Poznaj relację Kasi Michałowskiej z wizyty w Muzeum Cosmos. Zobacz zdjęcia, które zadziwiają i budzą ciekawość. Może odwiedzenie tego miejsca okaże się dobrym pomysłem na przygodę z Twoim dzieckiem?

„ILUZJA CZY PRAWDA?

Cosmos Muzeum składa się z dwóch poziomów, a każdy spośród ponad 50 eksponatów jest – mniej lub bardziej – interaktywny. To miejsce, w którym odkryjecie, tak jak my, tajemnice iluzji optycznych. Jest fascynujące, zabawne i zaskakujące, pełne intrygujących złudzeń optycznych. Można w nim zobaczyć wiele ciekawych rzeczy, a przy tym świetnie się bawić. Nie jest to standardowe muzeum, w którym można się nudzić. Nie znajdziecie w nim bowiem obrazów, czy rzeźb, ale świat złudzeń i iluzji.

CZY ZASKOCZYŁO CIĘ KIEDYŚ TO, CO POJAWIŁO SIĘ W LUSTRZE?

Na początku zaglądamy do ciemnego pokoju, w którym zaskakuje nas własne odbicie w lustrze, a raczej jego brak, czyli sztuczka ze znikającym człowiekiem siedzącym na krześle. Hm, dlaczego nas nie widać, przecież siedzę z Młodym na tym krześle? Jak to się dzieje? Wiecie?

NIESKOŃCZONA PRZESTRZEŃ

Pokój Luster, czyli małe pomieszczenie, które dzięki lustrom i zmieniającym się światłom sprawia wrażenie nieskończonej przestrzeni. To nowe oblicze nieskończoności. Pomieszczenie to zachwyci wszystkich tych, którzy kochają kolorowe iluminacje, lustra i wyjątkowe efekty. To jedno z najbardziej spektakularnych miejsc w muzeum, do którego są kolejki.

MUZEUM DLA DZIECI?

 

Tutaj wszystkiego można dotykać, poruszać, kombinować i robić zdjęcia – w niektórych miejscach na ziemi są nawet naklejone specjalne oznaczenia, które wskazują, gdzie stanąć, aby uzyskać najlepszy efekt na zdjęciu. Przykładem może być Pokój Amesa, czyli pomieszczenie, którego układ ścian sprawia, że powstaje złudzenie optyczne – kiedy do środka wejdą dwie osoby jedna wydaje się bardzo duża, a druga maleńka. Nie trzeba nikogo prosić o zdjęcie, ponieważ przed wejściem ustawiony jest statyw, na którym możemy ustawić nasz telefon. Podobnie z Magicznym Krzesłem – staniesz w złym miejscu – widzisz dwa elementy krzesła. A jak staniesz w odpowiednim miejscu to jest całe krzesło, ale osoba na nim siedząca jest maleńka.

ZABAWA CIENIEM

Czy Twój cień zawsze musi być czarny lub szary? A może wolisz kilka cieni i to kolorowych? Tutaj jest to możliwe. Zabaw się swoim własnym cieniem. Chcesz jeden – będzie jeden, chcesz trzy – będą trzy.

LABIRYNT LUSTER

W korytarzach z luster ciężko jest rozpoznać różnicę między odbiciem w lustrze, a drogą do wyjścia. Tutaj każdy krok może być prawdziwym wyzwaniem, zwłaszcza gdy każdy zakręt wygląda podobnie. Lustrzane odbicie może dużo wyjaśnić, ale w labiryncie złożonym z luster, zamiast rozjaśniać obraz sytuacji, może go tylko zniekształcić.

 

PERSPEKTYWA A RZECZYWISTOŚĆ

A dla fanów odlotowych zdjęć przygotowano kolejny, specjalny pokój, w którym można się wyszaleć do bólu. Wizyta w tym miejscu uzmysłowiła nam, jak można manipulować widzem przy użyciu perspektywy, gry światła, czy struktury pokazywanego obrazu.

PODSUMOWANIE

Cosmos to muzeum, w którym dobrze będą bawić się zarówno najmłodsi, jak i dorośli. Wizyta w tym miejscu to niezwykła zabawa, która przynosi sporo śmiechu i radości. Brzmi jak świetny pomysł na weekend, popołudnie czy wieczór? Przyjdź do niezwykłego świata iluzji w pojedynkę, w parze, w gronie przyjaciół czy znajomych, z dziećmi lub z rodziną i koniecznie zabierz ze sobą aparat. Nie bój się obudzić w sobie dziecka.”

RELACJĘ I ZDJĘCIA PRZYGOTOWAŁA KATARZYNA MICHAŁOWSKA – AMBASADORKA RODZINNEGO KOMPASU

Chcesz poznać adres, telefon i inne przydatne drobiazgi ułatwiajace dotarcie do muzeum? Zajrzyj na mapę: Muzeum Cosmos. 

 

Znajdź na blogu: