Klub Mam na Bemowie – niezwykłe miejsce dla dzieci i rodziców w Warszawie

Kiedy dostałam od Joanny Zagórskiej – ambasadorki Rodzinnego Kompasu te zdjęcia (a był to środek nocy), poczułam przypływ energii jak po energetyku 🙂 . To właśnie odkrywanie takich perełek jest siłą napędową Rodzinnego Kompasu. Ja więc się nie rozpisuję tylko zapraszam do przeczytania relacji Joanny z tego niezwykłego miejsca. 

KLUB MAM NA BEMOWIE – NIETYPOWA KLUBOKAWIARNIA DLA MAM I DZIECI W WARSZAWIE

„Miejsce, którego mottem przewodnim są słowa: „Spotykajmy się, aby móc porozmawiać ze sobą, bo każdy z nas szuka zrozumienia”. Miejsce zostało stworzone z myślą o regularnych spotkaniach młodych mam, aby każdy dzień różnił się od poprzedniego. Macierzyństwo nie powinno być monotonną rutyną. Stowarzyszenie Mam daje możliwość, aby od najwcześniejszego okresu dzieci miały możliwość nawiązywania i budowania wzajemnych relacji. Często to właśnie w klubie mam nawiązywane są pierwsze przyjaźnie pomiędzy dziećmi.

Celem Klubu Mam na Bemowie jest tworzenie przestrzeni dla kobiet, które nie zawsze potrafią odnaleźć swoje miejsce na ziemi po urodzeniu dziecka. Klub ma zaspakajać podstawowe potrzeby kobiet zarówno w aspekcie towarzyskim jak i rozwojowym. Dwa razy w tygodniu jest organizowana bezpłatna, otwarta świetlica dla mam z dziećmi podczas, której mamy mają możliwość porozmawiania z innymi mami w czasie, gdy ich dzieci wspólnie się bawią. Cyklicznie prowadzone są również spotkania rozwojowe dla kobiet oraz ich rodzin podczas, których istnieje możliwość poszerzenia wiedzy i nabycia nowych umiejętności. Bywało, że zmotywowane klubowe mamy po spotkaniach i wewnętrznym mentoringu zdecydowały się na założenie własnych, lokalnych firm. 

BEZPŁATNE WARSZTATY DLA MAM I BIBLIOTECzKA

Dodatkowo w klubie prowadzone są zajęcia edukacyjne. Wiele projektów finansowanych jest z dotacji, dzięki czemu zajęcia są bezpłatne. Klub posiada własną bibliotekę, która nazywana jest „Mammoteką”. Księgozbiór posiada ciekawe pozycje zarówno dla mam jak i dzieci. Niektóre książki można wypożyczyć do domu – wystarczy uzupełnić specjalny rewers i wrzucić go do skrzynki. Kącik czytelniczy jest ulubioną przestrzenią mojego syna. Możemy tutaj we dwójkę usiąść na wygodnym łóżku w otoczeniu kolorowych poduszek. Na wyciągnięcie dłoni mamy dwa regały pełne książek. 

Klub-Mam-na-Bemowie-atrakcje-dla-dzieci-Warszawa-Rodzinny-Kompas-1 Klub-Mam-na-Bemowie-atrakcje-dla-dzieci-Warszawa-Rodzinny-Kompas-2

DARMOWA SALA ZABAW DLA DZIECI

Miejsce to posiada również własną salę do zabawy dla dzieci. Sala urządzona jest w sposób minimalistyczny znajduje się tutaj namiot tipi, zjeżdżalnia wraz z bujakiem drewnianym, podest drewniany, mata oraz piłeczki sensoryczne. Minimalistyczne urządzenie sali zabaw ma zachęcić dzieci do kreatywnej zabawy, aby mogły pobudzić swoją wyobraźnię i kreatywność w wymyślaniu różnego rodzaju interakcji z otoczeniem.

Klub-Mam-na-Bemowie-atrakcje-dla-dzieci-Warszawa-Rodzinny-Kompas-3 Klub-Mam-na-Bemowie-atrakcje-dla-dzieci-Warszawa-Rodzinny-Kompas-4 Klub-Mam-na-Bemowie-atrakcje-dla-dzieci-Warszawa-Rodzinny-Kompas-5

NIETUZINKOWA „KAWIARNIA” PRZYJAZNA DZIECIOM

Klub Mam na Bemowie posiada własną małą kuchnię w której znajduje się lodówka, kuchenka, zlew oraz szafka z naczyniami. Każda z mam ma możliwość przyrządzenia lub podgrzania własnego posiłku. Mamy mają możliwość korzystania z produktów, które znajdują się w kuchni, jednakże są też zachęcane do przynoszenia różnego rodzaju smakołyków w miarę możliwości. W ten sposób uczymy nasze dzieci dzielenia się produktami z najbliższymi. 

Klub-Mam-na-Bemowie-atrakcje-dla-dzieci-Warszawa-Rodzinny-Kompas-6

UDOGODNIENIA DLA RODZIN Z DZIEĆMI

W klubie znajdziemy również łazienkę w której znajduje się przewijak dla maluszka oraz nocniki dla starszych dzieci. Dodatkowo szafka z przewijakiem wypełniona jest świeżymi chusteczkami oraz różnymi pieluszkami z których mama ma możliwość skorzystania.

BEZPŁATNY OGRÓDEK DLA DZIECI W WARSZAWIE

Do klubu przylega ogródek, który wypełniony jest roślinami oraz grządkami z ziołami. Ponadto znajduje się tutaj ulubiony przez dzieci zakątek kuchni błotnej. Mam wrażenie, że tutaj mój synek ma możliwość cofnięcia się w lata mojego dzieciństwa, gdzie kuchnia błotna była nieodzownym elementem. To właśnie w otoczeniu przyrody dziecko ma możliwość kreatywnej zabawy m.in. gotując zupę z chwastów. Znajdziemy tutaj studnię, kołowrotkową wagę oraz piaskownicę. Ogródek ma różnorodną strukturę zarówno piaskową, żwirową jak i poszycia leśnego. Bawiąc się w ogródku możemy poczuć się jakbyśmy byli na malutkiej wsi. 

Klub-Mam-na-Bemowie-atrakcje-dla-dzieci-Warszawa-Rodzinny-Kompas-9

GDZIE DOKŁADNIE ZNAJDUJE SIĘ KLUM MAM?

Klub Mam na Bemowie położony jest na Osiedlu Przyjaźń. Osiedle usytuowane jest pomiędzy dwiema głównymi ulicami Bemowa tj. Powstańców Śląskich i Górczewską. Klub oddalony jest około 2km od Centrum Handlowego Wola Park. Osiedle Przyjaźń to kilkanaście barakowych domków polsko-radzieckich. Kiedy spacerujemy po osiedlu mamy wrażenie jakbyśmy znajdowali się na syberyjskiej wsi. W jednym z takich domków znajduje się właśnie opisywane przeze mnie miejsce. Przed klubem istnieje możliwość zaparkowania samochodu, gdyż właśnie w tym miejscu znajduje się niewielki asfaltowy parking.

Klub-Mam-na-Bemowie-atrakcje-dla-dzieci-Warszawa-Rodzinny-Kompas-10

DZIECIŃSTWO BEZ PRĄDU

Przestrzeń klubu mam pokazuje, że są jeszcze takie miejsce na mapie Warszawy, gdzie można uciec od świata cyfrowych przyjemności i nauczyć się czerpać radość z prostych czynności i zabaw, które sami wraz z dzieckiem wymyślimy. To miejsce zmienia się wraz z porami roku. Mam wrażenie, że w zależności od tego jaka jest pora roku tak środek i wystrój tego miejsca ulegają przeobrażeniu. Jesienią z pewnością nie zabraknie tu kasztanów, które swobodnie można będzie wrzucać do puszek czy stolików pokrytych drzewami do których będziemy mogli dopasowywać liście.

PODSUMOWUJĄC

Myślę, że w tym miejscu spokojnie odnajdą się zarówno małe dzieci jak i te troszkę większe to przyjazna przestrzeń, która wciąż jest rozbudowywana z myślą o mamach i ich potrzebach. Chciałoby się rzec wspierajmy lokalne inicjatywy i odwiedzajmy takie miejsca, które mają swoją duszę i nawiązują do czasów naszego dzieciństwa.”

RELACJĘ ORAZ ZDJĘCIA PRZYGOTOWAŁA JOANNA ZAGÓRSKA – AMBASADORKA RODZINNEGO KOMPASU

Chcesz wiedzieć więcej? Zajrzyj na mapę atrakcji dla dzieci do opisu Klubu Mam na Bemowie. Znajdziesz tam adres, nawigację, godziny otwarcia świetlicy i numer telefonu, a także przekierowanie do strony z aktualnościami z tego miejsca.

Znajdź na blogu: