Kiedyś myślałam, że Skanseny są nudne. Potem je polubiłam, a dziś już wiem, że wiele osób je nawet uwielbia. Dzisiaj przedstawiam Ci relację Kasi Michałowskiej z wizyty z dziećmi w jej zdaniem, najciekawszym skansenie, w jakim byli.

„WDZYDZE KISZEWSKIE – skansen inny niż wszystkie.

Zapytacie dlaczego? Bo można wszystkiego dotknąć? To też, ale tu można poczuć, jak się śpi pod pierzyną, uczesać się przy toaletce, spróbować ugotować coś na węglowej kuchni czy poszperać w kuchennym kredensie – takim samym jak u mojej babci. Toaletka też mojej babci 🙂 Nawet obrazy…

Przypomniało mi się jak na kuchni węglowej babcia piekła macę…

Przyzwyczajona do oglądania z daleka (zazwyczaj zza sznurka) omal zawału nie dostałam jak moje młodsze dziecko rzuciło się na łóżko z pierzyną. Zdążyłam go zbesztać, zanim pokazał mi tabliczkę z napisem „Możesz się tu położyć”.

Bardzo nam się spodobała stara szkoła, gdzie w szkolnej ławce uczyliśmy się pisać gęsim piórem… Doświadczenie bezcenne.

Ogromne wrażenie zrobił na nas także wiatrak, którego wnętrze można dokładnie obejrzeć a obsługa ciekawie opowiada jak to wszystko kiedyś działało.

WIEŻA WIDOKOWA

A kawałek dalej nad Jeziorem Gołuń, stoi ponad 35 metrowa wieża widokowa, z której roztacza się wspaniały widok na Jeziora Wdzydzkie. Wchodząc na szczyt, po drodze natrafiamy na 3 platformy widokowe. Na samej górze znajdziecie lunetę, która przybliża teren obserwatorom.

Wieża widokowa jest płatna. Przy niej stoi wiata edukacyjna, z wieloma tablicami informacyjnymi. To wspaniałe miejsce na odpoczynek nad brzegiem jeziora. W pobliżu dostępna jest też wypożyczalnia sprzętu wodnego, są wiaty piknikowe i plaża. A wszystko to w sercu pięknych Kaszub, na terenie Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego, tuż obok Kaszubskiego Parku Etnograficznego – najstarszego skansenu w Polsce!

PODSUMOWUJĄC

W skansenie oprócz zwiedzania dzieciaki mogą nauczyć się malować na szkle, zrobić papierowe kwiaty czy nauczyć się chodzić na szczudłach. Moim zdaniem Kaszubski Park Etnograficzny to nie tylko atrakcja dla dzieci, ale pasjonujące spotkanie z historią. Muzeum jest bardzo obszerne. Pełne eksponatów. Zarówno dzieci, jak i dorośli spędzą tutaj miło czas. Mogę śmiało napisać, że jest to najlepszy skansen w jakim byliśmy. Na zwiedzanie trzeba zarezerwować minimum 4 godziny. Na początku dostaje się mapkę zwiedzania i najlepiej podążać zgodnie z nią, ale niekoniecznie. Mimo rozległego terenu, nie da się zabłądzić. Dzieci mogą swobodnie biegać. Można zwiedzać z pieskiem. Przy wejściu są przyczepki do przewożenia plecaków lub dzieci.”

Relację oraz zdjęcia przesłała Katarzyna Michałowska – Ambasadorka Rodzinnego Kompasu.

CHCESZ WIEDZIEĆ WIĘCEJ?

Zajrzyj na mapę Rodzinnego Kompasu – KASZUBSKI PARK ETNOGRAFICZNY – SKANSEN WDZYDZE KISZEWSKIE.

PODRÓŻUJESZ Z DZIECKIEM?

Zobacz, jak możesz pięknie kolekcjonować wspomnienia używając mapek zdrapek.

Poznaj też przygotowane dla dzieci BINGO – grę do samochodu, w którą dziecko może grać samo, w twoim towarzystwie lub z rodzeństwem.

Gry podróżne dla dzieci - Rodzinne BINGO - Rodzinny Kompas

Znajdź na blogu: