Od ostatniego długiego weekendu minęła już chwila. Część osób właśnie wypoczywa, a pozostali marzą o zimowej przerwie. Zapraszam do relacji Kasi, która opowiada o jeziorach, zamkach, skansenach i kuligach…

OSADA CZORSZTYN DLA RODZIN Z DZIEĆMI

„Góry, jezioro, zamki…jak w bajce. Zamieszkaliśmy w Osadzie Czorsztyn, zwanej również Skansenem Kluszkowce, położonej nad samym Jeziorem Czorsztyńskim, w pokoju z widokiem na jezioro. Nie mogłam nacieszyć oka tym widokiem. Jezioro raz skryte pod śniegiem, raz z wodami topniejącymi. Nie wiem, który widok piękniejszy. Oceńcie sami.

SKANSEN KLUSZKOWCE

W skansenie znajduje się prawie wszystko, co dawniej znajdowało się w obejściu chałup, obory czy nawet w przydomowych piwniczkach na kamiennych fundamentach. Wszystko zostało rozebrane i pod okiem konserwatora przeniesione w to widowiskowe miejsce.

Osada jest podzielona na dwie części: uzdrowiskowo-pensjonatową oraz ludową (nazywaną również wiejską). Pierwsza część, jak sama nazwa wskazuje stanowi bazę wypoczynkową z wysokim standardem dla turystów. Tu właśnie mieszkaliśmy. Druga część jest zabytkowa z najstarszą chatą z 1898 r. oraz muzeum etnograficznym.

W związku z tym, że trafiliśmy na czas, ku uciesze dzieci, z ogromną ilością śniegu, nie dane nam było zwiedzić części zabytkowej, gdyż większość była zasypana śniegiem. Nie pozostało nam więc nic innego jak podziwiać z zewnątrz to, co się dało i oczywiście „tarzać się” w białym puchu.

Osada Czorsztyn posiada wybitne walory krajobrazowe i bogate panoramy widokowe. Gratka dla oka turystów. Jeśli ktoś szuka ciszy i spokoju to idealne miejsce na relaks po długiej wędrówce po górach. Jest to również świetna baza wypadowa do atrakcji turystycznych: ośrodek narciarski, Zamek w Czorsztynie i w Niedzicy, a także pobliskiej miejscowości uzdrowiskowej Szczawnica.

CZORSZTYN SKI – OŚRODEK NARCIARSKI

Z osady, gdzie mieszkaliśmy do ośrodka narciarskiego jest niedaleko, jednak ze względu na sprzęt narciarski jeździliśmy autem i parkowaliśmy na dużym bezpłatnym parkingu.

To kompleks tras narciarskich o różnym stopniu trudności, który położony jest na zboczu góry Wdżar w Kluszkowcach. Znajdują się tu liczne wyciągi orczykowe i dwie „kanapy” (wyciągi krzesełkowe). Ponadto dwie wypożyczalnie sprzętu narciarskiego. Ośrodek należy do wspólnej karty Tatry Super Ski, dzięki której można na jednym skipassie jeździć w 14 ośrodkach w Polsce i na Słowacji (poniższe zdjęcie prezentuje trasy zaznaczone na tablicy informacyjnej).

Atutem są magiczne widoki rozpościerające się zarówno ze szczytu góry Wdżar, jak i u podnóża szczytu. Przy dobrej pogodzie można podziwiać Tatry.

KULIG

Po białym szaleństwie doskonałym odpoczynkiem była dla nas m.in. przejażdżka góralskimi saniami (przy braku śniegu przejażdżka dorożką), dostarczająca niezapomnianych wrażeń (ok. 45 minut). To świetna przygoda mknąć mroźną, ciemną nocą w nieznane. Wycieczka kończy się pieczeniem kiełbasek przy grzanym winie. To dobry pomysł na wesoły wieczór w gronie znajomych czy rodziny.

ZAMEK W CZORSZTYNIE

Z Osady Czorsztyn, przy ładnej pogodzie, pięknie widać oba zamki – w Czorsztynie i Niedzicy. Postanowiliśmy zobaczyć je z bliska.

Zamek Czorsztyński można również podziwiać z przeciwnej strony jeziora odwiedzając zamek niedzicki lub płynąc statkiem po jeziorze (latem). Jednak najbardziej malowniczo przedstawia się od strony Czorsztyna – z Basztą Baranowskiego ziejącą pustymi oczodołami okien. Z jego murów rozpościera się piękny widok na jezioro oraz położony po przeciwnej stronie Zamek w Niedzicy.

ZAMEK W NIEDZICY

Kolejny punkt naszych zeszłorocznych, feryjnych wojaży to Zamek w Niedzicy, przepięknie położony na stromej skale 566 m n.p.m. Po przekroczeniu bramy zamku można zobaczyć dziedziniec zamku dolnego wraz ze studnią wykuta w skale na głębokość ok. 60 m. Z kolei na zamku górnym możemy zwiedzić salę myśliwską, izbę żupną czy izbę straży.

Proponujemy również wspiąć się na taras widokowy, skąd można podziwiać z jednej strony w całej okazałości zaporę na rzece Dunajec oraz sporą część Pienin, zaś z drugiej strony – czorsztyńskie ruiny. Dodatkowo warto wybrać się do wozowni.

PODSUMOWANIE

Na zakończenie pragnę wszystkim polecić odwiedzenie tych rejonów. Poza opisanymi atrakcjami, które z pewnością będą podobały się zarówno małym, jak i dużym turystom, najbliższa okolica ma jeszcze wiele do zaoferowania. My obiecaliśmy sobie wrócić tu latem.”

Relację oraz zdjęcia przygotowała Katarzyna Michałowska – Ambasadorka Rodzinnego Kompasu.

CHcesz WiEDZIEĆ WIĘCEJ?

Zobacz wpis na mapie o SKANSENIE W CZORSZTYNIE – tam znajdziesz adres, telefon, mapkę i inne szczegóły.

PODRÓŻUJESZ Z DZIECKIEM?

Zobacz, jak możesz pięknie kolekcjonować wspomnienia używając mapek zdrapek.

 

Poznaj też przygotowane dla dzieci BINGO – grę do samochodu, w którą dziecko może grać samo, w twoim towarzystwie lub z rodzeństwem.

Gry podróżne dla dzieci - Rodzinne BINGO - Rodzinny Kompas

Znajdź na blogu: