Sposób na nudę – darmowe materiały od Lasów Państwowych

Lasy Państwowe tworzą mnóstwo darmowych, wartościowych materiałów edukacyjnych, dzięki którym dzieci mogą się bawić poznając las. Ja z tych materiałów korzystam często, niektóre już polecałam tutaj – na blogu. Dzisiaj (zainspirowana informacjami z Centrum Edukacji Leśnej w Celestynowie) postanowiłam opowiedzieć Ci o całej ich gamie – może okażą się dobrym sposobem na nudę w domu […]

Lasy Państwowe tworzą mnóstwo darmowych, wartościowych materiałów edukacyjnych, dzięki którym dzieci mogą się bawić poznając las. Ja z tych materiałów korzystam często, niektóre już polecałam tutaj – na blogu. Dzisiaj (zainspirowana informacjami z Centrum Edukacji Leśnej w Celestynowie) postanowiłam opowiedzieć Ci o całej ich gamie – może okażą się dobrym sposobem na nudę w domu i ciekawym urozmaiceniem spacerów po odludziach 🙂 Każdy z tych materiałów możesz pobrać ze strony Lasów Państwowych klikając w nazwę stanowiącą link. Ilustracje są jedynie print screenami tych dokumentów.

Z LASEM PRZEZ CAŁY ROK

Książeczka z leśnymi zadaniami, krzyżówkami, eksperymentami, kolorowankami do pobrania w pdf. Za darmo oczywiście.

LEŚNE ZWIERZĘTA RYSOWANKI MALOWANKI

Książeczka pdf, z którą można się uczyć rysować leśne zwierzęta. Chyba nie musze dodawać, że darmowa?

Fajne lekcje rysowania zwierząt dawała też kiedyś na swoim blogu MamaRak to tak przy okazji Ci tutaj zostawię te informacje.

LEŚNE EKSPERYMENTY

Lasy Państwowe przygotowały też kilka publikacji z eksperymentami. Może nie są majstersztykiem graficznym, ale są w nich bardzo ciekawe treści. W publikacjach pokazują np. jak zrobić własny barometr, przyrząd do pomiaru kierunku wiatru, opowiadają o mgle i szronie, czy np. o zgubnych konsekwencjach gradu. Publikacji jest kilka: o zmysłach, żywiołach, świetle, wyglądzie, wodzie, drewnie, ekosystemie. Wszystkie oczywiście bezpłatne.

CZYJ TO TROP

Kiedyś już opowiadałam tu o tej publikacji, która pozwala w lecie rozpoznawać ślady zwierzą. Ja mam ją nieustannie pod ręką, bo my mieszkamy przy lesie i śladów do rozpoznawania nam nie brakuje. Całość w pdf i oczywiście nic nie kosztuje.

My w czasie kwarantanny dużo chodzimy po lesie (bo przy nim mieszkamy). Poniższe zdjęcia to nasz codzienny widok.

CZYJ TO LIŚĆ

Jeszcze nieco za wcześnie, by w pełni wykorzystać tę publikację, ale za jakiś czas będzie idealna do nauki gatunków drzew występujących w naszych lasach i parkach.

KALENDARZ Z LASU

Taki kalendarz leśny z wieloma wskazówkami na temat lasów, biwaków, ścieżek rowerowych itp. Mnie z nóg nie zwalił, ale może kogoś zainspiruje np. do przygotowania własnego, leśnego kalendarza. Ten kalendarz przygotowywany jest co roku więc ma chyba swoich zwolenników.

INFOGRAFIKI LASÓW PAŃSTWOWYCH

Lasy Państwowe publikują też całą masę infografik, które mogą stać się ciekawą inspiracją do różnych działań. Mi najbardziej podoba się pomysł na:

 

Mam nadzieję, że te leśne inspiracje choć troszkę odgonią nudę i pozwolą Ci w domu lub opustoszałym lesie przyjemnie spędzić czas z dzieckiem.

 


Mam nadzieję, że w tekście już znalazłaś/eś trochę inspiracji na wycieczki z dzieckiem. Zachęcam Cię również do:

  • przeglądania MAPY atrakcji dla dzieci. Jestem przekonana, że znajdziesz na niej wiele miejsc, które Cię zaskoczą i nabierzesz ochoty na wycieczki.
  • korzystania z WYSZUKIWARKI, dzięki której możesz przeglądać atrakcje dla dzieci naniesione na mapę Polski. To narzędzie umożliwia znalezienie ciekawych miejsc po kategoriach lub miejscowościach, dodatkowo pomaga w znalezieniu ciekawych przystanków na różnych trasach.
  • polubienia mojego fp na Facebooku. Dzięki temu będę mogła informować Cię, gdy pojawią się nowe wpisy z pomysłami na wycieczki lub relacje z odwiedzonych przez Rodzinny Kompas miejsc.
  • zaglądania do nas od kuchni przez obserwację mojego Instagrama.
  • oglądania filmów Rodzinnego Kompasu na YouTube. Filmy pokazują dużo więcej niż zdjęcia. Dzięki nim można praktycznie poznać “atmosferę” miejsc, które odwiedzamy i łatwiej jest podjąć decyzję, czy Tobie i Twoim dzieciom się tam spodoba.
  • czytania Bloga, a na nim relacji z wizyt w najciekawszych miejscach, zestawień z propozycjami na rodzinne wycieczki, dziecięcych przewodników po polskich miastach, informacji o obniżonych cenach biletów i wielu, wielu innych ciekawych tekstów. udostępniania treści, które uważasz za wartościowe znajomym (w szczególności tym mającym dzieci).

Znajdź na blogu:

Instagram

Invalid username or token.