12 pomysłów na jednodniową wycieczkę w weekend majowy

Kiedy pogoda jest niepewna lubimy zostawić decyzję o wyborze atrakcji na ostatni moment. Dla wszystkich tych, którzy mają podobne podejście lub zwyczajnie nie zaplanowali nic wielkiego na majówkę polecamy kilka ciekawych opcji (w wersji na słońce i na niepogodę) dzięki którym ten weekend będzie dla Was i dla Waszych dzieci bogaty w atrakcje i wrażenia.

RACZEJ NA SŁOŃCE

1. START SEZONU W FARMIE ILUZJI

Kiedy najlepiej pojechać? od 29 kwietnia (sobota) do 3 maja (środa) w godzinach 10:00-19:00
Gdzie? ul. Mościska 9, 08-455 Trojanów

Podobno jeden z ichniejszych Szamanów ma zapewnić pogodę byście mogli do Farmy pojechać na majówkę. Tak więc jeśli tylko zobaczycie słońce możecie wsiadać w autka i lecieć. Farma iluzji to jeden z większych i ciekawszych parków rozrywki w naszej okolicy. Przewidziany teoretycznie dla dzieci w różnym wieku (choc ja bym polecała dla starszaczków tak od 5-6 roku życia). W parku czekają m.in. Latająca Chata Tajemnic, Muzeum Iluzji, Tajemnice Opuszczonej Kopalni, Tunel Zapomnienia, Grobowiec Faraona, Labirynt Luster, Pokój Amesa, Zakręcony Domek i wiele innych (zdecydowana częśc pod daszkiem, choć od jednego do drugiego wędrujemy pod chmurką). W każdy z majówkowych dni odbędzie się moje ukochane Balonowe Show Patrycji Lipińskiej, magią zabawiał będzie iluzjonista, odbędzie się pokaz magicznych gołębi i odbędzie się „Zabawa w krainie szczęścia” lub „Lód w lecie”.

Zobaczcie szczegóły oferty tego parku TUTAJ. 

2. WIELKA POBUDKA MAGICZNYCH OGRODÓW

Kiedy warto pojechać? od 29 kwietnia (sobota) do 7 maja (niedziela) w godz. 10:00-19:00
Gdzie? Trzcianki 92, Janowiec

Cudowny, ogromny park rozrywki. Jak sama nazwa wskazuje są to jednak ogrody więc polecam pod warunkiem magicznej przemiany naszej pogody któregoś dnia. Magiczne Ogrody są pierwszym w Polsce rodzinnym parkiem tematycznym, stworzonym w oparciu o oryginalną baśniową historię. Wśród setek kwiatów, drzew i krzewów odkryjesz bajeczne krainy zamieszkiwane przez niezwykłe istoty. Każda z krain to sensoryczne pole doświadczeń, stymulujące rozwój i wyobraźnię Twojego dziecka. To miejsce ciekawe i pełne atrakcji również dla najmłodszych dzieci. Można tu zajrzeć do Domu Wróżek, bawić się z Bulwiakami, bawić się w Kransoludzkim Ogrodzie, przechadzać się po Kwiatowej Dolinie czy Marchewkowym Polu, wściekać się w Wodnym Świecie i nie tylko…

Sprawdźcie, co dokładnie znajdziecie NA MIEJSCU

3. Inauguracja TRASY pociągU retro  – SOCHACZEW

Kiedy najlepiej pojechać? 29 kwietnia, przed godziną 11:00 na inaugurację sezonu; natomiast sam przejazd pociągiem retro możliwy będzie do końca majówki (czyli do 3 maja włącznie)
Gdzie? Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie, ul. Towarowa 7

Pociąg retro składający się z lokomotywy spalinowej Lxd2-342 oraz wagonów pasażerskich typu 1Aw wyruszy po raz pierwszy w sobotę 29 kwietnia o 11:10 z Sochaczewa. Nie będzie to jedyne ciekawe wydarzenie tego dnia. W sobotę będzie można zobaczyć paradę muzealnych pojazdów szynowych, a następnie pociąg Retro przewiezie naszych gości do Tułowic, gdzie na polanie w Osadzie Puszczańskiej obędzie się piknik, podczas którego będzie można upiec na ognisku kiełbaski, spróbować swoich sił w przeciąganiu liny, zagrać w kolejowe memory, czy wziąć udział w konkursie plastycznym. Pociąg wróci do Sochaczewa po godzinie 15.

Od soboty pociąg retro będzie zapewniał atrakcje 30 kwietnia (niedziela), 1 maja (poniedziałek), 2 maja (wtorek), 3 maja (środa), 6 maja (sobota), 13 maja (sobota), 20 maja (sobota) i 27 maja (sobota).

Więcej informacji znajdziecie TUTAJ. 

4. WIELKA MAJÓWKA W SKANSENIE – SIERPC

Kiedy najlepiej pojechać? 29 kwietnia – 3 maja (codziennie) od 10:00-18:00
Gdzie? Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

Muzeum proponuje aktywne spędzenie czasu wolnego w majowy weekend. Beztroski wypoczynek na świeżym powietrzu, koncerty zespołów ludowych, kiermasz dawnego rękodzieła, pokazy prac wiosennych oraz wiele innych atrakcji będzie tutaj miało miejsce w niepowtarzalnej scenerii parku etnograficznego. A w weekend majowy (od 29 kwietnia do 3 maja) wszystkie obiekty będą otwarte i udostępnione do zwiedzania.

Czego możecie się spodziewać w poszczególne dni?

29 i 30 kwietnia (sobota i niedziela)  oraz 2 maja (wtorek) między 10:00 a 18:00 – Zwiedzanie wystawy “Rok Polski w tradycyjnych zajęciach codziennych” prezentowanej w 10 zagrodach chłopskich z przełomu XIX i XX wieku oraz 2 dworach ziemiańskich.

1 maja (poniedziałek) i 3 maja (środa) – impreza plenerowa “Majówka w skansenie” (między 10:00 a 18:00) – W programie: prezentacje wiejskich zajęć domowych i gospodarskich w zagrodach chłopskich (m.in.  pokaz tkactwa,  pokaz wyrobu masła połączony z degustacją z wiejskim chlebem, czyszczenie żeliwnych garnków popiołem i wiele innych, pokaz dawnych gier i zabaw i wiele, wiele innych ciekawostek), pokazy wiejskiego rzemiosła ( m.in. pokaz kowalstwa, pokaz pracy wiejskiego plecionkarza, pokaz pracy szewca), pokazy prac polowych, zajęcia plastyczne dla dzieci w wiejskiej szkole z lat XX wieku, koncerty, kiermasz produktów regionalnych i rękodzieła, przejażdżki konne: bryczką i w siodle.

Więcej możecie przeczytać TUTAJ. 

5. Majówka z Pocztem Rycerskim Herbu Fastolf

Kiedy najlepiej pojechać? 29 kwietnia, do 3 maja (codziennie) od 12:00 do 19:00
Gdzie? Zamek Czersk, Pl. Tysiąclecia, Czersk

Codziennie czeka Was szereg atrakcji, w tym: pokaz mody średniowiecznej (godz. 12.00) ,pokazy treningów szermierczych lub manewry piechoty (godz. 14.00), pokazy walki (godz. 17.00), lektura średniowiecznych romansów rycerskich (godz.  18.00). A poza tym na gości czekały będą czynne do godziny 19:00: wystawa stała Komnata Kasztelana z dodatkowym wyposażeniem, pokazowy namiot rycerski, średniowieczne gry planszowe, tkactwo, hafty i plecenie sznurków, dyby zamkowe z obsługą kata, zbrojownia zamkowa, zabawy plebejskie, tor łuczniczy, rzut włócznią, walka bezpieczną bronią treningową, heraldyka dla dzieci, degustacja historyczna, stoiska z wyrobami regionalnym.

Więcej szczegółów znajdziecie TUTAJ. 

6. Otwarcie sezonu kajakOWEGO 2017

Kiedy najlepiej pojechać? 29 kwietnia (sobota) od godz. 10:00
Gdzie? Dzierżenin

„Kajakiem po Narwii” zapraszają w tą sobotę na kajaki, rowerki wodne, plażowanie i biesiadowanie przy ognisku!!! Oby tylko pogoda dopisała, bo w ofercie mają wiele tras kajakowych, od 1,5 godz do całodniowych wypraw. Po wycieczkach kajakowych na uczestników wydarzenia czekać będą pyszne przekąski w barze : domowa pizza, okonki, zapiekanki, sałatki, lody, a także orzeźwiające lemoniady! Dla najmłodszych zorganizowany będzie kącik zabaw i duużo piasku do zabawy!

