompas-5

Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej to niewielkie muzeum, w którym zobaczymy przeróżne eksponaty oraz trofea łowieckie. Korzystając z tablicy interaktywnej możemy też posłuchać odgłosów ptaków – czapli, sikorek, dzięciołów, puszczyków i wielu innych. Przez mikroskop obejrzymy np. skrzydło pszczoły albo głowę mrówki. Warto zajrzeć do środka i dokładnie zwiedzić muzeum.

Ponadto przy ścieżkach w Parku umieszczone są tablice edukacyjne: np. z porożami jeleniowatych, z tropami zwierząt, czy z zegarem pokazującym o jakiej porze zaczynają odzywać się poszczególne gatunki ptaków.

Gry podróżne dla dzieci - Rodzinne BINGO - Rodzinny Kompas

SOKOLARNIA I SOWIARNIA

Kolejnymi atrakcjami są Sokolarnia i Sowiarnia, przy których o określonych godzinach (podanych na stronie Parku) organizowane są pokazy lotów. Nic nie da się porównać z wrażeniem, jakie wywołuje bielik amerykański przelatujący tuż nad naszymi głowami! Podczas pokazów pracownicy prezentujący umiejętności ptaków opowiadają o nich bardzo ciekawe rzeczy. Natomiast po pokazach każdy może podejść i potrzymać wybranego ptaka, a także zrobić sobie z nim zdjęcie, i jest to dodatkowo płatne (w 2019 roku 5 zł.)

Leśny-Park-Niespodzianek-atrakcje-dla-dzieci-ustronie-beskidy-Rodzinny-Kompas-6

Leśny-Park-Niespodzianek-atrakcje-dla-dzieci-ustronie-beskidy-Rodzinny-Kompas-7

Leśny-Park-Niespodzianek-atrakcje-dla-dzieci-ustronie-beskidy-Rodzinny-Kompas-8

 

W takich miejscach zawsze czuję lekki żal, gdy patrzę na ptaki zamknięte w wolierach… ale trochę uspokaja mnie myśl, że opiekunowie ptaków są stali (na przestrzeni paru lat byliśmy w Parku dwa razy i zauważyliśmy że kadra się nie zmieniła) i dobrze dbają o swoich podopiecznych. 

ALEJA BAJKOWA W PARKU

Na terenie Parku znajduje się też Aleja Bajkowa – jedenaście gablot z ruchomymi ekspozycjami przedstawiającymi sceny z popularnych bajek. Królewna Śnieżka, Jaś i Małgosia, Trzy Świnki… a nawet Smerfy. Włączenie przycisku przy gablocie uruchamia ekspozycje, a z głośników zaczyna snuć się opowieść. Aleja Bajkowa spodoba się na pewno młodszym dzieciom, natomiast ja powiem szczerze, że jest to najsłabsza ze wszystkich atrakcji… Po pierwsze: moim zdaniem zupełnie tutaj nie pasuje. Po drugie: część bajek nie działa, albo po uruchomieniu zawiesza się, i to w samym środku, więc nie można wysłuchać wszystkiego do końca. Po trzecie: scenki w gablotach są wybitnie kiczowate ;).

PLAC ZABAW W LEŚNYM PARKU NIESPODZIANEK

Na placu zabaw mamy karuzelę, huśtawki (również takie, z których mogą skorzystać dorośli), zjeżdżalnię, mały basen z piłeczkami, a dla starszych mini-tyrolkę, trampoliny i batuty.

Do atrakcji Parku można zaliczyć również punkty widokowe, z których będziemy podziwiać masywy Czantorii i Małej Czantorii, a także górę Chełm. Jest malowniczo!

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Park mieści się w dzielnicy o nazwie Zawodzie, na wzniesieniu, na skraju lasu, za zabudowaniami sanatoryjnymi. Dotrzemy tam samochodem – przed wejściem jest miejsce do zaparkowania – lub na piechotę np. od stacji kolejowej Ustroń Zdrój, licząc się z tym, że droga prowadzi pod górę. 

W kasie, oprócz biletów, można zakupić karmę dla zwierząt – co bardzo polecam, ponieważ  karmienie jest atrakcją nie do przecenienia. Razem z biletami otrzymujemy mapkę Parku.

Po terenie jest możliwość poruszania się wózkami (zdecydowanie łatwiej tymi na pompowanych kołach), ale nie na każdej trasie – choć dotrzeć da się wszędzie. Dobrze jest mieć na nogach zakryte buty, a nie sandały (nie wspominając o klapkach), bo teren jest górzysty i kamienisty, zaś po deszczu na ścieżkach nie brakuje błota.

Na miejscu są dwa punkty gastronomiczne. Bliżej wejścia znajdują się stoiska z oscypkami na ciepło, napojami i słodkościami, gdzie latem można kupić też lody. Natomiast żeby dotrzeć do drugiego punktu, czyli baru z przekąskami typu fast-food, należy zboczyć nieco z trasy zwiedzania i wspiąć się trochę wyżej. Przy barze jest bezpłatna toaleta (jedna na cały Park). 

W Parku mieści się także plac zabaw, w pobliżu którego pod parasolami rozstawione są ławki i stoliki. Można więc zaopatrzyć się we własny prowiant i zjeść właśnie tam. Przy placu zabaw znajdziemy również stoiska z zabawkami i różnościami.

Na zwiedzanie Parku należy poświęcić minimum dwie, trzy godziny. My ostatnio spacerowaliśmy tam przez pół dnia i wcale się nie znudziliśmy.

PODSUMOWANIE

Leśny-Park-Niespodzianek-atrakcje-dla-dzieci-ustronie-beskidy-Rodzinny-Kompas-9

 

Leśny Park Niespodzianek czynny jest cały rok (w godzinach podanych na stronie www). My byliśmy tam tylko latem, ale myślę że warto zajrzeć również zimą. Czas spędzony w Parku będzie przyjemny dla całej rodziny – dzieci zobaczą i nakarmią zwierzęta, a przy okazji dowiedzą się o nich wielu rzeczy, a dorośli… no cóż, mnie osobiście relaksuje obserwowanie zwierząt żyjących „prawie na wolności” z tak bliska. Dlatego byliśmy w Parku już dwa razy i prawdopodobnie jeszcze tam wrócimy.”

RELACJĘ I ZDJĘCIA PRZYGOTOWAŁA KATARZYNA AUSZ – AMBASADORKA RODZINNEGO KOMPASU

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej szczegółów o lokalizacji tego miejsca, sięgnąć po numer telefonu zajrzyj na wpis na mapie LEŚNY PARK NIESPODZIANEK. Jeśli zaś nie po drodze Ci w najbliższym czasie w Beskidy, to podpowiadam jeszcze inne miejsca, w których możesz spotkać daniele, jelenie i inne ciekawe zwierzęta: PARK DZIKICH ZWIERZĄT W KADZIDŁOWIE (to Mazury), Leśne ZOO w Cyganówce (to Mazowsze). Polecam Ci też przejrzenie na mapie wszystkich miejsc, w których Ty i Twoje dziecko możecie spotkać się ze zwierzętami: ZWIERZĘTA W MIEJSCACH PRZYJAZNYCH DZIECIOM. 

Znajdź na blogu: