Mieszkamy przy lesie, mamy do niego swoją własną furtkę z tyłu domu. Las pachnie nam na tarasie, szumi gdy śpiewamy przy ognisku, karmi nas grzybami, zaskakuje wychodzącymi na spacery zwierzętami i budzi o świecie śpiewem ptaków. Las nawet „podkrada” nam wodę z działki przez co nieustannie wysycha nam fragment trawnika 🙂 Mimo to udaliśmy się właśnie na fascynującą wycieczkę do Leśnictwa Pomiechówek. Tam powstały 4 kilometry inspirującej do poznawania lasu ścieżki dydaktycznej, na której łączą się piękne krajobrazy, genialne ilustracje z książki „Rok w lesie” z ciekawymi elementami naturalnego placu zabaw dla dzieci.
LEŚNA WIEDZA NA ŚCIEŻCE
Na ścieżce znajdują się drewniane przystanki karmiące nas leśną wiedzą. Na każdym z nich odnajdujemy dwie ilustracje z książki „Rok w lesie” i otrzymujemy ciekawie przedstawioną porcję wiedzy. Wszystko przygotowane jest bardzo spójnie, estetycznie, nowocześnie. Dzieci mogą badać prezentowany świat dzięki puzzlom, pokrętłom, przekładankom. To lepsze niż sala zabaw i pozwala dowiedzieć się, które zwierzęta są płazami, a które gadami, jak wyglądają domki różnych zwierząt, jakie ślady zostawiają po sobie nasi leśni przyjaciele itd…
Może jedno, drobne mam zastrzeżenie. Na przystankach tablice zamontowane są na wysokości idealnej dla dorosłego. Dzieci w wieku przedszkolnym niestety nie sięgają do większości eksponatów i trzeba je podnosić. Przydałyby się choćby maleńkie podesty, które pozwoliłyby im się swobodnie bawić, bo przecież one są głodne wiedzy! :-). Ta „drobna niedogodność” oczywiście nie powstrzymuje małych urwisków od zabawy i nauki, jednak rodziców nieco ręce bolą 🙂 Zwłaszcza tych, którzy przyjeżdżają z 2 czy 4 dzieci :-).
Na ścieżce znajduje się też fantastyczny wodny plac zabaw. Akurat w czasie naszej wizyty nie był czynny, a i tak dzieci chętnie się na nim bawiły. Tuż obok znajduje się pole pełne kolorowych, ogromnych owadów (troszkę tak jak w parku Mikrokosmos).
Nie da się ukryć, że olbrzymie zainteresowanie budzi ścieżka w koronach drzew. Znamy takie ścieżki z innych krajów, czy z parków tematycznych (np. Magiczne Ogrody). Jednak tutaj ścieżka jest symbolicznie płatna (3 pln), a do tego poprzeplatana mnóstwem informacji np. o życiu ptaków, które można obserwować w koronach drzew. Przyznaję też, że szczególnie wrażenie zrobiła na mnie podczas spaceru o zachodzie słońca. Kolory liści nabrały absolutnie wyjątkowych barw, a spacerowanie między nimi dostarczyło również mi ogromnej przyjemności. Z tym, że od 2019 roku trzeba mieć na względzie fakt, że ścieżka czynna jest jedynie do września.
Na ścieżce edukacyjnej znajdziemy też elementy typowe dla popularnych placów zabaw, a jednak dopasowane do tej leśnej idei. Wśród młodszych dzieci zdecydowanie największy efekt „wow” wywołują tunele pod roślinkami. Dzieci mogą kryć się w nich godzinami, bawić w berka, skakać, raczkować, czołgać się… Radochę mają przy tym nieprzeciętną.
Wiesz jak daleko potrafi skakać Twoje dziecko? Sama/sam robisz hyc jak pchełka czy szybkie hop jak wiewiórka? Na tej ścieżce edukacyjnej przygotowano niezwykłe miejsce do skoków w dal, na którym można porównać długość swojego skoku do skoków zwierząt. Pomysł niby prosty a zachwycił nas i zachęcił do rodzinnego skakania (którego skutki odczuwam do dziś w postaci zakwasów ;-)).
Na Leśnej Ścieżce Dydaktycznej w Pomiechówku znaleźliśmy też drewniane domki bobrów 🙂 Podobne konstrukcje zachwyciły nasze dzieci w Parku Bajka więc już z daleka wiedziałam, że spędzimy przy nich sporo czasu :-).
Co kilka kroków czeka na nas w Pomiechówku jakaś miła, leśna niespodzianka. Są poukrywane ślady zwierząt, stada leśnych mieszkańców, do których dzieci z radością się przytulają i jest mnóstwo darów natury, które służą do zabawy lepiej niż plastikowe zabawki.
GDZIE ZJEŚĆ?
Na Leśnej Ścieżce Dydaktycznej w Pomiechówku znajdziemy mnóstwo ławeczek, przy których możemy zjeść zabare posiłki czy przekąski. Co prawda w pobliżu są punkty gastronomiczne np.
- przy szkole można kupić zapiekanki,
- przy głównej drodze, obok mostu, jest zajazd Magnolia z restauracją,
- przy figurze św. Anny znajduje się pizzeria Fritz,
jednak ja polecam zabranie piknikowego jedzenia, które można schrupać patrząc na rzekę lub las.
PODPOWIEDZI LOGISTYCZNE
Jeśli zechcesz wybrać się na Leśną Ścieżkę Edukacyjna w Pomichówku dobrze byś wiedziała/ł, że:
- tuż przy Parku linowym, naprzeciwko szkoły jest darmowy parking, na którym możesz się zatrzymać,
- możesz tu dojechać również pociągiem (ze stacji PKP Warszawa Gdańska),
- na chwilę obecną nie udało mi się znaleźć na ścieżce toalety więc lepiej pomyśl o tym przed wyjazdem i zabierz niezbędne akcesoria, by nie zostawić po sobie nieczystości,
- po zmroku ścieżka dydaktyczna jest oświetlona,
- możesz zabrać ze sobą coś na komary, bo jeszcze się zdarzają, choć w zachwycie ciężko je zauważyć,
- weź sobie i dzieciom wygodne obuwie, dostosowane zarówno do pięknej ścieżki, jak i do trawy czy piasku,
- możesz zabrać dzieciom ciuszki na zmianę, bo przy czynnym wodnym placu zabaw mogą się nieco zmoczyć, a potem obtoczyć w piasku ;-),
- w weekendy na chwilę obecną może tam być tłoczno.
Pamiętaj też, że ścieżka jeszcze nie jest ukończona. Będą jeszcze miały miejsce prace porządkujące obszar dookoła, który może wydać Ci się jeszcze nieco nieogarnięty, choć jak dla mnie i to ma swój urok. Chyba nie tylko dla mnie bo spacerują tędy nie tylko dzieci, ale i dorośli, a co chwila słychać: „łał”, „zobacz tylko…”, „popatrz tu…”.
Adres: Do nawigacji możesz wpisać ul. Nasielska 3, Pomiechówek.
PODSUMOWUJĄC
Na chwilę obecną to zdecydowanie numer jeden na naszej liście placów zabaw w Polsce. Fakt, że na chwilę obecną (nie wiem jakie są plany) to miejsce jest bezpłatne sprawia, że stało się moim zdaniem bezkonkurencyjne w swojej kategorii. Ja jechałam tam dwie godziny i ani troszkę nie żałuję. Polecam, polecam, polecam! I wiesz… ja żeby przedstawić Ci takie miejsce jadę 100 kilometrów. Oczywiście i ja i dzieci mamy z tego frajdę, jednak to na czym mi zależy to możliwość dotarcia do rodziców z takimi fajnymi wieściami. Czasem „swego nie znamy”. Pomóż mi i udostępnij, polub, skomentuj. Dzięki!
Chcesz poznać nasz numer dwa jeśli chodzi o bezpłatne place zabaw? Przeczytaj o Parku Bajka 🙂
JESIEŃ PEŁNA PRZYGÓD
Wpis ten przygotowałam w ramach cyklu „Jesień pełna przygód”. Jeśli masz ochotę zapisz się do wydarzenia, by być na bieżąco z moimi propozycjami na jesienne dni. Dzięki temu nie umkną Twojej uwadze inspiracje na bliższe i dalsze wycieczki po Polsce, listy restauracji i kawiarni, do których można zajrzeć z dzieckiem, by odpocząć. W kolejnych artykułach będę opowiadała o inspirujących miejscach, w których schronicie się pod dachem wypełnionym atrakcjami, gdy pogoda nie będzie dopisywała.
I oczywiście daj znać, że czytasz, że jesteś kciukiem w górę, jeszcze chętniej komentarzem. Zobacz ile ja dla Ciebie napisałam – Ty napisz dla mnie jedno zdanie w komentarzu tu lub na FB. Daj znać, czy byłaś/byłeś tu, jakie inne miejsca polecasz. Napisz co Ci w duszy gra, na jakie teksty czekasz. Ważne bym wiedziała, że jesteś. A gdy coś Ci się spodoba podziel się ze znajomymi – w ten sposób pomagasz mi prowadzić Rodzinny Kompas.
Zobacz też ostatnie zestawienia, bo jeśli chodzi o duże i małe wyjścia z dzieckiem to możliwości są dziesiątki 🙂
Pomysły na jesienne wycieczki w okolice Warszawy (kliknij w zdjęcie):
Poznaj też drugą część propozycji na jesienne wyprawy z dzieckiem (bliskie okolice Warszawy i piękne widoki gwarantowane.