Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie

Miejsce atrakcyjne dla dzieci i dorosłych.

O JASKINI NIEdŹWIEDzIEJ

Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie jest najdłuższą z jaskinią w Sudetach i jedną z najdłuższych i najgłębszych jaskiń w Polsce. Bardzo dużą popularnością cieszy się udostępniona dla turystów trasa z dobrze zachowaną szatą naciekową jaskini oraz dużą ilością kości zwierząt epoki lodowcowej. W jaskini przez miliony lat tworzyły się korytarze, sale, kominy. Obecna w jaskini woda nie tylko niszczy górotwór, ale i pięknie tworzy szatę naciekową jaskini charakteryzującą się ogromną różnorodnością form i barw. Podczas zlodowaceń powstawały w jaskini namuliska bogate w szczątki żyjących wtedy zwierząt takich jak niedżwiedź jaskiniowy, lew jaskiniowy, hiena jaskiniowa, wilk, żubra, kuny, nietoperze, bobry sarny, dziki, lisy i wiele gryzoni.

Dla odważnych dostępna jest również trasa ekstremalna w Starych Dolnych Partiach Jaskini Niedźwiedziej. To coś dla osób o mocnych nerwach, dobrej kondycji, które chcą na chwilę wcielić się w rolę grotołaza i podążyć śladami pierwszych odkrywców w Jaskini Niedźwiedziej. Wyprawa odbywa się pod opieką członków Sekcji Speleologicznej “NIEDŹWIEDZIE” z Kletna. Turyści wraz z profesjonalistami, wyposażeni w kombinezony, kaski i oświetlenie schodzą w nieudostępnione partie jaskini zobaczyć jej nieznane  do niedawna oblicze.

RELACJA Z WIZYTY

Zobacz relację z wizyty z dziećmi w tym miejscu: JASKINIA NIEDŹWIEDZIA. 

Warto wiedzieć

Bilety do jaskini należy kupować z nawet kilkutygodniowym wyprzedzeniem (zwłaszcza w sezonie wakacyjnym).

Dojście do jaskini z parkingu zajmuje około 30 minut, co warto uwzględnić, by dotrzeć na wyznaczoną godzinę zwiedzania. Czas zwiedzania wynosi około 45 minut. W pawilonie wejściowym, w oczekiwaniu na swoją kolej, można obejrzeć film o jaskini, posilić się w barze czy też poskakać na placu zabaw.

Obowiązuje zakaz dotykania szaty naciekowej.

Za dodatkową opłatą można robić zdjęcia (naklejkę potwierdzającą wykupienie tej możliwości należy nakleić na ubranie).

W jaskini jest bardzo zimno, nawet latem (temperatura 6 st., wilgotność 100%), więc warto wziąć ze sobą coś ciepłego, zwłaszcza dzieciom (długie spodnie, bluza, bezrękawnik, czapka).

Jest możliwość zwiedzania Jaskini Niedźwiedziej przez osoby poruszające się na wózkach.

Źródło informacji i zdjęć: http://jaskinianiedzwiedzia.pl/opis-jaskini.html

 

1 review

  1. Fantastyczna

    Jestem pod ogromnym wrażeniem tego miejsca. Nic dziwnego, że co roku są tam tłumy i trudno o bilety.
    Polecamy!!!

Rate and write a review

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kletno 57-550 Województwo dolnośląskie PL
Get directions
  • Atrakcje dla przedszkolaków (3-6)
  • Atrakcje dla starszaków (7+)