Dzień dobry! Roznosi mnie duma. Bo wiesz… okazuje się, że jak trzeba to potrafimy się jednoczyć, a w tej jedności potrafimy się też wybijać wspaniałymi inicjatywami. I dzisiaj kilka takich właśnie inicjatyw chciałabym Ci przedstawić. One powstały, by ułatwić rodzicom pracę z domu, a dzieciom naukę bez szkoły. Bardziej generalnie rzecz ujmując, pojawiły się, by nam wszystkim, w wartościowy sposób, umilić życie. O wielu z tych pomysłów pisałam już na Facebooku, ale nie wszyscy to mogli widzieć. Zobacz więc, czy wśród znajdziesz coś dla siebie albo dla swoich pociech (a kto wie…może nawet i dla swoich rodziców). To spis raczej dla starszaków, dla maluszków zrobię osobny (jeśli mi moje maluszki pozwolą:-))
1.MUZUEM POWSTANIA WARSZAWSKIEGO
Jak każde Muzeum i to miejsce jest nieczynne do odwołania, ale… tak naprawdę przeniosło się na chwilę do wirtualnej przestrzeni i zaprasza na wizyty oraz lekcje przez internet. Cały projekt rusza w poniedziałek – 16.03.2020. Wiele ciekawych rzeczy będzie się działo i przyznaję, że ja sama mam zamiar oglądać wybrane transmisje. W pierwszy dzień nadawania zaplanowane zostały:
- wirtualne zwiedzanie (9:00)
- lekcja historii online dla uczniów VII klas – „Powstanie Warszawskie – 63 dni niepodległej Polski” (10:00)
- lekcja historii dla uczniów klas I-VI – „Kim byli konspiratorzy” (12:00)
- wykład dla licealistów, studentów i wszystkich zainteresowanych „Tajne akcje polskiego podziemia: likwidacja Igo Syma” (14:00)
Jestem bardzo ciekawa, co będzie też w następnych dniach. Wszystko można oglądać na Facebooku Muzeum Powstania Warszawskiego, a każdy, komu się spodoba taka inicjatywa może wesprzeć muzeum finansowo, o czym napisali w artykule Ty też możesz wesprzeć Muzeum.
Choć Muzeum Powstania Warszawskiego znacznie wyróżniło się kreatywnością i otwartością na nowe rozwiązania to Ci, którzy lubią odwiedzać Muzea powinni wiedzieć, że samo wirtualne oglądanie zbiorów możliwe jest w wielu miejscach. Na przykład w:
- Muzeum Narodowym
- Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
- Muzeum POLIN (wirtualne spacery i transmisje online na Facebooku)
- ŁAZIENKI KRÓLEWSKIE (również transmisje na Facebooku)
- ZAMEK KRÓLEWSKI (wirtualne zwiedzanie dostępne na stronie Zamku)
- Znalazłam też informacje o możliwości wirtualnego zwiedzania wielu Muzeów na świecie.
2. CENTRUM NAUKI KOPERNIK
Centrum Nauki Kopernik, od poniedziałku 16.03, rozpoczyna cykl ciekawych zajęć online dla osób pasjonujących się nauką :-). Na Facebooku CNK będzie można zobaczyć wszystko, co pracownicy będą dla nas przygotowywali. A w planach są:
- Przepisy na eksperymenty, które w łatwy sposób możecie przeprowadzić w domach.
- Filmy, na których my będziemy Wam pokazywać eksperymenty! Nasi eksperci i animatorzy przygotuję wideo-relacje prosto z Centrum Nauki Kopernik.
- Zadania, bo nie wszystko można wykonać od razu. Razem przygotowujemy eksperymenty (np. hodowanie kryształów), a nasze postępy wspólnie z wami będziemy relacjonować przez kilkanaście dni.
- Kursy majsterkowania dla mniej i bardziej technicznych osób.
- Zabawy i zagadki dla dzieci oraz dorosłych.
- Materiały dla nauczycieli.
Już w weekend CNK opublikowało pierwsze instrukcje do wykonywania eksperymentów w domu: CNK EKSPERYMENTY
3. CENTRUM NOWOCZESNOŚCI MŁYN WIEDZY
Kiedyś już CN Młyn Wiedzy stworzyło cykl #taktodziała i teraz możemy z niego skorzystać, by pokazać dzieciom (albo samemu się dowiedzieć ;-p) jak działa elektrownia wodna, czym jest próżnia, na czym dokładnie polega koło chomika itd.
Cykl znajdziecie na YouTube CN Młyn Wiedzy.
4. TEATR ONLINE
Jest też wiele spektakli, które można obejrzeć online. Choć nie zastąpi to wszystkich doznań, jakie swoim miłośnikom funduje teatr to… ich oglądanie może przyjemnie wypełnić wieczory. Całą listę spektakli dostępnych online znajdziecie w artykule Onetu TEATR BEZ WYCHODZENIA Z DOMU.
5. WARSZTATY UKULELE
To coś dla pasjonatów, ale może takich macie w swoich domach. Będą odbywały się online na Facebooku i każdy z nich dostępny będzie przez 24h również na Instagramie.