Już ruszyły pierwsze Jarmarki Bożonarodzeniowe. Uwielbiam je! Zobacz, jakie atrakcje już są lub będą w Twojej okolicy i zerknij, czy przypadkiem nie masz ochoty ruszyć gdzieś dalej w poszukiwaniu jarmarkowej magii. 🙂
WARSZAWA
W stolicy świąteczny klimat już zapukał do wielu miejsc, a z każdym tygodniem będzie bardziej świetliście i kolorowo. Wiele ciężarówek wjechało do miasta ze światełkami, których montaż to spore przedsięwzięcie. Zobacz, gdzie i kiedy warto zajrzeć w Warszawie szukając świątecznych klimatów.
JARMARK NA STARYM MIEŚCIE – BARBAKAN RZEMIOSŁEM ZDOBIONY
Przypominam, że to jeden ze zdecydowanie najpiękniejszych jarmarków na Świecie (wg brytyjskiej gazety The Sun znalazł się na 5 miejscu wśród najpiękniejszych jarmarków organizowanych w stolicach europejskich państw, tuż obok m.in. Wiednia, czy Budapesztu). Na rozświetlonych pięknymi światełkami stoiskach będzie można kupić produkty ręcznie robione, doskonałe na przykład na prezenty. Nie zabraknie też ozdób świątecznych, staropolskich potraw i tradycyjnych przysmaków. Szczegóły wydarzenia można śledzić na FB. Wystarczy kliknąć TUTAJ.
Kiedy i gdzie? 23 listopada 2017 – 6 stycznia 2018, wstęp bezpłatny
JARMARK ŚWIĄTECZNY W FOLWARKU BRÓDNO
Jak co roku Folwark Bródno organizuje jarmark wśród zwierząt 🙂 Będą ręcznie przygotowane cudeńka oraz regionalne smakołyki. Dzieci, które lubią zwierzaki oczywiście będą się przy tym cieszyły towarzystwem mieszkających tu zwierzaków. Więcej informacji o Folwarku Bródno znajdziecie TUTAJ. Na bieżąco informacje o planowanych atrakcjach w czasie wydarzenia można śledzić na fp.
Kiedy i gdzie? 8-9, 15-16, 22-23 grudnia , godz. 12:00-18:00, Folwark Bródno.
BOSKIE TARGI BOŻONARODZENIOWE
To będą już kolejne Boskie Targi w Muzeum Etnograficznym dla Dzieci. Twórcy z całej Polski oraz z Ukrainy i Białorusi zaprezentują tradycyjne wyroby, rękodzieło i designerskie przedmioty inspirowane folklorem i naturą. Z zapowiedzi wynika, że pojawią się również wydawnictwa związane z muzyką tradycyjną. To doskonała okazja, aby tuż przed Świętami kupić zarówno książki jak i płyty prezentujące twórczość muzykantów i ich kontynuatorów. Nie zabraknie rzecz jasna regionalnych świątecznych przysmaków oraz dekoracji z różnych regionów, przygotowywanych jak dawniej, ze słomy, papieru, gliny i nici. Organizatorzy jako ciekawostkę zapowiadają ukraińską ceramikę huculską, pisanki przyjęte u naszych sąsiadów jako dekoracje na choinkę oraz misterne plecionki ze słomy, które zaprezentuje pani Anna Deynega z Ukrainy. Więcej informacji będzie pojawiało się TUTAJ.
Kiedy i gdzie? 9 grudnia 2017, godz. 10:00-17:00 Muzeum Etnograficzne, ul. Kredytowa 1, wstęp płatny
ORIENTALNY BAZAR ŚWIĄTECZNY
Jeśli wybieracie się na tradycyjny jarmark świąteczny to nic nie stoi na przeszkodzie, by zaplanować również udział w tym wyjątkowym wydarzeniu, podczas którego będziecie mieli okazję poznać świąteczny klimat orientu. Na licznych stoiskach zaprezentowane będą m.in.: ceramika, tkaniny dekoracyjne, biżuteria, szale, kosmetyki orientalne, produkty spożywcze m.in.z Indii, Sri Lanki, Nepalu, Chin, Japonii, Turcji, Libanu, Palestyny, Iranu, Afganistanu i Maroka. Nie zabraknie również przypraw oraz herbat. Pełną listę stoisk znajdziecie TUTAJ.
Kiedy i gdzie? 8 grudnia, Muzeum Azji i Pacyfiku, ul. Solec 24, wstęp bezpłatny
ŚWIĄTECZNA ARANŻACJA FLORA POINT
Choć to nie jest jarmark, a cudownie zaaranżowany sklep ogrodniczy to przed Świętami jest tutaj tak magicznie i pięknie, że warto tu zajrzeć poszukując upominków lub dekoracji bożonarodzeniowych. Zachwycająco zorganizowana przestrzeń i oferowane w niej dekoracje do domu znajdą swoich miłośników wśród mężczyzn, kobiet i dzieci. Zobacz moją relację, zdjęcia i filmy z wizyty z otwartej już w tym roku świątecznej, aranżacji TUTAJ. Jestem pewna, że będziesz zdumiona/y, że tak można!
Gdzie i kiedy: od 17 listopada do 24 grudnia, Flora Point Warszawa , ul. Mrówcza 212
WROCŁAW
JARMARK BOŻONARODZENIOWY
Właściwie bardziej niż mówić o jarmarku powinnam napisać o świątecznej krainie, w której prócz oczywistych straganów z cudownymi ozdobami świątecznymi, smakołykami i pomysłami na prezenty odnajdziemy cudowne wydarzenia. Tutaj odbędzie się m.in. magiczne widowisko “Święta zaklęte w bajkach”, świąteczna parada z Mikołajem, parada Elfów, korowód kolędników. W tym roku Jarmark będzie trwał aż do końca grudnia!
Kiedy i gdzie? 23 listopada – 31 grudnia, wrocławski rynek, wstęp bezpłatny
GDAŃSK
Na Gdańskim Świątecznym Jarmarku inspiracje znajdą wszyscy poszukujący niebanalnych, ręcznie wykonanych prezentów. Nie zabraknie wśród nich ozdób świątecznych, a także smakołyków. Po raz pierwszy pojawi się cała strefa gastronomiczna Food Court, który będzie czekał na miłośników pyszności do 13 grudnia. Przepiękna, dwupoziomowa Karuzela Gdańska, którą znamy już z Targu Rybnego tym razem pojawi się na Targu Węglowym. Sercem Jarmarku, jak co roku, będzie Anielski Młyn z ruchomymi figurami Trzech Króli, Świętej Rodziny, aniołów i świętych. Najweselej z pewnością będzie podobno przy Łosiu Lucku, który będzie przemawiał do nas ludzkim głosem, mruczał, nucił i opowiadał suchary. Opiekunem Łosia jest Koło Widokowe AmberSky. Przy Górce Lodowej na terenie Forum Gdańsk znajdą się tory saneczkowe. W ramach Jarmarku odbędzie się Parada Elfów i wiele innych orszaków. Na Targ Węglowy zawita Królowa Śniegu ze swoją świtą oraz Orszak Kolędników. W baśniowe postaci wcielać się będą aktorzy Teatru Feta. W soboty i niedziele w Wielkiej Zbrojowni działać będą warsztaty artystyczne dla dzieci, Nie będzie nudy!
Kiedy i gdzie? 1-23 grudnia, Targ Węglowy, wstęp bezpłatny
KRAKÓW
KRAKOWSKIE TARGI BOŻONARODZENIOWE
Wiecie, że CNN Travel umieścił krakowski targ wśród 10 najlepszych na świecie? Dodatkowo brytyjski dziennik „The Guardian” ogłosił ten nasz magiczny zakątek jako jedno z najciekawszych europejskich miejsc, które można odwiedzić w czasie zimowych ferii świątecznych. Jest z czego być dumnym, zwłaszcza, że to najstarszy targ bożonarodzeniowy w Polsce. W czasie trwania jarmarku odbędą się m.in.: Korowód Kolędniczy, Obrzęd Dziadów Polskich, prezentacje Gmin Małopolski, spotkania opłatkowe z dostojnikami miasta, pokaz „Dziadów polskich”, inspirowanych dramatem Mickiewicza. W ramach targów przy pomniku Adama Mickiewicza spotkają się twórcy szopek.
Kiedy i gdzie? 30 listopada – 23 grudnia (do potwierdzenia), krakowski rynek, wstęp bezpłatny
KATOWICE
JARMARK ŚLĄSKI
Na jarmarkowych stoiskach zagoszczą unikatowe wyroby i najróżniejsze pyszności, sporo nowości, ale również pozycje obowiązkowe na przedświątecznej liście zakupów! Rodzice i dzieci znajdą na jarmarku lodowisko, bajkowy pociąg, karuzelę i krainę bajek. Po szczegóły można sięgać na ich fp TUTAJ.
Kiedy i gdzie? 23 listopad – 23 grudnia, katowicki rynek, wstęp bezpłatny
POZNAŃ
BETLEJEM POZNAŃSKIE
W tym roku Poznań juz wystartował i jeszcze powiększył teren swoich świątecznych atrakcji. Będzie można oczywiście spotkać wystawców z Polski i z innych zakątków świata, próbować kulinarnych specjałów i kupować świąteczne prezenty. Na najmłodszych czeka karuzela z 1946 roku! Pragnących wrażeń ucieszy też roller coaster oraz diabelski młyn, z którego można podziwiać panoramę Starego Miasta. Najważniejsze wydaje mi się jednak, że w chwili obecnej środy zaplanowane są w tym miejscu jako dni rodzinne. Będzie wiele animacji, zajęć ruchowych, rodzinne kolędowanie i pisanie listów do Gwiazdora 🙂 I uwaga – do Poznańskiego Betlejem można dojechać specjalnie przygotowaną Bimbą, czyli wyjątkowo przystrojonym tramwajem. Szczegółowy program można znaleźć TUTAJ.
Kiedy i gdzie? 17 listopada – 21 grudnia, rynek poznański, Plac Wolności, Paderweskiego (tutaj aż do 6 stycznia), wstęp bezpłatny
ŁÓDŹ
JARMARK ŚWIĄTECZNY NA PIOTRKOWSKIEJ
Jarmark bożonarodzeniowy na ulicy Piotrkowskiej w Łodzi w tym roku ma być wyjątkowo ładnie oświetlony. W tym roku priorytetowym zadaniem jest podobno oczarowanie gości jarmarku świetlną dekoracją. Pasaż Schillera zapełnić ma się girlandami i magicznymi lampkami, które już z daleka przykują uwagę każdego przechodnia. Bardzo mnie to cieszy, bo po tegorocznym festiwalu światła mój głód na łódzkie niespodzianki wzrósł. Nie zabraknie podobno też znanych i lubianych atrakcji takich jak: domek św. Mikołaja, piernikowa chata, scena, śnieżna zjeżdżalnia itp.
Kiedy i gdzie? 1 do 23 grudnia – , ul. Piotrkowska, wstęp bezpłatny
CHCESZ WIĘCEJ ATRAKCJI DLA DZIECI?
Rodzinny Kompas to mapa miejsc przyjaznych dzieciom. Znajdziesz na niej atrakcje, które potrafią zachwycić małych i dużych gości. Jak poprzeglądasz o czym piszę, dowiesz się, gdzie możesz z dzieckiem nakarmić dzikie zwierzęta z ręki, gdzie motyle usiądą Wam na głowach, do jakiego aquaparku pojechać, gdy tęskno Ci do gorrrących wakacji. Przedstawiam najfajniejsze parki rozrywki, muzea, w których dzieci bawią się lepiej niż w samach zabaw. Podpowiadam małe atrakcje prowadzone z pasją i zaangażowaniem. Wymieniam miejsca, które ciężko skategoryzować. Zachwycam się Polską widzianą oczyma dziecka i chętnie przedstawiam ją też Tobie.
Szukając atrakcji dla dzieci zajrzyj do mojej WYSZUKIWARKI. Jestem pewna, ze znajdziesz wiele miejsc, które Ci się spodobają. Poczytaj NA BLOGU relacje z miejsc, które odwiedzam. Zajrzyj też i zasubskrybuj mój kanał na You Tube Rodzinnego Kompasu – tam atrakcje dla dzieci pokazuję dla Ciebie na filmach.