Więcej informacji znajdziecie TUTAJ. 

7. Majówka z Wołodyjowskim na Zamku w Janowcu

Kiedy najlepiej pojechać? 30 kwietnia (niedziela) lub 1 maja (poniedziałek)
Gdzie? Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym, ul. Rynek 19, 24-120 Kazimierz Dolny

Muzeum Nadwiślańskie zaprasza do Oddziału Zamek w Janowcu na „Majówkę z Panem Wołodyjowskim”,  bo przez dwa dni zapewnionych tu będzie wiele atrakcyjnych rekonstrukcji i pokazów historycznych, opartych o fabułę „Trylogii” Henryka Sienkiewicza. Szczególnie widowiskowy będzie szturm na Zamek i zdobycie obozu wojsk.

Czego możecie się spodziewać w poszczególne dni?

30 kwietnia (niedziela) od godziny 12:00 w programie m.in.  przemarsz i prezentacja grup rekonstrukcyjnych, turniej szabli polskiej, narada wojenna przed oblężeniem Kamieńca Podolskiego, szturm zamku z udziałem wszystkich rekonstruktorów oraz inscenizacja pogrzebu pułkownika Jerzego Michała Wołodyjowskiego.

1 maja (poniedziałek) od godz. 11:00 w programie m.in. gawęda Onufrego Zagłoby, pokaz walk na szable i potyczki sarmackie, turniej łuczniczy w fosie zamkowej, szturm na obóz wojskowy z udziałem rekonstruktorów, finał turnieju szabli, przemarsz i prezentacja grup rekonstrukcyjnych.

 Więcej szczegółów znajdziecie TUTAJ. 

8. Wycieczka przyrodnicza w dolinę Narwi

Kiedy najlepiej jechać? 29 kwietnia (sobota), od godz. 9:30
Gdzie? Nadbużański Park Krajobrazowy

Bezpłatna wycieczka przyrodnicza po starorzeczu Narwi, w ramach obchodów Światowego Dnia Ptaków Wędrownych. Zbiórka – Rynek w Pułtusku. Obowiązuje strój terenowy. Następnie udamy się na starorzecze na Popławy. Szczegółowe informacje udziela Zespół ds. NPK tel. 25-644-13-71 lub mail:nadbuzanskipk@wp.pl

Zobaczcie stronę wydarzenia na FB. 

9. Turniej Rycerski w Iłży

Kiedy najlepiej pojechać? 29 kwietnia (sobota) od godz. 9:00
Gdzie? Miasto Iłża, Zamek Biskupów Krakowskich

Wojowie z różnych stron świata, a w raz z nimi piękne damy, kupcy i wszelakie rzemiosło pojawią się na zamku biskupów krakowskich w Iłży, podczas XX – jubileuszowej edycji Turnieju Rycerskiego. Niepowtarzalny klimat miejsca przyciąga każdego roku do iłżeckiego zamku, tysiące miłośników żywej historii. Bogaty program imprezy wypełniają: inscenizacje historyczne, prezentacje wojsk i musztry wojów Mieszka I, pokazy bitewne, konne, pokazy tańca dawnego, potyczki rycerskie, wystrzały z artylerii, turniej łuczniczy, gry i zabawy plebejskie, teatr ognia i wiele innych. Nie lada atrakcją, są równie cieszące się dużym zainteresowaniem, pokazy sokolnicze w wykonaniu profesjonalnej grupy sokolniczej z Czech. Chętni mogą zwiedzić osadę średniowieczną oraz skosztować tradycyjnych przysmaków.  Nie brakuje również zabaw i niespodzianek dla dzieci. W tym roku, z okazji jubileuszu, na wzgórzu zamkowym pojawią się najlepsi z najlepszych. Zobaczymy m.in. Drużynę Wojów Arkona, Grupę Jamsborg Vikings Hir, Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej, Drużynę Dworu Piotrówka i wielu innych.

Więcej informacji TUTAJ. 

BEZ WZGLĘDU NA POGODĘ

10. Galeria Figur Stalowych

Kiedy najlepiej jechać? Zdecyduj sam:-)
Gdzie? ul. Przejazdowa 17, Pruszków

 

To niezwykłe miejsce, w którym można obejrzeć rzeźby wykonane z elementów z metalowego recyclingu. Chętnie obejrzą je zarówno młodsi jak i starsi goście ponieważ inspiracją do tworzenia figur są zarówno bajkowi bohaterzy jak i filmy Science Fiction, hity motoryzacji, zwierzęta, jak również  politycy, gwiazdy ze świata muzyki oraz celebryci.

Tutaj w industrialnym otoczeniu i wybitnie atrakcyjnych okolicznościach dzieci mogą przekonać się jak fantastyczne rzeczy mogą powstać w wyniku przetworzenia i obróbki złomu. A eksponaty można obejść dookoła, można ich dotknąć, a nawet do nich wsiąść (co wydaje się szczególnie ważne przy zachwycie nad figurami samochodów!).

Poznaj więcej szczegółów TUTAJ. 

11. Klockownia – tylE klocków na oczy mało kto widział 🙂

Kiedy najlepiej pojechać? Zdecydujcie sami 🙂
Gdzie? ul. Rembielińska 20, Warszawa

Choć Klockownia znajduje się w Warszawie polecamy ją na całodniową wycieczkę, podczas której dziecko zmęczy się fizycznie i nieźle nagłówkuje, a rodzice sami będą mogli poczuć się jak dzieci (i wreszcie porządni wybawić klockami, bo za ich dzieciństwa aż tylu różnych możliwości nie było). To miejsce pełne klocków o rozmaitych barwach, kształtach i wielkościach. Jest troszkę jak plac zabaw i centrum edukacji w jednym.   Można zabrać ze sobą coś do przekąszenia, kawę i napoje oraz drobne przekąski dostaniecie na miejscu. Opcja moim zdaniem genialna na niepogodę. I… nie warto kupować biletu na godzinę – jeśli już pojedziecie to wyszalejcie się do woli.

Zobaczcie zdjęcia z Klockowni TUTAJ. 

12. HANGAR 646

Kiedy najlepiej pojechać? Zdecydujcie sami 🙂
Gdzie? ul. Domaniewska 37A, Warszawa

Hangar to m.in. ogromna otwarta arena z masą różnych trampolin. Można tu znaleźć trampoliny–  od kwadratowych, prostokątne, pasy do nauki kombinacji trików i ukośne na ścianach. Arena to także przeszkody, o różnej wysokości i wielkości przystosowane zarówno dla początkujących jak i profesjonalistów – a dodatkowo specjalna strefa ze ścianą do biegania. Dumą hangaru na Mokotowie jest wymiarowe boisko do zbijaka, które może stać się miejscem zmagań i rywalizacji.  Miejscem idealnym do nauki nowych akrobacji jest poducha powietrzna. Jeśli jesteście rodzicami starszaka lub nastolatka, któremu chcecie zaoferować coś fajnego to wspólne szaleństwo powinno być idealną opcją. A potem będziecie mogli błogo leniuchować do końca dnia i wcale nie będzie smucił Was deszcz czy wiatr.

Zobaczcie jakie dokładniej atrakcje czekają w Hangarze i obejrzyjcie kilka zdjęć TUTAJ. 

A poza powyższymi pomysłami polecam Wam przejrzenie Rodzinnego Kompasu w poszukiwaniu restauracji, kawiarni, w których miło spędzicie czas z mniejszym dzieckiem.  A jeśli szukacie opcji wymagającej mniej czasu to sprawdźcie cały dział z Atrakcjami a w szczególności z Atrakcjami Poza schematem.  Na sobotę i niedzielę możecie też wybrać coś z Zestawienia Pomysłów na weekend.  Jest w czym wybierać więc niech ten weekend będzie wyjątkowy.

Bawcie się dobrze! A jeśli podoba Wam się zestawienie lub chcecie podobne na kolejne weekendy, wakacje itp to dajcie lajka. Niech i ja mam motywację do działania.

Miłego weekendu!

PS. Wszystkie zdjęcia są zdjęciami ze stron poszczególnych miejsc i wydarzeń podanych w linkach.

 

Znajdź na blogu: