Ostatnio zaproponowałam Ci na Facebooku przygotowanie kilku artykułów z pomysłami na prezenty dla dzieci. Wśród wymienionych tematów padły gry jednoosobowe. Moim zdaniem to bardzo fajne opcje na podróże (do samolotu, auta lub do zabrania na wakacje), a przy okazji te gry rozwijają logiczne myślenie. Są ciekawe, stanowią wyzwanie dla dzieci (i dla dorosłych czasem też ). Przedstawiam Ci więc listę naszych ulubieńców – może okażą się trafionym pomysłem na prezent dla dziecka.

Na wstępie dodam tylko, że tutaj prezentuję gry dla dzieci w różnym wieku i w dość szeroki przedziale cenowym – niektóre są po 10 pln (a są naprawdę świetne), na inne trzeba wydałć około 100 pln. By zobaczyć wykaz sklepów, w których można kupić te gry i ich ceny  kliknij w nazwę lub w link we wpisie.

JEDNOOSOBOWE GRY – POMYSŁ NA PREZENT DLA PRZEDSZKOLAKA

 

SUDOKU – opcja na prezent najdrobniejsza, ale bardzo ciekawa.

Zaczynamy od opcji najprostszej. Dobrej na Mikołajki i na Gwiazdkę. Książeczka SUDOKU z naklejkami. Moja Córcia (6 lat) przerobiła już takie cztery. Siada wieczorem, albo wstaje rano i rozbraja kolejne plansze. Teraz mamy problem, bo już chyba przerobiła wszystko dostępne na rynku więc albo zaprojektuję dla niej coś sama, albo będzie musiała przejść na cyferkowe SUDOKU. Poniżej zobaczysz zdjęcia ze środka książeczki (tylko wybacz – już uzupełnione 🙂 W wersji nowej wybrane pola są puste i zgodnie z zasadami gry w sudoku dziecko ma za zadanie powklejać w nie odpowiednie naklejki).

Prócz takiego, jak na zdjęciu jest też SUDOKU z kształtami. To z ksztłtami moim zdaniem jest nieco prostsze. A dla dzieci w jakim wieku jest ta propozycja. Tutaj wiele zależy od dziecka. Moja Córcia polubiła SUdoku w wieku 5 lat. No i tutaj jeszcze możesz zobaczyć pierwsze trzy pozycję SUDOKU Z NAKLEJKAMI – każdą mieliśmy, każdą Córcia przerobiła :-).

BINGO DO SAMOCHODU

Nasza najlepsza gra do samochodu, w którą dzieci grają zarówno, gdy są same w aucie (się znaczy z kierowcą, ale ten nie gra), jak iw tedy, gdy są razem. Rozkładają ją na pięciokilometrowej i na trzystukilometrowej trasie. Polega ona na obserwowaniu tego, co za oknem i zaznaczaniu zauważonych rzeczy na planszy do BINGO. Gra stworzona na moje zamówienie 🙂 Dopasowana do polskich realiów i do potrzeby uzyskania choć chwili spokoju przez rodziców. Wciąga! Znajdziesz ją tylko tutaj: RODZINNE BINGO. 

KSIĄŻECZKI Z ZAGADKAMI

Kiedyś ich nie lubiłam. Przerabiałam je z Córcią szybko i właściwie nie miałam po co do nich wracać. Jednak uratowały mi psychikę w kilku podróżach, gdy mój niecierpliwy Syn nie mógł doczekać się dotarcia do celu. Zwłaszcza w pociągu… Siadam z nim i kolejno robimy zagadki. Nie ukrywam, że mi to nie sprawia radości, ale Jemu tak. Traktuję więc te gry jak koło ratunkowe i zawsze w podróży mam jeden taki zestaw. Podoba mi się w nim też to, że sześciolatka cieszy się, gdy przerabia go z młodszym bratem. Ona czuje się od razu taka mądra i cieszy się bardzo. Mi to odpowiada i chwila spokoju w podróży jest 🙂

Firm produkujących te zagadki jest wiele. Jeśli miałabym polecać jedną to wybrałabym CzuCzu, bo lubię ich jakość. Dodatkowo ich zagadki są, moim zdaniem, ciekawsze niż innych. Zestawy dostępne są dla różnych grup wiekowych. Zobacz np. tutaj: CzuCzu Zagadki. Tylko uwaga – ja tu piszę, że to jednoosobowe gry, a ta wyjątkowo nie do końca taka jest, bo trzeba często jednak przeczytać dziecku instrukcję…

 

GRANNA KRÓLICZEK I DZIEŃ I NOC – POMYSŁ NA PREZENT DLA MŁODSZYCH DZIECI.

Fantastycznie wykonana gra składająca się z 4 drewnianych klocków i króliczka oraz kart. Zabawa polega na takim układaniu drewnianych elementów, by otrzymać układ taki, jak na karcie. Kilka poziomów trudności i wiele kart do odwzorowania –  na serio fajna zabawa. My mamy ją chyba od kiedy dzieci skończyły 2 lata i nadal do niej wracają. Tylko uwaga – z tymi najmłodszymi dzieciaczkami trzeba nad grą usiąść, bo te zadania wcale nie są łatwe. Zanim dobrze złapiesz o co chodzi to przy 2-3 zadaniach pewnie sam/a się nakombinujesz :-).

W podobnym tonie utrzymana jest druga gra DZIEŃ I NOC. Jest jednak jeszcze ciekawsza i nieco trudniejsza. Zestaw składa się z większej liczby elementów (jest ich dokładnie 11). Można w nie grać w wersji prostszej, czyli odwzorowywać układ klocków z książeczki widząc zarówno ich kształty, jak i kolory lub w bardziej skomplikowanej – w której widać jedynie “cienie” klocków i trzeba ułożyć je wyłącznie wg kształtów. Ja kiedyś pokusiłam się nawet o zrobienie takiej samodzielnie z dzieckiem. Zrobiliśmy sobie podstawkę, klocki wykonaliśmy z modeliny, ugotowaliśmy. Potem ja porobiłam zdjęcia różnym kombinacjom i graliśmy :-). Zabawa była cudowna, więc choć nie miałam wersji sklepowej mogę ją z czystym sumieniem polecić.

W podobnym stylu jest też SMART CAR, który uczy spostrzegawczości wszystkich małych fanów motoryzacji.

Generalnie takich gier jest bardzo dużo, mogłabym Ci je tutaj wymieniać i wymieniać, ale chyba lepiej będzie nie :-).

CZERWONY KAPTUREK – łamigłówka dla przedszkolaków

Łamigłówka, która ma doprowadzić Czerwonego Kapturka do domu Babci – zupełnie jak w bajce, tyle, że tutaj to dzieci budują ścieżkę przez las dla dziewczynki (w wariancie prostszym nie ma w grze wilka, w trudniejszym gracz musi zbudować inną ścieżkę dla wilka i inną dla Czerwonego Kapturka). 24 zadania do rozwiązania. Pięknie wykonana gra, ciekawa na prezent.

W podobnym stylu jest też kilka innych gier dla maluchów: PARKING, HOP DO NORKI.

PIRACI – ŁAMIGŁÓWKA DLA KILKULATKÓW

Niby w podobnym, a jednak w troszkę innym stylu od powyższych gier są PIRACI. W dużo ładniejszej formie przypominają też nieco gry IQ (opisane poniżej). Zastanawiałam się, czy dać ich tutaj, czy jako propozycję dla starszaków więc daję na zakończenie propozycji dla młodszych, bo moja Córcia bawiła się tą grą mając 5 lat. Piękne plastikowe opakowanie-plansza z rysunkami. Gra polega na takim wykorzystaniu dostępnych elementów, by na planszy zostały wyłącznie rysunki wskazane w instrukcji. Ta gra podoba się moim dzieciom, mi, Synkom mojej Przyjaciółki (od której grę dostaliśmy).

 

Na pograniczu wiekowym umiejscowiłabym też grę COLOUR CODE, w której logicznie układać trzeba płytki z figurami w różnych kolorach, by odtworzyć kartę zadania. Nieźle się trzeba nagłówkować nie tylko jeśli chodzi o to, jaki kolor należy położyć na innym, ale też w jaką stronę powinny być poukładane figury. No mówię Ci – tych gier jest całe mnóstwo i wszystkie są fantastyczne! 🙂 Możesz poprzeglądać całą serię dla młodszych i dla starszych: SMART GAMES.

JEDNOOSOBOWE GRY – POMYSŁ NA PREZENT DLA STARSZAKA

Mogłabym Ci tutaj wymieniać propozycje całymi godzinami. Musiałam więc przyjąć jakieś kryterium, które gry opiszę w tym zestawieniu. I… wybrałam tylko te, które możesz zabrać, np. do samochodu czy samolotu. Nie mają dziesiątek elementów i można w nie grać w każdych warunkach. Doskonale nadają się by zabrać je nawet w kolejkę do lekarza, na piknik, do pociągu, czy na wakacje.

MAGICZNY LAS OD SMART GAMES

Malutka książeczka, którą można zabrać ze sobą wszędzie. W niej znajdują się . karty z zadaniami, plansza i elementy na magnes, dzięki którym można grać.

Zabawa polega na układaniu ścieżki z puzzli tak, by przechodziła przez wskazane w zadaniach elementy na planszy. Co ciekawe wg producenta gra jest dla dzieci 6+ natomiast bardzo wciągnęła mojego trzylatka (no już prawie czterolatka). Co prawda na najmniejszym poziomie trudności, ale nie mogłam go od gry oderwać. Natomiast w książeczce znajdują się nie tylko łatwe zadania. Nad niektórymi trzeba się nieźle nagłówkować.

Niestety nie znalazłam gry w zbyt wielu sklepach (to nie nowość, ale ja tam lubię rzeczy ponadczasowe). Może gdzieś jeszcze znajdziecie ją stacjonarnie. Znalazłam za to inne książeczki z tej serii, które są na podobnym poziomie “fajności”. Zobacz więc DZIURA W CAŁYM. 

albo  ARKA NOEGO. Zaletą tej gry są zwierzaki, które lubią zazwyczaj chłopcy i dziewczynki. To drobna przewaga nad Magicznym Lasem, w którym mojej Córci nie do końca podobała się ciemna szata graficzna.

IQ BLOX 

Fantastyczna łamigłówka, którą uwielbia moja sześciolatka i… nawet ja! Tylko akurat jej nie polecam do użytku w trakcie podróży, bo składa się z kilkunastu drobnych elementów, które będą dziecku spadały i nieustannie będzie afera :-). Lepiej jej używać na miejscu – w domu, na wakacjach, a nawet w kawiarni, czy restauracji. Gra jest fajnie zapakowana w plastikowe pudełeczko więc można ją zabrać do torebki czy plecaka właściwie wszędzie.

Tych gierek jest sporo. Zobacz też IQ LINK, IQ TWIST, IQ STARS. Tylko nie kupuj wszystkich, bo zasady są bardzo podobne i może się to dziecku znudzić.

ŁAMIGAMI – SUPER GRA PODRÓŻNA DLA LUBIĄCYCH KOMBINOWAĆ

Łamacz umysłu. No gra wymiata :-). Zestaw to malutka książeczka ze zwykłymi (na pozór), zadrukowanymi w kwadraty kartkami, na których nadrukowane są białe i czarne kwadraty. Zadaniem gracza jest składanie karteczki tak, by został złożony kwadrat z czarnymi polami. Ja jestem w stanie przerobić jeden z czterech poziomów – ten zielony (sic!). Całkiem serio. Gra dedykowana dzieciom od 6 roku życia, takim co lubią kombinować. Ja polecam nawet dla nieco starszych, by dziecko rozkręciło się na poziomach, które idą nawet gładko i potem miało zapał, by szukać rozwiązań i nie zniechęciło się. Sama mam zamiar kupić pewnej osóbce w prezencie w tym roku dla dziesięciolatki. Jeśli się na nią zdecydujesz podejrzewam, że będziesz zaskoczona/y taką fajną formą!

BLOKADA – UKŁADANKA LOGICZNA

Zwróciłam na tę grę uwagę, choć jej jeszcze nie mamy w swojej szafce. Mój Syn ma natomiast bzika na punkcie aut policyjnych, a ta gra polega na blokowaniu przejazdu złodziejowi uciekającemu czerwonym autem. Muszą go otoczyć radiowozy tak, by nie miał drogi ucieczki. Wyjściowe ustawienie budynków i samochodu złodzieja podpowiada książeczka z zadaniami. Jeśli dziecko miało już gry z serii Smart Games (np. opisywane wyżej dla młodszych dzieci) ta może już być za łatwa. Jeśli nie miało to powinna się spodobać…

Podobne zasady gry odnajdziesz w PINGWINACH NA LODZIE. 

 

KOSTKA RUBIKA – KULTOWA GRA, O KTÓREJ WARTO PAMIETAĆ

Zbłaźnię się mówiąc, że nadal nie potrafię jej ułożyć? 🙂 Nie muszę pewnie mówić, na czym polega gra. Jednak chciałabym dodać, że warto kupić kostkę dobrej jakości, by się łatwo składała i nie pozwalała na rozkładanie i przeklejanie naklejek 🙂 I… dobrze jest wiedzieć, że dzisiaj kostka kubika ma nie tylko standardową, znaną od lat formę, ale też swoje nowsze wersje, np. dla młodszych. Zobaczysz je tutaj: KOSTKI RUBIKA. 

PODSUMOWUJĄC

Jest tego trochę, prawda? 😉 Jeśli szukasz innego pomysłu to zobacz moją propozycję dla dziecka, które kocha obserwować świat, dla takiego, które uwielbia muzykę oraz dla takiego, dla którego nie masz pomysłu na prezent. W osobnym artykule przedstawiłam też kilka pomysłów na prezent dla całej rodziny (powinien ułatwićm.in. planowanie życia rodzinnego i podróży).

Znajdź na blogu:

Instagram

Connection error. Connection fail between instagram and your server. Please try again