Aleja zabawy – fenomenalny, ponadczasowy pomysł na atrakcje dla dzieci w CH

Nie jestem zwolennikiem wędrowania z dzieckiem przez centra handlowe, ale dziś chciałam Wam opowiedzieć o tym, że w pewnej galerii handlowej powstały DARMOWE, ciekawe i z pewnością niepowtarzalne atrakcje dla dzieci. Ba! Co ja mówię – atrakcje dla wszystkich: od maluszków stawiających pierwsze kroki zaczynając, przez rodziców i ciotki wyliczając, a na dziadkach i pradziadkach kończąc 🙂

Ta przestrzeń nie ma nic wspólnego z płatną salą zabaw z małpim gajem. Sporo łączy ją za to z wielkim światem zwierząt, mody i sztuki widzianej z perspektywy dziecka ;-). Mogę śmiało powiedzieć, że choć zastosowane tu rozwiązania są proste to są jednocześnie ciekawe i  ponadczasowe.

Promenada_bezpłatne atrakcje dla dzieci w Warszawie 1_rodzinnykompas.pl

O ATRAKCJACH DLA DZIECI W ALEJCE ZABAWY

W grudniu zobaczyłam tę aleję po raz pierwszy i już wtedy o niej wspominałam na blogu. Teraz postanowiłam rozbudować opis tego miejsca, bo… dostałam od siostry (dziękuję!)  zdjęcia z informacją, jak bardzo aleja ta rozkwitła.

W zwykłym korytarzu, jakich pełno w każdym centrum handlowym, przygotowano aleję pełną wrażeń, możliwości, wiedzy, doświadczeń i dziwów ;-). Zobacz, jakie możliwości daje to miejsce.

TROPIENIE ZWIERZĄT

W alejce zabawy można na przykład podziwiać „dziką przyrodę”, a dokładniej wgryzać się w świat zwierząt, poznawać ich ślady i tropić je na podłodze i ścianie.

Promenada 01_atrakcje dla dzieci w warszawie_rodzinnykompas.pl

GRY I NAUKA

Tuż obok na małych odkrywców czekają gry interaktywne. Bawiąc się na ekranie można na przykład nauczyć się segregacji śmieci, a przy tym wirtualnie uprzątnąć świat lub… dom.

Promenada 02_atrakcje dla dzieci w warszawie_rodzinnykompas.pl

Można też ćwiczyć małą motorykę bawiąc się specjalnymi „łamigłówkami”.

Promenada 03_atrakcje dla dzieci w warszawie_rodzinnykompas.pl

MALARSTWO

Wszystkie dzieci kochające rysowanie poczują się tu jak w domu i w ogromnej galerii jednoczesnie. Przy użyciu kredy mogą namalować swoje własne dzieło i zaprezentować je światu.

Promenada 05_atrakcje dla dzieci w warszawie_rodzinnykompas.pl

 

 

Promenada 06_atrakcje dla dzieci w warszawie_rodzinnykompas.pl

Promenada 07_atrakcje dla dzieci w warszawie_rodzinnykompas.pl

NAUKA JĘZYKÓW OBCYCH

Miłośnicy strojenia się w „światowej szafie” poznają nazwy poszczególnych części garderoby w różnych językach.  I to jedyny element tej alejki, który troszkę mnie zawiódł, bo chciałabym, by można było te ubrania komponować w całe stylizacje – tak przynajmniej wyobrażałam sobie zabawę w tej części alejki, gdy zobaczyłam jej nazwę. Jest to dla mnie jednak jedynie maleńka rysa na cudownym pomyśle i genialnej jego realizacji.

Promenada 08_atrakcje dla dzieci w warszawie_rodzinnykompas.pl

ZABAWA I ŚMIECH DO ŁEZ

W pełnej luster przymierzalni wszyscy śmieją się głośno. Krzywe zwierciadła naprawdę fajnie zniekształcają sylwetkę płatając figle naszym wyobrażeniom o wyglądzie. W czasie, gdy moje dzieci bawiły się tuż obok, urzekł mnie widok dwóch Pań przy tych lustrach. Jedna z nich była (na oko) po 70-tce, druga jakieś 20 lat młodsza. Zdecydowanie wyglądałby na matkę i córkę. Tak się słodko rechotały przed tymi lusterkami, że żałowałam, że nie mogę nagrać filmiku. Nie wypadało też przerywać tej chwili na zdjęcia. To był dla mnie obrazek idealny, jeśli chodzi o przyjaźń matki z córką. Urocze, niepowtarzalne i wcale nie tak często spotykane. Osobiście mogłabym siedzieć na ławeczce nieopodal i obserwować, co ludzie przed tymi lustrami wydziwiają :-).

Promenada 09_atrakcje dla dzieci w warszawie_rodzinnykompas.pl

FOTOGRAFIA I NAUKA

Ściana fotograficzna to absolutny hit. Na jej tle można zrobić sobie i dzieciom cudowne, bajecznie kolorowe zdjęćia.  Tutaj, przy tej ścianie spłeniają się marzenia o przeistoczeniu się  w motyle, kalibry i ważki. Naprawdę byłam świadkiem, jak spełniały się marzenia, a małe dzieczynki rozanielone pozowały do zdjęć.

Promenada 10_atrakcje dla dzieci w warszawie_rodzinnykompas.pl

 

 

Promenada 11_atrakcje dla dzieci w warszawie_rodzinnykompas.pl

Promenada 12_atrakcje dla dzieci w warszawie_rodzinnykompas.pl

KOMBINOWANIE

Kto ma ochotę trochę pokombinować będzie miał okazję w tym miejscu poćwiczyć węzły na… krawatach! Tak, tak – na krawatach. Tatusiowie do dzieła – stańcie w konkurencji ze swymi pociechami i partnerkami ;-p.
Promenada 13_atrakcje dla dzieci w warszawie_rodzinnykompas.pl

Promenada_darmowe atrakcje dla dzieci w Warszawie 2_rodzinnykompas.pl

MUZYKA

Nieopodal na zainteresowanych czekają chordofony. Dopiero tutaj dowiedziałam się, że to inna nazwa dla instrumentów strunowych (wow!). Można tu posłuchać dźwięków, na bazie ktorych powstają muzyczne dzieła.

 

Promenada 14_atrakcje dla dzieci w warszawie_rodzinnykompas.pl

WYGŁUPY

Znacie dziecko, które nie lubi masek? Ja nie znam. No więc tutaj na chętnych czeka prawdziwa maskarada.

Promenada 15_atrakcje dla dzieci w warszawie_rodzinnykompas.pl

Promenada 16_atrakcje dla dzieci w warszawie_rodzinnykompas.pl

ZABAWY W WODNYM ŚWIECIE

I na koniec zostawiłam kropeczkę nad „i”. Sztuczne akwarium z wyświetlanymi, pływającymi rybkami na podłodze. Dzieci są zachwycone. Maluchy po nim biegają, tupią, skaczą, raczkują (doskonale przy tym myjąc spodniami/rajstopami) podłogę. Dwuletni syn biegał w jedną i drugą stronę nieustannie, a razem z nim młodsze i sporo starsze dzieci. Taki prosty pomysł, a jakoś nigdzie wcześniej nikt na niego nie wpadł. GENIALNE!

Promenada 17_atrakcje dla dzieci w warszawie_rodzinnykompas.pl

A rybek w tym miejscu jest całe mnóstwo w różnej postaci…

Promenada 18_atrakcje dla dzieci w warszawie_rodzinnykompas.plPrzyznaję że zauroczyła mnie ta alejka. Po pierwsze, bo nie wygląda jest przeładowana kolorami, plastikami, dzikimi melodiami, od których więdną uszy. Jest stonowana, a bardzo ciekawa i różnorodna.  Atrakcje dla dzieci są przemyślane, ciekawe dla różnych grup wiekowych. I choć wiadomo, że całego dnia tu dzieci nie spędzą, to można się tu całą rodziną, przez dłuższą chwilę doskonale bawić. Chociaż … widziałam dzieci, które i po 2h nie chciały wychodzić.

U mnie CH Promenada mocno zaplusowała tym, że zaoferowała coś więcej niż te straszliwe, płatne, grająco-świecące maszyny, czy zwykły małpi gaj. Jestem dumna, że coś takiego powstało.  Mam nadzieję, że inne centra handlowe, muzea, (urzędy!!!) będą brały przykład z tak wspaniałego pomysłu i wykonując remonty staną do wyścigu o najwspanialszy pomysł na atrakcje dla dzieci.

Podsumowując Aleję zabaw

Choć może to z mojej strony troszkę nieładnie (bo jak to tak promować wypady do centrum handlowego z dzieckiem…) zachęcam Cię byś zajrzała/zajrzał do tego miejsca. I wiesz co? Weź ze sobą nie tylko dzieci ale też znajomych albo dziadków  😉

PS. Znasz w Polsce jakieś inne centrum handlowe, które podjęło taki wysiłek, by stworzyć BEZPŁATNĄ przestrzeń z atrakcjami dla dzieci?

 

AKTUALIZACJA

CH Promenada w Warszawie zakończyła już remont, w ramach którego powstała Aleja zabawy. Niestety zachowano tylko część atrakcji, które przeniesione zostały na piętro – w okolice restauracji. 🙁

 

 

 

 

 

 

 

Znajdź na blogu: