Mam w domu małego miłośnika dinozaurów i pojazdów. Chętnie więc czytam o miejscach, które odpowiadają jego zainteresowaniom, zwłaszcza, że jest ich wiele. Nie da się zajrzeć do wszystkich, poza tym nie o to chodzi, by je wszystkie odwiedzić. Warto wybierać tak, by było nam blisko lub po drodze, a jeśli wybieramy się gdzieś dalej to do miejsc, które są tego warte. Przeczytaj relację Asi z Muzeum motoryzacji i techniki i zobacz, czy to miejsce spodobałoby się Tobie i Twoim dzieciom.

MUZEUM MOTORYZACJI I TECHNIKI – ATRAKCJA W OKOLICACH WARSZAWY

„Muzeum motoryzacji i techniki położone w Otrębusach oddalonych około 28km od Warszawy. Muzeum to duża wystawa samochodów, motocykli oraz rekwizytów. Nieliczne eksponaty samochodowe pozwalają zwiedzając obejrzeć się od środka. Można kręcić kierownicą, przestawiać dźwignię, choć będą stać i nie powiozą nas w świat. Zapowiada to niezwykła atrakcję dla miłośników czterech kółek nie tylko tych małych, ale również tych troszkę większych.  

Muzeum-motoryzacji-i-techniki-w-Otrębusach-atrakcja-dla-dzieci-w-okolicach-warszawy-Rodzinny-Kompas-1

Samochodowy Rząd

Na niewielkiej przestrzeni dwóch hal, w kilku rzędach ustawione są samochody. Możemy zobaczyć tutaj eksponaty samochodowe z lat 20 m.in. najstarszy samochód w Polsce z 1987 J.A.G. Wystawa lat 30-tych to m.in. Citroen BL11 czy Horch 830 Limuzyna. Wystawa II wojny światowej to m.in. mercedes 170v. Wystawa PRL to Nysa N59 czy Nysa N522. Amerykańskie eksponaty to Buick skylark 53, którym jeździł premier Józef Cyrankiewicz. Samochody ciężarowe typu bedfrord czy Gaz AA oraz autobusy popularne jeszcze nie dawno Ikarusy. Każdy z samochodów posiada za wycieraczką na przedniej szybie zamieszczoną informację na temat swojej historii, danych technicznych m.in. spalania, pojemności silnika. Karteczki informacyjne umieszczone są w języku polskim oraz angielskim. Pomimo, że kolekcja samochodów jest naprawdę imponująca i robi nie małe wrażenie na fanie motoryzacji, to do niektórych eksponatów jest utrudnione dojście. Niestety zwiedzając muzeum wiele eksponatów się omija, gdyż stoją daleko pod ścianą. Dodatkowo niektóre modele samochodów są tak blisko siebie zaparkowane, że nie ma możliwości, aby podejść do nich bliżej i zobaczyć, co skrywają w środku.

Muzeum-motoryzacji-i-techniki-w-Otrębusach-atrakcja-dla-dzieci-w-okolicach-warszawy-Rodzinny-Kompas-2 Muzeum-motoryzacji-i-techniki-w-Otrębusach-atrakcja-dla-dzieci-w-okolicach-warszawy-Rodzinny-Kompas-3 Muzeum-motoryzacji-i-techniki-w-Otrębusach-atrakcja-dla-dzieci-w-okolicach-warszawy-Rodzinny-Kompas-4 Muzeum-motoryzacji-i-techniki-w-Otrębusach-atrakcja-dla-dzieci-w-okolicach-warszawy-Rodzinny-Kompas-5

Muzeum-motoryzacji-i-techniki-w-Otrębusach-atrakcja-dla-dzieci-w-okolicach-warszawy-Rodzinny-Kompas-6

Motocykle

Są. Niestety, ktoś zapomniał o ich wyeksponowaniu. Często oparte są o maski samochodów, lub o drzwi zaparkowanych nieopodal aut. Trudno znaleźć jakąkolwiek informację, na jaki  motocykl patrzymy i jaką ma historię. Przechadzając się pomiędzy samochodami udało nam się z synem dostrzec czerwoną motorynkę, która była produkowana przez Zakłady Rowerowe Romet w Bydgoszczy. 

Muzeum-motoryzacji-i-techniki-w-Otrębusach-atrakcja-dla-dzieci-w-okolicach-warszawy-Rodzinny-Kompas-7 Muzeum-motoryzacji-i-techniki-w-Otrębusach-atrakcja-dla-dzieci-w-okolicach-warszawy-Rodzinny-Kompas-8

 

Rekwizyty zabytkowe

W Muzeum znajduje się rozbudowana kolekcja rekwizytów muzealnych, na którą składają się m.in. radioodbiorniki, aparaty fotograficzne i kamery, lampy, świeczniki, zegary, telewizory czy maszyny do pisania. Niestety rekwizyty zabytkowe są rozłożone w różnych zakątkach muzeum. Często przechadzając się dróżkami prowadzącymi do samochodów pod nogami lub na niezabezpieczonej szafce ustawione są jeden na drugim. Momentami byłam przerażona, czy za chwilę niechcący mój syn nie strąci na siebie trzech radioodbiorników.

Na wyjściu z Muzeum syn dostrzegł za szybą kolekcję starych, malutkich samochodów w formie zabawek i mam wrażenie, że to była jedyna rzecz, która był wstanie przykuć uwagę mojego syna. 

Muzeum motoryzacji i techniki w moim odczuciu to ogromna hala będąca garażem dla samochodów, motorów oraz rekwizytów zabytkowych. Eksponaty ustawione są w ogromnym ścisku i mimo, że często zaparkowane są jeden obok drugiego to nadal odczuwamy, że mają za mało miejsca. Niektóre eksponaty tj. autobusy zostały wystawione na parking oraz przyległy do muzeum pas zieleni ulicznej. Całość przypomina złomowisko samochodów bardziej niż ekspozycję muzealną. 

Muzeum-motoryzacji-i-techniki-w-Otrębusach-atrakcja-dla-dzieci-w-okolicach-warszawy-Rodzinny-Kompas-9

JEŚLI CHCESZ PRZYJECHAĆ DO MUZEUM MOTORYZACJI I TECHNIKI…

Wiedz, że nas np. na wejściu do Muzeum motoryzacji i techniki przywitała karteczka, że jeśli chcemy zakupić bilety to powinniśmy zadzwonić pod wskazany numer telefonu, ponieważ w kasie biletowej nie było żywej duszy. Spokojnie można było wejść na ekspozycje bez kupionego biletu, gdyż na całej ekspozycji nikt niczego nie kontrolował ani nie sprawdzał. Bilety do Muzeum motoryzacji i techniki kosztuje dla osoby dorosłej 20zł . Bilet dla uczniów, studentów i osób poniżej 15 roku życia 15zł, zaś dzieci poniżej 5 roku życia wchodzą za darmo. 

Muzeum-motoryzacji-i-techniki-w-Otrębusach-atrakcja-dla-dzieci-w-okolicach-warszawy-Rodzinny-Kompas-10

Parking

Parking to niewielka przestrzeń, która jest w stanie pomieścić maksymalnie pięć samochodów. Niestety w pobliżu Muzeum motoryzacji i techniki nie ma możliwości zaparkowania, ponieważ pobocza zajęte są zaparkowanymi eksponatami samochodowymi, które niestety znacząco ograniczają widoczność tego miejsca. Muzeum motoryzacji i techniki ma fatalne oznaczenia i z poziomu drogi niestety jest niewidoczne.”

Muzeum-motoryzacji-i-techniki-w-Otrębusach-atrakcja-dla-dzieci-w-okolicach-warszawy-Rodzinny-Kompas-11

RELACJĘ ORAZ ZDJĘCIA PRZYGOTOWAŁA JOANNA ZAGÓRSKA – AMBASADORKA RODZINNEGO KOMPASU 

Jeśli chcesz poznać numer telefonu, dojazd, adres zajrzyj na mapę MUZEUM MOTORYZACJI I TECHNIKI W OTRĘBUSACH. 

 

Znajdź na blogu: