Do niedawna myśląc o Łodzi w głowie malowałam obraz przemysłowy i myślałam, że warto ją odwiedzić raczej w gronie dorosłych. Jakiś czas temu odkryłam, że to miasto, w którym można nakręcić scenariusz ciekawej, rodzinnej wycieczki. Jak stwierdziła kiedyś Agnieszka Osiecka „Pamiętam trzy oblicza miasta Łodzi, a właściwie trzy Łodzie. Łódź jako Manchester , Łódź jako Chicago i Łódź jako Hollywood.” i ze względu na tą właśnie różnorodność zapewniam, że „Łódź z dzieckiem” to doskonały pomysł! Dzisiaj proponuję więc Wam „HollyŁódzką podróż do krainy wspomnień i ciekawych doświadczeń”, w której podpowiem, jakie miejsca warto odwiedzić i gdzie warto się zatrzymać, jeśli zaplanujecie spędzić noc w tym niepozornym, a wyjątkowym mieście.
Jeśli chcecie poznać więcej szczegółów i dane adresowe lub numery telefonu do tych atrakcji dla dzieci, kliknijcie na nazwę. My swoją rodzinną przygodę z Łodzią rozpoczęliśmy w małym, wielkim miejscu…
Rodzinny Szlak Turystyczny – Bajkowa Łódź
Po (przynajmniej) godzinie spędzonej w Muzeum Animacji można wskoczyć na rodzinny szlak turystyczny stworzony w ramach projektu Łódź Bajkowa. Przyjemny spacer ulicami Łodzi ma na celu odnalezienie zlokalizowanych w mieście pomników bohaterów bajek, które powstały w Studiu Małych Form Filmowych Se-Ma-For. 9 rzeźb znajduje się przed najczęściej odwiedzanymi przez turystów miejscami.
Jesteście ciekawi kogo Wasze dzieci mogą wypatrywać w czasie spaceru? Dla ułatwienia podaję Wam gotową listę wraz z adresami 🙂 Dobrze się rozglądając znajdziecie:
- Misia Uszatka (ul. Piotrkowska 87),
- Pingwina Pik Poka (al. Unii Lubelskiej 4, przed Aquaparkiem Fala),
- Kota Filemona i Bonifacego (pl. Zwycięstwa 1, przed wejściem do Muzeum Kinematografii),
- Bohaterów filmu Zaczarowany Ołówek (ul. Traugutta 18, przed wejściem do Łódzkiego Domu Kultury),
- Plastusia (park im. Henryka Sienkiewicza),
- Trzech Misiów (Skansen Łódzkiej Architektury Drewnianej, od strony ul. Milionowej),
- Wróbla Ćwirka (al. Piłsudskiego 61, w Parku Źródliska, przed wejściem do Palmiarni Łódzkiej),
- Maurycego i Hawranka (ul. Konstantynowska 8/10, przed wejściem do Miejskiego Ogrodu Zoologicznego),
- Ferdynanda Wspaniałego (al. Józefa Piłsudskiego 15/23, przed wejściem do Galerii Łódzkiej na rogu al. Piłsudskiego i ul. Henryka Sienkiewicza).
Tutaj zobaczysz relację ze spaceru tym szlakiem: BAJKOWY SZLAK RODZINNY W ŁODZI Z DZIECKIEM.
MUZEUM KINEMATOGRAFII I PAŁAC PEŁEN BAJEK
Jest to miejsce podwójnie fascynujące z tanimi biletami i fascynującą ofertą. Mali i duzi miłośnicy kina odnajdą tutaj bogatą kolekcję pamiątek związanych z kinematografią: plakaty, filmy, elementy scenografii, urządzenia techniczne, a także wystawy, w tym zbiór zatytułowany „60 lat animacji polskiej”. Tutaj można również znaleźć oryginalny, działający fotoplastykon. Jednak prócz wymienionych muzealnych atrakcji w tym Muzeum powstał również Pałac pełen bajek.
W praktyce Pałac to całe bajowe piętro, w którym można biegać, malować, oglądać bajki, wejść do budy Reksia, zajrzeć do igloo Pingwina Pik Poka. To nie wszystko… na statku Bolka i Lolka wyposażonym w prawdziwe liny okrętowe i koło ratunkowe każde dziecko może pokręcić kołem sterowym. Ku radości moich dzieci okazało się, że można nawet usiąść w samochodzie Baltazara Gąbki pod czujnym okiem obserwującego sytuację z balonu szpiega z Krainy Deszczowców. W zorganizowanym tutaj, przytulnym pokoju Uszatka czeka historyczny Miś z bajki i jego współczesna niemal metrowa replika – przytulanka. Można nawet zajrzeć do szafy z ubraniami Misia lub (co mi osobiście sprawiło wielką frajdę) posiedzieć na łóżeczku ze słynną piżamką. Na tym piętrze jest również kącik zabaw, podłogowa gra multimedialna oraz interaktywna zabawa z elementami rozszerzonej rzeczywistości. W Pałacu pełnym bajek zdecydowanie dobrze czuje się roczniak, przedszkolak, uczeń i dorosły.
A na tyłach Muzeum można oglądać i pstrykać fotki z elementami scenografii z filmu „Kingsize”…
GIMNASTYKA UMYSŁU W EXPERYMENTARIUM w manufakturze
Jeśli wybieracie się do Łodzi z dziećmi proponuję również zajechać do Manufaktury (15 minut samochodem od Muzeum Kinematografii, 50 minut spacerem). W tym miejscu znajduje się Experymentarium, czyli interaktywna wystawa, na której nagłówkować się mogą mali i duzi. Tutaj przez samodzielne wykonywanie doświadczeń w prosty, a wręcz zabawny sposób poznaje się skomplikowane prawa, zagadnienia i zależności. Dla młodszych to miejsce ciekawej zabawy, dla uczniów to fenomenalne miejsce nauki, dla dorosłych niezła gimnastyka umysłu (trzeba się natrudzić, by nie skompromitować się przy dziecku ;-)). Każdy może dowiedzieć się tu czegoś nowego.
Do Experymentarium wchodzi się przez Kosmiczny Tunel, a którym człowiek czuje się, jakby tracił grunt pod nogami. W tunelu tym podłoga ucieka, a w głowie wirują światła i kolory. Bardzo ciekawe, inne, nietypowe doświadczenie (lepiej nie być tuż po obiedzie… :-)). W tym miejscu Córce najbardziej do gustu przypadło porównanie rytmu bicia serca człowieka i myszy w czasie wykonywania różnych czynności, jak sen, spacer, bieg. Mnie urzekł pień drzewa, na którym przy słojach zostały zapisane ważne wydarzenia z historii świata i polski. Taki prosty obraz a przemawia za ekologią…
Bawiliśmy się wyśmienicie testując swoje zmysły, bawiąc się kolorami, sprawdzając działanie różnych sił. Wśród dzieci absolutnym hitem była Lawitująca piłka czyli eksperyment pokazujący co zrobić, by piłeczka unosiła się w powietrzu bez dotykania. Gości w zachwyt wprowadzała również bazująca na iluzji Głowa na tacy, która sprawiała, że głowa wybranej osoby pojawiała się na stole, a reszta ciała znikała w tajemniczych okolicznościach.
Samo Experymentarium nie jest duże, ale można tu spędzić bardzo miłe i ciekawe popołudnie. I uwaga… bo tuż obok, również w Manufakturze jest Przestrzeń do zabawy w Wirtualnej Rzeczywistości – czyli miejsce doświadczeń, gier, filmów w najnowszej technologii i wirtualnej przestrzeni, sala zabaw Jupi Park, ścianka wspinaczkowa Stratosfera, Centrum Gier Laserowych „Arena Laser Games” oraz Centrum Rozrywki Jazda!Park i Kręgielnia. Zwyczajnie dzieci z Manufaktury nie będą chciały wyjść 🙂
MIEJSKA PLAŻA I KOLEJKA TYROLSKA – NADMORSKI KLIMAT W ŚRODKU MIASTA
Teraz mała gwiazdka i bonus. Jeśli wybierzecie się do Łodzi latem to przy Manufakturze znajdziecie 900 ton piasku i miejską plażę. Są leżaki i „beach bar”. Zdziwiło mnie tu najbardziej to, że rzeczywiście poczułam wakacyjny, urlopowy klimat. Atrakcji było tak wiele, ludzie byli zrelaksowali, w knajpach sączyli lemoniady przygotowywane na milion sposobów. Tuż obok dzieci korzystały z trampolin Eurobungee, karuzeli wiedeńskiej i parku trampolin. A nad głowami… 15 metrów nad ziemią, po linie długości 150 metrów miejscowi i turyści zjeżdżali na kolejce tyrolskiej z tarasu Muzeum Fabryki na dach nad restauracją The Mexican wzbudzając nasze ogromne zainteresowanie. I ta kolejka musi być jeszcze przez kilka lat, bo obiecaliśmy zachwyconej tą atrakcją trzylatce, że kiedyś nią zjedzie 😉
W tym miejscu jest też całe mnóstwo restauracji i kawiarni więc jest w czym wybierać jeśli chodzi o obiad i uzupełnienie płynów oraz kofeiny.
Planetarium i centrum nauki EC 1
Niecałe 15 minut spacerem od Muzeum Kinematografii znajduje się Planetarium EC1. Warto się do niego wybrać jeśli Wasze dzieci ukończyły 5 lat (to minimalny wiek dzieci, by mogły brać udział w pokazach pod kopułą). Jeśli Wasza wycieczka będzie miała miejsce w weekend to może być dobre miejsce na jej rozpoczęcie (w weekendy pokazy dla dzieci odbywają się o godzinie 10:30).
Dzieci mogą tutaj obejrzeć bajki, w których ważną rolę odgrywają gwiazdozbiory bawiąc się i ucząc jednocześnie. To wspaniała przygoda, mająca w sobie coś z magicznego doświadczenia. Nie znam osoby, która nie byłaby zachwycona…
*Zdjęcie pochodzi z FB Planetarium EC1.
Teraz w EC1 powstało ogromne i bardzo ciekawe Centrum Nauki. Jeśli będziecie musieli zdecydować, do którego centrum nauki się wybrać – Experymentarium, czy EC1 to zdecydowanie EC1! Więcej danych o tym miejscu znajdziecie TUTAJ.
Łódzkie ZOO
Jeśli będziecie mili ochotę na spacer wśród zwierząt to na Rodzinnym Szlaku Turystycznym znajduje się również tutejsze ZOO. Tuż przed nim znajduje się pomnik „Maurycy i Hawranek”. Miejski Ogród Zoologiczny zlokalizowany jest trzy kwadranse spacerem od Experymentarium (niecałe 15 minut samochodem). Zoo ma długą historię i choć naszym ulubionym Ogrodem Zoologicznym jest Nowe ZOO w Poznaniu to tutaj znaleźliśmy kilka perełek, które zachwyciły i nas i dzieci. Zdecydowanie były to szukające kontaktu małpy, które podchodziły do siatek od ogrodzeń popisując się i pozując do zdjęć. Nasze serca próbowały skraść również trzy żyrafy, które za nami maszerowały właściwie dookoła swojego wybiegu (ku niezadowoleniu rocznego syna, który się bał, bo niby dlaczego te ogromne, łaciate zwierzaki za nim chodziły?!). Niesamowite wrażenie robi również pawilon zamieszkiwany przez motyle…
AQUAPARK FALA
Jeśli będziecie chcieli zrobić przerwę w spacerowaniu, nauce, zwiedzaniu to niecałe 15 minut drogi (niecałe 5 minut samochodem) od Miejskiego Ogrodu Zoologicznego znajduje się ogromny park wodny z zewnętrzną i wewnętrzną strefą basenów. Tuż przed nim spotkacie pomnik Pingwina Pik Poka zaliczając odnalezienie kolejnego bajkowego bohatera.
W Aquapark Fala czeka na gości basen rekreacyjny, basen z falą, zjeżdżalnie, dzika rzeka, wodny plac zabaw, brodzik dla maluchów, widoczny na zdjęciu statek i kilka innych atrakcji. To miejsce spodoba się dzieciom… Oj taaak.
Po wodnym szaleństwie dzieci prawdopodobnie z chęcią utną sobie drzemkę więc to dobry punkt na zakończenie wybranego dnia lub wyładowanie nagromadzonej energii przed kilkoma godzinami spędzonymi w samochodzie 😉
*Zdjęcia pochodzą ze strony parku – szkoda czasu na cykanie własnych fotek 😉
MUZEUM ANIMACJI SE-MA-FOR – NIESTETY JUŻ ZAMKNIĘTE
Smutna wiadomość, ale Muzeum nie poradziło sobie z długami. Mam nadzieję, że większa część kolekcji trafi do innego Muzeum, w którym nadal będziemy mogli się nią cieszyć. Wizyta w Se-Ma-For to była propozycja, która rodzicom pozwalała powspominać „stare, dobre czasy”. Choć to Muzeum Animacji panowała tutaj dość swobodna atmosfera. W powietrzu fruwało lekkie podekscytowanie dorosłych, a po podłodze wraz z tupotem małych stóp niosła się energia dzieci.
Na początek Se-Ma-For zaprasza na projekcję dwóch filmów animowanych, które wyświetlane są w kameralnej sali. Dalsza część odwiedzin w tym uroczym miejscu odbywa się z przewodnikiem, który sprzedaje mnóstwo ciekawostek z życia bohaterów filmów i bajek. Tutaj przypomnicie sobie, które uszko miał opadnięte Miś Uszatek i… zauważycie szczegół, który prawdopodobnie przeoczyliście śledząc przygody tego sympatycznego misia. Przechodząc od bajkowej makiety do filmowych scenerii poznaje się tajemną wiedzę na temat tego, jak powstawały filmy animowane. Poznane tajemnice sprawiają, że już zawsze będzie patrzyło się na bohaterów ulubionych bajek i filmów z jeszcze większym sentymentem i szacunkiem. Jeśli uświadomimy sobie, że jedna sekunda przygód Parauszka wymagała zrobienia ok. 25 zdjęć, a odcinek trwa ok. 10 minut to… wiemy jak dużo pracy musiał włożyć ktoś, by dziecko posiedziało chwilę przed ekranem. 🙂 Dla naszych dzieci to nie do pomyślenia… dlatego ciekawą opcją jest zamówienie tutaj rodzinnych warsztatów, na których przygotowuje się swój własny film.
GDZIE SPAĆ W ŁODZI Z DZIECKIEM?
Jeśli cenicie sobie niezależność i chcecie mieć więcej przestrzeni niż w hotelowym pokoju to z czystym sumieniem mogę polecić dwie miejscówki na nocleg w Łodzi z dzieckiem. Nie brałam tu pod uwagę konieczności posiadania na miejscu kącika zabaw i atrakcji dla dzieci, bo zakładam, że będziecie biegać po HollyŁódzkich atrakcjach. Zajrzyjcie i sprawdźcie, czy któraś się Wam spodoba:
- Loft Niezapominajka z tarasem, bezpłatnym parkingiem i w pełni wyposażonym aneksem kuchennym. W środku jest czysto i pachnąco, właściciel jest sympatyczny. I…co równie ważne loft znajduje się około 30 minut piechotą od wspomnianych powyżej atrakcji 🙂 (dokładniej 20 minut spaceru od Aquaparku i 30 minut dreptania od Muzeum Animacji Se-Ma-For).
- Księżny Młyn i jego apartamenty typu studio z aneksem kuchennym, pralką i innymi udogodnieniami. Z tego miejsca do Muzeum Animacji Se-Ma-For można dojść w mniej niż 20 minut. Dostępny jest również płatny parking.
Ciekawe są również Apartament Manufaktura zlokalizowany w pobliżu Experymentarium, czy położony niewiele dalej od tego miejsca Apartament Aleksander.
Jeśli wolelibyście zaoszczędzić na noclegu to dobrą opcją jest również Boutique Hostel oddalony niecały kwadrans spacerem od Muzeum Animacji Se-Ma-For, zlokalizowany 500 metrów od ulicy Piotrkowskiej (głównej ulicy handlowej w Łodzi). Hostel oferuje śniadania w formie bufetu, dzięki czemu możecie bez specjalnych przygotowań rozpocząć dzień i zebrać siły na całodniowe zwiedzanie.
Zdjęcia hoteli pochodzą z serwisu booking.com, na którym można znaleźć o wiele więcej opcji noclegowych. Jeśli szukacie czegoś innego niż polecane powyżej noclegi kliknijcie TUTAJ.
CZY TO JUŻ KONIEC POMYSŁÓW NA ZWIEDZANIE ŁODZI Z DZIECKIEM?
Oczywiście, że nie! W Łodzi, prócz wymienionych atrakcji, jest jeszcze mnóstwo miejsc do odwiedzenia. W zależności od wieku i zainteresowań dzieci możecie jeszcze wybrać się do:
-
Palmiarni,
-
Centralnego Muzeum Włókiennictwa,
-
Łódzkiej Szkoły Filmowej,
-
Ogrodu Botanicznego.
Jeśli lubicie spacerować to Bajkową Trasę Turystyczną możecie przeplatać Szlakiem Dziedzictwa Filmowego Łodzi (klikając TUTAJ oraz TUTAJ możecie pobrać ulotkę z listą filmów i miejsc, w których były nagrywane).
W tym mieście są również warte zobaczenia osiedla robotnicze, pałace, wille, parki i…cudowne murale.
Bawcie się dobrze planując swoją wycieczkę, wybierając kolejność odwiedzenia tych fantastycznych miejsc. Jeśli znajdziecie miejsce, do którego my nie trafiliśmy , a warto tam zabrać dzieci komentujecie, piszcie do mnie.
Jeśli ten wpis pomógł Ci zaplanować wycieczkę lub chociażby Cię zainteresował zostaw po sobie lad – polub, udostępnij, zostaw komentarz. To da mi motywację do przygotowywania kolejnych propozycji wycieczek 🙂