Kiedy zwiedzałam z dzieciaczkami Łódź z zaskoczeniem zauważyłam figurki postaci z bajek. Cieszyliśmy się na każdego, przypadkowo napotkanego bohatera filmów animowanych. Po kilku takich odkryciach dowiedziałam się, że to BAJKOWY SZLAK, który Łodzianie przygotowali dla małych spacerowiczów. Przyznaję, że to ciekawa atrakcja dla dzieci – zobacz sam/a w relacji Kasi Michałowskiej.

„BAJKOWY SZLAK – CIEKAWA ATRAKCJA DLA DZIECI W ŁODZI

Bajkowy szlak w Łodzi to rodzinny szlak turystyczny po mieście Łodzi śladami bohaterów bajek Studia Semafor, którzy mają swoje małe pomniki w różnych częściach tego pięknego miasta. Bajkowa ścieżka to propozycja dla aktywnych turystów, szczególnie dla rodzin z dziećmi. Spacer można rozpocząć w dowolnym miejscu.

My rozpoczęliśmy od chyba najpopularniejszej postaci – Misia Uszatka, który znajduje się przy wejściu do Centrum Informacji Turystycznej na ul. Piotrkowskiej. Słynny Miś z planem miasta w ręku i plecakiem zachęca do spaceru ulicami Łodzi. Naśladując Misia Uszatka bierzemy mapki w „łapki” i ruszamy na poszukiwanie kolejnych figurek.

ZBIERANIE PIECZĄTEK

Fantastyczną atrakcją dla dzieci jest zabawa w zbieranie pieczątek! W pobliżu każdego pomnika każdy mały turysta otrzyma stempel z baśniową postacią. Ulotkę do pobrania w pliku pdf oraz szczegóły dotyczące zabawy znajdziecie na stronie PTTK. Można ją też dostać w Centrum Informacji Turystycznej na ul. Piotrkowskiej. Każdy, kto zaliczy cały bajkowy szlak może zgłosić się po odznakę do Łódzkiego Oddziału PTTK! To wspaniały pomysł, aby zachęcić dzieci do dłuższego spaceru, a przy okazji ciekawa wizytówka miasta.

Od Misia Uszatka kilka kroków i spotykamy bohaterów bajki Zaczarowany Ołówek. Piotruś z zaczarowanym ołówkiem i swoim pieskiem jest przed Domem Kultury. Chłopiec rysuje po budynku, a piesek wydawałoby się, że wyskakuje z obrazka, co przypomina nam o magii zaklętej w niezwykłym ołówku.

Kawałek dalej w Parku im. H. Sienkiewicza koło placu zabawa i w pobliżu szkoły podstawowej spotykamy kolejnego przyjaciela – Plastusia. Dzierży on w ręku szkolny dzwonek i opiera się o swój pamiętnik, dzięki któremu każdy poznał jego szkolne przygody. Na ławeczce parkowej robimy sobie chwilę przerwy, ale dzieci pełni zapału nie mogą się doczekać kolejnej figurki. Zatem dalej przez park, patrząc w mapkę, idziemy w kierunku Muzeum Kinematografii i tam spotykamy kota Filemona i jego towarzysza – Bonifacego.

Filemon i Bonifacy stoją przed Muzeum Kinematografii za ogrodzeniem, więc pogłaskać je można w godzinach otwarcia muzeum. Zwierzaki bawiąc się kłębkiem wełny zapraszają do odwiedzenia Muzeum Kinematografii, gdzie m.in. możesz się poczuć jak na planie filmu Kingsajz.

W tej samej okolicy, przed budynkiem Palmiarni zamieszkał w gniazdku rozśpiewany Wróbelek Ćwirek. Zachęca on do spaceru po pięknym zabytkowym parku, gdzie wśród roślinności są alejki, ławeczki i oczka wodne. A w Palmiarni zobaczyliśmy różne okazy flory, a także ogromne palmy. Można tu też zakupić rośliny do swojego ogrodu.

Do kolejnych figurek trzeba podjechać komunikacją miejską lub autem, gdyż są znacznie oddalone. I tak pod Galerią Łódzką spotykamy urzędującego Ferdynanda Wspaniałego – psa, który ma ludzką postać z psim pyskiem. W bajce Ferdynand marzył o tym, by być człowiekiem, a jego marzenia „spełniały się” podczas snu.

 

Trzy Misie witają gości zwiedzających przepiękny Skansen Łódzkiej Architektury Drewnianej. Misia, Bartek i Kuba wołają do nas i machają ze szczytu małej skały, na której stoją i zapraszają do spaceru po skansenie. Warto, więc skorzystać z tego zaproszenia, aby wycieczka była ciekawsza. My oczywiście z ochotą przyjęliśmy zaproszenie.

Na końcu dotarliśmy do Aquaparku fala, aby przywitać się z Pingwinkiem Pik Pok. Ten uroczy maluch został uwieczniony jak płynie na fali, z pewnością nie bez powodu przed wejściem na basen.

Maurycy i Hawranek stoją przed łódzkim ZOO – do nich niestety nie dotarliśmy, bo pomyliliśmy drogę, a dzieci były już zmęczone, więc ruszyliśmy w drogę powrotną.

Ostatnio pojawiła się kolejna figurka – Miś Coralgol. To kolejny bohater którego pomnik trafił na Bajkowy Szlak. Rzeźba znajduje się u zbiegu Sienkiewicza i Traugutta w Łodzi. Miś Colargol jest dziesiątą z siedemnastu postacią na turystycznym szlaku.

PODSUMOWUJĄC

 Ta trasa to powrót do dzieciństwa dla osób pamiętających bajki Studia Semafor, a dla dzieci wielka frajda, mimo, że trasa jest męcząca. To także szlak zachęcający do zobaczenia ciekawych miejsc w Łodzi., gdyż pomniki bohaterów polskich bajek są ulokowane w miejscach atrakcyjnych dla turystów. Znani bohaterowie wieczorynek wywołują uśmiech na twarzach, a dzieci ochoczo pozują z nimi do pamiątkowych zdjęć.”

Relację oraz zdjęcia przygotowała Katarzyna Michałowska – Ambasadorka Rodzinnego Kompasu.

CHCESZ WIEDZIEĆ WIĘCEJ?

Zobacz na wpis na mapie Rodzinnego Kompasu o tym szlaku turystycznym: BAJKOWY SZLAK TURYSTYCZNY W ŁODZI. 

PODRÓŻUJESZ Z DZIECKIEM?

Zobacz, jak możesz pięknie kolekcjonować wspomnienia używając mapek zdrapek.

Poznaj też przygotowane dla dzieci BINGO – grę do samochodu, w którą dziecko może grać samo, w twoim towarzystwie lub z rodzeństwem.

Gry podróżne dla dzieci - Rodzinne BINGO - Rodzinny Kompas

Znajdź na blogu: