Pomysł na weekend – Łódź z dzieckiem w czasie Light Move Festival

Jeśli jeszcze nie zadecydowałaś/eś, co robić w najbliższy, prawdopodobnie  chłodny, lecz nadal pięknie się zapowiadający weekend, to może pojedziesz z rodziną na festiwal światła do Łodzi? Już od dzisiaj do niedzieli, po zmroku miasto będzie żyło kolorami, ruchem i muzyką.  Więcej możesz przeczytać na stronie oraz na funpage wydarzenia. 

https://www.facebook.com/LightMoveFestival/photos/pcb.1940887622654754/1940884589321724/?type=3&__tn__=HH-R&eid=ARB5c6EXOu5g3fP2OoL0JVJX78Uxe8nwNtUbiuWKD1h4_uADwKgfIzjNRvwzGprN5rJ_TrSeHAYLT678&__xts__%5B0%5D=68.ARBix863dC40we7hLOc9styxtltcxvz3KX03Sbo4_JZw3YmCBL9QpkQ-1t8TeydjO67qf6Mj9_ka4JXR3fbRthjMD0DoQPtPsz4ln7nvFuI6zWw8A7wDYqCvH6fdyragSVu2PW1KKSO8ax8B8ampGG0X_MYC7K7DrABx3Y-5v430QzjGowOyTA

Oczywiście sam festiwal światła to nie wszystko. Łódź jest intrygującym miastem, które mnie osobiście bardzo zaskoczyło w czasie wycieczki. Prócz polowania na najpiękniejsze kolorowe pokazy świetlne wieczorami i w nocy nie zabraknie Wam motywacji do zwiedzania miasta za dnia. Będziecie  mogli na przykład zwiedzać najpopularniejsze atrakcje turystyczne poszukując jednocześnie pomników postaci z bajek. Coć czuję, że w czasie wizyty w Łodzi z sentymentem wórcisz do czasów swojego dzieciństwa odwiedzając piętro poświęcone bajkom w Muzeum Kinematografii, rozpalisz szare komórki do czerwonosci w Centrum Nauki EC1 i wyszalejesz się ładując poziom endorfin a Aquaparku. Zobacz łódzkie możliwości na liście poniżej.

RODZINNY SZLAK TURYSTYCZNY – BAJKOWA ŁÓDŹ

Rodzinny szlak turystyczny stworzony został w ramach projektu Łódź Bajkowa. Spacer ma na celu odnalezienie zlokalizowanych w mieście pomników bohaterów bajek, które powstały w Studiu Małych Form Filmowych Se-Ma-For. 9 rzeźb znajduje się przed najczęściej odwiedzanymi przez turystów miejscami.

Rodzinny szlak turystyczny_Łódź z dzieckiem_ atrakcje dla dzieci Łódź_rodzinnykompas.pl

Jesteście ciekawi kogo Wasze dzieci mogą wypatrywać w czasie spaceru? Dla ułatwienia podaję Wam gotową listę wraz z adresami 🙂 Dobrze się rozglądając znajdziecie:

 • Misia Uszatka (ul. Piotrkowska 87),
 • Pingwina Pik Poka (al. Unii Lubelskiej 4, przed Aquaparkiem Fala),
 • Kota Filemona i Bonifacego (pl. Zwycięstwa 1, przed wejściem do Muzeum Kinematografii),
 • Bohaterów filmu Zaczarowany Ołówek (ul. Traugutta 18, przed wejściem do Łódzkiego Domu Kultury),
 • Plastusia (park im. Henryka Sienkiewicza),
 • Trzech Misiów (Skansen Łódzkiej Architektury Drewnianej, od strony ul. Milionowej),
 • Wróbla Ćwirka (al. Piłsudskiego 61, w Parku Źródliska, przed wejściem do Palmiarni Łódzkiej),
 • Maurycego i Hawranka (ul. Konstantynowska 8/10, przed wejściem do Miejskiego Ogrodu Zoologicznego),
 • Ferdynanda Wspaniałego (al. Józefa Piłsudskiego 15/23, przed wejściem do Galerii Łódzkiej na rogu al. Piłsudskiego i ul. Henryka Sienkiewicza).

MUZEUM KINEMATOGRAFII I PAŁAC PEŁEN BAJEK

Jest to miejsce podwójnie fascynujące z tanimi biletami i fascynującą ofertą. Mali i duzi miłośnicy kina odnajdą tutaj bogatą kolekcję pamiątek związanych z kinematografią: plakaty, filmy, elementy scenografii, urządzenia techniczne, a także wystawy, w tym zbiór zatytułowany „60 lat animacji polskiej”. Tutaj można również znaleźć oryginalny, działający fotoplastykon. Jednak prócz wymienionych muzealnych atrakcji w tym miejscu powstał również PAŁAC PEŁEN BAJEK.

Muzeum Kinematografii_muzeum dla dzieci_atrakcje dla dzieci Łódź_rodzinnykompas.pl

W praktyce Pałac to całe bajkowe piętro, w którym można biegać, malować, oglądać bajki, wejść do budy Reksia, zajrzeć do igloo Pingwina Pik Poka. To nie wszystko… na statku Bolka i Lolka wyposażonym w prawdziwe liny okrętowe i koło ratunkowe każde dziecko może pokręcić kołem sterowym. Ku radości moich dzieci okazało się, że można nawet usiąść w samochodzie  Baltazara Gąbki pod czujnym okiem obserwującego sytuację z balonu szpiega z Krainy Deszczowców. W zorganizowanym tutaj, przytulnym pokoju Uszatka czeka historyczny Miś z bajki i jego współczesna niemal metrowa replika – przytulanka. Można nawet zajrzeć do szafy z ubraniami Misia lub (co mi osobiście sprawiło wielką frajdę) posiedzieć na łóżeczku ze słynną piżamą. Na tym piętrze jest również kącik zabaw, podłogowa gra multimedialna oraz interaktywna zabawa z elementami rozszerzonej rzeczywistości. W Pałacu pełnym bajek zdecydowanie dobrze czuje się roczniak, przedszkolak, uczeń i dorosły.

A na tyłach Muzeum można oglądać i pstrykać fotki z elementami scenografii z filmu „Kingsize”…

Muzeum Kinematografii 5_muzeum dla dzieci_atrakcje dla dzieci Łódź_rodzinnykompas.pl

 

Muzeum Kinematografii 6_muzeum dla dzieci_atrakcje dla dzieci Łódź_rodzinnykompas.pl

AQUAPARK FALA

Jeśli będziecie chcieli zrobić przerwę w spacerowaniu, nauce, zwiedzaniu to niecałe 15 minut drogi (niecałe 5 minut samochodem) od Miejskiego Ogrodu Zoologicznego znajduje się ogromny park wodny z zewnętrzną i wewnętrzną strefą basenów. Tuż przed nim spotkacie pomnik Pingwina Pik Poka zaliczając odnalezienie kolejnego bajkowego bohatera.

Aquapark fala Łódź_atrakcje dla dzieci Łódź_rodzinnykompas.pl

W Aquapark Fala czeka na gości basen rekreacyjny, basen z falą, zjeżdżalnie, dzika rzeka, wodny plac zabaw, brodzik dla maluchów, widoczny na zdjęciu statek i kilka innych atrakcji. To miejsce spodoba się dzieciom w każdym wieku… Oj taaak.

*Zdjęcia pochodzą ze strony parku – szkoda czasu na cykanie własnych fotek  i pilnowanie sprzętu w takim miejscu😉

CENTRUM NAUKI EC1

Jeśli tylko możecie to koniecznie w czasie wyjazdu zajrzyjcie tutaj, bo to największe w Polsce Centrum Nauki i Techniki ze sferycznym kinem 3D. Znajdziecie tutaj podobno 3 fenomenalne ścieżki edukacyjne:
•    energetyczną, która bazuje na historycznej infrastrukturze obiektu i poświęcona jest problematyce wytwarzania energii elektrycznej,
•   historii cywilizacji i nauki,
•    „Mikroświat – Makroświat”.

W Centrum Nauki iTechniki EC1 znajduje się również Planetarium oraz Kino 3D.  Sama tu jeszcze nie byłam, ale może w czasie festiwalu uda mi się zajrzeć :-).

GIMNASTYKA UMYSŁU W EXPERYMENTARIUM W MANUFAKTURZE

Jeśli nie znajdziecie czasu na zwiedzenie całego EC1 możecie zajrzeć do mniejszego, znacznie skromniejszego, ale też ciekawego Experymentarium. To interaktywna wystawa, na której nagłówkować się mogą mali i duzi. Tutaj przez samodzielne wykonywanie doświadczeń w prosty, a wręcz zabawny sposób poznaje się skomplikowane prawa, zagadnienia i zależności. Dla młodszych to miejsce ciekawej zabawy, dla uczniów miejsce nauki, dla dorosłych niezła gimnastyka umysłu (trzeba się natrudzić, by nie skompromitować się przy dziecku ;-)). Każdy może dowiedzieć się tu czegoś nowego.

Experymentarium_muzeum dla dzieci_atrakcje dla dzieci Łódź_rodzinnykompas.pl

Do Experymentarium wchodzi się przez Kosmiczny Tunel, a którym człowiek czuje się, jakby tracił grunt pod nogami. W tunelu tym podłoga ucieka, a w głowie wirują światła i kolory. Bardzo ciekawe, inne, nietypowe doświadczenie (lepiej nie być tuż po obiedzie… :-)). W tym miejscu Córce najbardziej do gustu przypadło porównanie rytmu bicia serca człowieka i myszy w czasie wykonywania różnych czynności, jak sen, spacer, bieg. Mnie urzekł pień drzewa, na którym przy słojach zostały zapisane ważne wydarzenia z historii świata i polski. Taki prosty obraz a przemawia za ekologią…

Experymentarium 5_centrum nauki Łódź_atrakcje dla dzieci Łódź_rodzinnykompas.pl

Experymentarium 6_centrum nauki Łódź_atrakcje dla dzieci Łódź_rodzinnykompas.pl

 

To miejsce nie jest duże, ale można tu spędzić ciekawie godzinkę lub dwie w zależności od zaangażowania dziecka i rodziców.

ŁÓDZKIE ZOO

Jeśli będziecie mieli ochotę na spacer wśród zwierząt to na Rodzinnym Szlaku Turystycznym znajduje się również tutejsze ZOO. Tuż przed nim znajduje się pomnik „Maurycy i Hawranek”. Miejski Ogród Zoologiczny zlokalizowany jest trzy kwadranse spacerem od Experymentarium (niecałe 15 minut samochodem). Zoo ma długą historię i choć naszym ulubionym Ogrodem Zoologicznym nie jest  to tutaj znaleźliśmy kilka perełek, które zachwyciły i nas i dzieci. Zdecydowanie były to szukające kontaktu małpy, które podchodziły do siatek od ogrodzeń popisując się i pozując do zdjęć. Nasze serca próbowały skraść również trzy żyrafy, które za nami maszerowały właściwie dookoła swojego wybiegu (ku niezadowoleniu rocznego syna, który się bał, bo niby dlaczego te ogromne, łaciate zwierzaki za nim chodziły?!). Niesamowite wrażenie robi również pawilon zamieszkiwany przez motyle…

 

ZOO Łódź_atrakcje dla dzieci Łódź_rodzinnykompas.pl

ZOO Łódź_atrakcje dla dzieci Łódź_rodzinnykompas.pl

ZOO Łódź 4_atrakcje dla dzieci Łódź_rodzinnykompas.pl

GDZIE SPAĆ W ŁODZI Z DZIECKIEM?

Jeśli cenicie sobie niezależność i chcecie mieć więcej przestrzeni niż w hotelowym pokoju to  z czystym sumieniem mogę polecić dwie miejscówki na nocleg w Łodzi z dzieckiem. Nie brałam tu pod uwagę konieczności posiadania na miejscu kącika zabaw i atrakcji dla dzieci, bo zakładam, że będziecie biegać po HollyŁódzkich atrakcjach. Zajrzyjcie i sprawdźcie, czy któraś się Wam spodoba:

 • Loft Niezapominajka_Łodź z dzieckiem_rodzinnykompas.pl Loft Niezapominajka z tarasem, bezpłatnym parkingiem i w pełni wyposażonym aneksem kuchennym. W środku jest czysto i pachnąco, właściciel jest sympatyczny. I…co równie ważne loft znajduje się około 30 minut piechotą od wspomnianych powyżej atrakcji 🙂 (dokładniej 20 minut spaceru od Aquaparku  i 30 minut dreptania od Muzeum Animacji Se-Ma-For).

 

Księżny Młyn_Łodź z dzieckiem_rodzinnykompas.pl

 • Księżny Młyn i jego apartamenty typu studio z aneksem kuchennym, pralką i innymi udogodnieniami. Z tego miejsca do Muzeum Animacji Se-Ma-For można dojść w mniej niż 20 minut. Dostępny jest również płatny parking.

Ciekawe są również Apartament Manufaktura zlokalizowany w pobliżu Experymentarium, czy położony niewiele dalej od tego miejsca Apartament Aleksander.

Boutique Hostel_Łodź z dzieckiem_rodzinnykompas.pl

Jeśli wolelibyście zaoszczędzić na noclegu to dobrą opcją jest również Boutique Hostel oddalony niecały kwadrans spacerem od Muzeum Animacji Se-Ma-For, zlokalizowany 500 metrów od ulicy Piotrkowskiej (głównej ulicy handlowej w Łodzi). Hostel oferuje śniadania w formie bufetu, dzięki czemu możecie bez specjalnych przygotowań rozpocząć dzień i zebrać siły na całodniowe zwiedzanie.

Zdjęcia hoteli pochodzą z serwisu booking.com, na którym można znaleźć o wiele więcej opcji noclegowych.

 

Jeśli szukacie czegoś innego niż polecane powyżej noclegi  kliknijcie TUTAJ. 

CZY TO JUŻ KONIEC?

Oczywiście, że nie! W Łodzi, prócz wymienionych atrakcji, jest jeszcze mnóstwo miejsc do odwiedzenia. W zależności od wieku i zainteresowań dzieci możecie jeszcze wybrać się do:

 • Palmiarni,
 • Centralnego Muzeum Włókiennictwa,
 • Łódzkiej Szkoły Filmowej,
 • Ogrodu Botanicznego.

Jeśli lubicie spacerować to Bajkową Trasę Turystyczną możecie przeplatać Szlakiem Dziedzictwa Filmowego Łodzi (klikając TUTAJ oraz  TUTAJ możecie pobrać ulotkę z listą filmów i miejsc, w których były nagrywane).

W tym mieście są również warte zobaczenia osiedla robotnicze, pałace, wille, parki i…cudowne murale.

Bawcie się dobrze planując swoją wycieczkę, wybierając kolejność odwiedzenia tych fantastycznych miejsc. Jeśli znajdziecie miejsce, do którego my nie trafiliśmy , a warto tam zabrać dzieci komentujecie, piszcie do mnie. My natomiast wybieramy się na festiwal światła, bo jeszcze nas na nim nie było! Zmieniłam w tym celu nasze plany wyjazdowe i mam nadzieję, że uda mi się dla Was zrobić kilka ciekawych zdjęć :-).

Jeśli ten wpis pomógł Ci zaplanować wycieczkę lub chociażby Cię zainteresował zostaw po sobie ślad – polub, udostępnij, zostaw komentarz. To da mi motywację do przygotowywania kolejnych propozycji wycieczek 🙂

 

JESIEŃ PEŁNA PRZYGÓD

Wycieczki w okolice Warszawy - atrakcje dla dzieci okolice Warszawy -Powsin- Rodzinny Kompas 11

Artykuł, który czytasz  to kolejny wpis przygotowany w ramach mojej akcji  „Jesień pełna przygód”.  TUTAJ możesz zobaczyć pierwsze zestawienie pomysłów na wycieczki z dzieckiem. Zapisz się na wydarzenie, dzięki czemu żadne z przygotowywanych na jesień propozycji nie umkną Twojej uwadze. Wystarczy, że klikniesz w WYDARZENIE, by przenieść się na Facebooka i zapisać na otrzymywanie ode mnie powiadomień, gdy pojawią się nowe inspiracje. Czasami wrzucę w gratisie również coś poza harmonogramem więc warto. Ta jesień będzie dla nas kolorowa, wesoła i pełna przygód. Wystarczy, że odpowiednio się ubierzemy i ruszymy z kanapy :-).

Jeśli lubisz oglądać filmy o miejscach przyjaznych dzieciom to zasubskrybuj mój kanał na YT. Dopiero się w tej kwestii rozkręcam, a już możesz obejrzeć materiały z genialnymi propozycjami na rodzinne wyjazdy.

SUBSKRYBUJ FILMY RODZINNEGO KOMPASU

Znajdź na blogu: