Wirtualne zwiedzanie i warsztaty i bezpłatne audiobooki dla starszaków

Dzień dobry! Roznosi mnie duma. Bo wiesz… okazuje się, że jak trzeba to potrafimy się jednoczyć, a w tej jedności potrafimy się też wybijać wspaniałymi inicjatywami. I dzisiaj kilka takich właśnie inicjatyw chciałabym Ci przedstawić. One powstały, by ułatwić rodzicom pracę z domu, a dzieciom naukę bez szkoły. Bardziej generalnie rzecz ujmując, pojawiły się, by nam wszystkim, w wartościowy sposób, umilić życie. O wielu z tych pomysłów pisałam już na Facebooku, ale nie wszyscy to mogli widzieć. Zobacz więc, czy wśród znajdziesz coś dla siebie albo dla swoich pociech (a kto wie…może nawet i dla swoich rodziców). To spis raczej dla starszaków, dla maluszków zrobię osobny (jeśli mi moje maluszki pozwolą:-))

1.MUZUEM POWSTANIA WARSZAWSKIEGO

Jak każde Muzeum i to miejsce jest nieczynne do odwołania, ale… tak naprawdę przeniosło się na chwilę do wirtualnej przestrzeni i zaprasza na wizyty oraz lekcje przez internet. Cały projekt rusza w poniedziałek – 16.03.2020. Wiele ciekawych rzeczy będzie się działo i przyznaję, że ja sama mam zamiar oglądać wybrane transmisje. W pierwszy dzień nadawania zaplanowane zostały:

  • wirtualne zwiedzanie (9:00)
  • lekcja historii online dla uczniów VII klas – „Powstanie Warszawskie – 63 dni niepodległej Polski” (10:00)
  • lekcja historii dla uczniów klas I-VI – „Kim byli konspiratorzy” (12:00)
  • wykład dla licealistów, studentów i wszystkich zainteresowanych  
„Tajne akcje polskiego podziemia: likwidacja Igo Syma” (14:00)

Jestem bardzo ciekawa, co będzie też w następnych dniach. Wszystko można oglądać na Facebooku Muzeum Powstania Warszawskiego, a każdy, komu się spodoba taka inicjatywa może wesprzeć muzeum finansowo, o czym napisali w artykule Ty też możesz wesprzeć Muzeum.

Choć Muzeum Powstania Warszawskiego znacznie wyróżniło się kreatywnością i otwartością na nowe rozwiązania to Ci, którzy lubią odwiedzać Muzea powinni wiedzieć, że samo wirtualne oglądanie zbiorów możliwe jest w wielu miejscach. Na przykład w:

2. CENTRUM NAUKI KOPERNIK

Centrum Nauki Kopernik, od poniedziałku 16.03, rozpoczyna cykl ciekawych zajęć online dla osób pasjonujących się nauką :-). Na Facebooku CNK będzie można zobaczyć wszystko, co pracownicy będą dla nas przygotowywali. A w planach są:

  • Przepisy na eksperymenty, które w łatwy sposób możecie przeprowadzić w domach.
  • Filmy, na których my będziemy Wam pokazywać eksperymenty! Nasi eksperci i animatorzy przygotuję wideo-relacje prosto z Centrum Nauki Kopernik.
  • Zadania, bo nie wszystko można wykonać od razu. Razem przygotowujemy eksperymenty (np. hodowanie kryształów), a nasze postępy wspólnie z wami będziemy relacjonować przez kilkanaście dni.
  • Kursy majsterkowania dla mniej i bardziej technicznych osób.
  • Zabawy i zagadki dla dzieci oraz dorosłych.
  • Materiały dla nauczycieli.

Już w weekend CNK opublikowało pierwsze instrukcje do wykonywania eksperymentów w domu: CNK EKSPERYMENTY

3. CENTRUM NOWOCZESNOŚCI MŁYN WIEDZY

Kiedyś już CN Młyn Wiedzy stworzyło cykl #taktodziała i teraz możemy z niego skorzystać, by pokazać dzieciom (albo samemu się dowiedzieć ;-p) jak działa elektrownia wodna, czym jest próżnia, na czym dokładnie polega koło chomika itd.

Cykl znajdziecie na YouTube CN Młyn Wiedzy.

4. TEATR ONLINE

Jest też wiele spektakli, które można obejrzeć online. Choć nie zastąpi to wszystkich doznań, jakie swoim miłośnikom funduje teatr to… ich oglądanie może przyjemnie wypełnić wieczory. Całą listę spektakli dostępnych online znajdziecie w artykule Onetu TEATR BEZ WYCHODZENIA Z DOMU.

5. WARSZTATY UKULELE

To coś dla pasjonatów, ale może takich macie w swoich domach. Będą odbywały się online na Facebooku i każdy z nich dostępny będzie przez 24h również na Instagramie.

6. AUDIOBOOKI

Legimi, które sprzedaje abonamenty na ebooki i audiobooki, oferuje pewien gratis ze względu na zaistniałą sytuację. Mianowicie umożliwiło pobranie jednego (z 20) tytułu za darmo. Można to zrobić wchodząc na ich stronę i wpisując kod “czytamy”. Może akurat znajdziecie coś dla swoich rodzin.
Z kolei w Storytel (biblioteka audiobooków online, płatna abonamentowo) zawsze daje możliwość darmowego testu trwającego 14 dni. Może też się komuś przyda.

7. SZKOŁA SZACHOWA ONLINE

To moim zdaniem ciekawy pomysł! Próba zrobienia czegoś ciekawego wynikająca z pasji. Znajdziecie tę lekcję w poniedziałek 16.03 o godzinie 14:00 na Facebooku. Poza tym akurat pod tym linkiem jest też trochę ciekawych ćwiczeń dla miłośników tej gry.
Tych kilka punktów to dopiero początek. Coś tak czuję, że z dnia na dzień będzie ciekawiej. 🙂 Jeśli znasz w sieci miejsce, z którego mogliby skorzystać inni podpowiedz w komentarzu. Tu lub w SM.

Znajdź na blogu:

Instagram

Connection error. Connection fail between instagram and your server. Please try again