Niewidzialna wystawa

Zastanawiałaś/eś się kiedyś jak „wygląda” świat osób niewidomych? W Warszawie istnieje takie miejsce, w którym można (w bezpiecznych warunkach) przekonać się, jak to jest żyć, gdy otacza nas ciemność. To Niewidzialna wystawa, która zainspiruje Cię do zadawania wielu pytań… Jak spacerować, gdy nie widać krawężnika, z którego trzeba zejść? Jak przejść przez ulicę, kiedy nie […]

Zastanawiałaś/eś się kiedyś jak „wygląda” świat osób niewidomych? W Warszawie istnieje takie miejsce, w którym można (w bezpiecznych warunkach) przekonać się, jak to jest żyć, gdy otacza nas ciemność. To Niewidzialna wystawa, która zainspiruje Cię do zadawania wielu pytań… Jak spacerować, gdy nie widać krawężnika, z którego trzeba zejść? Jak przejść przez ulicę, kiedy nie sposób rozpoznać czerwonego światła? Jak robić zakupy, gdy nie widać towaru poukładanego na sklepowych półkach? Jak się ubrać, gdy nie można sprawdzić koloru skarpetki, którą się chce założyć do pary?

Jeśli jeszcze Cię na tej wystawie nie było to… zaufaj w ciemno i kup bilet już teraz, by poznać odpowiedzi na wiele pytań, których być może nigdy wcześniej sobie nie zadałaś/eś. Idź na tą wystawę, by szerzej otworzyć oczy i dostrzec świat, jakiego wcześniej nie widziałaś/eś. A na koniec wpisu znajdziesz link do Groupona, na którym można kupić tańsze bilety na wystawę. 

NIEWIDZIALNA WYSTAWA

Niewidzialna wystawa - atrakcje dla dzieci Warszawa - Rodzinny Kompas 1

Choć nazywa się to wystawą to w rzeczywistości jest interaktywna podróż do niewidzialnego świata. Oprowadzają nas po nim osoby niewidome lub niedowidzące, dzięki czemu można naprawdę wiele doświadczeń i informacji zabrać ze sobą na dalszą podróż przez życie.  W niewielkich grupach odwiedzający wystawę zabierani są do całkowicie ciemnych, specjalnie przygotowanych przestrzeni,w których próbują odnaleźć się m.in. w warunkach domowych, na ulicy, w galerii sztuki czy w barze.

Jak to jest poruszać się w ciemności?

Muszę napisać, że „dziwnie”. Może w ciemności po swoim mieszkaniu dałoby się poruszać w miarę komfortowo. W obcym miejscu jest znacznie trudniej, a dla mnie chyba byłoby to niemożliwe… Jeszcze pół biedy, gdy mamy ścianę, która wyznacza kierunek kroków, barierkę, której można się trzymać… Natomiast w otwartej przestrzeni jest znacznie trudniej. Bardzo łatwo uderzyć się w głowę, strącić coś z wysokości, wejść na stojący na podłodze przedmiot, dotknąć drugą osobę niekoniecznie tam, gdzie by się chciało… I choć to może dziwne to wiesz, co zaskoczyło mnie najbardziej? Mikrofalówka! Tak – mikrofalówka. W mojej, gdy naciskam przycisk otwierania, zapala się światło. W ciemności wcisnęłam przycisk i nic się nie zapaliło. Nie wiem czemu, mnie to tak zdziwiło. Widocznie ten ciąg wydarzeń mocno zakorzeniony był w mojej głowie…

Przyznaję też, że nadzwyczaj dziwnie robi się zakupy w ciemności. Trzeba ufać sobie i być niezwykle uważnym wybierając pieniądze, którymi się płaci. Ogromnym zaufaniem trzeba też darzyć otaczających nas ludzi, zwłaszcza sprzedawców. No bo… jak jeść produkt, którego daty ważności nie można sprawdzić, którego składu nie można na szybko przeczytać, którego producenta nie rozpoznaje się po wydrukowanym logo? Jak wędrować między sklepowymi półkami i wybierać to, na co ma się ochotę?

 

Nawet po wizycie w tym miejscu nie znalazłam odpowiedzi na wiele pytań, które zrodziły się w mojej głowie. Jednak sam fakt, że otworzyłam się na te pytania, że się pojawiły uważam za bezcenną lekcję życia. A może współżycia w społeczeństwie, które tworzymy my – widzący i osoby niewidzące? Odebrałam cenną lekcję. A dodatkowo wystarczyła godzina, bym dowiedziała się:

 • jak nie gubić skarpetek w praniu?
 • jak wygląda maszyna do pisania dla niewidomych oraz jak z niej korzystać?
 • jak wiele możliwości daje Alfabet Braille’a i jak mało osób (również niewidomych) z niego korzysta?
 • dlaczego na banknotach nie ma napisanych “braillem” wartości?
 • jak najszybciej rozróżnić monety w ciemności?
 • jak należy się bezpiecznie poruszać w ciemności?
 • jakie błędy można popełnić próbując pomóc osobie niewidomej?
 • jak może boleć nadgarstek od chodzenia z białą laską?
 • z czym kojarzy mi się otwieranie mikrofalówki?
 • jak korzystają z telefonu osoby niewidzące?

Niewidzialna wystawa - atrakcje dla dzieci Warszawa - Rodzinny Kompas 4

To jednak, co dla mnie najważniejsze – to fakt, że na tej wystawie „zobaczyłam”, jak dobrze jest mieć dobry wzrok. Na zdjęciach pokazuję Wam z oczywistych względów jedynie okolice recepcji, reszta to tajemnicza ciemność, którą poznacie wybierając się tutaj. Różne aktywności proponowane przy recepcji Niewidzialnej wystawy pokazały mi, jak każda, najdrobniejsza czynność, nawet zabawa z dzieciaczkami w niewidzialnym świecie różni się od tej, którą zna większośc rodziców…

Niewidzialna wystawa - atrakcje dla dzieci Warszawa - Rodzinny Kompas 2 Niewidzialna wystawa - atrakcje dla dzieci Warszawa - Rodzinny Kompas 3

KILKA KWESTII ORGANIZACYJNYCH

Na wystawę można przyjść z dzieckiem powyżej ósmego roku życia. Zwiedzanie trwa około 60 minut.

Szczegółowe informacje o Niewidzialnej wystawie znajdziesz TUTAJ.

Niewidzialna wystawa - atrakcje dla dzieci Warszawa - Rodzinny Kompas 6

OBNIŻONA CENA BILETÓW

W chwili, gdy napisałam relację można było kupić tańsze bilety. Ja skorzystałam więc może i Tobie się uda. Można je kupić na Grouponie TUTAJ. 

SZUKASZ CZEGOŚ INNEGO?

Jeśli szukasz innych ciekawych miejsc w stolicy, które warto odwiedzić z dzieckiem koniecznie poprzeglądaj mapę Rodzinnego Kompasu. Wpisałam na nią już całkiem długą listę ciekawych atrakcji. Jestem pewna, że znajdziesz dla siebie i swojej rodziny kilka perełek.

 


Mam nadzieję, że w tekście już znalazłaś/eś trochę inspiracji na wycieczki z dzieckiem. Zachęcam Cię również do:

 • przeglądania MAPY atrakcji dla dzieci. Jestem przekonana, że znajdziesz na niej wiele miejsc, które Cię zaskoczą i nabierzesz ochoty na wycieczki.
 • korzystania z WYSZUKIWARKI, dzięki której możesz przeglądać atrakcje dla dzieci naniesione na mapę Polski. To narzędzie umożliwia znalezienie ciekawych miejsc po kategoriach lub miejscowościach, dodatkowo pomaga w znalezieniu ciekawych przystanków na różnych trasach.
 • polubienia mojego fp na Facebooku. Dzięki temu będę mogła informować Cię, gdy pojawią się nowe wpisy z pomysłami na wycieczki lub relacje z odwiedzonych przez Rodzinny Kompas miejsc.
 • zaglądania do nas od kuchni przez obserwację mojego Instagrama.
 • oglądania filmów Rodzinnego Kompasu na YouTube. Filmy pokazują dużo więcej niż zdjęcia. Dzięki nim można praktycznie poznać “atmosferę” miejsc, które odwiedzamy i łatwiej jest podjąć decyzję, czy Tobie i Twoim dzieciom się tam spodoba.
 • czytania Bloga, a na nim relacji z wizyt w najciekawszych miejscach, zestawień z propozycjami na rodzinne wycieczki, dziecięcych przewodników po polskich miastach, informacji o obniżonych cenach biletów i wielu, wielu innych ciekawych tekstów. udostępniania treści, które uważasz za wartościowe znajomym (w szczególności tym mającym dzieci).

Znajdź na blogu: