Wakacje w Trójmieście? – poznaj najlepsze atrakcje dla dzieci w Gdańsku

Trójmiasto to dla mnie jedna z ciekawszych opcji na rodzinny, wakacyjny wyjazd. Wiem, że to zatoka, że nie do końca uzdrowiskowy klimat… Jest tu co robić w naszą figlarną pogodę zarówno z maleństwem śpiącym w gondoli, raczkującym szkrabem, zbuntowanym dwulatkiem, przedszkolakiem, uczniem jak i z nastolatkiem. Może być niebiańsko i słonecznie, wiatr może urywać głowy, deszcz może lać się strumieniami z nieba – w Trójmieście zawsze będzie ciekawie. Dzisiaj więc przedstawiam Wam nasze ulubione atrakcje dla dzieci w Gdańsku. 🙂

PODSTAWA TURYSTYCZNA

Pomnik Neptuna - Atrakcje dla dzieci Gdańsk - Rodzinny Kompas

Swoją opowieść o Gdańsku zacznę dosłownie w kilku zdaniach o podstawach ;-). Kto chce zobaczyć piękną panoramę miasta ma do wyboru przynajmniej cztery opcje: wdrapać się na Górę Gradową, skorzystać z oferty Koła Widokowego,  wejść na wieżę Ratusza Głównego Miasta lub na wieżę Kościoła Mariackiego. Ten ostatni punkt to największy ceglany Kościół w Europie, w którym dodatkowo znajduje się wyjątkowy zegar wskazujący godziny, ale też fazy księżyca i rozmaite święta.  

Na ulicy Długi Targ możesz z dzieckiem poszukać posągu Neptuna – rzymskiego boga mórz. W jego tle zauważysz  Dwór Artusa, w którym można zobaczyć najwyższy na świecie piec kaflowy i piękne modele statków zwisające z sufitu.  Tuż obok, w Nowym Domu ławy można spotkać gdańską „panienkę z okienka”, która o wyznaczonych porach pojawia się, na pamiątkę pięknej gdańszczynianki z powieści „Panienka”. Natomiast wchodząc do Domu Uphagena można podziwiać piękne wnętrza domu sławnego rajcy miejskiego i ławnika Jana Uphagena. Wnętrza robią wrażenie (choć moim zdaniem raczej na dorosłych).

I jako kropeczkę nad „i” podstawowej informacji turystycznej tylko wspomnę o statkach „Sołdek” oraz „Dar Pomorza” należących do Narodowego Muzeum Gdańskiego, które warto zwiedzić.

ATRAKCJE DLA DZIECI W GDAŃSKU

OŚRODEK KULTURY MORSKIEJ

Ośrodek Kultury Morskiej - Atrakcje dla dzieci Gdańsk - Rodzinny Kompas

Ośrodek Kultury Morskiej - Atrakcje dla dzieci Gdańsk - Rodzinny Kompas 2

To miejsce stworzone przez ludzi, których pasją są statki. Do obejrzenia jest tutaj kilka wystaw. Najciekawszą z nich, zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych, jest interaktywna wystawa Ludzie-Statki-Porty. Można tam się doskonale bawić (moim zdaniem dużo lepiej niż w sali zabaw), a także zdobyć solidną porcję wiedzy.  Dzieci mają tutaj do dyspozycji zdalnie sterowane statki, klocki, ubrania marynarskie, gry, doświadczenia. Byłam świadkiem, jak dorośli zapominają się testując dostępne tu sprzęty i nie reagują na ciągnięcie przez dziecko za rękę czy nogawkę (poza sezonem na szczęście obsługa ma czas, by wtedy zabrać dziecko i pokazać mu atrakcje, które wciągną malca równie mocno, jak coś wciągnęło rodzica”.  Pozostałe wystawy są raczej „do oglądania” choć na każdej z nich są jakieś interaktywne elementy i ciekawostki.  Można tu spędzić ok. 2h, a jeśli ktoś ma ochotę zaszaleć wchodząc na interaktywną wystawę dwa lub trzy razy pod kolej (czas pobytu na wystawie jest ograniczony do jednej godziny w ramach jednego biletu) to można tu bawić się i całe popołudnie.

Dodatkowo na czwartym piętrze w Ośrodku Kultury Morskiej zlokalizowana jest restauracja z pięknym widokiem, w której możecie zjeść obiad lub kolację, w zależności od pory, o jakiej tu dotrzecie.

Więcej danych dotyczących Ośrodka Kultury Morskiej dostępnych jest na profilu tego miejsca TUTAJ. Natomiast więcej zdjęć i nieco szerszy opis dostępnych atrakcji poznacie w naszej relacji z wizyty w tym miejscu TUTAJ. 

HEWELIANUM

 

Hewelianum - Atrakcje dla dzieci Gdańsk - Rodzinny Kompas

Hewelianum to Gdańskie Centrum Nauki, w którym wiedza  wieje, szumi, pływa, lata między rozmaitymi, tematycznymi wystawami 😉 . Odwiedzając to miejsce macie do dyspozycji kilka ciekawych wystaw. Nie wybierajcie się w to miejsce tuż przed zamknięciem, bo żeby w pełni skorzystać z tutejszej oferty potrzebne są moim zdaniem minimum 4 godziny. Co zobaczycie? Na przykład na wystawie „Dookoła świata”,  można dowiedzieć się, jak powstał świat, zajrzeć do wnętrza ziemi i przejść przez wszystkie kontynenty nie robiąc sobie przy tym odcisków 😉 Na wystawie „Łamigłówka” można pomóc dzieciom przełamać strach przed matematyką. Wystawa „Wehikuł Czasu” pozwala na ciekawe zabawy historią. Część „Z energią” jest największa  i oczywiście mówi o wszystkim, co z energią i reenergią związane. Dla najmłodszych natomiast przewidziana jest Sala zabaw „W dżungli wyobraźni”, w której dzieci z radością spędzają całe godziny. Już kiedyś pisałam Wam, że moim zdaniem to jedna z prostszych, a fajniejszych sal zabaw w Polsce (a do tego chyba najtańszych). Relację z wizyty „W dżungli wyobraźni” możecie zobaczyć TUTAJ. 

EUROPEJSKIE CENTRUM SOLIDARNOŚCI I WYDZIAŁ ZABAW

Wydział Zabaw - Atrakcje dla dzieci Gdańsk - Rodzinny KompasZ jednej strony to zwykła sala zabaw. Z drugiej jednak zlokalizowana jest w absolutnie niezwykłym budynku, w otoczeniu ciekawych wystaw. Ma też wiele ukrytych przed światem funkcji, które trzeba wyśledzić, zbadać i przetestować. Ja część z nich odkryłam z dziećmi dopiero przy trzeciej wizycie.  Bilety muszą tutaj nabyć i dzieci i dorośli, na szczęście nie są one drogie. Ważne jest, że wejścia na salę odbywają się o pełnych godzinach więc dobrze jest odpowiednio zaplanować przyjazd. Jeśli chcecie zobaczyć, jak wygląda Wydział zabaw i macie chęć dowiedzieć się, jakie atrakcje prócz małpiego gaju znajdą Wasze dzieci w tej cudownej przestrzeni to koniecznie zobaczcie naszą relację z wizyty klikając TUTAJ. Od razu jednak zaznaczam, że to opcja bardziej dla dzieci przedszkolnych i wczesnoszkolnych.

Jeśli już będziecie w Europejskim Centrum Solidarności wybierzcie do zwiedzenia te wystawy, które zainteresują Was najbardziej i koniecznie pojedźcie na taras widokowy, by obejrzeć Gdańsk z innej perspektywy.

 FUN ARENA

Fun Arena - Atrakcje dla dzieci Gdańsk - Rodzinny KompasStadion w Gdańsku to multifunkcjonalny, nowoczesny obiekt sportowy. Odbywają się tutaj m.in.  mecze piłkarskie oraz koncerty (na scenie występowali tu takie gwiazdy jak Jennifer Lopez, Bon Jovi oraz Justin Timberlake). Jest to również super atrakcja dla fanów piłki nożnej, którzy mogą zwiedzać stadion wchodząc do miejsc, które nie są dostępne podczas meczy, np. szatnia zawodników, sala konferencyjna, w której przed i po meczach występują trenerzy drużyn, kaplica stadionowa, strefa mixed zone, czyli miejsce z którego zawodnicy wychodzą na boisko. Zainteresowani mogą również udać się do Muzeum Lechii Gdańsk, w którym poznają historię nie tylko klubu piłkarskiego. Obejrzeć tu można eksponaty związane z futbolem, ale również innymi dyscyplinami – kolarstwem, podnoszeniem ciężarów, rugby, lekką atletyką czy tenisem – w których zawodnicy występowali na przestrzeni lat w barwach Lechii.

Jednak na stadionie dobrze bawią się nie tylko miłośnicy piłki. Dla rodzin z dziećmi przygotowana jest tutaj ogromna oferta sportowo-rozrywkowa, a w niej: Playground Arena – czyli sala zabaw dla najmłodszych. Można tu korzystać z małpiego gaju, ale również uczyć się jazdy na rowerze, czy sprawdzać swoją zwinność na trasie drabinkowej. Więcej o tym miejscu przeczytacie TUTAJ.  Na miłośników przygody czekają Gokarty elektryczne. Jeśli Was interesują zajrzyjcie TUTAJ oraz Paintball elektroniczny. Na miejscu jest też Movement Arena, czyli park trampolin, z którym zapoznacie się klikając TUTAJ. Starsi mogą skorzystać z Escape Rooms, w których możecie przeżyć fantastyczną, integrującą, rodzinną przygodę, poznając się przy okazji ze stron, z jakich nie macie okazji się zobaczyć w codziennym życiu. O pokojach zagadek więcej przeczytacie TUTAJ. A i to jeszcze nie wszystko. Na stadionie zorganizowana jest również Planeta RC, czyli strefa zdalnie sterowanych pojazdów przygotowanych w skali od 1:10 do 1:16. Tutaj znajdą coś dla siebie zarówno miłośnicy wyścigów, jak i zwolennicy precyzji. Rodzice bawiąc się tutaj ze starszym dzieckiem mogą być również spokojni o młodsze rodzeństwo, bo na dzieci poniżej 6 roku życia czekają tu tradycyjne zabawki.

NAJPIĘKNIEJSZE ZOO W POLSCE

ZOO Gdańsk - Atrakcje dla dzieci Gdańsk - Rodzinny Kompas

Oczywiście to moja opinia 🙂 Pokochałam ten ogród zoologiczny jesienią, poza sezonem. Mam nadzieję jednak, że nie traci uroku wraz z napływającą falą turystów latem.

Więcej o ZOO w Gdańsku dowiesz się TUTAJ.

NAJWIĘKSZY PLAC ZABAW W GDAŃSKU

W Parku Nadmorskim, przy ul. Dąbrowszczaków znajdziesz największy i chyba najpiękniejszy plac zabaw w Gdańsku. Nazywa się Kraina zabawy. Ma powiedzchnię ponad 1ha, podzielony jest na strefy odpowiednie dla dzieci w różnym wieku i o różnych zainteresowaniach. Na plac zabaw można dojechac rowerem 🙂

SZUKASZ INNYCH ATRAKCJI W GDAŃSKU?

Zajrzyj na mapę Rodzinnego Kompasu i wybierz te, które pasują do Waszych zainteresowań. Na mapie jest jeszcze m.in. papugarnia, park trampolin, escape room, teatr z przedstawieniami dla dzieci i manufaktura cukierków 🙂 Zobacz mapę atrakcji dla dzieci w Gdańsku klikając TUTAJ. 

GDZIE JEŚĆ I PIĆ KAWĘ Z DZIECKIEM?

W Gdańsku są dwa miejsca, które podbiły moje serce 🙂

Pierwsze to pierogarnia MANDU. Jest tutaj oczywiście kącik dla dzieci (choć stan zabawek bywa różny, zwłaszcza, gdy w sezonie przewijają się przez restaurację dzikie tłumy). Jednak nie ten kącik jest tutaj najważniejszy. Kucharki robią dziesiątki rodzajów pysznych pierogów. Można z zainteresowaniem obserwować ten proces a potem najeść się po uszy.

Drugie miejsce to KOTKA CAFE, czyli urocza kawiarnia, w której delektuje się ciepłym napojem w towarzystwie kotów. Trzeba się tu jednak dostosować do panujących reguł, by i koty i dzieci czuły się tu bezpiecznie. Przesympatyczne miejsce. Jeśli będziecie planowali je odwiedzić zadzwońcie wcześniej i umówcie się na godzinę. Właściciele dbają, by w jednym czasie w kawiarni nie przebywało za wiele dzieci żeby mieszkające tu kociaki czuły się swobodnie. Moja Córka chciała tu wracać codziennie!

Poza tym na mapie Rodzinnego Kompasu znajdziesz listę:

Podoba Ci się takie zestawienie? Może przyda się komuś z Twoich znajomych? Polub i udostępnij 🙂

Znajdź na blogu: