Może w te wakacje wybierzesz się do miejsc, w których kręcone były Twoje ulubione filmy i kultowe seriale? Na Mazowszu jest ich wiele, ale ja podam Ci tutaj tylko kilka przykładów, a na końcu tekstu odsyłam Cię do absolutnie kompleksowego (i darmowego!!!) przewodnika, w którym poznasz dokładne adresy!

1.WARSZAWA

Spacerując po stolicy można zauważyć mnóstwo miejsc, w których powstawały filmy. Przyznaję – niektóre kultowe, inne mniej ambitne ;-p, ale i tak warto się przyjrzeć miejscom, które do nich wybrano. To właśnie w Warszawie powstawały sceny do produkcji takich jak:  “Miś”,  “07 Zgłoś się”, “Ekstradycja”, “Pan Wołodyjowski”, “Kamienie na szaniec” , “Stawka większa niż życie”, “Drogówka”, serial “Dom”, “S@motność w sieci”, “Tylko mnie kochaj”, “Och, Karol” i wiele, wiele innych. Nie jestem w stanie opisać Ci wszystkich tras, którymi warto się przespacerować, by na nowo odkryć te sceny, bo sama nie przeszłam jeszcze ich wszystkich. Odsyłam więc do przewodnika na dole strony.

2. SKANSEN W SIERPCU

Skansen Sierpc - atrakcje dla dzieci okolice Warszawy - Rodzinny Kompas

To miejsce  możesz zauważyć w ekranizacji „Ogniem i mieczem”, tu też odbył się filmowy koncert Jankiela podczas ekranizowania „Pana Tadeusza”. Zdjęcia ze Skansenu zobaczysz u mnie w relacjach wyróżnionych pod nazwą “Mazowsze”, bo to jedno z miejsc, do których chętnie jeżdżę z dzieciaczkami po odrobinę sielskości. Jest tam wiele zwierząt gospodarskich, są pokazy dawnych rzemiosł i jest kącik zabaw i gier dawnych.

Kiedyś opisałam naszą wizytę w tym miejscu. Zdjęcia i nasze wrażenia możesz poznać tutaj MUZEUM WSI MAZOWIECKIEJ Z DZIECKIEM. Tutaj natomiast zobaczysz niedługi filmik:

3. ZAMEK W CZERSKU

Tutaj nakręcono kilka scen “Wiedźmina”, ale też “Trędowatej” i “Nad Niemnem”, “Drogówkę” i “Czas honoru”. Z Zamku jest widok na przepiękne mazowieckie krajobrazy, zwiedzanie kosztuje grosze, a na najmłodszych czeka zamkowa gra terenowa.

Przechadzając się jesienią po Zamku i okolicy zrobiłam kilka zdjęć, opisałam też dokładniej, gdzie znajdziesz grę terenową do darmowego pobrania: ZAMEK CZERSK Z DZIECKIEM. 

4. PŁOCK

W tym mieście nakręcono m.in. sceny do serialu „Stawka większa niż życie” oraz do jednej z części „Pana Kleksa”. Może to dobry moment, by obejrzeć tą ostatnią produkcję z dzieckiem i pobawić się w przyklejanie piegów? W Płocku też możesz przespacerować się Stalowym mostem, który jest nocą najdłuższą kolorową iluminacją mostową w Europie. Z kolei dzieci możesz w tym mieście zabrać do ZOO.

5. PUŁTUSK I TWIERDZA MODLIN

Pisałam o nim już przy okazji mówienia o rzekach, polecając Ci rejs gondolą lub spływ kajakowy Narwią. To naprawdę romantyczne miasto! Tutaj kręcono m.in. “Alternatywy 4”, “M jak miłość”, “Klas”, “Sztos”, “Dom”. Przy okazji warto zajrzeć na filmową wycieczkę po Twierdzy Modlin, którą można było oglądać w “Panu Tadeuszu”, “C.K. Dezerterach”, “Czasie honoru”, a nawet w “Kilerze”. To wszystko to jednak tylko przedsmak, bo miejsc filmowych na Mazowszu jest o wiele, wiele więcej :-).

6. JERUZAL I OKOLICA

Jeruzal to wieś, która spodoba się fanom serialu “Ranczo”. Choć wiele osób mówi, że nie ogląda tego serialu to jednak przed telewizorem w czasie jego emisji siadały miliony Polaków, a tutejsza okolica cieszy się w związku z tym rosnącym zainteresowaniem (choć tłumów tu nie spotkasz).  Jeruzal i generalnie gmina Mrozy otoczone są rezerwatami, uroczyskami i leśnymi ścieżkami.  Specjalnie dla turystów wytyczono nawet rowerowy szlak śladami planu filmowego Rancza.

W samych Mrozach zaś możesz pokazać dziecku tramwaj konny, który odegrał bardzo ważną rolę w budowie tutejszego uzdrowiska. Tuż obok (przy stacji kolejowej) znajduje się malutka cukiernia z pysznościami  (ale musisz do niej zajść rano, bo potem pustki na półkach) oraz plac zabaw.

7. JEZIORO ZEGRZYŃSKIE

To miejsce cieszy się ogromnym zainteresowaniem ze względów rekreacyjnych. Na weekend zmierzają w tym kierunku tłumy Warszawiaków. Jest jednak jeszcze jeden powód, by się tu wybrać. To właśnie tutaj,  Gustlik w generalskim mundurze uciekał przed Niemcami w  serialu “Czterej pancerni i pies”. Mało tego – w tej okolicy Mamoń i Sidorowski  prowadzili słynny dialog o polskim filmie w “Rejsie”.

8. KONSTANCIN JEZIORNA

Konstacin Jeziorna - tężnie - spacer z dzieckiem - atrakcje dla dzieci okolice Warszawy Rodzinny Kompas 12

Jedyne takie duże i piękne uzdrowisko z tężniami na Mazowszu. Sama jeżdżę do parku pooddychać prozdrowotnym klimatem i popodziwiać piękne krajobrazy. Poza tym uwielbiam park, w którym zlokalizowane są tężnie. Możesz go zobaczyć na zdjęciach w relacji z naszej wizyty KONSTANCIN-JEZIORNA Z DZIECKIEM. Ciekawy jednak jest też spacer po okolicy. Tutaj stoi wiele zachwycających will. To nich kręcone były liczne filmy, mi.in. “Żona dla Australijczyka”, “Czas honoru”, “Dywizjon 303”

DARMOWY PRZEWODNIK PO FILMOWYM MAZOWSZU

Mazowiecka Regionalna Organizacja Turystyczna przygotowała cały przewodnik po Filmowym Mazowszu, w którym znajdziesz całe mnóstwo ciekawostek i zdjęć. Możesz go pobrać zupełnie za darmo, by korzystać w każdej wolnej chwili. Pobierzesz go na ich stronie  pod tym linkiem:

MAZOWSZE FILMOWE – DARMOWY PRZEWODNIK PO MAZOWSZU

PODSUMOWUJĄC

Ten wpis powstał w ramach mojej propozycji na wakacje z dzieckiem na Mazowszu. Tych, którzy mieszkają dalej zachęcam do spędzenia tu kilku ciekawych dni. Natomiast tym, którzy pochodzą z Mazowsza proponuję wymianę doświadczeń wycieczkowych, byśmy coraz lepiej poznawali naszą okolicę.

Pisałam już o moim zdaniem najciekawszych PARKACH ROZRYWKI na Mazowszu. Proponowałam odpoczynek z dzieckiem nad mazowieckimi rzekami, w tym opalanie na plażach ale też spływy kajakowe, pontonowe i rejsy gondolami. Od dawna opowiadam o atrakcjach dla dzieci (w każdym wieku) w Warszawie. 

Jeśli korzystasz z moich inspiracji wyślij mi pozdrowienia ze zdjęciem. Z każdego takiego gestu bardzo się cieszę. Pomóż mi też docierać do innych rodziców dając reakcję na ten tekst, komentując lub udostępniając całość. Ja piszę poświęcając na to wiele czasu, Ty czytasz za darmo więc chętnie przyjmę taki malutki dowód wdzięczności? 😉

NASZE PRZYGODY NA ŻYWO

Jeśli chcesz na bieżąco podglądać nasze przygody to zapraszam na Instagrama.

PODRÓŻUJESZ Z DZIECKIEM?

Poznaj moje GRY zaprojektowane specjalnie do auta, by dzieci nie nudziły się w trasie.

Zobacz też MAPKI ZDRAPKI, na których dzieci chętnie zaznaczają, gdzie były. Są wersje w wielu różnych grafikach na Polskę, Europę i świat.

Zobacz też Pamiętnik podróżny dla dzieci. Jedyny taki na rynku notatnik do gromadzenia wspomnień z wycieczek, który dopasowuje się do Was.  Jest rozszerzony  wersji do samodzielnego druku PDF lub w wersji gotowej księgi.

Jeśli natomiast lubisz pięknie gromadzić wspomnienia to zerknij na personalizowane ALBUMY NA ZDJĘCIA.

Wersja jasna i ciemna.

Znajdź na blogu:

Instagram

Invalid username or token.